Marius Ramanauskas | 2019 m. gegužės 19 d. 16:46 |
![]() ![]() |
Dosni Europos čempionės širdis
Legendinė irkluotoja Sofija Grucova į Lietuvą yra vežusi medicininę įrangą, o mama jai įskiepijo besąlygišką meilę gyvūnams.
![]() |
Dukart Europos irklavimo čempionei, sidabro ir bronzos medalių laimėtojai vilnietei Sofijai Grucovai gegužės 1-ąją sukako 80 metų.
Pasitikdama jubiliejų vilnietė niekuo nesiskundė. Nors abu keliai „suremontuoti“ ir tai riboja jos pasivaikščiojimus po Antakalnio miškelius. „Tačiau mes, sportininkai, esame nepasiduodantys žmonės, nėra ko čia verkšlenti, nes nuo to niekas nesikeis“, – teigia viena gyvenanti Sofija.
Europos čempionė vieniša nesijaučia: jau 45 metus ji bendrauja su savo auklėtinėmis, kurių dvi – Audronė Dumšienė ir Birutė Barkutė-Gečiauskienė – kartu su bendraamžėmis iki šių dienų irkluoja, yra pasaulio veteranų čempionės ir daugkartinės prizininkės, aplankė kone visą pasaulį.
„Savo auklėtinėms visada sakiau, kad pirmiausia – mokslas, o po to – sportas. Jos visos įsiklausė į mano žodžius ir tapo geromis studentėmis“, – paaiškina S. Grucova.
Kaip ir ankstesniais metais, Europos čempionė negali praeiti pro žmonių išmestus augintinius. „Dar mano mama juos globojo, neturėjome ką valgyti, bet į savo namus ji nešė šunelius, kačiukus, paukščiukus – visus savo metus gyvenau su kokiais nors gyvūnais. Dabar namie taip pat auginu dvi į gatvę išmestas katytes, o kieme ir gatvėje skurstančius gyvūnėlius visada pamaitinu“, – pasakoja Sofija.
Gyvendama ir dirbdama irklavimo trenere Liubeke (Vokietija), Sofija pagal galimybes remdavo gyvūnų prieglaudas, o kai 1995 m. grįžo į Lietuvą ir buvo pradėta atgaivinti Lietuvos gyvūnų globos draugija, S. Grucova aktyviai įsitraukė į jos veiklą, buvo viena iš steigėjų.
Garsioji irkluotoja organizuodavo įvairius renginius, konkursus, į kuriuos žmonės ateidavo su savo augintiniais. Moteris į gatvę išmestus gyvūnus globoja jau daugiau kaip 20 metų.
Į irklavimo bazę atvedė mama
Prisiminusi savo sudėtingą kelią į irklavimą, jubiliatė ir pati stebisi, kaip ji tapo irkluotoja. Smulkutė, trapi, nedidukė. Visiška priešingybė toms, kurios irklavo.
Pirmiausia Sofija dėkinga savo mamai, kuri 1955 m. ją atvedė į irklavimo bazę. Mat būsimoji čempionė turėjo nemažų sveikatos problemų, sirgo tuberkulioze ir reikėjo stiprinti plaučius.
Mama buvo išprususi, baigė Berlyno universitetą ir tikėjo: kuo ilgiau dukra bus gryname ore, tuo jos sveikata bus geresnė.
„Iš pradžių į treniruotes vaikščiojau tik tam, kad sutvirtėčiau. Kai pasveikau, ėmiau galvoti apie rimtas pratybas. Iš pradžių niekas manęs nenorėjo priimti į valtį, iš irkluotojų net girdėdavau pašaipius žodžius, kad valtyje irklo nesugebėsiu pakelti. Tai užgavo mano ambicijas ir tvirtai nusprendžiau, jog nuo nieko nepriklausysiu, sėsiu į vienvietę ir irkluosiu – ne aš būsiu, jei neįrodysiu, kad ne tik irklą galiu pakelti, bet ir gerai irkluoti“, – prisimena Sofija.
1957 m. ji pirmą sykį tapo Lietuvos čempione, irkluodama vienvietę, ir lyderės pozicijų neužleido dar porą metų. Medalių vėliau pelnė daugybę per Lietuvos, TSRS bei Europos čempionatus, įvairias tarptautines regatas.
„Medaliai, prizai, žinoma, malonu, glosto savimeilę, tačiau, manau, sportuojant ne tai svarbiausia – sportas ugdo ne tiktai fizines, bet ir dvasines žmogaus savybes. Irklavimas mane išmokė nugalėti save, sutvirtėti, jame radau savo gyvenimo prasmę. Supratau, kad didysis sportas labai daug duoda, bet ir daug reikalauja“, – sako Sofija.
Penkeri yrininkavimo metai
Legendinė irkluotoja puikiai pamena tuos laikus, kai penkerius metus yrininkavo TSRS porinėje keturvietėje. Ji visais laikais rinktinėje buvo tik yrininkė, pagrindinė komandos dirigentė. Pasak Sofijos, yrininkės pareigos valtyje – pačios atsakingiausios, nes ne visi gali būti dirigentai. Reikia atsakyti ne tik už save, bet ir už įgulos drauges.
„Kitos gali pavargti, prasčiau irkluoti, o yrininkė tokios teisės neturi. Ji turi išsiskirti ypač tvirtu charakteriu“, – sako jubiliatė. Garsiajai irkluotojai labiausiai įsiminė 1969 m. Europos čempionatas Klagenfurte (Vokietija), kur jos yrinkaujama TSRS porinė keturvietė po nepaprastai atkaklios kovos nugalėjo ilgai pirmavusias rumunes ir iškovojo aukso medalius.
Finišas buvo 50 m už tribūnų ribų. Pro tribūnas abi valtys plaukė šalia viena kitos. „TSRS rinktinės vyr. treneris Jevgenijus Samsonovas mūsų vos neišpeikė, manė, kad mes pralaimėjome. O mes nugalėjome!“ – džiaugiasi Sofija. Su didžiuoju sportu ji praleido net 16 metų.
S. Grucova – vienintelė Lietuvos irklavimo trenerė, dirbusi užsienyje. Savo patirtį vokiečių klubui ji skyrė ketverius metus, kai Lietuva žengė pirmuosius nepriklausomybės žingsnius. Liubeko klube ji buvo vienintelė profesionali trenerė.
„Darbas buvo sunkus, ypač psichologiniu ir dvasiniu požiūriu – kartu su mokiniais atlikdavau autogenines treniruotes, keturias valandas per dieną kartu su jais irkluodavau. Veteranai prigundė mane ir su jais irkluoti, nors mano meistriškumas smarkiai skyrėsi nuo jų. Tvirčiau irklų į rankas nebuvau ėmusi kokius 15 metų, tačiau jausmas buvo toks, lyg vakar būčiau išlipusi iš valties.
Vokiečiai yra vokiečiai, jie visada apie save yra geros nuomonės, nors ir pralaimėję vis tiek sako, kad pasaulyje yra geriausi. Teko ilgai įrodinėti tiesą, kad ne vokiečių irklavimo treniruočių metodika geriausia pasaulyje. Buvo atsiradę net tokių, kurie kategoriškai teigdavo, kad aš irklavimo srityje nieko neišmanau ir ko čia iš to Sibiro atvažiavau.
Tik vyresnės kartos irkluotojai įvertindavo mano darbą, pagirdavo, domėjosi mano treniruočių metodika. Kai baigėsi kontraktas, klubo vadovai nenorėjo manęs išleisti, pasilikti prašė ir vaikai. Skirtis buvo sunku, tad nutariau dar kelerius metus padirbėti. Netrukus atėjo ir pripažinimas: mano vadovaujami irkluotojai sėkmingai rungtyniavo įvairiose regatose“, – savo darbą Vokietijoje prisimena jubiliatė.
S. Grucova per savo darbo metus nuo Lietuvos nenutolo, kasmet grįždavo atostogų. Vienais metais atvežė didelę humanitarinę pagalbą – medicinos įrangos, du elektrinius neįgaliųjų vežimėlius, švirkštų, vaistų, juos atidavė Universiteto vaikų ligoninei. Į Lietuvą atvežė ir neįgaliųjų sudedamą vežimėlį, ramentų, vokiškų markių, kuriais džiaugėsi Antavilių senelių namai.
* * *
Gyvenimo etapai
Gimė 1939 m. gegužės 1 d. Varšuvoje. TSRS sporto meistrė (1963), TSRS nusipelniusi sporto meistrė (1970), Lietuvos nusipelniusi trenerė (1985). Pirmasis treneris – Jonas Pavilionis. 1982 m. baigė Vilniaus pedagoginį institutą. 10 kartų Lietuvos irklavimo čempionė (1957–1966), irkluojant vienvietę, porinę keturvietę, porinę keturvietę su vairininke ir porinę dvivietę.
Keturiskart TSRS čempionė (1967–1970), vicečempionė (1965) ir bronzos medalio laimėtoja (1963), irkluojant porinę keturvietę su vairininke.
Dukart Europos porinės keturvietės su vairininke čempionė: 1967 m. Viši (Prancūzija) ir 1969 m. Klagenfurte (VFR), sidabro (1965 m., Amsterdame) ir bronzos (1968 m. Griunau, VDR) medalių laimėtoja. 1983–1986 m. treniravo pasaulio čempionę Vidą Cesiūnaitę.
1992 m. gavo tarptautinį trenerės sertifikatą, 1991–1995 m. – Liubeko (Vokietija) irklavimo trenerė.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.