ELTA 2019 m. gegužės 7 d. 15:13 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

"Pokyčiai reikalauja kantrybės"

"Utenio" valdybos pirmininkas, futbolo akademijos direktorius V. Rastenis - apie veiklos kryptį, prioritetus ir siekius.

V. Rastenis
Vytauto Gimžausko nuotr.
V. Rastenis
Įsibėgėja naujasis futbolo sezonas. Netrukus rungtynės sugrįš ir į Utenos „Utenio“ stadioną - penktadienį pirmosios šiais metais ant namų aikštės žolės žengs „Utenio“ merginos, po savaitės, gegužės 17 d. - „Utenio“ vaikinai, mažosios aikštės atgijo nuo jauniausiųjų futbolo akademijos auklėtinių. 
 
Apie prasidėjusį sezoną, klubo ir akademijos kryptį, pasirinktą kelią, prioritetus ir siekius - pokalbis su futbolo akademijos „Utenis“ vadovu, Utenos klubo valdybospirmininku Vaidotu Rasteniu.

Kokius ilgalaikius tikslus klubas yra išsikėlęs ir kaip jie yra įgyvendinami?
Turime vieną bendrą tikslą jei kalbame tik apie sportą - auginti individualiai stiprius, lengvai bet kurioje komandoje savo vietą randančius žaidėjus. Tai yra ilgas kelias, su atskirais etapais pagal amžiaus tarpsnius. Jei kalbame apie bendrą klubo viziją ir misiją - kurti naudas bendruomenei, skatinant aktyvų laisvalaikį, socialinius projektus ir bendradarbiavimą. Sudaryti sąlygas žaisti visiems, nepaisant jų gebėjimų. 
 
Remiamės šį kelią einančių užsienio ir Lietuvos specialistų patirtimis. Tai naujas kelias Lietuvoje, tad kaip ir visiems einantiems priekyje tenka susidurti su įvairiais naujais iššūkiais. Bet mes žinome, kad einame teisinga kryptimi. Nes pagal tokią metodiką ir remiantis tokiais pačiais principais dirba visos vakarų ir šiaurės Europos futbolo šalys. Ilgą laiką Lietuvos futbolas ėjo senuoju - pergalės bet kokia kaina - keliu. Pergalės yra svarbios visiems ir visi einantys žaisti į aikštę jų siekiame. Bet tai neturėtų būti daroma bet kokia kaina, ypatingai vaikų futbole. 
 
Matome, kur dabar yra mūsų šalies futbolas. Tai geriausias įrodymas, kad reikia kardinalių pokyčių ugdymo sistemoje. „Utenis“ ir buvo pirmasis klubas Lietuvoje, kuris ėmėsi šių pokyčių. Kardinalūs pokyčiai dažnai būna sudėtingi, sunkūs, reikalaujantys kantrybės ir palaikymo. Ne visi supranta jų naudą, nes čia nėra greitų rezultatų. Tai bene sunkiausias iššūkis, su kuriuo dabar susiduriame ir mes. Tai reikia išgyventi, o tai padaryti galima siekiant iškeltų tikslų, nuolat prisimenant vertybes, kuriomis esame susitarę vadovautis ir laikantis darbo principų, kuriuos esame priėmę ir kurie aprašyti ugdymo programoje.

Kokie yra trumpalaikiai ir vidutiniai klubo tikslai?
Išlaikyti pasirinktą vaikų ugdymo kryptį. O pagrindinėms klubo komandoms - atsitiesti ir žengti pirmyn. Šie metai klubui yra sunkūs ir tuo pačiu ypatingai svarbūs. Žinome, kad jie ypatingai bus sunkūs kalbant apie sportinius rezultatus, ypač pagrindinėse (vyrų ir moterų) komandose. Sunkūs jie ir finansiniu požiūriu, nes per dvejus metus užsibrėžėme tikslą grąžinti senas skolas. Džiugu, kad pavyko stabilizuoti finansinę klubo situaciją ir jau sėkmingai grąžiname skolas. Sportiniams rezultatams pasiekti reikės daugiau laiko. 
 
Dabar, kai jau galime vertinti kai kuriuos sprendimus iš perspektyvos, galime pasakyti, kad prieš pora metų priimti rizikingi sprendimai - nepasiteisino. Daugelis žmonių tokie jau esame - nors ir matome kitų žmonių daromas klaidas ir pasekmes, bet kažkodėl galvojame, kad mums ar mūsų vaikams taip neatsitiks.
 
Kaip jau minėjau, kelias, bet kokia kaina siekti pergalių, žiūrint į ilgalaikę perspektyvą, nėra pats geriausias, be to, brangus ir labai rizikingas. Bet vis tiek, ir „Utenis“ susigundė pabandyti pasiekti greitą rezultatą. Rizika nepasiteisino. Visi atsimena tą „ispaniškąjį periodą“. Tai klubui kainavo gana brangiai. Apie šias klaidas jau ne kartą kalbėjo ir buvęs klubo valdybos pirmininkas. 
 
Teko priimti skausmingus sprendimus dėl pagrindinės klubo komandos, nusileisti į trečiąjį pagal pajėgumą divizioną, kad išsaugotume akademiją, o vėl atsitiesę - galėtume žengti į priekį su pirma komanda, kurios pagrindą sudarytų vietiniai, mūsų akademijoje išugdyti futbolininkai. Pagrindiniai trejų metų tikslai - grąžinti skolas, stabilizuoti finansinę padėtį bei suburti vyrų ir moterų komandas, kurios būtų konkurencingos Lietuvoje. 
 
Po 5 metų - tikslas, kad vyrų komanda kovotų dėl patekimo į A lygą. Moterų komanda - dėl A lygos medalių. Turi pilnai funkcionuoti akademija, t. y. joje bus visų amžiaus grupių, nuo 6 iki 17 m. komandos, taip pat įkurtos sporto klasės, o Lietuvos jaunimo (merginų ir vaikinų) rinktinėse žais bent po kelis mūsų akademijos auklėtinius.
 
Kokie šiame sezone pagrindiniai keliami tikslai „Utenio“ vaikinų ir merginų komandoms, kurias sudaro jauni žaidėjai. Su kokiais iššūkiais susiduriame?
Visiems tikslas vienodas - laikytis susitarimų, nenukrypti nuo metodikos, turėti kantrybės ir tikėti vieni kitais. Žaidėjai turi tikėti treneriais, treneriai - žaidėjais. Tas pats galioja ir klubo vadovybei. Šiais metais valdyba vyrų komandai, kurios pagrindą sudaro 17-mečiai, 19-mečiai uteniškiai iškėlė tikslą užimti vietą II lygos lentelės viduryje ir pasiruošti kitų metų pirmenybėms, kuriose jau galėtume kovoti dėl vietos tarp prizininkų. Šis tikslas iškeltas atsižvelgiant į tai, kad dar pernai pusė jų žaidė Lietuvos vaikų ir jaunių U17 I lygoje, tad jiems reikia laiko pereiti į vyrų futbolą. Tą pamatėme ir praėjusią savaitę, kai jiems teko žaisti dvejas rungtynes per 3 dienas prieš vyrus. Antrose rungtynėse su „Kupiškiu“ jiems tiesiog pritrūko fizinių jėgų ir antrame kėlinyje „subyrėjo“. Tai yra ištaisoma, fizines kondicijas tikrai galima pagerinti treniruotėse, kaip ir taktinius dalykus, o visa kita - patirtis rungtynėse su vyrais. Tikiu, kad kantrybės ir pasitikėjimo jiems užteks.
 
Panaši situacija „Utenio“ merginų komandoje, kuri prieš sezoną ruošėsi dalyvauti Moterų I lygoje, bet dėl lietuviško futbolo subtilybių, anksčiau nei planuota teko debiutuoti Moterų A lygoje, kurioje žaidžia viena iš 32 stipriausių Europos moterų futbolo komandų - Šiaulių „Gintra-Universitetas“. Valdyba buvo iškėlusi tikslą patekti į pirmą I lygos šešetuką, bet likus dviem savaitėms iki sezono starto, priėmėme sprendimą žaisti A lygoje. Dėl šio sprendimo prisiimu visą atsakomybę. Teko apsispęsti per 24 valandas. Paskutinį žodį dėl sprendimo teko pasakyti man. Todėl jei yra norinčių kažką apkaltinti ar apkalbėti dėl rezultatų - tas kaltininkas esu aš.

 
O merginoms noriu padėkoti už tai ką jos daro ir, kaip sakiau prieš pirmąsias A lygos rungtynes - aš jomis tikiu ir šis tikėjimas išlieka toks pat stiprus. Ypač žinant, kad jos žaidžia tik antrą didžiojo futbolo (t.y. 11x11) sezoną. Komandoje yra tik 3 žaidėjos, kurioms daugiau nei 19 metų. Bendras komandos vidurkis - 15,5 metų. O pirmose sezono rungtynėse komandos pagrindinės sudėties vidurkis buvo - 16 metų. Tikiu, kad po vasaros pertraukos jos bus pasiruošusios ne tik kovoti, ką daro ir dabar, bet ir kaip lygios žaisti bei iškovoti taškų ir pergalių. Patikėkite tuo ir jūs, tik reikia šiek tiek kantrybės. Jos kantrybės ir užsispyrimo turi ir tai įrodė per pastaruosius metus. Klausimas ar jos turime mes? Tikiu, kad turime.

Kiek šiais metais grupių ir kiek vaikų yra futbolo akademijoje „Utenis“? 
Šiuo metu akademijoje yra 8 įvairaus amžiaus grupių komandos, kuriose treniruojasi apie 180 berniukų ir mergaičių. Dar 40, kurių tarpe yra 30 moksleivių, treniruojasi su pagrindinėmis vyrų ir moterų komandomis. Per artimiausius 5 metus akademijoje bus visų metų komandos, t. y. pilna akademijos struktūra, su berniukų komandomis pamečiui nuo 6 iki 17 metų, merginų - kas 2-3 metai.

Kaip vyksta ugdymo procesas akademijoje, atsižvelgiant į vaikų amžių? Kam skiriamas didžiausias dėmesys, ar svarbūs vaikų rungtynių rezultatai? 
„2 valandos ir 44 minutės kasdienio treniravimosi 10 metų...“ Tai pirmas sakinys įrašytas „Auri-Dohm“ metodologijoje. Per tiek laiko žaidėjas pasiekia 10 000 valandų ribą.
 
Nobelio prizo laimėtojas ekonomikos srityje Herbertas Simonas įsitikinęs: „Norint pasiekti pasaulinį lygį, bet kokioje srityje nuo matematikos iki smuiko ar šachmatų reikia 10 metų nuoseklaus ir kryptingo darbo“.
 
Tai patvirtina ir neurologas Danielius Levitinas: „Tiriant muzikantus, krepšininkus ar rašytojus „išlenda“ 10 000 valandų fenomenas. Tai rodo, kad reikia tiek laiko smegenims įsisavinti visą tai, ko reikalaujama tapti pasaulinio lygio specialistu savo srityje“.
 
Reikia suprasti, tai nėra vien tik darbas treniruotėse su treneriu ar kieme su tėvais. Tai ir savarankiškas žaidimas, kurį mes vadiname „kiemo futbolu“. Vaikai mokosi ne tik treniruotėse, čia jie gauna pagrindus, bet įtvirtinimas vyksta žaidžiant su draugais be suaugusiųjų įsikišimo, tai yra priimant savarankiškus sprendimus. Net ir blogus sprendimus, net ir darant klaidas, bet tai darant savarankiškai ir savarankiškai ieškant sprendimų. Žinoma, treniruotės yra reikalingos, o pilnavertis mokymasis vyksta, kai šie skirtingi mokymosi metodai yra suderinami. 10 000 valandų per 10 metų nėra panacėja ir tikras kelias į pasaulinį lygį, nes kiekvienas iš mūsų esame skirtingi, mums reikia skirtingo intensyvumo ir krūvio treniruočių, todėl tai gali užtrukti ir daugiau metų, todėl savo karjeros piką dažniausiai sportininkai pasiekia 25-27 metų.
 
Atsižvelgiant į tai bei Danijos ir kitų šalių patirtį ugdant vaikus ir yra sukurta „Auri-Dohm“ programa ir metodika, o šiam procesui valdyti sukurta stats4sports platforma. Šiais įrankiais mes ir naudojamės akademijoje.
 
Pagrindinės sritys į kurias kreipiame dėmesį - technika, fizinis pasirengimas, psichologija ir taktika. Iki devynerių metų akcentuojame individualius veiksmus drąsą žaisti 1 prieš 1, vėliau pereiname nuo individualumo į grupinius veiksmus, nuo 13 metų - akcentas persikelia iš grupės į komandą. Individualiai stiprus, komandinis žaidėjas - toks mūsų tikslas ugdant futbolininką. Asmenybės ugdymas ir drąsa priimti sprendimus - toks mūsų tikslas ugdant žmogų apskritai, bet šių savybių, sunku įsivaizduoti ir aukšto lygio futbolininką. Visi mūsų treneriai naktį pažadinti gali pasakyti esminius akcentus: „Žaidimas abiem kojomis. Drąsiai žaisti 1 prieš 1. Būsena ant pirštų galų“.
 
Yra ir kitas, švedų atliktas tyrimas, kad vaikai dažniausiai būrelius meta po 6-8 metų lankymo ir tai daro paauglystėje. Dažniausia dėl patiriamo suaugusiųjų ir draugų spaudimo dėl „nepakankamų“ rezultatų, tačiau kas yra rezultatas vaikų futbole? Ar tai komandos pergalė bet kokia kaina šiandien? Ar tai yra individualus vaiko tobulėjimas? Ar tai yra savarankiškas sprendimo priėmimas? T. y. drąsa nuspręsti futbolo aikštėje, čia ir dabar, nelaukiant ką patars suaugęs, negalvojant ar už tai pagirs ar bars.
Daugiau naujienų iš kategorijos Futbolas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas