Robertas Trakys/lengvoji.lt | 2019 m. balandžio 20 d. 09:50 |
![]() ![]() |
„Baltasis žmogau, kaip sekasi?“
Su pajėgiausiais planetos bėgikais Kenijoje stovyklavęs Lietuvos rekordininkas Simas Bertašius: „Juos gerbiu dar labiau“.
Jei mokytis, tai tą daryti iš geriausiųjų. Europos lengvosios atletikos čempionato finalininkas Simas Bertašius vasaros sezonui ruošėsi pajėgiausių planetos bėgikų tėvynėje – Kenijoje.
Iš šios Afrikos šalies kilusios daugkartinės planetos čempionės Lornah Kiplagat įkurtame „High Altitude“ treniruočių centre S.Bertašius drauge su treniruočių partneriu Mindaugu Strioku praleido beveik penkias savaites.
„Pamačius, kaip Kenijos bėgikai treniruojasi, supratau, kad talentas yra tik maža dalis rezultato – viskas yra darbas. Jie aukojasi, keliasi labai anksti ir daro po dvi-tris treniruotes per dieną, nors ne visi turi, ką valgyti“, – su pagarba apie Kenijos sportininkus kalbėjo S.Bertašius.
Dėl sąlygų Kenijoje net keičia gyvenamą vietą
Lornah Kiplagat treniruočių centras įsikūręs net 2400 m aukštyje virš jūros lygio. Palyginimui, iki šiol aukščiausia S.Bertašiaus treniruočių stovyklos vieta buvo Slovakijoje, kur praėjusiais metais lengvaatletis plušo 1350 m aukštyje.
Įprasta, kad svarbiausiems startams sportininkai ruošiasi aukštikalnėse, kadangi čia dėl slėgio teigiamai veikiamas žmogaus organizmas.
„Deguonies koncentracija ore visur vienoda, kad ir kokiame aukštyje būtum. Tačiau dėl slėgio organizmas neįsisavina deguonies ir tai paskatina įvairius procesus organizme – raudonųjų kraujo kūnelių padidėjimą, hemoglobino pakilimą. Ilgainiui organizmas prie tų sąlygų adaptuojasi“, – paaiškino S.Bertašius.
Kadangi kovo-balandžio mėnesiais Europos aukštikalnėse esančias treniruočių bazes vis dar būna užklojęs sniegas, kaip alternatyvą Juozapo Garalevičiaus auklėtinis pasirinko egzotika kvepiančią Keniją. Tačiau užsienio šalių sportininkams Lornah Kiplagat centras jau seniai žinomas – apstu elito atstovų stovykloje plušo ir dabar.
„Pastaraisiais metais gana populiaru važiuoti ten treniruotis. Yra tokių atvejų, kai bėgikai atvažiuoja ir Kenijoje apsigyvena, pavyzdžiui, Naujosios Zelandijos bėgikai Zane‘as ir Jake‘as Robertsonai į Keniją atvyko vos sulaukę pilnametystes ir gyvena ten iki šiol“, – pasakojo S.Bertašius.
Apie unikalią treniruočių vietą Vilniaus sporto klubo „Cosma“ atstovas sužinojo socialiniuose tinkluose. Būtent ten treniruojasi ir maratono planetos rekordininkas Eliudas Kipchoge.
„Daug sėkmės pavyzdžių, kurie ten gyvena ar atvyko treniruotis. Tas ir paskatino“, – šyptelėjo S.Bertašius.

Išsiskiria ne tik talentu, bet ir mitybos ypatumais
Treniruočių centro Kenijoje įkūrėja – L.Kiplagat – viena žymiausių Kenijos bėgikių, didžiąją karjeros dalį atstovavusi Olandijai. S.Bertašius pastebėjo, kad net ir pakeitusi nacionalinės rinktinės spalvas stajerė gimtinėje yra itin mėgstama.
„Centre daug jos plakatų, kur vyrauja Olandijos rinktinės atributika. Toks įspūdis susidaro, kad šalies pakeitimas nebuvo priešiškas – ji labai mėgstama visame regione“, – sakė S.Bertašius.
Lūžių Slėnio provincijoje (Rift Valley province – angl.), kurioje buvo ir lietuviai, gyvena Kalenjin genties žmonės. Manoma, kad būtent šios genties atstovai yra talentingiausi bėgikai. Tačiau pagrindinis aspektas, keniečiams atnešantis šlovę, yra ne talentas, o sunkus darbas.
„Prieš stovyklą turėjau stereotipą, kad jie taip greitai bėga tik dėl to, kad talentingi. Tačiau pamačiau, kaip jie treniruojasi, ir supratau, kad talentas yra tik maža dalis rezultato, viskas yra darbas. Jie tikrai aukojasi, keliasi labai anksti ir daro po dvi-tris treniruotes per dieną. Ne visi turi, ką valgyti – jų maisto racionas gana skurdokas. Iš arti pamačius tokius dalykus pradedi dar labiau gerbti Kenijos sportininkus“, – pasakojo S.Bertašius.
Vidutinių nuotolių bėgikas teigė, kad prie kitokio maisto raciono teko priprasti ir pačiam.
„Kenijoje mėsa nėra tiek vartojama, kiek Lietuvoje. Jų racioną sudaro produktai iš miltų, kukurūzų, daug daržovių ir vaisių. Teko priprasti ir prie to“, – sakė lietuvis.
„Baltasis žmogau, kaip sekasi?“
Rytų Afrikoje esančioje Kenijoje lietuviams nepatirti kultūrinio šoko tiesiog neįmanoma. S.Bertašių sužavėjo vietinių nuoširdumas, o suprasti jų gyvenimo būdą padėjo ir tai, kad net mažiausias pyplys Kenijoje kalba angliškai.
„Mes, lietuviai, esame linkę laikytis atstumo, esame šaltesni. O Kenijoje kiekvienas sutiktas žmogus klausė, kaip sekasi, ką šiandien veiksiu ir ar jau padariau treniruotę. Detalės sukūrė šiltą atmosferą – žmonės gatvėje vis šaukė „mizungo, how are you?“ (baltasis žmogau, kaip sekasi? – liet.)“, – prisiminė S.Bertašius.
Kartą per savaitę – sekmadienį – Lietuvos lengvaatlečiai turėdavo laisvą dieną, tad mūsiškiai spėjo pamatyti ir įstabų šios šalies grožį.
„Sekmadieniais turėdavome dieną be treniruočių ir stengdavomės susitvarkyti kilusius reikalus, apsipirkti, nuvažiuoti į miestą. Vieną kartą vykome prie Viktorijos ežero ir nustebino keliavimo paprastumas. Nereikia nieko žinoti, jokios navigacijos ir „paslaugos“ tave patį susiranda – visi žmonės klausia, ko tau reikia ir nukreipia, kur reikia vykti“, – įspūdžiais dalijosi geriausias Lietuvos bėgikas.
Per mėnesį S.Bertašiui ir M.Striokui teko ne kartą įsivelti ir į kurioziškas situacijas – autobuse, pritrūkus vietinės valiutos, vairuotoją teko įtikinti priimti eurus. Tuo tarpu pasiklydus kaime lietuviams į pagalbą suskubo berniukas.
„Vieną kartą, bėgant pasiklydus kaime, vietinis vaikas, maždaug 10-ies metų, užsimetęs ant peties mačetę, ramiai paaiškino, kaip pasiekti pagrindinį kelią“, – pasakojo lengvaatletis.
S.Bertašių nuo geriausių Kenijos bėgikų kasmet skiria vis mažiau sekundžių. Pernai mūsiškis viesulu įsiveržė į Europos 1500 m bėgimo rungties elitą: triskart pagerino šalies rekordą, o žemyno čempionate prasibrovė į finalą, kur užėmė aukštą šeštą vietą.
Šį sezoną bėgikas pradės tiesti kelią į Tokijo olimpines žaidynes bei rinks reitingo taškus. Jei atranka baigtųsi dabar, S.Bertašius varžytųsi Japonijoje ir galbūt stotų į gretimą taką, kaip ir Kalenjin genties atstovai.
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.