2010 m. kovo 18 d. 16:00 | Siųsti nuorodą | Spausdinti | Komentarai |
Mažiau pinigų – mažiau varžybų, mažiau...
LTOK aptartas Lietuvos sportininkų pasirodymas Vankuveryje ir skaičiuoti pinigai, su kuriais teks verstis ruošiantis Londono žaidynėms
Kovo 18 d. Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete (LTOK) vyko Vykdomojo komiteto (VK) posėdis, kuriame buvo svarstomas ir Lietuvos rinktinės pasirodymas 2010 metų žiemos olimpinėse žaidynėse Vankuveryje. Dėl didelio sporto visuomenės ir žiniasklaidos dėmesio Kanadoje vykusioms žaidynėms LTOK nusprendė, kad mūsiškių pasirodymą olimpiadoje bus galima įvertinti tik po dar kruopštesnės žiemos sporto šakų federacijų, ekspertų ir specialistų ataskaitos bei analizės. Galutinis Lietuvos komandos pasirodymas Vankuveryje bus įvertintas LTOK VK gegužės mėnesio posėdyje.
„Dėl didelio susidomėjimo mūsiškių pasirodymu skyrėme mėnesį-pusantro parengti žiemos sporto šakų vystymo ir perspektyvų planams. Gegužės mėnesį išklausyme federacijų atstovų ataskaitas ir ekspertų komisijos išvadas. Tada ir bus olimpinės rinktinės galutinis vertinimas“, – paaiškino LTOK prezidentas Artūras Poviliūnas.
Trečiadienį Lietuvą pasiekė Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC) prezidento Jacques‘o Rogge‘o laiškas su padėka, prisidėjus rengiant Vankuverio olimpiadą ir paramą po tragedijos, kai žuvo Gruzijos sportininkas Nodaras Kumaritašvilis.
„Nors žiemos sporto šakos Lietuvoje nėra populiarios, masinės ir prioritetinės, susidomėjimas žaidynėmis buvo didelis. Tai ir buvo tas lakmuso popierėlis, išryškinęs, ar verta Lietuvai iš viso dalyvauti žiemos olimpiadose. Tai – valstybės prestižo reikalas. Todėl LTOK ir ateityje reikia skirti ne mažesnį dėmesį žiemos sportui“, – sakė LTOK vadovas.
Lietuvos sporto mėgėjams nelabai rūpi, kokios varžybų metų būna oro sąlygos, kaip mūsų šalies sportininkai rengėsi startams ir, koks buvo ar yra jų finansavimas. „Lietuvai reikalingi tik geri sportininkų rezultatai, tačiau reikia konstatuoti kelis dar nuo Turino olimpiados (2006 m.) svarbius dalykus. Lietuvos žiemos sporte nėra konkurencijos, menkas šių sporto šakų populiarumas bei masiškumas, trūksta kvalifikuotų trenerių ir bazių, brangi įranga. Lietuvos sportininkų rezultatai Vankuveryje buvo nei labai aukšti, nei labai žemi. Turine buvo paskutinių vietų ir nebaigtų distancijų, o Vankuveryje to išvengta. Mano nuomone, Lietuvos rinktinė Vankuveryje pasirodė pagal galimybes ir tai atsispindi rezultatuose“, – įsitikinęs A. Poviliūnas.
Pasak LTOK vadovų, visi sportininkai išskyrus slidininkę Iriną Terentjevą ir kalnų slidininką Vitalijus Rumiancevą įvykdė planus. „V. Rumiancevui nedaug trūko. Mes panašius rezultatus ir planavome. Estijai slidinėjime, išskyrus fenomenalią sportininkę Kristiną Šmigun-Vaehi ir Andrusą Veerpalu, nenusileidome, latvius – lenkėme, o Diana Rasimovičiūtė buvo pajėgesnė už kaimynų biatlonininkes. Su Latvija negalime konkuruoti rogučių sporte. Reikia važiuoti treniruotis į Siguldą arba statyti trasą Lietuvoje, kas yra iš fantastikos srities“, – pabrėžė Lietuvos olimpinio judėjimo vadovas.
Jau nuo šiandien reikėtų pradėti rūpintis tuo, kas važiuos į 2014 metų Sočio olimpiadą. „Mums jau dabar reikia galvoti, ką siųsime į Sočį. Diana lieka mūsų pagrindine viltimi. Turime perspektyvių vaikinų biatlono komandą, čiuožėją trumpuoju taku Agnę Sereikaitę. Turime žinoti apie mūsų jaunimą ir juos globoti. Tikimės, kad per keturmetį bus priimtas politinis sprendimas dėl dailiojo čiuožimo poros Katherine Copely ir Deivido Stagniūno, reikia išnaudoti Visagino akrobatų galimybes ir vystyti akrobatinį slidinėjimą. Juolab, kad čia pat Baltarusija, turinti Vankuverio olimpinį čempioną“, – perspektyvas dėstė A. Poviliūnas.
V. Vencienė: sportininkams jokių pretenzijų neturiu
Lietuvos olimpinės misijos Vankuveryje vadovė Vida Vencienė LTOK VK posėdyje teigė, kad organizacinis darbas Kanadoje vyko be nesklandumų. „Visas darbas – be nesklandumų. Mes gražiai atrodėme atidaryme. Aš sportininkams ir treneriams jokių pretenzijų neturiu. Pati dalyvauju jau septintoje žiemos olimpiadoje ir pirmą kartą Lietuvos sporto žiniasklaida piktai nekritikavo mūsiškių, o suprato realybę. Mes juk kai kuriems Lietuvos rinktinės nariams tikrovėje ir planavome 50-60 vietas“, – kalbėjo olimpinė čempionė.
Kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD) direktorius ir LTOK viceprezidentas Ritas Vaiginas savo akimis matė Lietuvos sportininkų startus Vankuveryje. „Tai puiki patirtis, pajutau olimpiados atmosferą, susipažinau su žiemos sporto šakų virtuve ir vertinau, kaip mes atrodėme kitų valstybių kontekste. Lietuvos valdžia turėtų skirti daugiau dėmesio žiemos sportui. Būtina žiemos sporto šakų plėtros vizija su skaičiais ir planuojamais rezultatais, tam, kad galėtume išgryninti sporto šakas, iš kurių galime laukti gerų rezultatų. Žiemos sporto šakų federacijos sau ir mums turi atvirai įrodyti savo perspektyvą ateičiai“, – pastebėjo R. Vaiginas.
Lietuvos olimpinės rinktinės pasirodymo Vankuverio žaidynėse galutinis įvertinimas turėtų būti paskelbtas gegužės 20 d.
Mažiau pinigų, mažiau - medalių
Svarstant pasirengimą Londono vasaros olimpinėms žaidynėms, nuolat buvo kalbama ir apie didžiajam sportui skirtų pinigų stygių. Mažiau pinigų - mažiau galimybių atletams treniruotis, dalyvauti varžybose. Mažiau gali būti ir medalių...
Su programos „Londonas 2012" įgyvendinimu, 2010-ųjų finansiniu planu supažindino R.Vaiginas bei LTOK viceprezidentas, Olimpinių programų darbo grupės vadovas Algirdas Raslanas. KKSD gen. diretorius sakė, kad yra planas, skaičiai, sportininkų sąrašai, žinoma, koks finansavimas. „Aišku, kad mažiau prie spotininkų rengimo finansiškai galės prisidėti miestai".
A.Raslano nuomone, olimpinės rinktinės kandidatų sąrašai yra sudaryti remiantis „kietais" kriterijais, patvirtinta lėšų sportininkų rengimui 2010 metais paskirstymo metodika. „Finansavimas mažėja beveik per pusę. Blogai visiems. Mažėjant pinigams, didėja atsakomybė. Nežinia, kas sporto laukia 2011-aisiais metais?" - sakė A.Raslanas.
Apie lėšų stygiaus sukeliamas problemas kalbėjo LTOK vykdomojo komiteto nariai Eimantas Skrabulis, Donatas Kazlauskas. LTOK generalinio sekretoriaus Vytauto Zubernio nuomone, kai trūksta lėšų mokomajam darbui, treniruočių stovykloms, nebus ir gerų rezultatų... A.Poviliūnas atkreipė dėmes į tai, kad būtina keisti valstybinių stipendijų skyrimo tvarką ir dyždius.