Lina Daugėlaitė/"Olimpinė panorama" | 2019 m. balandžio 1 d. 21:44 | Siųsti nuorodą | Spausdinti | Komentarai |
Olimpinėms kovoms ruošia ir kūną, ir protą
„Atrankos sąlygos žiaurios", - teigia su savo auklėtinėmis į Tokijo olimpines žaidynynes nusitaikęs Lietuvos moterų imtynių rinktinės treneris A.Kaselis.
Lietuvos moterų imtynių rinktinės treneriai mano, kad į Tokijo olimpines žaidynes galėtų vykti dvi merginos. „Planuojam gal ir daugiau, bet realiau – du kelialapiai“, – olimpines galimybes skaičiuoja imtynininkių treneris Aivaras Kaselis.
Be abejo, daugiausia vilčių siejama su rinktinės lydere 24-erių Danute Domikaityte, kuri tik per žingsnį nepateko į Rio de Žaneiro olimpines žaidynes – tąkart olimpinėje atrankoje jai pritrūko vienintelio taško. „Žinoma, buvo apmaudu. Bet visos nuoskaudos praeity – reikia naujas svajones įvykdyti“, – atgal nebesidairo moterų imtynių rinktinės lyderė.
O didžiausia jos stiprybė – noras. „Noriu, kovoju ir užsiimu imtynėmis – tai yra geriausias dalykas, dėl ko esu šiame sporte. Ir kodėl kartais pasiseka“, – sako ji. Šį norą kursto gyvenimo tikslas – olimpiada.
Įkandin D.Domikaitytės į Tokiją veržiasi ir 26-erių Giedrė Blekaitytė-Dargė. „Bet dar yra ir antrieji numeriai – Kamilė Gaučaitė ir Kornelija Zaicevaitė. Jos irgi bandys patekti. Kaip pavyks, matysime, dar turime šiek tiek laiko. Kamilė su Kornelija – jaunesnės kartos mergaitės, bet jos jau kabinasi lyderėms į atlapus, dalyvavo ir suaugusiųjų čempionatuose. Dabar ruošiamės Europos čempionatui. Manau, atrankose į olimpines žaidynes jos irgi startuos“, – svarsto treneris A.Kaselis.
Sistema žiauri
Olimpinę atranką, pasakoja A.Kaselis, merginos jau pradėjo rinkdamos taškus Tarptautinės imtynių federacijos (UWW) reitingo turnyruose. Nors reitingo taškai negarantuoja tiesioginio kelialapio į Tokiją, jie svarbūs galvojant apie kovas pasaulio čempionate, kuriame jau prasidės ir olimpinių kelialapių dalybos.
„Pasaulio čempionate sportininkai yra išreitinguojami į pogrupius pagal surinktus reitingo taškus. Jeigu tu reitinge esi aukštesnėje pozicijoje, vadinasi, niekada negausi priešininkės, surinkusios maksimaliai reitingo taškų, pavyzdžiui, pirmojo arba antrojo numerio pasaulyje – žiūrint, kiek taškų turi. O jeigu tu reitingo turnyruose nedalyvauji ir neturi sukaupęs taškų, tai, liaudiškai sakant, potencialiai ant meškos užlipsi“, – kuo svarbūs reitingo taškai, dėsto treneris.
Olimpinius kelialapius šiemet vyksiančiame pasaulio čempionate iškovos 1–5 vietas užėmusios sportininkės. Po to juos iškovoti bus galima dar trijuose olimpinės atrankos turnyruose, kurie vyks jau olimpiniais 2020-aisiais. Juose bus būtina užimti pirmą arba antrą vietą.
„Atrankos sąlygos žiaurios, bet taip yra. Be to, reikia turėti omenyje, kad sportininkės iš neolimpinių svorio kategorijų sueina į olimpines. Taigi iš dviejų svorio kategorijų susikoncentruojama į vieną olimpinę“, – atkreipia dėmesį A.Kaselis.
Šių metų pasaulio čempionatas rudenį vyks Kazachstano sostinėje Astanoje. Kur bus olimpiniai atrankos turnyrai, kol kas dar neaišku. Paskutinis bus rengiamas likus mėnesiui ar porai iki žaidynių. Tad, pasak A.Kaselio, jeigu jame reikėtų dalyvauti, pasiruošimo žaidynėms planas būtų labai iškraipytas: „Lyg turi į olimpines žaidynes susitelkti, bet dar kelialapį privalai laimėti. Sudėtinga. Yra ką veikti.“
Europos čempionatas lenktynėse dėl olimpinių kelialapių nieko nelemia. Šių metų pirmenybėse, kurios balandį vyks Rumunijoje, bus dalijami kelialapiai į Europos žaidynes Minske. „Mūsų didžiausi tikslai – pasaulio čempionate, o Europos čempionate būtų puiku, jeigu merginos patektų į penketukus ar kokį medalį užsikabintų. Norisi ir kelialapių į Europos žaidynes“, – artimiausius tikslus dėsto treneris.
Norint dalyvauti Europos žaidynėse, priklausomai nuo svorio kategorijos čempionate reikės patekti tarp 13 ar 14 stipriausiųjų.
Jaučiasi patogiai
Tarptautinė imtynių federacija po Rio olimpinių žaidynių dar kartą peržiūrėjo svorio kategorijas, nes, pasak A.Kaselio, po kiekvienų žaidynių įvyksta svorio kategorijų korekcijos, kartais kilogramas pridedamas, kartais atimamas.
Tad šiandien D.Domikaitytė priklauso svorio kategorijos iki 68 kg, G.Blekaitytė-Dargė – iki 62 kg atstovėms.
„Su Danute prieš porą metų eksperimentavome – ir sumažinti, ir padidinti svorio kategorijas bandėme, bet šiandien jos 68 kg svorio kategorija yra olimpinė ir ji čia labai patogiai jaučiasi. Be to, nematome priešininkių, kurių ji negalėtų nugalėti. Danutė laimi ir prieš pasaulio čempiones, ir prieš Europos. Tai toks žmogus, kurio ir pagal metus, ir pagal stažą tikimybės didžiausios“, – rinktinės lyderės galimybes vertina treneris.
Kelias duobėtas
Nors ketverių metų olimpinis ciklas dar nebaigtas, jau nueitas kelias, pasak A.Kaselio, buvo pakankamai duobėtas. „Buvo negalavimų, pasaulio čempionatuose pasirodėme silpnai. Iš praėjusių metų UWW turnyrų grįždavome jau ir su medaliu – kalbu apie mūsų lyderę, o pasaulio čempionate dėl tam tikrų medicininių ir asmeninių priežasčių sportinė forma jau buvo prasta. Nenumatyti dalykai. Paskui tenka bandyti grįžti į formą ir kovoti iš naujo. Bet didelio meistriškumo kelias lygus nebūna, kad ir kokią sporto šaką paimtum“, – sako treneris.
D.Domikaitytė per šį olimpinį cikle galutinai atsisveikino su jaunimo amžiaus grupe ir perėjo į suaugusiųjų sportą. Perėjimas nebuvo lengvas, nors su tomis sportininkėmis, su kuriomis susitiko suaugusiųjų varžybose, lietuvė ne kartą kovojo dar būdama jaunimo amžiaus – treneriai ją tam ruošė.
„Bet visos nori laimėti. Aš irgi. Visos kovoja. Toks sportas“, – nedaugžodžiauja imtynininkė. Ji prisipažįsta, kad kartais po alinančių treniruočių, o kai kada ir po varžybų treneriams tenka jai šluostyti ašaras.
„Treneriai – tiek Aivaras Kaselis, tiek Andrius Stočkus man kaip tėvai, mamos, broliai. Į Šiaulius atvykau 2009-aisiais, jie mane dažniau matydavo nei tikroji mano šeima. Jie yra visko matę, viską žino, pažįsta mane. Galiu jiems bet ką pasakyti, nes jie visada bus šalia. Jie man kaip šeimos nariai“, – atvirauja sportininkė.
Elitą čiupinėja Švedijoje
Jau dveji metai, kai Lietuvos moterų imtynių rinktinė važiuoja į Švedijoje vykstantį „Klippan Lady Open“ turnyrą. Tuo metu visada rengiama ir tarptautinė stovykla.
Kuo ypatingas šis turnyras? Ogi tuo, kad į jį susirenka moterų imtynių elitas. „Švedijoje mes galime pačiupinėti kanadietes ir japones, kurios yra mūsų sporto šakos lyderės. Jos mažai kur važiuoja, mažai rodosi, bet yra keletas turnyrų, į kuriuos atvyksta būtent pirmieji jų numeriai. Šiose šalyse yra daug pajėgių sportininkių, tad kuri dalyvaus čempionate, nuspėti sunku. Jos labai konkuruoja tarpusavyje. O Švedijoje mes jas visada randame. Dėl to ir važiuojame“, – paaiškina A.Kaselis.
O stovykla paremta kovų praktika. „Tai jėgų išbandymas su visu pasauliu. Sportininkės susigrumia iš esmės su visomis savo svorio kategorijos partnerėmis po keletą kartų. Pamatai klaidas, kur dar reikia padirbėti, kur atsiliekame, pamatai, kur lenkiame“, – apie naujas patirtis pasakojo treneris.
„Stovykla daug duoda, nes susirenka pasaulio elitas ir gauni progą pasitikrinti jėgas su sportininkėmis, kurios yra iškovojusios titulų, kurios jau olimpiadoje yra laimėjusios medalių“, – treneriui antrina D.Domikaitytė.
Ritualas
Ruošdamasi svarbiausioms kovoms D.Domikaitytė prakaitą lieja ne tik ant imtynių kilimo. Neatskiriama jos treniruočių dalis – psichologinis pasiruošimas. Treneris A.Stočkus veda paskaitas, su juo sportininkės gali pasikonsultuoti ir asmeniškai. „Tai neatsiejama treniruočių dalis, nes turi ugdyti save ir iš vidaus. Psichologinis nusiteikimas, pratimai prieš kovą, ką daryti, kad nusiramintum – tai labai svarbu. Gali būti techniškai fiziškai gerai pasiruošusi, bet jeigu jaudulys bus didesni už tavo pasiruošimą, rezultatas bus nulinis“, – įsitikinusi imtynininkė.
Būna, kad treneriai padeda nusiteikti kovai, būna, kad prieš kovą jai norisi pabūti vienai: „Žinot, mes moterys – pagal nuotaiką. Kartais reikia vienai pabūti. Tada pati sau stengiuosi priminti, kas buvo treniruočių metu.“
Beje, prieš kovą Danutė turi savo ritualą. Triko ji visada pasikabina ant pakabos, imtynių batai būna padėti tam tikroje vietoje, kad ji juos matytų. Prieš varžybas ji palenda po šaltu dušu.
Kiti metai D.Domikaitytei svarbūs ne tik dėl olimpinių žaidynių, į kurias bandys patekti. Kitąmet Šiaulių universiteto kūno kultūros magistrantė sieks baigti mokslus. „Po sportinės karjeros norėsiu perduoti savo žinias jaunoms sportininkėms“, – prasitaria D.Domikaitytė, artimą ir tolimesnę savo ateitį siejanti su moterų imtynėmis.
Daugiau naujienų iš kategorijos Ringas
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.