Marytė Marcinkevičiūtė | 2019 m. balandžio 1 d. 08:46 | Siųsti nuorodą | Spausdinti | Komentarai |
„Sportas mane užgrūdino ir davė labai daug“
Legendinio dviratininko Kazio Paršaičio auklėtinis Juozas Grabauskas dviračio pedalus mina ir dabar, nors jam – jau 80 metų
13 kartų Lietuvos dviračių sporto čempionui (1958-1965 m.), 1961 m. SSRS komandinių lenktynių čempionui, 1963 m. tradicinių daugiadienių lenktynių aplink Lietuvą ir Pabaltijo daugiadienių lenktynių laimėtojui Juozui Grabauskui balandžio 1 d. sukanka 80 metų.
„Jau penkeri metai, kai nedirbu, atsirado daug laiko. Su žmona gyvename Noreikiškėse, turiu nedidelį namuką, prie kurio darbų užtenka. Tai – sodas, daržas, šiltadaržis - tikrai nenuobodžiauju“, - sako J. Grabauskas.
Jis užaugino tris dukras, tačiau vyriausiąją Editą, kuriai šiemet būtų sukakę 60 metų, palaidojo praėjusiais metais. Kitos dvi dukros gyvena ne Lietuvoje: vidurinioji Inesa jau 20 metų – Airijoje, turi tos šalies pilietybę, o jauniausioji Indrė – Anglijoje. Dukros savo tėvus aplanko vieną kartą per metus. Legendinio dviratininko didelis džiaugsmas anūkai, kuriuos jis su žmona vis aplanko.
Kas liko atmintyje iš to laikotarpio, kai aktyviai mynėte dviračio pedalus?, - paklausiau J. Grabausko.
Liko labai daug gražių prisiminimų. Visada su didele pagarba prisimenu savo pirmąjį trenerį Kazį Paršaitį, kuris man buvo kaip tėvas. Treneris mane stebindavo savo nuoširdumu, patarimais, didžiuliu optimizmu ir fenomenali atmintimi. Jis iki smulkmenų atsimindavo visas lenktynes, netgi pasiektus rezultatus. Prisimenu, kai jau buvau atsisveikinęs su didžiuoju sportu, treneris dar dalyvavo daugiadienėse lenktynėse aplink Lietuvą.
Į dviračių sportą patekau Narsučio Dumbausko, su kuriuo kartu mokiausi nuo ketvirtos iki dešimtos klasės Laukuvos vidurinėje mokykloje, dėka.
Mokyklą baigiau sidabro medaliu, kartu su Narsučiu norėjome studijuoti tuomečiame Kauno politechnikos institute, tačiau man buvo užtrenktos durys, nes tėvai buvo išvežti į Sibirą. Ir tada buvau supažindintas su Kaziu Paršaičiu, kuris davė dviratį ir pasiūlė sportuoti.
Kauno politechnikos institutą vis dėlto baigiau, mano studijos užsitęsė 12 metų.
Atstovaudamas „Dinamo“ draugijos komandai, susidraugavau su dviratininkais Valentinu Rutkausku ir Arūnu Kazlausku, buvome praminti trimis muškietininkais: Valentinas buvo Portas, Arūnas – d‘ Artanjanas, o aš Aramis.
Mūsų draugystė, ypač su Arūnu Kazlausku, tęsiasi iki šių dienų. Tarp mano draugų – dar vienas buvęs dviratininkas, kuris, tiesa, dėl mokslų anksti metė sportuoti, architektas Rimas Mickus, pas jį apsilankau.
Baigėte Kauno politechnikos institutą, ar prireikė jo baigimo diplomo?
Prireikė, daug metų dirbau statybose. Buvau vienos didžiausių klijuotos medienos konstrukcijų gamintojų bendrovės Baltijos šalyse „Jūrės medis“ generalinis direktorius, po to - komercijos direktorius, o iki išėjimo į pensiją - projektų vadovas.
Tik prieš penkerius metus, būdamas 75-erių išėjau į pensiją. Gal būčiau ir toliau dirbęs, bet pradėjo trikti širdies ritmas, medikai patarė mažiau nervintis. Tačiau dirbant to nedaryti buvo neįmanoma ir nutariau išeiti.
Ar nesigailite, kad savo pačius gražiausius metus atidavėte dviračių sportui?
Tikrai ne. Sportas mane užgrūdino ir davė labai daug. Negaliu sakyti, kad buvau apdovanotas talentu.
Vaikystėje buvau silpnas, sirgau plaučių uždegimu, sportas man padėjo išgyventi. Ir dabar, kai sveikata jau nelabai kokia, galvoju, kad negaliu pasiduoti, turiu kovoti. Tai mane ir palaiko gyvenime.
Buvau pakviestas į SSRS rinktinę ir rengiausi Romos olimpinėms žaidynėms. Tačiau negavau vizos ir buvau priverstas likti namie.
Buvo nepaprastai apmaudu, kad ne dėl savo kaltės negalėjau dalyvauti olimpinėse žaidynėse, kuriose Viktoras Kapitonovas tapo grupinių lenktynių čempionu.
Tačiau nenuleidau rankų ir su dideliu entuziazmu treniravausi toliau. Labai džiaugiausi, kai 1961-aisiais Sevastopolyje per SSRS čempionatą 100 km komandinėse lenktynėse, atstovaudamas SSRS „Dinamo“ rinktinei, Lietuvai iškovojau antrą pokarinį aukso medalį ir pakartojau Juozo Pimpio pasiekimą – jis 1945-aisiais tapo SSRS kroso čempionu.
Dviračių sportui paaukojau savo gyvenimą, mokslą, tačiau man užsitrenkdavo durys į užsienį. Septynerius metus Lietuvoje buvau stipriausias, ypač geras pamokas gaudavau treniruodamasis su stipriausiais SSSR dviratininkais.
Kai mano klasės draugas Narsutis Dumbauskas pradėjo dirbti treneriu Klaipėdoje, o aš patekau kandidatu į SSRS rinktinę, jis manęs prašė, jog jam rašyčiau laiškus ir dalinčiausi naujausiomis technologijomis. Jam gana dažnai ir smulkiai rašiau.
Ir dabar su Narsučiu, kuris yra vieneriais metais už mane vyresnis, palaikau ryšius, pasiskambinam.
Pagal funkcines galimybes galėjau ir daugiau pasiekti, jei ne trukdymai su SSRS rinktine išvažiuoti į užsienį.
Tai mane neigiamai psichologiškai veikė – būdamas septynerių metukų, likau be tėvų, jie buvo išvežti į Sibirą ir į Lietuvą grįžo tik 1958-aisiais.
Kurios lenktynės jums labiausiai įsiminė?
Labai sunkios buvo 1963-ųjų Pabaltijo daugiadienės lenktynės Talinas-Ryga-Vilnius. Tada iki paskutinio etapo vyko tikros kautynės su Latvijos dviratininku Rybakovu.
Važiuojant iš Kauno į Vilnių, man būtinai reikėjo laimėti tarpinį finišą. Ypač daug padėjo Albinas Poškaitis, kuris mane išvedė į finišą, jį laimėjau ir gavau kelias sekundes.
Pavyko pirmam atvažiuoti ir į tuometį „Žalgirio“ stadioną. Man galutinę pergalę nulėmė vos kelios sekundės. Albinui Poškaičiui iki šios dienos esu dėkingas už tą didžiulę pagalbą, vienas nieko nebūčiau padaręs.
Pavyko laimėti ir daugiadienes lenktynes aplink Lietuvą, teko kaip reikiant pakovoti su Tinofejumi Zlotnikovu ir Pranu Knieža.
Buvote pajėgus ir kroso trasose, aplenkdavote daug stipriū dviratininkų.
Krosas man patikdavo, jis buvo geras plaučių pravėdinimas po įtemptų pratybų ir lenktynių dulkėtais keliais. Tada neturėjome specialių kroso dviračių, trasose tekdavo gerokai paplušėti.
Buvau universalus dviratininkas, Tuloje netgi treke jėgas bandžiau.
Ar dabar dar sėdate ant dviračio?
O kaipgi! Turiu dviratį, sportinę aprangą. Anksčiau buvo toks pajėgus dviratininkas, o dabar jau šviesaus atminimo Alfredas Meskys, kuris vėliau turėjo dviračių parduotuvėlę. Jis man rekomendavo Šiaulių gamybos dviratį ir, kaip buvusiam savo kolegai, pardavė su nuolaida.
Dabar dviračiu kartais nuvažiuoju iki Kačerginės. Neprisiauginau svorio, sveriu 66 kg, laikausi dietos. Paklausiau medikų, pasižiūriu Alvydo Unikausko laidas. Gyvenu sveikai.
Daugiau naujienų iš kategorijos Dviračiai
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.