Neringa Jonavičienė 2019 m. kovo 20 d. 17:04 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Krizinėse situacijose kalbėti – būtina

Sunkių akimirkų ar net krizinių situacijų sporte išvengti nepavyksta ne tik profesionaliems sportininkams, jos užklumpa net pačius mažiausiuosius.

Vaikų jausmai turi būti išgirsti suaugusiųjų: tėvų, globėjų, trenerių.
Vaikų jausmai turi būti išgirsti suaugusiųjų: tėvų, globėjų, trenerių.
Skirtingai nei suaugusieji, vaikai patys susivokti jose, rasti atsakymus į jiems kylančius skaudžius klausimus patys dar nepajėgūs.  Grupių psichoterapeutė, mediatorė Alina Bechterevė patria, kaip suaugusieji gali padėti vaikams išgyventi sunkius jausmus ir kaip padėti jų išvengti 
 
Kaip kalbėti su vaikais, kai jie jaučiasi apgauti? 
Svarbu, kad vaikams būtų suteikta erdvė apie skriaudą kalbėtis, atvirai reikšti sunkius jausmus: pykti, liūdėti, būti nusivylusiems, niršti, jausti apmaudą, būti sutrikusiems, būti prislėgtais ir t.t. Šie sunkūs vaikų jausmai turi būti priimti, išgirsti suaugusiųjų: tėvų, globėjų, trenerių... Padėkite, įvardinti vaikams ką jie jaučia, jei vaikams patiems to neišeina padaryti. Suaugusiems derėtų išklausyti vaikus ir padėti jiems išbūti su jų sunkiais, toje situacijoje, patiriamais jausmais.  
 
Atminkite, kad vaikų patiriamų sunkių jausmų nereikia „sukišti atgal“ sakant: viskas gerai, neimk į galvą ar panašiai. Leiskite jausti, tai ką jie jaučia. Taip pat, nereikia ieškoti pateisinimų ar kaltų, vaikų patiriamam jausmui. Būkite su vaikais ir supraskite juos.
 
Ar šia tema galima kalbėti ir po kelių dienų ar geriau viską palikti? 
Nutikus skriaudai, galima elgtis skirtingai. Jei sunkūs jausmai ne tokie intensyvūs, kviesti vaikus kalbėtis apie juos, čia ir dabar. Jei jausmai yra labai stiprūs tokie kaip: agresija, didelė pagieža, įtūžis ir kt. tuomet rekomenduojama leisti jiems atslūgti ir pakviesti vaikus po dienos ar kelių pasikalbėti apie tai ką jie jaučia/jautė ir kas sukėlė tokius sunkius jų jausmus, kaip jie suprato tas aplinkybes.
Kalbėtis tiek apie skriaudą, tiek apie jos metu kilusius jausmus būtina. Tai leidžia vaikams suvokti savo jausmus tam tikrose aplinkybėse, įsisąmoninti juos ir priimti, kad pykti yra normalu.

Kokie gali būti patarimai tėvams, kaip turėtų elgtis turnyre, kai taip nutinka, kai atrodo, kad jų vaikai apgauti? 
Tėvams, rekomenduojama sulaukti organizatorių paaiškinimo, išklausyti juos ir pabandyti suprasti, neteisti. 
 
Taip pat, tėvams derėtų padėti suprasti vaikų patiriamus sunkius jausmus. Emocijoms nuslūgus, tėvams svarbu paaiškinti savo vaikams, kad suaugusieji irgi daro klaidas. Svarbu padarytas klaidas suvokti, atsiprašyti už jas ir daugiau stengtis jų nekartoti. Tai galimybė mokytis būti tiesiog žmogumi – jaučiančiu, klystančiu, neidealiu, bet besistengiančiu. 

 
Kokie galėtų būti organizatorių veiksmai?
Svarbu suvokti padarytą klaidą,  atvirai pripažinti sau ir kitiems, kad įvyko klaida ir jei aplinkybės reikalauja atsiprašyti nukentėjusių, apgautų, įsižeidusiųjų, nuskriaustųjų. Rekomenduojama, peržiūrėti padarytus veiksmus, klaidas,  aptarti bei padaryti išvadas ateičiai, kaip išvengti panašių incidentų.
 
Ką patartumėte treneriui?
Įvykus skriaudai, treneris, kaip ir tėvai turi leisti vaikams jausti sunkius jausmus ir kviesti apie juos kalbėti. Būti su savo treniruojamais vaikais ir suprasti juos. 
Treneris, kaip ir vaikai, gali pykti. Šiuo jausmu, jis gali pasidalinti ir su vaikais, svarbu juo neužgožti vaikų. Atslūgus emocijoms pasikalbėti su vaikais ir padėti suprasti, kad suaugę, kaip ir vaikai klysta ir kad iš klaidų mokomasi, gyvenime ir futbole klysti galima. 
 
Apskritai ar reikalingi pirmų trijų vietų apdovanojimai labai jauname amžiuje?
Mano požiūriu, iki 12 -14 metų nereikėtų vaikams nuolatos teikti medalių, taurių ar apdovanojimų, tai iškreipia realybės vaizdą. Vaikai, žaisdami draugiškas rungtynes, turnyre, čempionate, kur yra nuolat apdovanojami, suvokia, kad yra tik geriausi, ir kuria sau „Messi“ ar „Ronaldo“ ateitį, nes juk jie kas savaitę, o kartais ir dažniau parveža medalį taurę ar kitą titulą.  Šie atributai neleidžia suvokti realybės, kad jie negali būti nuolat geriausi. Žaidime kaip ir gyvenime yra ir pralaimėjimų, nepavykusių rungtynių ar susitikimų. Kai paaugus vaikams pasakoma, kad jie nebus futbolininkai, nes jiems trūksta meistriškumo, fizinių duomenų ar pan. jie nesuvokia ir yra pasimetę, kaip taip gali būti, juk jie visada parsiveždavo medalius, taures, apdovanojimus. 
 
Rekomenduočiau akcentuoti paties žaidimo malonumą, galimybę išvykti ir pasidžiaugti procesu kartu su kitais vaikas.  Pats žaidimas yra šventė ir džiaugsmas, o ne apdovanojimai, ne medaliai ar taurės. 
 
O jei  organizatoriams labai norisi kažką įteikti: teikite visiems – vaisius ar kitą skanėstą,  padėkas už dalyvavimą, kažkokį atminimo atributą: tušinuką, vėliavėles, apyrankę ar pan. Tai padės vaikams prisiminti gražias akimirkas, smagų laiką, buvimą su kitais žaidžiant futbolą. 
 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas