LTOK informacija 2019 m. kovo 6 d. 15:18 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Forumas pažvelgs į ateitį

Apie artėjantį "Olimpinio švietimo forumą" - LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė.

"Olimpinio švietimo forumas" surenka pilnas sales
Vytauto Dranginio nuotr.
"Olimpinio švietimo forumas" surenka pilnas sales
Pilna salė 2015, 2016, 2017 ir 2018 metais. Tikėtina, pilna ir 2019-ais. Kovo 21 dieną Kauno „Žalgirio arenoje“ jau penktą kartą vyks „Olimpinio švietimo forumas“ – vienos dienos renginys, skirtas olimpizmo naujovėms aptarti.
 
Šių metų forumo tema – „Sportas + švietimas = 21 amžiaus galimybės“. Renginį organizuojantis Lietuvos tautinis olimpinis komitetas užsibrėžė tikslą pažvelgti į ateitį: išsiaiškinti, kokios yra naujausios ugdymo per sportą tendencijos, kaip 21 amžiaus kompetencijos gali būti ugdomos per sportą ir fizinį aktyvumą, kaip sportas gali padėti jauno žmogaus, nebūtinai aktyviai sportuojančio, ugdymo procesui.
 
Apie „Olimpinio švietimo forumo“ sėkmę, jo novatoriškumą, pagrindines olimpines vertybes, renginio lektorius ir „imantiems“ informaciją atsiveriančias galimybes pasikalbėjome su LTOK prezidente, olimpine čempione Daina Gudzinevičiūte.
 
Kokia Olimpinio švietimo forumo populiarumo Lietuvoje paslaptis? Pastaraisiais metais į forumą netilpdavo visi norintys, o šiemet, dar net nepaskelbus programos, jau rezervuotos 250 iš 450 vietų?
„Olimpinio švietimo forumas“ yra unikalus renginys, vyksiantis jau penktus metus, o dalyvių skaičius kasmet auga. Tai šiuolaikiškas renginys apie švietimą ir sportą, kokių Lietuvoje nėra daug.
Kasmet gvildename skirtingas temas, problematikas ir iššūkius, kviečiame kompetetingus pranešėjus iš Lietuvos ir užsienio, kurie pristato būdus kaip tuos iššūkius įveikti pasitelkus olimpines vertybes, kurie įkvepia pedagogus atrasti, susipažinti ir pritaikyti savo darbuose naujas, kitokias, inovatyvias ugdymo priemones. Šiuo renginiu norime įkvėpti pedagogus atrasti sporto atveriamas galimybes ugdyme ir jomis patikėti.
„Olimpinio švietimo forumo“ tikslas – supažindinti pedagogus su kitokiomis ugdymo galimybėmis, įkvėpti, padėti plėsti akiratį, ištraukti ugdytojus iš monotonijos, padėti atrasti savo profsiją ar veiklą iš naujo. Kaip ir visi kiti LTOK organizuojami renginiai, taip ir šis, yra nemokamas, todėl finansai nei vienam norinčiam durų neužtrenkia.
Kasmet keičiame formatą, įvertiname, kaip jis tinka ir patinka dalyviams, darome išvadas ir sudarome kitų metų programą. Tai yra kitoks renginys, gal todėl net atvykstantys penktą kartą sako, kad čia paauga. Buriame bendruomenę, būrį žmonių ir entuziastų, kurie sporte ir olimpiniame judėjime įžvelgia vertę. Ir džiaugiamės, kad mums tai daryti sekasi.
 
Ar galima teigti, kad olimpinis švietimas Lietuvoje yra populiarus ir jau radęs savo nišą? Kaip tai pasireiškia?
Nišos atradimas – viena iš mūsų veiklos pergalių. Stengiamės burti bendruomenę, ieškome žmonių, kuriems olimpizmas, olimpinės vertybės svarbu ir įdomu. Fizinis aktyvumas ir jo propagavimas nėra privalomas dalykas, tačiau jis turėtų būti svarbus absoliučiai kiekvienam pedagogui, kiekvienam žmogui, ne tik kūno kultūros mokytojui. Todėl į olimpinio švietimo projektus kviečiame įsitraukti visų dėstomų dalykų pedagogus, ikimokyklinio ugdymo pedagogus, savivaldybių specialistus – kiekvienas norintis gali surasti kaip integruoti olimpinį ugdymą į savo veiklas.
Stengiamės atrasti naujų būdų, kaip dirbti su pedagogais, kaip jiems padėti skleisti idėjas ir fizinį aktyvumą. Veiklų kitoniškumas ir inovatyvumas traukia žmones. Kai turime skirtingą spektrą projektų ir veiklų, lengviau atrasti ir pritraukti žmones, kuriuos olimpinis švietimas natūraliai domina. Tuo labiau, kad olimpinis švietimas rūpinasi ne tik fizinio aktyvumo ir sporto sklaida – tai universalios olimpinės vertybės, principai, 21 amžiaus įgūdžiai ir kompetencijos. Olimpizmas – lyg gyvenimo būdas, tinkamas kiekvienam.
Kad olimpinis švietimas tampa artimu, suprantamu ir mėgstamu jaučiame iš grįžtamojo ryšio. Dalyviai, kurie dalyvauja LTOK olimpinio švietimo veiklose, noriai grįžta atgal į naujus projektus ir įtraukia kitus. Įtraukiame ne tik pedagogus, bet ir moksleivius, kurie toliau projektus tęsia savo bendruomenėse. Jie tampa savotiškais ambasadoriais. Tokiu būdu suprantame ir net suskaičiuojame, apčiuopiame, kad tai, ką darome, yra svarbu ir naudinga.
LTOK organizuojamą olimpinio švietimo veiklą vertina ne tik Lietuvoje. Mūsų praktika, mūsų veiklos aptariamos pasaulyje, Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) vertina mūsų darbą kaip įdomų, kitokį, integruojantį žmones ir rodo kitoms valstybėms kaip pavyzdį kitų šalių olimpiniams komitetams.

 
Kokias galimybes vaikų, jaunimo ir suaugusių ugdymui suteikia olimpinis švietimas?
Olimpinis švietimas keičia požiūrį į sportą, leidžia įtraukti ne tik natūraliai fiziškai aktyvius ar aktyviai sportuojančius žmones, bet ir tuos, kuriems sportas dėl įvairiausių priežasčių yra tolimas. „Olimpinio švietimo forumu“ ir kitais panašiais projektais sportą ir fizinį aktyvumą darome prieinamą, „patogų“ ir „tinkamą“ kiekvienam. Tuo parodome, kad sportas žmogui gali teikti visapusišką naudą, t.y. suteikia įrankius visapusiškam žmogaus ugdymui. Per įvairias programas atskleidžiame, kaip ne tik būti fiziškai aktyviems, bet ir kaip per sportą ugdyti bendražmogiškas vertybes, kompetencijas, gebėjimus. Sportas yra universali priemonė, kuri yra naudojama auginti žmogų-asmenybę. Tai priemonė, kuri pirmiausia ugdo žmogų, tik po to – sportininką. Sporto pagalba atrandame tokių dalykų, kurie padeda gyvenime – tai komandinis darbas, pagarba varžovui ir aplinkai, kilnaus elgesio suvokimas, galiausiai – greitas reagavimas, gebėjimai priimti sprendimus čia ir dabar, mokėti imtis iniciatyvos.
 
Visos temos šių metų forume susijusios su  ugdymu per sportą. Teoriškai skamba gražiai, tačiau kaip tai ugdymo įstaigose, kitose institucijose pasireiškia realybėje? Ar jau yra pedagogų, kurie olimpinio švietimo rekomendacijas, vertybes, darbo metodikas integruoja į, pvz., matematikos, fizikos ar lietuvių kalbos pamokas?
Sportas savaime negali išugdyti žmogaus, vertybių ar kompetencijų, tam yra svarbus kito žmogaus – ugdytojo - įsikišimas. Vaikui tiesiog paduotas kamuolys ir leidimas žaisti nebūtinai ugdys lyderystę ar kitus įgūdžius. Bet jei kompetentingas pedagogas su tam tikru tikslu duoda fizinio aktyvumo užduotis, nukreipia reikiama kryptimi, motyvuoja, stengiasi atrasti linksmumą ar malonumą sportuojant, moko laimėti ir nenuleisti rankų pralaimėjus, jei supranta, ką gali ugdyti arba ugdo tam tikra sporto šaka, žaidimas ar fizinis aktyvumas – tik tada vyksta ugdymo procesas. Sportas savaime žmogaus negali išugdyti, bet jei su sportu, kaip su įrankiu, dirba specialistai, tuomet ši veikla turi neįtikėtiną galią. Ko gero – efektyviausią lyginant su kitomis ugdymui pasitelkiamomis priemonėmis.
Dėka LTOK olimpinio švietimo direkcijos, tokiomis priemonėmis Lietuvos mokytojai jau naudojasi. Ir naudoja nebūtinai kūno kultūros, bet ir lietuvių kalbos, matematikos, fizikos pamokose, pradinių klasių pedagogai fizinio aktyvumo veiklas įtraukia net per pertraukas tarp pamokų. Gerąją praktiką realybėje užtikrina kita, jau 17 metų LTOK vykdoma programa „Olimpinė karta“, skirta ir moksleiviams, ir pedagogams. Ji taip pat paremta naujų priemonių ir skirtingų kampų paieška, kaip olimpizmą ir olimpines vertybes integruoti į kasdieninį darbą.
 
Kokie konkretūs asmenys šiais metais „Olimpinio švietimo forume“ dalinsis patirtimi? Kas jie, apie ką kalbės, diskutuos, kuo nustebins?
Visų lektorių pavardės bus atskleistos visai netrukus. Aš įvardinsiu kelis. Iš Didžiosios Britanijos atvyksta Viv Holt, kurios „arkliukas“ -  jaunimo lyderystės ugdymas pasitelkus sportą. Verta pasiklausyti šios moters, programos „Youth Sport Trust International“ tarptautinės programos vadovės, minčių, sukauptos ilgametės tarptautinės patirties, galiausiai, palyginti, kaip yra ten ir čia.
Apie savo patirtį dirbant su Lietuvos futbolo federacija ir kompetencijų ugdymu bei 21 amžiaus švietimo projektais kalbės Andrius Guginis.  
LSU daktarė Brigita Miežienė, kuri vykdo tyrimus tarptautiniu mastu, kalbės apie socialinį kapitalą ir jo reikšmę fizinio aktyvumo ir sporto motyvacijai, apžvelgs kokias priemones pasirinkti, kaip įtraukti ir motyvuoti vaikus būti fiziškai aktyviais. 
 
„Olimpinio švietimo forumas“ – kovo 21 dieną, nuo 9:30 val., Kauno „Žalgirio arenoje“.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas