Marius Grinbergas 2011 m. sausio 6 d. 08:40 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Lietuviai išmoko žaisti pokerį ne iš pinigų

Idėjos, noras, iniciatyva, užsispyrimas. Tai svarbiausi dalykai, padėję Lietuvos sportinio pokerio federacijai per vieną sezoną tvirtai atsistoti ant kojų

Andrius Tapinas
Andrius Tapinas

Lietuvos sportinio pokerio federacijos (LSPF) prezidentas, žinomas žurnalistas Andrius Tapinas neslepia pasitenkinimo -- per mažiau nei metus jam ir jo bendraminčiams pavyko beveik viskas, kas buvo planuota.

Bene didžiausia pergalė iškovota ne varžybose - pernai kovo 20 dieną Kūno kultūros ir sporto departamentas (KKSD) pripažino LSPF kaip sportinę federaciją. Tad sportinis pokeris mūsų šalyje oficialiai tapo sporto šaka.

Beje, praėjusiais metais pokeris buvo pripažintas proto žaidimu. Tai reiškia, jog proto žaidimų kategorijoje prisijungta prie šachmatų,šaškių bei bridžo. Todėl pokerį po dvejų metų turėtume išvysti pasaulio proto žaidimų žaidynėse, kurių svarba prilyginama olimpinėms žaidynėms ir jos vyksta tame pačiame mieste kaip ir olimpiada - 2012 metų pasaulio proto žaidimų žaidynės vyks Londone.

Per pirmąjį gyvavimo sezoną LSPF, įkurta pernai vasarį, subūrė daugiau nei 500 žmonių, nors į savo gretas priėmė tik 21 metų ir vyresnius žaidėjus. Šiemet federacijos laukia nauja narių banga, nes nuspręsta leisti prie sportinio pokerių stalų sėsti visiems, sulaukusiems 18-os.

Kiek balų iš dešimties vertintum pirmąjį LSPF sezoną?, - paklausėme A.Tapino.

Galiu drąsiai rašyti stiprų aštuonetą. Įvykdėme beveik visus darbus, kuriuos buvome užsibrėžę. Balus mušu dėl to, kad daug ką darėme pirmą kartą ir neišvengėme klaidų, nespėjome užmegzti santykių su universitetais ir sportuojančia akademine bendruomene. Visa tai ištaisysime 2011-aisiais metais.
 

Kokie svarbiausi darbai buvo padaryti?

Svarbiausia, kad kartu su bendražygiais entuziastais pavyko įkurti regionines sportinio pokerio asociacijas net septyniuose Lietuvos miestuose ir suburti tvirtą sportinio pokerio federacijos narių branduolį. Per metus užsimezgė santykiai tarp skirtingų miestų žaidėjų, kurie iš pradžių žiūrėjo vieni į kitus šnairokai, daug kas susidraugavo, kai kas netgi susižadėjo, pradėjo lankytis kitų miestų regioniniuose turnyruose.

Ypač sėkmingai pavyko pademonstruoti, jog sportinį pokerį tikrai galima žaisti ne lošimo namuose, o visai kitose vietose – mūsų nacionaliniai turnyrai vyko parodų rūmuose, Karininkų ramovėje, prekybos centro ledo arenoje, vasaros poilsiavietėje, SPA centre, viešbučio konferencijų salėse ir dar daug kitur. Tik ne lošimo namuose.
 

Kaip įvertintum sezono rezultatus - ar nustebino kas nors, ar daug jaunų talentų iškilo, ar visgi veteranai įrodė savo pranašumą?

Puikiai. Juk vyksta amžina diskusija, kas lemia pergales sportiniame pokeryje – sėkmė ar įgūdžiai. Mes teigiame ir nuolat aiškiname, kad sportinis ar komercinis pokeris yra proto žaidimas, kuriame ilgame laikotarpyje neišvengiamai triumfuos įgūdžiai, o viename ar keliuose turnyruose gali laimėti ir tas, kuriam tiesiog pasiseks.

Pažiūrėkime, ką turime mūsų metų reitingo viršūnėje – absoliučiu reitingo nugalėtoju iš daugiau kaip 500 reitinguotų žaidėjų tapo žinomas pokerio veteranas ir profesionalas Darius „Herkus“ Venckus, trečiąją vietą užėmė dar vienas profesionalas – kaunietis ir Kauno sportinio pokerio asociacijos prezidentas Vytautas „Begalybė“ Milbutas, o trisdešimtuke randame dar ne vieną pokerio bendruomenėje žinomą pavardą, tame tarpe ir mane patį. 
 
Ar buvo nesutarimų su Valstybine lošimų priežiūros komisija?
Absoliučiai jokių. Nuo pat federacijos veiklos pradžios mes išsiaiškinome veiklos principus ir tikrai griežtai laikėmės savo taisyklių. Nei viename LSPF turnyre nedalyvavo nepilnamečiai, ir nei viename turnyre nebuvo žaidžiama iš pinigų. Turnyro direktoriai ir apsauga stebėdavo, kad netgi vasaros stovykloje ar vakarėliuose niekam nekiltų pagundų žaisti nelegalų pokerį. Visi puikiai žinojo, kokios nemalonios sankcijos, suprato, jog federacija nedvejodama jas taikys ir per visus praėjusius metus metus nekilo jokių problemų. Tikiuosi, taip bus ir šiemet.
 

LSPF skelbia, jog savo turnyruose neteikia piniginių prizų. Bet prizai yra nemažai kainuojantys bilietai į turnyrus, kuriuose žaidžiama iš pinigų. Kaip tai paaiškintum?

LSPF turi rėmėjus, kurių veikla – ir nemokamų sportinio pokerio turnyrų, ir komercinio pokerio turnyrų organizavimas. Pati LSPF piniginių prizų neteikia, o rėmėjai praėjusiais buvo nusprendę, jog kai kurių turnyrų nugalėtojams dovanos kelionę, o taip pat suteiks vienkartinę paramą turnyre. Paramos sąlygos jau pačių rėmėjų ir laimėtojo susitarimo reikalas, tačiau LSPF turi raštišką patikinimą, jog jokiam mūsų nariui tikrai nereikės rizikuoti savo pinigais nei viename pokerio turnyre – sportiniame ar komerciniame.
 

Nemažai Lietuvos atstovų šiemet laimėjo nemažas sumas tarptautiniuose turnyruose. Ar, pavyzdžiui, Europos pokerio turo ar Pasaulio pokerio serijos dalyvius galima vadinti sportinio pokerio žaidėjais?

Atskirkime du dalykus – sportinį ir komercinį pokerį. Sportinį pokerį reglamentuoja visai kiti teisės aktai ir LSPF yra atskaitinga Kūno kultūros ir sporto departementui. Komercinio pokerio turnyrus organizuoja verslininkai ir juos dalyvaujantys žaidėjai žaidžia komercinį pokerį. Nuo sportinio pokerio komercinis pokeris skiriasi dviem esminiais aspektais – komerciniame pokeryje žaidėjai rizikuoja savo pinigais ir gali laimėti pinigų, o sportiniame pokeryje to nėra.
 

LSPF paskelbė, jog nuo kitų metų jos nariais galės tapti žaidėjai nuo 18 metų. Ar tai nepaskatins jaunimo nerti į azartinius lošimus?

Atvirkščiai – mes sulaukėme daug klausimų, kodėl sportiniam pokeriui, kuris pripažintas Lietuvoje oficialia sporto šaka, yra taikomas toks pat amžiaus cenzas kaip ir komerciniam pokeriui, žaidžiamam lošimo namuose.
 

Visiems atsakėme, jog LSPF taip elgiasi pereinamuoju laikotarpiu, kuriuo ir teoriškai, ir praktiškai buvo demonstruojami skirtumai tarp sportinio ir komercinio pokerio. Dabar sprendimas dėl amžiaus cenzo keitimo dar labiau atitolins sportinį pokerį nuo komercinio. O dėl nėrimo į lošimus – tai galiu pasakyti, jog Lietuvoje yra tikrai nemažai sporto šakų, kur kas artimesnių azartiniams lošimams negu sportinis pokeris – kur yra įpirkos, sėkmės elementas ir laimimi pinigai. Sportiniame pokeryje šito nėra ir nebus. 
 

 

Daugybė žmonių pokerį žaidžia internete. Ar ten irgi sportinis pokeris? Gal LSPF planuoja dalį savo veiklos perkelti į interneto pokerio kambarius?

Pokeris internete irgi skirstomas į dvi rūšis – nemokamą sportinį pokerį ir komercinį, kuriame žaidėjai rizikuoja savo pinigais. Šiemet dalis LSPF nemokamų kviestinių turnyrų vyks nemokamoje internetinio pokerio platformoje.
 

Kaip išvis vertini kalbas, kad sportinio pokerio varžybose įgūdžių įgiję žaidėjai pradės žaisti iš pinigų ir prasiloš?

Vertinu labai aiškiai – jeigu žmoguje yra dominuojantis ludomanijos (priklausomybė nuo azartinių lošimų, - Red.) genas, jis eis į lošimo namus ir ten loš. Komercinis pokeris yra mažesnę grėsmę keliantis žaidimas, kuriame yra tikrai daug saugiklių, apsaugančių nuo prasilošimo – tai ir tie patys įgūdžiai, ir piniginių išteklių valdymo schemos, apie kurias yra parašytos dešimtys knygų ir pačių pokerio organizatorių nesuinteresuotumas atimti iš žaidėjų visus pinigus – jie juk patys nelaimi, o tik pasiima tam tikrą procentą už turnyro organizavimą.
 
Na, o sportinis pokeris, mano nuomone, apskritai atlieka nemažą prevencinį darbą – jeigu žmogus patenkina savo azarto poreikį varžydamasis dėl Lietuvos sportinio pokerio čempiono vardo, o ne sėdėdamas iki paryčių prie lošimo automatų, tai jau didelis sportinio pokerio pliusas. Žinoma, vis dar egzistuoja stereotipai ir nemaža dalis visuomenės nesupranta sportinio pokerio skirtumų nuo azartinių lošimų, tad šiemet LSPF laukia ir šviečiamasis darbas, ir tam tikra vykdoma metodinė programa, galinti apsaugoti turinčius polinkį į patologinį lošimą.
 

Šiemet buvo įteikti sezono prizai Toniai. Gal gali pakomentuoti, kam ir už ką atiteko šie apdovanojimai?

Kadangi vienas iš LSPF idėjos palaikytojų yra pokerio žaidėjas, verslininkas ir sporto mecenatas Antanas Guoga, o jo pokerio pravardė yra TonyG, todėl ir apdovanojimus pavadinome Toniais. Per LSPF metų uždarymo šventę jie atiteko geriausio LSPF turnyro organizatoriams, iniciatyviausiems ir darbščiausiems žmonėms, įspūdingiausio įvykio dalyviams, labiausiai su sportiniu pokeriu susijusioms šou verslo įžymybėms. 
 

Kiekviename turnyre yra prizas – keptuvė. Kam jis atitenka ir kodėl keptuvė?

Komercinio pokerio turnyruose yra terminas – „burbulo berniukas“. Juo tampa žmogus, iškritęs paskutinėje neapmokamoje vietoje. Kadangi sportinio pokerio turnyruose pinigų laimėti negalime, o prizinės vietos apdovanojamos suvenyrais, stalo žaidimais, knygomis ir kitomis smagiomis dovanomis, todėl nusprendėme taip pat paskatinti ir paskutinę neprizinę vietą, įteikdami jai keptuvę. O keptuvė atsirado perskaičius pašiepiančius komentarus internete, esą sportinis pokeris bus žaidžiamas iš sprigtų ir keptuvių.
 

Kokie pagrindiniai LSPF planai kitiems metams, ar bus daug naujovių?

Šiems metams ketiname pateikti kelias naujoves – tikimės dar labiau praplėsti regioninių asociacijų geografiją, nauji sportinio pokerio klubai turėtų atsirasti Utenoje, Marijampolėje ir dar keliuose Lietuvos miestuose. Per pirmą pusmetį LSPF surengs parodomąsias studentų sportinio pokerio varžybas, o nuo naujų mokslo metų – Lietuvos universitetų sportinio pokerio lygą.

Daugiau dėmesio skirsime vietiniams klubams ir jų rengiamoms varžyboms, bet nepamiršime ir nacionalinių sportinio pokerio etapų – jie vyks didžiausiuose Lietuvos miestuose, taip pat pajūryje ir poilsiavietėje prie Aukštaitijos ežerų. LSPF nariai nekantriai laukia vasario vidurio, kai Vilniuje vyks nacionalinis Paslapties Turnyras, kadangi visiems labai įdomu, kokia gi tai paslaptis. Bet kol kas ji ir liks paslaptimi.

O turbūt didžiausia naujiena – tarptautinės sportinio pokerio varžybos. Šiuo metu formuojama Lietuvos sportinio pokerio rinktinė turėtų sužaisti draugiškas rungtynes namuose ir svečiuose su Lenkijos ir Estijos rinktinėmis, derinamos dar keli mačai su kitų šalių sportinio pokerio federacijomis, na o rudenį planuojame pirmąjį tarptautinį sportinio pokerio čempionatą Lietuvoje – „Druskininkai Open 2011“.
 

Ar pernai gruodžio 31 dieną tikėjai, kad 2011-uosius LSPF sutiks nuveikusi tiek darbų?

Turbūt apskritai galima sakyti, jog tokiu metu dar nelabai tikėjome, ar apskritai, kas nors pavyks – ar bus įmanoma įtikinti KKSD, jog sportinis pokeris tinkamas pripažinti sporto šaka, ar rasime entuziastų, norinčių ir mokančių žaisti sportinį pokerį iš pinigų. Pasirodo, kad Lietuvoje tikrai daug kas įmanoma, jeigu turi pakankamai idėjų, noro, iniciatyvos ir užsispyrimo.

 



Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas