Marytė Marcinkevičiūtė | 2019 m. vasario 6 d. 21:07 |
![]() ![]() |
Iš tribūnos skambėjo ir smarkūs žodžiai
Per Lietuvos tautinio olimpinio komiteto Generalinės asamblėjos eilinę sesiją virė audringos diskusijos.
![]() |
Vulniuje vykusi LTOK Generalinės asamblėjos eilinė sesija iš ankstesnių išsiskyrė itin gausiomis diskusijų dalyvių gretomis. Tai nestebino, nes dar gerokai prieš sesiją Lietuvos lengvosios atletikos, biatlono, karatė ir irklavimo federacijų prezidentai, susibūrę į Lietuvos olimpinių federacijų asociaciją (LOFA), ėmė priekaištauti dėl netinkamo pagrindinio LTOK lėšų šaltinio – bendrovės „Olifėja“ – verslo modelio.
Likus valandai iki Generalinės asamblėjos sesijos pradžios LOFA surengė spaudos konferenciją, kurioje išsakė savo nuomonę apie olimpinio judėjimo finansavimą. Vėliau naujosios asociacijos atstovai savo mintis pakartojo ir iš Generalinės asamblejos sesijos tribūnos. Tačiau palaikymo nesulaukė. Sesijos džiaugėsi planuojamu LTOK biudžeto augimu, nors vienas iš opozicijos atstovų ir teigė, jog pinigai – tai ne pagrindinis tikslas, o tik priemonė pasiekti dar geresnių rezultatų.
Likus valandai iki Generalinės asamblėjos sesijos pradžios LOFA surengė spaudos konferenciją, kurioje išsakė savo nuomonę apie olimpinio judėjimo finansavimą. Vėliau naujosios asociacijos atstovai savo mintis pakartojo ir iš Generalinės asamblejos sesijos tribūnos. Tačiau palaikymo nesulaukė. Sesijos džiaugėsi planuojamu LTOK biudžeto augimu, nors vienas iš opozicijos atstovų ir teigė, jog pinigai – tai ne pagrindinis tikslas, o tik priemonė pasiekti dar geresnių rezultatų.
Dauguma kalbėjusiųjų teigė, kad pirmiausia reikia susitvarkyti savo kiemą, viską spręsti prie apvalaus stalo ir abiem pusėms siūlė taikytis, vienyti jėgas ir dirbti išvien, nes vieša nesantaika kenkia Lietuvos sporto įvaizdžiui.
Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentas Mindaugas Bilius teigė, kad, artėjant kitąmet įvyksiančioms olimpinėms žaidynėms, jis nelabai supranta atsirandančių nesutarimų ir pykčių.
„Įvairių sporto šakų sportininkai draugiškai bendrauja, kalbasi ir noriai atstovauja Lietuvai. Galėtume visi draugiškai pasistengti dėl tų sportininkų, kad daugiau būtų kalbėjimosi tarpusavyje ir mažiau to pykčio. Olimpiniai metai yra svarbūs. Neįgalieji sportininkai stengsis kuo garbingiau atstovauti Lietuvai, kad kuo dažniau kiltų mūsų šalies vėliava ir skambėtų Lietuvos himnas“, - kalbėjo M. Bilius.
Lietuvos kerlingo federacijos prezidentas Vytautas Zimnickas sakė: „Labai skaudu, kai mes pradedame viešai kalbėti ar rašyti į ten, kur galėtume apsisvarstyti čia ar LTOK būstinėje Olimpiečių gatvėje. Mūsų šeima tikrai yra didelė, turime nuomonių ir pasiūlymų. LTOK visada durys yra atviros diskusijoms. Tačiau mes mėgstame šnekėti labai plačiai ir garsiai, su pikantiškais skandalais ir t. t. Ar tai prideda mūsų šeimai solidumo? Kažin“, - kalbėjo V. Zimnickas. Jis dėkojo Seimui ir vyriausybei už dėmesį sportui, didėjangį finansavimą, priimtą naują Sporto įstatymą, Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atsiradimą.
„Mes šiandien kalbame apie pinigus. Tačiau įžvelgiu kitą dalyką - likus pusantrų metų iki LTOK prezidento rinkimų metų prasideda ikirinkiminė kampanija ir jau šiandien pradedame ieškoti sąjungininkų.
Tačiau ne tie principai ir ne tie argumentai opozicijai pridės sąjungininkų. Argumentai turėtų būti kitokie. Jie turėtų būti konkretūs, su gerais pasiūlymais“,- teigė V. Zimnickas.
Lietuvos kerlingo federacijos prezidentas akcentavo, kad iš oponuojančios pusės negirdi, kaip rengiamasi Tokijo olimpinėms žaidynėms, kaip reikėtų panaudoti turimą sporto infrastruktūrą, išryškinti jos skaudulius.
Jis klausė, argi blogai, kad Daina Gudzinevičiūtė išrinkta Tarptautinio olimpinio komiteto nare? "Juk tai – didelis džiaugsmas mažai valstybei, Baltijos šalims. Mes tuo turime tik džiaugtis, o nelieti pykčio. Tai mums nepriduoda solidumo, neduos rezultatų“, - sakė V. Zimnickas.
LTOK metų ataskaita, augančiu biudžetu ir pinigų skirstymu džiaugėsi Lietuvos krepšinio federacijos generalinis sekretorius Mindaugas Špokas.
„80 proc. LTOK biudžeto pinigų dabar yra išskirstoma sportui. Norėtųsi palinkėti, kad kitais metais skaidrė, kurią šiandien matėme, atsirastų ir projekte, kaip kitų metų biudžetas atrodys pagal sporto šakas. Tada nebūtų klaidinama, kas kiek gauna ir kas kiek gaus. Planuoti galite, sugebate ir mokate. Mūsų pagrindinis tikslas – kad būtų daugiau pinigų ir mažiau ginčų. Nereikia žiūrėti į kito kišenę, kiek kas gavo. Mes visada džiaugėmės ir džiaugsimės, bet kurios sporto šakos atstovų pelnytais medaliais“, - kalbėjo M. Špokas.
Lietuvos krepšinio federacijos vadovas pasidžiaugė, kad gerėja LTOK ir Kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD) santykiai, kad sporto šeima vienijasi ir pageidavo, jog tokių diskusijų būtų dažniau, nes LTOK asamblėja vyksta tik kartą per metus.
Lietuvos lengvosios atletikos federacijos (LLAF) prezidentas Eimantas Skrabulis pripažino, kad siūlymas sporto šeimai būti vieningai yra labai aiškus ir suprantamas, nes jau 30 metų sporto bendruomenė yra šeima ir per tą laiką Lietuvos olimpiečiai iškovojo daug įspūdingų pergalių.
„Mes puikiai suprantame, kiek daug yra pasiekta, tačiau reikia būti ir savikritiškiems bei galvoti, ar negalėjo būti dar geriau. Nebijokime išsakyti kritikos, kuri geriau tegul būna čia, asamblėjos metu ar darbinėje aplinkoje ir nereikia sakyti, jog kritikai yra arba maištininkai, arba priešininkai“, - kalbėjo E. Skrabulis.
LLAF vadovas pabrėžė, jog būtų daug sveikiau atitinkamus klausimus, kurių negalima nematyti, aptarti savo šeimoje. „Tegul tai būna ginčiai, daug nuomonių, tačiau turime prieiti prie optimalaus sprendimo, kuris užtikrintų vieną iš LTOK prioritetų – skaidrumą“, - kalbėjo E. Skrabulis.
LLAF prezidentas stebėjosi, kad nuo 1992-ųjų, kai įsteigta „Olifėja“, vienintelis realus jos valdymo organas – generalinis direktorius, o nėra nei valdybos, nei stebėtojų tarybos. E.Skrabulis siūlė, kad LTOK pats inicijuotų išsamų vidinį savo veiklos ir bendrovės „Olifėja“ tyrimą.
Jį palaikantis Lietuvos biatlono federacijos prezidentas Arūnas Daugirdas pasidžiaugė, kad nuo 2018-ųjų pradžios KKSD federacijoms atidavė visus svertus savarankiškai plėtoti savo sporto šakas ir pagal rezultatus, aiškius kriterijus gauti biudžetinį finansavimą.
A.Daugirdas teigė, kad LTOK biudžeto pristatymas jam kelia pagrįstų klausimų ir norėtų, kad federacijos su biudžetu galėtų susipažinti iš anksto ir tada būtų galima diskutuoti, kiek, kam ir kodėl yra skiriama lėšų. Lietuvos biatlono federacijos prezidentas pristatė su kolegomis parengtą alternatyvų,biudžetą.
„Yra trys pagrindinės galios: pirma - maksimaliai išnaudoti pajamų šaltinius, antra - svarbu visuotinai aptarti ir nuspręsti, ar kiekvienais metais olimpiečiams rengti yra skiriama pinigų suma. Jei paaiškėtų, jog kokybiškam pasirengimui lėšų trūksta, siūlome didesnę biudžeto dalį sukoncentruoti į svarbiausią tikslą, o mažinti antrines svarbos išlaidas, jas iš LTOK perkeliant į Olimpinio fondo finansuojamą programų sąrašą. Trečia – vasaros ir žiemos programoms lėšos turi būti paskirstytos pagal visiems taikomus vienodus, aiškius ir skaidrius kriterijus“, - kalbėjo A. Daugirdas.
LTOK prezidentė D. Gudzinevičiūtė paklausė kalbėjusiojo, ką jis vadina antrinėmis svarbos išlaidomis. Atsakymas buvo toks: tai – visos programos, susijusios su olimpiniu švietimu. Tada LTOK vadovė paklausė, ar jis skaitė Olimpinę chartiją ir atkreipė dėmesį į parašytą pirmą punktą. „Tai – olimpinis švietimas, kuris yra privalomas, o sportininkų rengimas nėra privalomas“, - sakė D. Gudzinevičiūtė.

LTOK sustabdė Lietuvos laipiojimo federacijos narystę LTOK, nes ji vis dar nėra oficiali Tarptautinės laipiojimo federacijos (ICF) pilnateisė narė. Pasak D. Gudzinevičiūtės, ICF oficialiai Lietuvos laipiojimo federaciją turėtų pripažinti Generalinėje asamblėjoje, kuri vyks pavasarį.
„Mes 10 metų buvome ICF nariais. Taip - asocijuotais nariais, nes taip mums buvo pigiau. Visą tą laiką dalyvavome varžybose. Vienintelis dalykas, kurio mes negalėjome - tai balsuoti Generalinėje asamblėjoje. Pagal taisykles, kad ir kokie nariai bebūtume, mes vieninteliai esame Lietuvos atstovais, todėl tai iškart įpareigoja mus tapti LTOK nariais. Kokiu būdu mes galėsime ruoštis atrankai į olimpines žaidynes? Tą darysime tik savo lėšomis. Mes nesustosime, bet yra labai skaudu“, - kalbėjo laipiojimo federacijos prezidentė Margarita Smirnovienė.
Lietuvos asociacijos „Sportas visiems“ prezidentas Bronislavas Vasiliauskas dėkojo LTOK už išsamią ataskaitą, aiškią kitų metų veiklą ir programas.
„Tačiau nesuprantu, kodėl šiandieną atsitiko taip, kad mes vieni kitiems turime kažką aiškintis, kalbėtis prie apskritojo stalo, ištiesti rankas. Visai nedaug trūko, kad būtume ištiesę ir kojas. Nesuprantu, kaip galima taip gražiai teikti pasiūlymus per kitas kambario duris, kad LTOK netektų lėšų, kad kokia mistinė kontora ar firma mums objektyviai paskirstytų pinigus. Kas kam nepatinka? Ogi nepatinka tiems, kurie mažiausiai dirba. Štai sėdi viena federacija, kuri, galbūt, neturėtų teisės sėdėti tarp mūsų, nes neturi nė vieno klubo, tik biudžetines organizacijas. Nepatinka kriterijai? O ko jie yra blogi, kodėl nebuvo galima jų aptarti? Ir tai kelia liūdesį. LTOK paskelbtas karas ir tuos iniciatorius žinome ir matome“, - kalbėjo B. Vasiliauskas. Kalbėdamas apie klubų neturinčią federaciją jis turėjo galvoje Lietuvos biatlono federaciją.
Kalbėdamas apie lėšų skaidrumą, B. Vasiliauskas siūlė LTOK pagalvoti apie išsamių ataskaitų pristatymą. Tai – ir pasiekimai, rezervas, trenerių kvalifikacija, jų gebėjimai, infrastruktūra. Kaip pavyzdį jis pateikė Jungtinę Karalystę. Vienais metais valstybė badmintonui skyrė 6 mln. svarų, o kitais – nė vieno. Priežastis viena – nebuvo pamainos.
B.Vasiliauską stebino Lietuvos laipiojimo sporto federacijos prezidentės M. Smirnovienės pasisakymas, kaip ji ir jos sporto šaka yra skriaudžiami. "O kas gi trukdė ateiti į olimpinė šeimą, kai durys buvo praviros. Ne, būtinai reikėjo maišto, karo, apkalbų, spaudos, Seimo antikorupcijos, prokuratūros“, - sakė „Sportas visiems“ vadovas.
Lietuvos buriuotojų sąjungos prezidentas Naglis Nasvytis pabrėžė, kad, jeigu būtų buvę daugiau diskutuojama, o ne iškart keliamos problemos viešai, tikrai būtų galima daugiau pasiekti.
„Mes tapome kažkiek susiskaldę, o tas susiskaldymas prie gero neprivedė – mūsų federacijai pasidarė sunkiau su rėmėjais. Sportas praranda savo įvaizdį ir pozicijas. Sėdime viename laive ir kokiu greičiu bei kryptimi jis plauks, priklausys tik nuo mūsų pačių. Visas problemas pradžioje turime bandyti spręsti viduje“, - teigė N. Nasvytis.
Diskusijose taip pat kalbėjo Lietuvos tinklinio federacijos prezidentas Darius Čerka, Lietuvos žolės riedulio federacijos prezidentas Leonardas Čaikauskas, Lietuvos beisbolo federacijos prezidentas Virmidas Neverauskas, Lietuvos golfo federacijos prezidentas Česlavas Okinčicas, Lietuvos karatė federacijos prezidentas Romas Vitkauskas, Lietuvos plaukimo federacijos prezidentas Emilis Vaitkaitis, Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės federacijos prezidentas Genadijus Makuševas.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.