sportas.info | 2019 m. sausio 29 d. 17:20 |
![]() ![]() |
A. Palšytė: "Kryptingai einu link tikslo"
Lengvaatletė Airinė Palšytė apie mokslus, geriausią patarimą ir rekordų siekį.
![]() |
„Jei matau, kad sekasi, kodėl nepadaryti to geriausiai kiek įmanoma pasaulyje?“, - sako apie svajonę pagerinti pasaulio rekordą sako Europos šuolių į aukštį čempionė, Airinė Palšytė.
26 metų sportininkė jau yra Lietuvos rekordo savininkė ir savaitgalį Vilniuje vykusiose lengvosios atletikos varžybose buvo arti tikslo pagerinti savo rezultatą bei peršokti 202 cm.
Dar prieš šias varžybas sportininkė atskleidė, kad dabartiniais pasiekimais pasitenkinti nesiruošia ir bent artimiausius kelis metus planuoja toliau siekti aukštumų.
Sporto laidai „Lietuvos mokyklų žaidynės“ ji pasakojo apie savo atostogas ir laisvalaikį, mokslų pasirinkimą, išsilavinimo svarbą, išbandytas kitas sporto šakas, artimiausius planus ir ateities tikslus.
Ar įsivaizduoji savo gyvenimą be sporto?
Kaip ir kiekvienam profesionaliam sportininkui, ilgainiui tai tampa tavo kasdienybės dalimi. Nori, nenori - keliesi ir turi tą mintį, kad arba šiandien sportuosi, arba rytoj sportuosi, arba vis tiek kažkurią dieną savaitės eigoje sportuosi. Tą darai ne dėl to kad reikia, o dėl to kad pats nori, taip yra įprasta. Yra taip natūralu, kad net nesusimąstai kodėl taip darai.
Kiek dienų ilgiausiai išbuvusi be sporto?
Esu nesportavusi mėnesį laiko. Įskaitant ir tas dienas, kai gydaisi traumas. Bet nėra buvę taip, kad būčiau pusę metų praleidusi be sporto. Atostogauju 3-4 savaites per metus. Laisvu metu keliauju.
Gal kartais atrodo, kad mes profesionalūs sportininkai, labai daug keliaujame, dalyvaudami varžybose užsienyje daug pamatome ir visa kita. Bet tos kelionės būna kitokios. Kai važiuoji į varžybas labai dažnai matai tik oro uostą, sporto salę, viešbučio kambarį, aplink viešbutį esančias gatveles. Dažniausiai nesiblaškai, į ekskursijas nevažinėji.
Atostogų metu vykstu kažkur toliau ar ten kur norėčiau nuvykti bet negaliu. Tiesiog ilsiuosi. Mes sportininkai irgi norime ir nieko neveikti, ir pasideginti, pažaisti paplūdimyje, paskaityti knygą, kur nors nuvykti, ką nors aplankyti, pamatyti, nueiti miegoti vėlesniu laiku, tiesiog atsipalaiduoti.
Ar sunku anksčiau ir dabar suderinti mokslus bei sportą?
Anksčiau buvo lengviau. Dabar mano magistro studijos vis dar tęsiasi, bet dabar jos yra šiek tiek pristabdytos vien dėl to, kad vyksta intensyvus pasiruošimas olimpinėms žaidynėms, retai būnu Lietuvoje. Sudėtinga atvykti į paskaitas, kai dažnai esi užsienyje.
Mokyklos laikotarpis ir bakalauro studijos praėjo labai sklandžiai. Per bakalauro studijas dalyvavau ir olimpinėse žaidynėse. Daug kas man sakė, kad galbūt turečiau atidėti, buvo likę metai ar panašiai. Tuo metu viskas atsiremia į laiko planavimą, prioritetų susidėliojimą ir man tai sekėsi neblogai.
Kodėl pasirinkai būtent mokslus komunikacijos srityje?
Akivaizdu, kad mėgstu daug pašnekėti (juokiasi). Kai augau labai daug kur norėjau save pritaikyti ir daug ką norėjau išbandyti. Kuomet svarsčiau ką rinktis, buvo daug dilemų ir apmąstymų kaip kas turėtų būti. Man gerai sekėsi daug įvairių dalykų: nuo biologijos iki lietuvių kalbos, anglų, istorija, matematika... Tas žinias gali daug kur pritaikyti. Atėjus stojimo momentui supranti ką norėtum dirbti, kas organiškai artimiausia tau.
Buvimas tarp žmonių, komunikacinių kanalų ieškojimas, rinkodaros subtilybės ir visa kita – tai man atrodė įdomu. Pasirinkau tokią studijų programą, kuri aprėpė nuo komunikacijos iki verslo valdymo, ekonomikos pagrindų. Nusprendžiau, kad bakalauro studijos ir skirtos tam, kad galėtum išsiaiškinti, ką iš tikrųjų nori toliau veikti. Rinkausi pakankamai universalias studijas.
Ar sportininkui reikalingas išsilavinimas?
Manau, kad žmogus turi tobulėti skirtingose srityse, ieškoti savęs ir vienur, ir kitur. Jei sportas sekasi - valio, bet tai nereiškia, kad reikia apleisti visas kitas sritis. Mano mama visada sakydavo: "Labai džiaugiuosi, kad tau sekasi sporte, labai palaikau ir visa kita, bet turėk omenyje, kad turi turėti alternatyvų." Sportas yra neprognozuojamas. Kartais tiesiog taip nutinka, kad gauni traumą. Kas nors atsitinka drastiško ir sportas baigiasi. Galų gale, jis nėra ilgaamžis: sportininko gyvenimas labai trumpas.
Pabaigus sportuoti dažniausiai kyla klausimas – ką dabar daryti. Jei nėra baigti mokslai, jei neturi kažkokių kompetencijų, jei neturi atsarginio plano, tikrai gali būti labai sunku. Žinau pagal savo tėtį – kuomet jis sportavo, vis girdėdavo: jumis pasirūpins. Visi taip ir galvojo, kad kai baigsime sportuoti, mums duos darbą. Dalis jo kartos sportininkų nuėjo treniruoti, kiti nuėjo į asmeninį verslą, o buvo tokia dalis, kuri tiesiog liko namuose ir pasinėrė į depresiją. Ilgą laiką keliauji, būni veiksme, bendrauji su žmonėmis – ir bam, vieną dieną visa tai baigiasi. Nebežinai kur dėti tą energiją, kurią anksčiau išnaudodavai.
Siekiant to išvengti žmogus turi rasti asmeninio tobulėjimo sričių, alternatyvų – tai arba mokslai, arba kita mėgstama veikla, iš kurios galima užsidirbti. Apskritai, manau, kad mokslas, menas – sritys, kurios yra lavinančios. Pati esu grojusi pianinu, dainavusi chore, lankiusi muzikos pamokas. Mano smegenims tai buvo papildomas iššūkis. Viskas dera tarpusavyje, jei tik yra noras.
Kokias kitas sporto šakas, be šuolių į aukštį, esi išbandžiusi arba laisvu laiku propaguoji?
Ne paslaptis, kad labai buvau aktyvi. Kūno kultūros pamokose eikvojau energiją skirtingoms veikloms. Bandžiau krepšinį, lengvąją atletiką, šokau baletą, dainavau ir grojau. Daug ką dariau. Netgi lengvojoje atletikoje, kadangi ji apima daug sporto rungčių, esu bandžiusi beveik viską - išskyrus šuolį su kartimi, kūjo, disko metimą ir kliūtinį bėgimą. Bandžiau bėgimą per barjerus, šuolius į tolį, trišuolį, metimus, vienu metu galvojome su trenere ruoštis septynkovei. Tai parodo, kad sportininkas universalus. Bet galų gale tos veiklos atsisijoja ir lieka kas labiausiai tinka. Man labiausiai tiko šuoliai į aukštį ir aš likau.
Tavo tėtis buvo profesionalus krepšininkas. Ar tau pačiai pavyksta įdėti į krepšį?
Taip, tik tai darau su mažesniu kamuoliu, kuriuos galiu apimti. Viena iš mano treniruočių metodikos dalių – kaip išlavinti vertikalų atsispyrimą. Dėjimas į krepšį padeda. Ar nesulaukiau moterų komandos kvietimo? Ne, bet gal tiesiog anksti, vis dar esu perspektyvi (juokiasi).
Ar įsivaizduoji savo gyvenimą pvz. po 10 metų? Vis dar šokančią į aukštį?
Kol kas taip toli dar negalvoju. Yra tam tikrų pavyzdžių sporte, kurie įrodo, kad amžius nėra riba. Praėjusių olimpinių žaidynių čempionė ispanė Ruth Beitia aukso medalį laimėjo 37 metų. Tai tiesiog pavyzdys, kad jei atletas sveikas, nekamuoja traumos ir viskas einasi pagal planą, galima ilgai išsilaikyti sporte. Ypač tam tikrose rungtyse. Bet yra daug kintamųjų. Tai atsiremia į atsistatymą, į savęs priežiūrą. Tam reikia daug laiko, pasiaukojimo.
Žinoma, per tuos dešimt metų norėtųsi sukurti šeimą, bet taip toli dar nežiūriu. Galvoju apie artimiausius planus. Juose - Tokijo olimpinės žaidynės. Iki tol dar bus keletas varžybų - Europos, pasaulio čempionatai. Visgi norisi būti kiek įmanoma arčiau aukščiausių pasiekimų, aukščiausios savo sportinės formos, kiek įmanoma sveikai.
Esu nusiteikusi taip, kad gyvenimas sudėlioja viską į vietas. Tiesiog darai viską maksimaliai gerai, atsiduodi tam, ir viskas tiesiog išeina gerai. Aš būtent to ir tikiuosi - kad artimiausiu metu vis dar būsiu sporte. Nežinau, ar dešimt metų, bet bent jau artimiausius keletą metų tai tikrai planuoju.
Būna kartais įvairių kalbų, kai gauni traumą ir šneka: „kur ta Palšytė dingo, gal jau išėjo motinystės atostogų.“ Juokinga, bet kartais taip įvyksta. Tenka kartais šiek tiek atsitraukti. Bet niekur nedingstu ir aktyviai siekiu savo tikslų.
Kur smagiau treniruotis - Lietuvoje ar užsienyje?
Smagu keliauti, bet į Lietuvą visada gera sugrįžti. Jei turėtume visas sąlygas šimtu procentų, manau niekur nevažiuotume. Bet tenka pakeliauti ir būna smagu aplankyti skirtingas šalis, treniruotis šiltu oru, kai žinai, kad Lietuvoje sninga ar žemiau minuso.Tačiau dažnai nebūdama Lietuvoje pasiilgstu ir namų, šeimos narių, ir draugų. Dabar yra toks laikotarpis, kai jie dabar mato mane mažiau, bet kartu su manimi džiaugiasi laimėjimais.
Koks tau duotas patarimas yra labiausiai įstrigęs?
Vienas iš tokių patarimų, apie kurį vis pagalvoju, buvo kuomet dar ruošiausi, berods, daugiakovei. Su metimo treneriu dirbome Kalnų parko stadione, kur nebuvo sąlygų, bet metimams pakankamai gerai. Buvo labai prastas oras. Turėjau daryti ieties metimus ar pan., prieš tai kažkokius pratimus.
Treneris matė, kad esu pavargusi, ir kad visai mielai numuilinčiau vieną kitą dalyką. Jis visada būdavo labai supratingas ir sako: "Žinai, tu gali kažką daryti, kažko nedaryti, bet bus toks momentas varžybose, kai tu galvosi: velnias, galėjau padaryti aš tą vieną pakartojimą. Ar tą vieną metimą, vieną šuolį, vieną bėgimą. Tada tau griauš sąžinė, kad tu to nepadarei. Tu gailėsiesi, nes galbūt tau tai varžybose pridės 1 cm, ar sekundę kokią nuims ir panašiai.“ Tas man vis karts nuo karto išlenda. Galvoju, kad susikaupsiu, padarysiu, ir po to pati sau padėkosiu varžybų metu. Nes tikrai bus lengviau.
Ką tau tai reiškia tai, kad esi Lietuvos rekordininkė?
Labai daug. Vienas iš mano tikslų būnant profesionalia sportininke, buvo ir vis dar yra - įsirašyti į Lietuvos bei pasaulio sporto istoriją. Manau, kad man po truputį tai sekasi daryti. Visada norėjau pagerinti Lietuvos rekordą. Vis dar noriu pagerinti pasaulio rekordą. Turiu begalę tikslų ir kitų norų. Kryptingai link jų einu ir tikiu, kad vieną dieną, kai būsiu baigusi karjerą, savo kraityje turėsiu visus tuos pasiekimus.
Labai daug. Vienas iš mano tikslų būnant profesionalia sportininke, buvo ir vis dar yra - įsirašyti į Lietuvos bei pasaulio sporto istoriją. Manau, kad man po truputį tai sekasi daryti. Visada norėjau pagerinti Lietuvos rekordą. Vis dar noriu pagerinti pasaulio rekordą. Turiu begalę tikslų ir kitų norų. Kryptingai link jų einu ir tikiu, kad vieną dieną, kai būsiu baigusi karjerą, savo kraityje turėsiu visus tuos pasiekimus.
Tai nėra kažkokių asmeninių ambicijų, ar kažkokios arogancijos vedini norai. Tai yra tiesiog noras iš savęs išspausti maksimumą. Jei matau, kad man tai sekasi - kodėl nepadaryti to geriausiai, kiek įmanoma pasaulyje? Tas perfekcionizmas - galbūt jaunatviškas maksimalizmas - jis mane visada lydėjo. Tiesiog manau, kad jei kažką darai ir jei tam aukoji savo laiką, dėmesį, stengiesi dėl to, kodėl nenorėti, kad tai išeitų geriausiai pasaulyje?
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.