Marytė Marcinkevičiūtė | 2019 m. sausio 20 d. 13:21 |
![]() ![]() |
Olimpiečio dovana protėviui – paminklas
Legendinis bėgikas Romualdas Bitė sportinį kelią pradėjo nuo slidinėjimo, žiemos trasoje jis sutiko ir savo gyvenimo meilę.
Miuncheno olimpinių žaidynių 3000 m kliūtinio bėgimo septintosios vietos laimėtojas Romualdas Bitė šią vasarą Lietuvos nepriklausomybės 100-mečio proga savo rankomis stengėsi pastatyti paminklinį akmenį giminaičiui, senelio broliui, 1863 m. sukilimo būrio vadui Adomui Bitei ir jo bendražygiams atminti.
Šios idėjos sumanytojas – 1863 m. sukilimo laikotarpiu besidomintis šiaulietis Mindaugas Stakutis, o akmeninį paminklą ant Bičių giminei priklausančios žemės Šiaulėnų seniūnijoje (Šiaulių apskritis), gimtajame Aušrėnų kaime, sumūrijo R. Bitė.
Paminklo atidengimo dieną Šiaulėnų bendruomenės namuose garsusis lengvaatletis surengė ir savo apdovanojimų ekspoziciją, kurią ketina padovanoti šio miestelio muziejui.
„Esu be galo dėkingas Šiaulių istorikui M. Stakučiui, kurį erzino netoli Aušrėnų esančio Dvarčių kaimo laukuose išlikęs sukilimo laikus menantis paminklas, skirtas carinės Rusijos generolui. Jis klausė – o kodėl mes negalime pastatyti paminklo saviems didvyriams, kurie bruzdėjo prieš caro kareivius ir su jais kovojo?
Socialiniuose tinkluose istorikas sukūrė atskirą puslapį, ragindamas padėti įgyvendinti šią idėją. Tą informaciją „Facebook’e“ pastebėjo mano žmonos Teresės sesuo Elytė ir 16 metų Čikagoje gyvenanti mano dukra Gabrielė. Pasitarę su šeima, nusprendėme, kad sukilimo vadovui bei jo kovos draugams reikia pastatyti paminklą“, – pasakoja R. Bitė.
Praėjusiais metais Romualdas nuvyko į Šiaulėnus, viską aptarė su seniūne, ji neprieštaravo šiam sumanymui. Vytį paminklui iškalė žinomo lengvaatlečio Petro Šimonėlio brolis, Utenos skulptorius Valentinas Šimonėlis, anksčiau buvęs gero lygio dviratininkas.
Gegužę, kiekvieną savaitgalį, Romualdas važinėjo į savo tėviškę ir klojo pamatus, mūrijo paminklą, įkomponavo 80 kg sveriantį Vytį.
Tačiau savo giminaičio kapo Visų Šventųjų dieną garsusis Lietuvos bėgikas negali aplankyti. Mat savo laiku A. Bitė išvyko į Prancūziją parūpinti ginklų ir ieškoti užsienio šalių pagalbos. Tačiau, sukilimą pralaimėjus, į Lietuvą jau nesugrįžo – Paryžiuje praleido beveik 20 metų, dalyvavo Paryžiaus komunos kovose ir viename iš Prancūzijos sostinės priemiesčių yra palaidotas.

Vadovauja klubui
R. Bitė – triskart 3000 m kliūtinio bėgimo TSRS čempionas (1970, 1972–1973), 5000 m bėgimo brolių Znamenskių memorialo laimėtojas, 1971 m. TSRS tautų spartakiados vicečempionas, Europos čempionato ketvirtosios vietos laimėtojas, 1972-ųjų Miuncheno olimpinių žaidynių dalyvis, šešerius metus atstovavo TSRS rinktinei, Lietuvos nusipelnęs treneris.
Dabar jis – Lietuvos olimpiečių asociacijos viceprezidentas, dešimt metų vadovauja Vilniaus olimpiečių klubui.
„Mūsų asociacija – labai draugiška, puikiai susigyvenusi šeima, sieja 28 buvusius olimpiečius. Jau dešimt metų sausio 12-ąją visi kartu susirenkame savo būstinėje Lietuvos olimpiniame sporto centre pasveikinti vienas kitą su Naujaisiais metais, aptarti metų rezultatus ir numatyti naujų metų gaires.
Visi kartu nusifotografuojame – jau surinkome 7 tūkst. nuotraukų iš įvairių švenčių, klubo susirinkimų. Į diktofonus įrašome mūsų olimpiečių įspūdžius apie tai, kaip jie pradėjo sportuoti, treniravosi, kokių pasiekė pergalių. Ateityje ši medžiaga gal kam nors bus įdomi ir naudinga“, – pasakoja Romualdas, kuris kitąmet sausio 3 d. minės jau 75 metų jubiliejų.
Greitas ir slidinėjimo trasose
R. Bitė buvo ne tik pajėgus lengvaatletis, bet ir slidininkas, du kartus tapo Lietuvos čempionu. „Mano sportinė karjera prasidėjo būtent nuo slidinėjimo. Atlikdamas karinę tarnybą Lvove, 1965 m. atstovavau Ukrainos slidinėjimo rinktinei per TSRS tautų spartakiadą Sverdlovske. Gana neblogai šaudžiau, gal galėjau būti net geresnis biatlonininkas nei slidininkas. Bet mano treneris buvo slidininkas, todėl ir aš tuo užsiėmiau, įvykdžiau sporto meistro normą“, – prisimena Romualdas.
Jis tapo Ukrainos slidinėjimo vicečempionu, o, grįžęs į Lietuvą, 1967 m. – ir dukart Lietuvos čempionu. Tais metais namuose tepralaimėjo vos vienas varžybas.
Slidinėjimo trasose Romualdas ir žmoną – daugkartinę Lietuvos čempionę Teresę Urbonavičiūtę-Bitienę – susirado. Šiemet sukako 50 metų, kaip yra susituokę. Romualdas mėgsta slidinėti ir dabar – Verkių parke keliolika kartų per metus važinėja po 1,5 valandos.
1967 m. per tuometes „Tiesos“ kroso varžybas Vingio parke Romualdas aplenkė visus varžovus ir buvo pakviestas į Lietuvos rinktinės treniruočių stovyklą. Prasidėjo Romualdo, kaip bėgiko, sportinė karjera. Tais pačiais metais jis įvykdė 5000 m distancijos ir 3000 m kliūtinio bėgimo nuotolio sporto meistrų normas.
Nepamiršta olimpiados
Dar ir šiandien Romualdui akyse Miuncheno olimpinės žaidynės, kuriose jis buvo septintas. Savo pasirodymą jis vertina teigiamai, nors neabejoja, kad galėjo kovoti ir dėl aukštesnės vietos.
„Labai gerai jaučiausi, finale ketinau kovoti dėl ketvirtosios vietos. Laukdamas finalo, kuris vyko po trijų dienų, nutariau numesti svorio, valgiau tik vištieną. Paprastai sverdavau 72–73 kg, o tada numečiau apie 5,5 kilogramo. Tas mano eksperimentas brangiai kainavo: nusilpo organizmas ir finale, likus iki finišo 400 m, apleido jėgos“, – prisimena buvęs bėgikas.
Dabar jis dirba Lietuvos olimpinio sporto centro sporto bazių paslaugų skyriaus administratoriumi. Stebi, kaip rungtyniauja geriausi Lietuvos lengvaatlečiai ir tarp jų temato tik vieną kitą gabesnį vidutinių ir ilgų nuotolių bėgiką. Tačiau šiemet Romualdą ypač džiugino 800 m nuotolį bėgantis Simas Bertašius, triskart gerinęs Lietuvos rekordus.
„Kodėl daugiau neužauga gerų bėgikų? Didžiausia problema – kad, sportininkai, baigę mokyklas, nėra įtraukiami į sporto centrų sąrašus. Tarkime, Vilniuje dirbama tik su vaikais ir jaunimu. Maniežas pilnas vaikų, o didesnio meistriškumo lengvaatlečių niekam nereikia. Jeigu jie niekam nereikalingi, tai negauna jokio maitinimo, treneriai jų netraukia į sąrašus, nes už tai negauna atlyginimo.
Per savo karjerą sutikau daug talentingų bėgikų, tačiau jų sportinis kelias buvo trumpas, sportininkai nespėjo atsiskleisti. Dabar įsigaliojo tokia mada: treneriui manieže turi būti šilta, kad jis galėtų išsirengti, o sportininkui šiluma nesvarbu. Pamenu, kai tik pradėjau dirbti Lengvosios atletikos manieže, atėjus krizei, mūsų maniežuose buvo vos 5–7 laipsniai šilumos, treneriai dirbdavo su pirštinėmis ir apsirengę šiltomis striukėmis.
Tokiomis sudėtingomis sąlygomis treniravosi ir visi didelio meistriškumo lengvaatlečiai, tačiau nė vienas jų nesiskundė. O dabar, jeigu tik kas – jau aliarmas“, – tikina Romualdas.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.