pitlane.lt | 2019 m. sausio 10 d. 22:05 |
![]() ![]() |
Reikia gerti daug skysčių
B. Vanagas juokavo, jog neprieštarautų savo mitybą kuriam laikui apriboti medikų lašinėmis. Ar galima išgyventi Dakaro ralį „maitinantis“ tik lašinėmis?
![]() |
Prieš startuodamas ketvirtajame greičio ruože, „General Financing team Pitlane“ pilotas Benediktas Vanagas juokavo, jog neprieštarautų savo mitybą kuriam laikui apriboti medikų teikiamomis lašinėmis. Vakar lietuvį pakirto nežinomas virusas, kuris kankina nemažą dalį maratono dalyvių. Nors ketinimai ir buvo išreikšti juoko forma, mes kreipėmės į keletą ekspertų, kurie pakomentavo hipotetinę situaciją.
„Lašinė nėra panacėja, – pasakoja Kauno greitosios pagalbos stotyje dirbantis paramedikas Tomas Pašakinskas. – Ji atstato trūkstamus skysčius, dėl to dažnai labai greitai pasijaučiame geriau ir tai sudaro įspūdį, jog lašinė ar kitos tonizuojančios medžiagos yra magija, bet taip nėra.“ Specialisto nuomone, bandymas medicininėmis priemonėmis gerinti ar tiesiog palaikyti savo būseną maratono metu gali baigtis labai trumpu efektu ir dar didesniais nuostoliais: „Galima kuriam laikui pakelti savo tonusą, gebėjimą koncentruotis į atliekamą darbą, tačiau veikimas bus trumpalaikis, – tęsė paramedikas. – Jeigu nebus vartojamas tinkamas skysčių kiekis, organizmas negaus reikalingų maistingų medžiagų, tai po trumpo pakilimo, seks labai didelis nuosmukis, kurio jokie tonizatoriai nebepaveiks. Atsižvelgiant į maratono subtilybes, geriau yra tiesiog tinkamai maitintis, gerti daug skysčių, elektrolitų, o sveikai veikiantis organizmas tas medžiagas įsisavins ir panaudos geriau, nei tas, kurias gautų tiesiogiai į veną.“
Kiek kitokios nuomonės laikosi profesionalus dviratininkas Tomas Vaitkus. Aukščiausio lygio atletas su šypsena pasakojo, kad Benediktui paprašius, galėtų nesunkiai jam paruošti „kokteiliukų“, kurie juntamai pagerintų savijautą: „Yra labai nemažai būdų ir medikamentų, kurie gali labai padėti tokiame maratone, kaip Dakaro ralis. Esminė užduotis yra išlaikyti susikaupimą ir neprarasti budrumo, tam atletai naudoja tam tikrus vaistus. Taip, jie dažnai yra receptiniai, tačiau jie nėra traktuojami kaip dopingas. Žinoma, juos reikia vartoti saikingai, tačiau jeigu kalba eina apie savaitės ilgio ar dešimties dienų ilgio lenktynes, tai tokių rimtų problemų susikurti gal ir nepavyks. Iš esmės sporto medicina yra tiek pažengusi į priekį, kad galima dvi savaites nesunkiai būti antžmogiu, ypač jeigu yra kažkoks fizinis pasiruošimas.“


Daugelį metų lenktynėse praleidęs klaipėdietis atkreipia dėmesį į Dakaro ralį ir Tour de France jungiančius dalykus. Abu sporto renginius organizuoja ta pati A.S.O. organizacija. Sportininkas pasakoja, kad visos, bent jau vidutinį biudžetą turinčios dviračių komandos stengiasi su savimi vežtis maitintojų komandą: „Tour de France metu organizatoriai dalyvius apgyvendina visur, kur tik jie telpa. Viešbučiai, užeigos, bet kas, su lova ir virtuve. Natūralu, kad tokiose vietose maitinimas nebus aukščiausios klasės, tad visi kas gali sau tai leisti, turi atskirus savo maitintojus, ne tik kad laikytis maisto rėžimo, bet kad tiesiog išvengti apsinuodijimų. Sporto lygis yra toks, kad iš lovos ryte lipi du kartus lėčiau, kad nenaudoti be reikalo energijos ir kad netyčia kažko nepasitempti. Sportininkai privalo save labai saugoti ir manau, kad panašūs dalykai galioja ir Dakare – reikia save saugoti ne tik trasoje, bet už jos ribų“.
Vienos iš tiesioginių transliacijų metu, „General Financing team Pitlane“ pilotas atskleidė, jog visus metus aktyviai sportuoja, o komandos mityba ir elektrolitų būsena Peru rūpinasi šiuos dalykus puikiai išmanantis šturmanas Sebastianas Rozvadovskis.
Abu specialistai sutinka, kad tam tikrų medicininių priemonių pagalba galima padėti išlaikyti susikaupimą ir gerą savijautą, tačiau bet koks bandymas šį procesą paversti ilgalaikiu be normalios mitybos, turės itin juntamų pasekmių, tad artimiausiu laiku naudingų medžiagų gavimui skrandį naudoti teks. Tuo tarpu prieš ketvirtąjį greičio ruožą pakalbintas pats pilotas džiaugėsi, jog lašinė padėjo grįžti į gyvųjų tarpą, o organizatorių medikų išduoti vaistai slopina kamuojančias problemas. Ar vaistų poveikio užteks visam greičio ruožui nežinia, tad pasirūpinta papildymu.
Kiek paradoksalu, jog sunkiausiose pasaulio lenktynėse didžiausius sunkumus sukelia elementarios ligos. Belieka tikėtis, jog B. Vanagui pavyks išlaikyti koncentraciją, o savaitgalį vyksiančios poilsio dienos metu, organizmas spės kokybiškai pailsėti ir atsistatyti, prieš antrąją maratono dalį.
Daugiau naujienų iš kategorijos Auto, moto
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.