Marius Grinbergas 2010 m. gruodžio 28 d. 11:16 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Amerikiečių vaikams - lietuvio pamokos

Neturtingų amerikiečių vaikai Ouklando baseine išmoksta ne tik plaukti, bet ir tarti lietuviškus žodžius. Nes juos treniruoja Rolandas Gimbutis

Plaukikas net per Kalėdas gali vilkėti marškinėlius trumpomis rankovėmis.
Nuotr.iš asmeninio albumo
Plaukikas net per Kalėdas gali vilkėti marškinėlius trumpomis rankovėmis.
   

Trijų olimpiadų dalyvis 29 metų Rolandas Gimbutis kol kas neskelbia apie plaukiko karjeros pabaigą. Kalifornijos valstijoje JAV gyvenantis 209 cm ūgio milžinas į baseiną įšoka kiekvieną dieną, kartais startuoja varžybose.
 

“Sportuoju po truputį, bandau įsivažiuoti. Bet kol kas net negalvoju apie galimybę rengtis Londono olimpiadai”, - neslėpė R.Gimbutis.

Amerikoje įsikūręs atletas visa galva paniręs į trenerio darbą. Jis moko vaikus plaukimo pagrindų. Tai yra Ouklando bendruomenės baseinų projekto (OCPP) dalis.

OCPP dalyvaujantys plaukikai suskirstyti į septynis pajėgumo lygius. R.Gimbutis treniruoja pradedančiųjų klasę ir pagrindinę OCPP komandą, su kuria važinėja po įvairias varžybas.

"Projektas ne tik populiarina plaukimą kaip sportą. Pagrindinis programos tikslas - pritraukti į baseiną vaikus iš afroamerikiečių, azijiečių ir lotynų amerikiečių šeimų. Jų tėvai dažniausiai nemoka plaukti ir nenori, kad jų atžalos eitų į baseiną, nes mano, jog būti vandenyje - nesaugu. O mes išmokome vaikus plaukti ir nejausti vandens baimės.

Be to, beveik 90 procentų rimtai sportuojančių plaukikų yra baltieji. Mes mėginame pakeisti pusiausvyrą ir siekiame, kad ši sporto šaka būtų prieinama visiems. Todėl vaikus iš neturtingiausių šeimų treniruojame nemokamai", - JAV žurnalistams yra pasakojęs R.Gimbutis.
 
Atleto žmona Simona yra dantų technikė. Šią specialybę ji įgijo Kaune. Bendraamžių pora susituokė dar 2002-aisiais. Tie metai R.Gimbučio biografijoje pažymėti ir Europos čempionato bronza.

Į gimtinę R.Gimbutis pastarąjį kartą buvo grįžęs 2008-aisiais. Tais metais sportininkas atstovavo Lietuvai Pekino olimpinėse žaidynėse, bet ten pasirodė labai nesėkmingai – 50 m distancijoje laisvuoju stiliumi liko tik 58-tas.

Europos čempionatų prizininkas, Lietuvos čempionas ir rekordininkas sulaukė itin daug kritikos ir buvo išbrauktas iš šalies rinktinės sąrašų.

Beje, R.Gimbučiui iki šiol priklauso 50 m plaukimo peteliške Lietuvos rekordas (24,48 sek.), nors didžiausias pergales sportininkas iškovojo varžydamasis laisvuoju stiliumi.

Nemažai titulų lietuvis susižėrė atstovaudamas Kalifornijos universiteto Berklyje komandai JAV studentų pirmenybėse. Šiame universitete R.Gimbutis tapo diplomuotu aplinkosaugos ir išteklių saugojimo specialistu.

Rolandai, ar tave dar galima vadinti plaukiku, ar esi jau buvęs plaukikas?
Plaukiu beveik kasdien, tikrai dar to nepamiršau.

Esi jaunas ir galėtum mėginti patekti į 2012 metų Londono olimpiadą. Ar dar dalyvauji varžybose?
Kartais dalyvauju vietinėse varžybose, bet mano pasiekti rezultatai tikrai neužtikrintų man vietos Lietuvos plaukimo rinktinėje. Reikėtų daug rimčiau žiūrėti į sportą norint patekti į olimpiadą Londone.

Koks dabar tavo pagrindinis užsiėmimas?
Treniruoju dvi plaukimo komandas. Rytais dirbu su suaugusiais plaukikais.Tai - drausminga ir motyvuota komanda, todėl su jais ir pats kartais plaukiu.

Po pietų treniruoju vaikus. Laisvalaikiu rengiu individualias pamokas norintiems tobulėti plaukikams.

Mano studentiškas gyvenimas baigėsi 2007 metais,kai baigiau Kalifornijos universitetą Berklyje.

Šiuo metu intensyviai mokausi ispanų kalbos, nes tai yra antra pagal populiarumą kalba Amerikoje. Mūsų komandoje yra daug ispaniškai kalbančių vaikų ir tėvų, todėl mano žinios sparčiai progresuoja.Jau greitai galėsiu ispaniškai juokauti su vaikais ir bendrauti su jų tėvais.

Įdomu, kad mano pavyzdys pasirodė įkvepiantis.Vaikai noriai mokosi atskirų lietuviškų žodžių.Taip ir sukamės ratu.

Ouklandas yra vienas iš tų miestų,kurie garsėja savo nepalankia kriminogenine situacija. Todėl labai svarbu užimti vaikus tinkama pomokykline veikla.

Plaukimas yra gana brangi sporto šaka mažas pajamas gaunantiems žmonėms, todėl Ouklande gimė šis unikalus projektas, labai palaikomas ir remiamas visuomenės.

Ar baseine uždirbamų pinigų pakanka pragyventi?
Kadangi dirbu tik apie 4 valandas per dieną, pajamos nėra labai didelės, bet normaliam pragyvenimui pakanka.

Gal su žmona jau pagalvojate apie atžalas?
Vaikų neplanuojame, nes dar nesame visiškai įsitvirtinę. Be to, aš dirbu su vaikais, tad kartais smagu grįžti namo ir ramiai pailsėti.



Kur gyvenate?
Kai atvykome i JAV, gyvenome studentų šeimyniniame bendrabutyje. Trečiame kurse persikraustėme į nuosavą buta, o šiemet įsikėlėme į namą.

Visą gyvenimą teko gyventi butuose ir buvau pripratęs prie minimalios būsto priežiūros. Name gyventi yra žymiai erdviau ir patogiau, nors kartais tenka ir su plaktuku apie namą pabėgioti.
 

Ar Amerikoje įsikūrėte ilgam?
Kai  2002 metais į JAV atvykau pirmą kartą, tikrai nemaniau, kad čia kažkada gyvensiu. Bet taip nutiko, kad per aštuonerius metus daug kas pasikeitė ir tiesiog pripratau prie tokio gyvenimo būdo ir tempo. Kol kas gyvename šia diena, nes nežinia, kas bus rytoj.
 

Kuo Amerikoje geriau nei Lietuvoje?
Galbūt gyvenimo kokybe. Problemų yra visur, bet Amerikoje jos kažkaip lengviau sprendžiasi.

Neįsivaizduoju ,kaip būtų įmanoma Lietuvoje pragyventi dirbant 4 valandas per dieną. O čia galima, ir visai neblogai. Patinka švelnus Kalifornijos klimatas, draugiški žmonės ir amerikietiškos kainos: drabužiai, elektronika, automobiliai ir jų kuras yra ženkliai pigesni. 

Dažnai grįžti į Lietuvą?
Pastarąjį kartą buvau po olimpinių žaidynių 2008 metais.Dažniau lankytis Lietuvoje nėra poreikio, nes mūsų namai retai būna tušti, atvažiuoja tėvai, užsuka giminaičiai ir draugai.

Štai, Kūčių vakarienę valgėme su žmonos tėvais ir jos broliu. Dabar keliaujame po Kaliforniją, Nevadą ir Arizoną. 

Ar dažnai girdi klausimą: “gal žaidi krepšinį”?
Praktiškai kiekvieną kartą, kai tik pasirodau viešumoje. Atsibodo šitas klausimas.

Po Pekino olimpiados sulaukei nemažai kritikos. Ar buvo sunku ją atlaikyti?
Kritika buvo pelnyta. Tikrai nepateisinau lūkesčių.

Buvai kritikuojamas ir prieš Pekino olimpiadą. Ar tai turėjo įtakos, kad dabar gyveni Amerikoje, o ne Lietuvoje?
Gyventi Amerikoje buvo mano pasirinkimas, dėl kurio tikrai nesigailiu. Lietuviams Amerika arba patinka arba jos negali pakęsti. Vidurio nėra.

Gal tebebendrauji su kitais Lietuvos plaukikais?
Taip, ir su buvusiais ir su dabartiniais. Daugiausia su tais, su kuriais praeityje treniravausi ir susitikdavau per varžybas.

Ar labai skiriasi požiūris į sportininkus Lietuvoje ir Amerikoje?
Be abejo. Amerika yra labai didelė, todėl kiekvienas laimėjimas nėra taip vertinamas kaip Lietuvoje.

Pavyzdžiui, kai Lietuvos krepšinio rinktinė iškovojo pasaulio čempionato bronzą ir sirgalių džiaugsmui nebuvo ribų, amerikiečiai net nežinojo, kad tokios varžybos išvis vyko.

Kokių lietuviškų patiekalų labiausiai pasiilgsti būdamas Amerikoje?
Sunku pasakyti. Kartais apsiperku europiečių parduotuvėje,kurioje yra lietuviškų maisto produktų, tai maisto nelabai pasiilgstu. Nebent lietuviško “tinginio”…
 



Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas