sportas.info | 2018 m. gruodžio 10 d. 10:01 |
![]() ![]() |
Gniūžtė, virtusi laisvės lavina
„Ar naudosimės teise į LTSR nacionalinį olimpinį komitetą?“ Taip vadinosi 1988 m. spalio 6 d. „Sporte“ pasirodęs straipsnis, sudrebinęs visuomenę.
Iki šiol prisimenama, kad būtent šis Romos Griniūtės-Grinbergienės straipsnis, kurio idėja gimė „Sporto“ redakcijos susirinkime svarstant, kaip paminėjo TSRS Konstitucijos dieną, buvo labai svarbus postūmis išjudinant visuomenę. Ir ne tik sporto.
Kalbos apie siekį susigrąžinti per Antrąjį pasaulinį karą Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC) dingusį nacionalinį Lietuvos olimpinį komitetą 1988 m. sklandė dar prieš Seulo žaidynes. Jos vyko rugsėjo 17 – spalio 2 d. Mūsų šalies krepšininkai jau Seule pro savo langus olimpiniame kaimelyje mojavo trispalve, o Gintautas Umaras po raudonais sovietiniais marškinėliais vilkėjo trispalvius.
1988 m. spalio 10 d. LTSR valstybinis kūno kultūros ir sporto komitetas suformavo Lietuvos olimpinio komiteto atkūrimo darbo grupę, kurios vadovu buvo paskirtas komiteto pirmininko pirmasis pavaduotojas Artūras Poviliūnas.
Analogiškų žingsnių kiek anksčiau jau buvo ėmęsi latviai. Jie 1988 m. lapkričio 19 d. suvažiavime Rygoje pirmieji iš Baltijos valstybių įkūrė Laikinąjį Latvijos olimpinį komitetą (LLOK). „Laikinuoju“ Latvijos komitetas buvo pavadintas tikintis sušvelninti galimą priešišką Maskvos sporto funkcionierių reakciją. Tačiau netrukus įvykusiame TSRS kūno kultūros ir sporto komiteto posėdyje Maskvoje latvių iniciatyva buvo agresyviai sukritikuota, taip pademonstruojant aiškią TSRS sporto vadovybės poziciją panašias viltis puoselėjantiems lietuviams.
Nepaisant nepalankaus požiūrio ir net kai kurių Lietuvos sporto valdininkų dvejonių, 1988 m. gruodžio 11 d. Vilniaus profsąjungų rūmuose įvyko sporto organizacijų delegatų suvažiavimas, kuriame dalyvavo beveik pusė tūkstančio atstovų. Jame vienbalsiai buvo priimtas sprendimas atkurti LTOK, o pirmuoju prezidentu didele balsų persvara išrinktas A. Poviliūnas.
LTOK 30-mečio proga pristatome R. Griniūtės-Grinbergienės straipsnį „Ar naudosimės teise į LTSR nacionalinį olimpinį komitetą?“. Po jo „Sporto“ redakciją pasiekė laiškai su daugiau nei 120 tūkst. parašų, palaikančių Antrojo pasaulinio karo metais panaikinto Lietuvos olimpinio komiteto atkūrimo idėją.
* * *
„Ar naudosimės teise į LTSR nacionalinį olimpinį komitetą?“
Po šio klausimo daug kam tikriausiai kils kitas ir net su šauktuku: argi mes tokią teisę turime?! Paskaitykite TSRS Konstitucijos 80-ą straipsnį: „Sąjunginė respublika turi teisę užmegzti santykius su užsienio valstybėmis, sudaryti su jomis sutartis ir keistis diplomatiniais bei konsuliniais atstovais, dalyvauti tarptautinių organizacijų veikloje.“ O Tarptautinis olimpinis komitetas, vienijantis ir koordinuojantis nacionalinių olimpinių komitetų veiklą, propaguojantis olimpizmo idėjas ir puoselėjantis olimpines tradicijas, yra viena pažangiausių tarptautinių organizacijų.
Tai viena. O antra, mūsų respublikoje Nacionalinį olimpinį komitetą (NOK) reikėtų ne įkurti, bet atkurti, nes Lietuva tokį jau turėjo ir buvo priimta į Tarptautinio olimpinio komiteto šeimą. Tačiau NOK’as veikė tik iki 1940 m., o kur ir kodėl paskui dingo, istorija kol kas nutyli. Jeigu kam nors iš Jūsų, gerbiami skaitytojai, šitai žinoma, parašykite mums. Visiems bus įdomu sužinoti. Šiaip ar taip, tai nebuvo nei reakcinga, nei nacionalistinė organizacija.
Taigi, ar bandysime Nacionalinį olimpinį komitetą atkurti ir, prisiminę, jog pagal TSRS Konstituciją esame „suvereni Tarybų socialistinė valstybė“, išskirsti platesnį langą į olimpines žaidynes? Kiek turime norų ir galimybių? Patyliukais ir pusbalsiu, teko girdėti, ši tema tai vienur, tai kitur jau aptarinėjama. O kodėl apie tai nepakalbėjus garsiai? Baubai dabar nebaisūs...
Antai net trys Latvijos leidiniai – laikraščiai „Sports“, „Padomju jaunatne“ ir žurnalas „Liesma“ – išspausdino iniciatyvinės grupės šios respublikos NOK’ui atkurti Kreipimąsi, ir visi 25 šį dokumentą pasirašę žmonės garsūs sportininkai – I. Amantova, J. Krūminis, J. Kipuras, D. Kūla, V. Muižniekas, „Liesmos“ vyr. redaktorius D. Caunė, kino režisierius A. Epneris, Dailininkų sąjungos valdybos sekretorius O. Feldbergas, „Gegužės 9-osios“ žuvininkystės ūkio direktorius Socialistinio darbo Didvyris G. Saitais bei kiti – tebėra gyvi ir sveiki.
Su šios grupės nariu, Latvijos literatūrinio fondo direktoriumi, tarptautinės kategorijos rankinio teisėju Janiu Kiuzuliu taip pat kalbėjomės garsiai.
Šįsyk skambinu ne rankinio reikalais. Sudomino jūsiškis Kreipimasis į respublikos gyventojus dėl Latvijos nacionalinio olimpinio komiteto atkūrimo.
O! Dabar tai daug ką domina. Rytdienai interviu ta tema užsiprašė Latvijos televizija.
Mums pirmiausia būtų įdomu sužinoti, koks šio Kreipimosi rezonansas Latvijoje?
Didelis. Net aš jau gavau kelias dešimtis laiškų, o redakcijos juos jau šimtų šimtais skaičiuoja. Dauguma rašančiųjų pasisako „už“. Be to, 80 000 balsų mes turėjome jau prieš Kreipimąsi – tiek žmonių jau anksčiau pasirašė Latvijos kūrybinių sąjungų plenumo rezoliuciją, kurioje Nacionalinio olimpinio komiteto atkūrimas figūruoja kaip viena iš bendros veiklos krypčių. Tiesa, yra ir kitaip galvojančių. Pavyzdžiui, Latvijos valstybinio sporto komiteto pirmininkas Dalmontas Znatnajs viešai pareiškė nematąs šio reikalo perspektyvos. Atseit, Maskva neduos valiutos, o iš kur kitur ją paimsi. Tačiau žmonės, išmanantys ekonomiką ir finansus, sako, jog ši kliūtis įveikiama, tuo labiau – respublikai perėjus prie ekonominio savarankiškumo ir ūkiskaitos.
Gal jau bent apytikriai žinote, kokių sumų respublikos NOK’ui galėtų prireikti?
Dar ne. Tai bus aiškiau, kai gausime atsakymą į savo laišką, kurį mūsų iniciatyvinės grupės narys kino režisierius Ansis Epneris Seule perdavė Tarptautiniam olimpiniam komitetui. Tarp kitko, tame laiške – ne tik finansiniai klausimai. Teiraujamės ir apie buvusio Latvijos NOK’o likimą. Mat šio komiteto atstovas Dikmanis prieš karą buvo nuolat kviečiamas į Tarptautinio olimpinio komiteto kongresus, o 1947 m. tokio kvietimo jau negavo. Kodėl? Ar Latvijos NOK’as jau tada buvo išbrauktas iš TOK’o narių sąrašų, ar tebėra ten iki šiol? Žodžiu, nekantriai laukiame atsakymo.


O ką sako nacionalinių olimpinių komitetų klausimu Olimpinė chartija?
Olimpinėje chartijoje numatyta, kad turėti nacionalinius olimpinius komitetus, o tuo pačiu eiti su Tarptautinio olimpinio komiteto vėliava ir dalyvauti olimpiadose gali ne tik atskira valstybė, bet ir teritorija su sąlyga, jog penkias jos nacionalines sporto federacijas, tarp jų – ne mažiau kaip tris olimpinių sporto šakų, pripažįsta atitinkamos tarptautinės sporto federacijos.
Jūsų ta sąlyga negąsdina?
Šiek tiek kelia nerimą. Bet tikimės, kad sugebėsime ją išspręsti, sustiprinę respublikinių federacijų veiklą ir balsą. Bendros kalbos pirmiausia bandysime ieškoti su tarptautinėmis irklavimo, orientavimosi sporto ir rankinio federacijomis, nes prie jų, kaip sakoma, šiuo metu turime geriausią priėjimą.
Žodžiu, nusiteikę optimistiškai?
Labai! Mes juk nieko neprarandame, o laimėti galime daug. Patekti į TSRS rinktines sportininkams iš „periferijos“ vis sunkiau. Negana to, kad vis didėja konkurencija, dar atsiranda TSRS rinktinių trenerių, kurie, komplektuodami komandas, vadovaujasi ne objektyviais kriterijais, o subjektyviais sumetimais, teikia pirmenybę sportininkams iš „centro“. Jaunimas šitai mato, girdi ir dedasi į širdį, tuo pačiu prarasdamas tikėjimą sporto idealais. Mažėja sportininkų, iš visų jėgų siekiančių teisės dalyvauti olimpinėse žaidynėse, nes ši viršūnė jiems atrodo nepasiekiama, daugėja skeptikų, numojančių ranka: „Vis tiek nepaims.“ Respublikai vis sudėtingiau realizuoti savo sportinį potencialą, menkėja auklėjamoji sporto funkcija, džiūsta patriotizmo ir tikrojo internacionalizmo šaknys. Mūsų iniciatyvinė grupė yra tikra: jeigu galėtume dalyvauti olimpiadose kaip Latvijos nacionaline komanda, ne viena tų problemų savaime išsispręstų.
Bet ligi šiol buvo įprasta, kad jungtinėms valstybėms olimpinėse žaidynėse atstovauja viena komanda...
Taip tai taip, tačiau 1908 m. Londono olimpiadoje dalyvavo Suomija, tuo metu priklausiusi Rusijos imperijai.
O kas būtų, jeigu dalyvauti olimpinėse žaidynėse atskiromis komandomis sugalvotų visos sąjunginės respublikos?
Olimpinių laimėjimų visos Tarybų Sąjungos garbei tikrai nesumažėtų. Be to, visas pasaulis matytų, kokia mūsų demokratija, koks tikras internacionalizmas, kokių didelių galimybių ir teisių turi respublikos, susivienijusios į vieną tarybinę šeimą. Mes savo Kreipimesi taip ir siūlome: kas nori, ir toliau dalyvauja olimpiadose bendrai, kas nori – atskirai, bendro reikalo labui. Ir neslėpsiu – mums labai įdomu, kas šiuo klausimu galvojama Lietuvoje. Beje, ne tik dėl to, kad kaimynai esam, ir Lietuva savo laiku turėjo Nacionalinį olimpinį komitetą. Tame pačiame „Liesmos“ numeryje, kuriame išspausdintas mūsų Kreipimasis, yra ir vienintelio Latvijos sportininko, dalyvavusio 1924 m. žiemos olimpiadoje, Alberto Rumbos laiškai, rašyti iš Šimoni ir liudijantys, jog mūsų olimpiniai keliai jau nuo to laiko persipynę.
Cituoju: „1924 metų sausio 24 diena. Grįžęs į viešbutį, gavau pakvietimą į susirinkimą 5 val. vakaro su prašymu ten pranešti pavardes žmonių, kurie neš mūsų delegacijos vėliavą ir lentelę su užrašu. Tai man buvo labai sudėtinga užduotis, nes į olimpiadą atvykau vienas. Laimei, atvažiavo lietuvis žurnalistas Garbačiauskas, kuris mielai sutiko man padėti. Rytoj tikiuosi atvyks Bliumė ir aš būsiu išgelbėtas“. „I.25 d. 1 val. 30 min. visų šalių delegacijos susirinko šalia miesto dūmos, iš kur vėliavomis pasipuošusi eisena patraukė į stadioną. Mūsų mažą delegaciją – mane, sportininką, lentelę su užrašu nešusį lietuvį žurnalistą Garbačiauską ir vėliavnešį Bliumę žiūrovai sutiko labai susižavėję, be perstojo plojo ir šaukė: „Tegyvuoja Latvija“. Gal, sakau, ir dabar eikime patys į petį?
Mielai, Jani. Bet už visus kalbėti negaliu. Jeigu demokratija, tebūnie tikra demokratija.
Taigi, gerbiami „Sporto“ skaitytojai, pagalvokite: reikia Tarybų Lietuvai Nacionalinio olimpinio komiteto ar nereikia? Geresnę dieną tokiems apmąstymams, kaip TSRS Konstitucijos diena, kurią švenčiame dar nenutilus olimpinių žaidynių aidams, sunku rasti.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.