Marytė Marcinkevičiūtė 2018 m. lapkričio 28 d. 13:55 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

„74 metrai – kosminis rezultatas“

Andrius Gudžius – apie stadionus rekordams, pratybas apkasuose, Kalėdų dovanas, žurnalistus, eilėraščius, krepšinį, konkurenciją metų atleto rinkimuose.

A.Gudžius.
pliadisfoto.com nuotr.
A.Gudžius.
Šiemet penktą kartą geriausiu Lietuvos lengvaatlečiu išrinktas disko metikas, pasaulio ir Europos čempionas Andrius Gudžius jau kruopščiai rengiasi kitų metų sezonui. Dabar jis treniruojasi maniežuose, stiprėja fiziškai, o po Naujųjų žada vykti į šiltus kraštus. 

Per iškilmingą Lietuvos lengvaatlečių popietę pasakei, kad tavo svajonių rezultatas yra 74,09 m - centimetru geresnis nei pasaulio rekordas. Bet norint tiek numesti ir tapti pasaulio rekordininku, vien didelių pastangų neužteks, reikės ir palankaus vėjo. Daug disko metikų, tarp jų ir olimpinis čempionas estas Gerdas Kanteris medžioto rekordo kasmet vykdavo į JAV, Kalifornijos valstiją, kur vyrauja dideli vėjai. Ar tau nekyla noras irgi tą daryti?
Ne, tokių planų neturiu. Kas iš to, kad kažkur ten numesi. Reikia mesti ten, kur vyksta čempionatai, svarbiausios varžybos, o ne kažkur Kalifornijoje.  

Kuriuose pasaulio stadionuose, tikėtina, gali kristi pasaulio rekordas?
Olimpiniuose stadionuose tai padaryti, manau, yra beveik neįmanoma. Dabar jie visi yra uždari. Jei kada nors pasaulio rekordas ir kris, tai, manau, atviroje vietoje. Ten,  kur yra rengiamos nestambios varžybos, kur stadionai yra atviri, o jie dažniausiai būna ant jūros kranto. Pagerinti pasaulio rekordą stambiose varžybose yra mažai tikėtina.    
 
Vokietis Jurgenas Schultas pasaulio rekordą 1986-ųjų rugpjūčio 25 d. pasiekė Vokietijoje, Noibrandenburgo stadione. Virgilijus Alekna prie to rezultato priartėjo Kaune, 2000-aisaiais švystelėjęs 73 m 88 cm. Ar dabar Lietuvos stadionuose, tarkime, Palangoje įmanoma taip toli mesti? 
Jeigu esi pajėgus, stiprus, tai gali toli ir numesti. Tačiau reikia suprasti, kad 74 metrai – tai kosminis rezultatas. Tik trys, keturi disko metikai per visą istoriją yra prie to rezultato priartėję. 
 
Visi žinome olimpinį ir pasaulio čempioną vokietį Robertą Hartingą, kuris iškovojo daug įspūdingų pergalių, titulų, o jo asmeninis rekordas – apie 70 metrų. Sunkiai tikėtina, kad šiais laikais ateitų jaunimas ir diską nusviestų arti 74 metrų. Yra vienetai žmonių, kuriems pasisekė, jie sukrito į tą laikmetį, o dabar sudėtinga, jog vyrai taip toli mestų. 

Duok Dieve, gal idealios sąlygos kam nors ir pasitaikys gerinti rekordą. Tačiau kad kiekvieną dieną diskininkai pasiektų po 73-74 metrus, tai jau yra kažkas iš fantastikos srities.      

Kaunas – krepšinio miestas. O tu ar domiesi krepšiniu, ar surandi laiko nueiti pasižiūrėti rungtynių?
Laiko gal ir lieka, bet nesu iš tų, kurie veržiasi į areną. Pasižiūriu, kai žaidžia Lietuvos rinktinė, o kažkokio savo klubo, kurį stipriai palaikyčiau, neturiu. Palaikau tik rinktinę, kuri atstovauja Lietuvai. 
 
Atidžiai seki ne tik geriausių pasaulio disko metikų startus, bet domiesi ir Lietuvos lengvaatlečių pasiekimais. Kurie sportininkai tave šį sezoną labiausiai nudžiugino, pateikė staigmenų?
Gal kažkiek netikėtas, bet labai malonus buvo ieties metikės Livetos Jasiūnaitės bronzos medalis per Europos čempionatą Berlyne. Matau mūsų lengvosios atletikos virtuvę, su sportininkais būnu treniruočių stovyklose, žinau, ko galima tikėtis iš vienų ar kitų. 
 
Šiemet džiugino puikūs Agnės Šerkšnienės startai, per Europos čempionatą šauniai pasirodė perspektyvusis Simas Bertašius. Jis dar jaunas, o tokio lygio varžybose 1500 m distancijoje varžovams rodė ir ragus, ir dantis. Gal kažkiek gaila, kad ne ant podiumų šiemet stovėjo Airinė Palšytė, tačiau tikrai tikiu, kad ji ant jų dar sugrįš. 

Ar skaudžiai išgyveni pralaimėjimus?
Pralaimėjimai – tai paskatinimas stengtis, natūralus darbo procesas. Kad kažkas laimėtų, turi kažkas pralaimėti. Bet reikia suvokti, kad geriau tegul pralaimi kiti, negu tu. O kad nepralaimėtum, reikia daug dirbti. Kaip dirbai, stengeisi, viską padarei, tiek ir turi. 
 
Kaip dabar treniruojiesi?
Treniruojuosi manieže. Iš pradžių lyg turėjome minčių kilti į šiltus kraštus, bet po to persigalvojome, nutarėme, kad reikia padirbėti apkasuose. Kitąmet sausio pabaigoje ar vasario pradžioje vyksime į šiltus kraštus rengtis svarbiausioms metų  varžyboms.   
 
Kildamas meistriškumo laiptais, turėjai į ką lygiuotis – dukart olimpinį ir pasaulio čempioną Virgilijų Alekną. Dabar į tave krypsta jaunojo Martyno Aleknos žvilgsnis. Kokia tavo nuomonė apie jį?
Dar anksti ką nors sakyti. Nesu iš tų, kuris pultų liaupsinti ar peikti žmones. Martynui dar reikia apsiprasti su įrankiais, tame sporte truputį ilgiau apsitrinti. Aš šitoje virtuvėje sukausi daugiau nei 10 metų, kol žmonės suprato, koks tas Gudžius – perspektyvus ar ne.  Dabar po metų, dvejų ar trejų sunku pasakyti, kas iš tikrųjų bus. Vyriukas dar bręsta, kūnas, protas, sportinis charakteris bręsta. Kai prasidės tikroji branda, tada galėsime kažką pamatyti. Reikia truputį daugiau informacijos: daugiau sudalyvauti varžybų, pamatysime rezultatus, kaip jam sekasi, tada bus galima kažką sakyti. 
 
Šaunu, kad Martynas intensyviai dirba, džiaugiuosi jo tobulėjimu, augančiais rezultatais.  Bet kabinti kažkokių medalių tikrai neskubu, nes tai - našta sportininkams, o be reikalo užkabintos naštos gali tik pakenkti. Tikrai sėkmės Martynui, reikės – jam visada  padėsime ir palaikysime. Labai tikiuosi, kad man su juo kartu dar teks sudalyvauti olimpinėse žaidynėse. 

Savo sūnui Andriui parvežei vaikišką diską, ar jis ir toliau jį „čiupinėja“?
Sūnus dar nedidelis, žaidžia su viskuo. Jis turi savo asmeninius įrankius, bet su jais dar vyksta tik žaidimai. Dar prireikės dešimt metų, kol sūnus supras, ko jis nori. 
 
Sporto žurnalistai tave vertina, nes niekada neatsisakai bendrauti, tave išnarstė po kaulelį. Ko mes dar apie tave nežinome, ko nepaklausėme?
Ką reikia, žurnalistams  pasakiau, o ko nepasakiau, turbūt, niekada ir nepasakysiu. Neįsivaizduoju, ko apie mane nežinote, neregistruoju, ko manęs klausiate, o ko ne. Ko paklausiate, į tai galiu atsakyti arba ne.    



Ar suspėji viską perskaityti, ką mes apie tave rašo?
Gal paskaitau tuos interviu, kuriuos pats esu davęs. O kažko, ką apie mane rašo, neseku. Kažkaip nėra intereso ta prasme, jog mano ego tiek nereikalauja savimeilės,  kad perskaityčiau kiekvieną žodį, kas apie mane ką pasakė ar ką parašė.   
 
Ar sporto žurnalistus, kaip ir fanus, gydytojus, kineziterapeutus laikai savo komandos nariais?
Gal ne tiek savo asmeniškai, bet vieni ar kitki žurnalistų tekstai tikrai daro įtaką požiūriui į sportą ir sportininkus. Tikrai gerbiu gerus sporto žurnalistus, jiems dėkoju už lengvosios atletikos viešinimą. Labai gerai, kad sporto žurnalistai truputį aktyviau pradėjo rodyti ir rašyti apie lengvąja atletiką iš visų pusių, nes anksčiau publikavimas ar parašymas buvo sausas. 
 
Dabar mes esame daugiau matomi žiniasklaidoje. Tai – tikrai gerai. Keičiasi būtent lengvosios atletikos apibūdinimas, sportininkai ne tik bėga, šoka ar meta, bet pateikiama ir sporto šakos istorijos chronologija.  
 
Manau, kad ir žurnalistų glaudus tarpusavio bendravimas leidžia truputį pakilti į kitą lygį, todėl dabar ir tos viešumos daugiau.  

Ar žinai, kad tavo treneris Vaclovas Kidykas rašo eilėraščius, gal ir tau kokį ketureilį paskyrė?
Aš nežinau, ar jis vis dar rašo, žinau, kad anksčiau tai taip. O kodėl man tą ketureilį turėtų paskirti, prie ko čia aš. Nieko apie tai nesu girdėjęs.    
 
Artėja Kalėdos. Kai buvai mažas, kokių dovanų labiausi laukdavai, padėtų po eglute, ir ką šiemet padėsi savo vaikams Viktorijai ir Andriui?
Aš dovanų po eglute nededu, tai daro Kalėdų Senelis (šypsosi ... ). Mes kažkaip pakankamai papratai gyvename. Kai buvau vaikas, gal buvo ir tų finansinių sunkumų, todėl bet kokia dovana mane pralinksmindavo. Nebuvau iš tų vaikų, kuris visada tikėdavosi, kad, va, dabar tai gausiu. Gaudavau, ir būdavau laimingas. 
 
Niekada nesureikšminu tų daiktų, man svarbu, kad šeima būtų darni, nebūtų rūpesčių. Jeigu per Šv. Kalėdas su šeima esi kartu, gali puikiai praleisti laiką, šeimoje yra santarvė, nėra pykčio, man tai yra pati geriausia Kalėdų dovana. 

Kai būdavau vaikas, gal to ir neįvertindavau. Žaislas greit sugenda, sulūžta. Kai Kalėdų Senelis vaikams atneša žaislų, jiems, žinoma, yra didžiulis džiaugsmas, labai aktualu. Bet jeigu iš maniškių vaikų paklaustum, ko jie labiausiai norėtų, ar naujausio žaislo, ar kad per šventes kartu būtų tėtis su mama, tikrai atsakytų, kad per šventes būtume visi kartu. 

Praėjusiais metais „LTeam apdovanojimuose 2017“ tapai „Metų sportininku“, ar tokią sėkmę norėtum pakartoti ir šiemet?
Žinoma, būtų smagu, bet yra puikių vyrų, kurie gerai irklavo. Esu nominuotas, bet kol kas pagal balsų skaičių nepirmauju. Manau, kad turi nugalėti atlikti darbai, o ne tai, kaip tu esi populiarus, ar koks gražus ar negražus. Kaip kokius atlikai šiemetinius darbus, iškovojai medalių, laimėjai varžybų, pasiekei rezultatus, tai turi apspręsti. 
 
Irkluotojai medalius skynė per pasaulio čempionatus, o aš laimėjau tik Europos čempionatą. Yra specialistai, kurie sprendžia, jie turi aiškius kriterijus ir jais  vadovaujasi. Kaip bus, taip bus, norai – norais, o realybė – realybe. 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas