Lina Daugėlaitė 2010 m. kovo 16 d. 19:55 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Žiemos sporto panacėja – naujos sporto šakos?

Kur nukreipti investicijas, ieškant būdų, kaip pagerinti žiemos sporto šakų rezultatus - palaikyti tradiciją ar investuoti į naujoves?

Europos jaunimo žvaigždžių taurėje Agnė tapo absoliučia nugalėtoja
Europos jaunimo žvaigždžių taurėje Agnė tapo absoliučia nugalėtoja
   

Reikia sporto bazės, trenerių, lėšų atrankai, inventoriui ir išvykoms į varžybas. Dėl šito sutaria ir tradicinių, ir naujų žiemos sporto šakų atstovai. Tačiau kur nukreipti investicijas, palaikyti tradicijas ar investuoti į naujoves – šiuo klausimu jų nuomonės išsiskiria.
 
Negalima nurašyti ilgametės tradicijos
Arūnas Daugirdas, Lietuvos biatlono federacijos prezidentas: „Mūsų galimybės ribotos pirmiausia dėl bazių trūkumo – jų neturime. Ta vienintelė Ignalinoje – palikimas iš tarybinių laikų, ji seniai neatitinka jokių reikalavimų. Antra, trenerių, nuo kurių priklauso sportuojančių vaikų skaičius, korpusas. Mūsų treneriai nenori dirbti šio darbo, nes atlyginimai tokie maži, kad jie paprasčiausiai neišgyventų. Trečia, lėšos, kurių reikia dideliam sportiniam meistriškumui palaikyti. Ne paslaptis, kad pastaruosius ketverius metus 70 proc. mūsų sporto šakos lėšų buvo skiriama vienai sportininkei – Dianai Rasimovičiūtei. Kad ją įvestume į pasaulio elitą ir kad ją ten išlaikytume.“ Biudžetinių lėšų neužtenka, A. Daugirdas teigia, kad čia daug prisidėjo ir jo bendrovių parama.
 
Nors ir trūksta lėšų, prezidentas džiaugiasi, kad per pastarąjį laikotarpį sugebėjo išugdyti ir jaunimą, kuris jau dabar rodo neblogus rezultatus. „Jeigu toliau jiems sudarysime tokias sąlygas, kokios buvo sudarytos Dianai, galime turėti ne vieną olimpietį. Visada didesnės galimybės, kad iš penkių ar šešių olimpiečių bent vienas pasieks geresnį rezultatą. Ko Dianai trūko šiose žaidynėse, kad baigtų distanciją gerokai aukštesnėje pozicijoje? Jeigu turėtume ne vieną Dianą, o tris, treneris kiekvienai prieš startą būtų davęs tikslią užduotį – viską daryti greitai ir tvarkingai, šliuožti, o ne gulėti šaudykloje. Iš trijų viena vis tiek gerai sušaudys. Diana buvo viena, ji stengėsi šaudyti kuo tiksliau, todėl prarado laiko distancijoje. Mes tiesiog neturime palaikymo iš šalies, iš valstybės, kad galėtume turėti komandą. Mums vos užtenka lėšų vienam žmogui išlaikyti. Be to, jeigu ne federacijos sprendimai ir sutartys su užsienio treneriais, vargu ar būtume pasiekę tokių rezultatų“, – teigia prezidentas.
 
A. Daugirdo nuomone, jeigu sporto valdžios dėmesys dabar būtų nukreiptas į naujas sporto šakas, ieškant stebuklingos panacėjos, kaip pagerinti rezultatus, būtų absurdas: „Niekada nesakiau, kad neturi būti sporto šakų plėtros, kad neturime išbandyti akmenslydžio, greitojo čiuožimo ar dar ko nors. Bet didžiausia mūsų sporto politikos klaida, kad iš to pučiamas burbulas: dar nėra jokių naujų sporto šakų rezultatų, o jau pradedamos nurašinėti tradicinės. Negalima taip elgtis su tradicija ir tam tikrus rezultatus bei įdirbį turinčiomis sporto šakomis. Kas bus, jeigu vietoj krepšinio, pasiekusio laimėjimų olimpinėse žaidynėse, sugalvosime kultivuoti rankinį – galbūt krepšininkai bus geresni rankininkai?.. Jeigu norime kultivuoti naujas sporto šakas, skirkime joms papildomai lėšų. Akmenslydis, greitasis čiuožimas – apie ką mes kalbame? Kalbame apie Agnę Sereikaitę, 14 metų mergaitę, bet ji viena – o jeigu posūkyje patirs traumą? Ir viskas? Ką darysime su ta sporto šaka? Be to, A. Sereikaitė dalyvauja dar vaikų lygio varžybose, o mes jau kalbame apie visą sporto šaką – kad ji perspektyvi ir turi potencialo iškovoti medalį, pranokti visas kitas. Tai absurdas. Be to, negalima naujoms sporto šakoms skirti vos ne tiek pat lėšų kaip tradicinėms. Tai dar vienas sporto šakų kiršinimas".
 

 
Reikia suteikti galimybę naujoms šakoms

Česlovas Staišiūnas, Lietuvos greitojo čiuožimo asociacijos prezidentas:  „Pirmiausia reikia peržiūrėti galimybes plėtoti kiekvieną sporto šaką mūsų šalyje. Pavyzdžiui, biatlonininkams ir slidininkams sudėtinga ruoštis rimtiems laimėjimams, nes trūksta sniego – ši žiema išimtis. Kur ruoštis šių sporto šakų sportininkams? Tam skiriamos didelės lėšos. Taip pat reikia vengti eksperimentų, kaip su dailiuoju čiuožimu. Jau buvo amerikiečių krepšininkės pavyzdys – ji negavo pilietybės, tad kodėl turėjo būti išimties tvarka suteikta pilietybė Katherine Copely? Tam buvo išmesta labai daug lėšų, palyginti su mums skirtais pinigais, o rezultato jokio“, – teigia prezidentas. Anot jo, greitojo čiuožimo atstovams treniruotis Lietuvoje būtų kur – yra šešios uždaros čiuožyklos, dar kelias ruošiamasi statyti: „Reikia tik sudaryti tam sąlygas, skirti lėšų.“ Tačiau realiai tų sąlygų nelabai yra: ledo arena Vilniuje čiuožėjams per brangi – istorija apie ledo rūmų ir sporto šakų atstovų konfliktą sena ir jau pasidengusi dulkėmis... Todėl lietuviai dažniausiai treniruojasi užsienyje: „Prieš išvykdama į varžybas Budapešte, A.Sereikaitė treniravosi Slovakijoje. Lenkijoje, Latvijoje ledas nemokamas – prašau, treniruokitės.“
 
Č. Staišiūnas teigia, kad reikia peržiūrėti prioritetus, kurios sporto šakos svarbiausios: „Dabar žiūrima į daugybės metų istoriją, pagal tai sporto šakos skirstomos į strategines ir nestrategines, o ne, pavyzdžiui, į olimpines ir neolimpines. Strateginės sporto šakos tos, kurių sportininkai kažkada, dar ir būdami SSRS rinktinėje, buvo pasiekę rezultatų. Toms sporto šakoms visai kitoks dėmesys – ne tik Kūno kultūros ir sporto departamento, Lietuvos tautinio olimpinio komiteto, Lietuvos sporto federacijų sąjungos, bet, svarbiausia, ir miestų, rajonų. Jeigu sporto šaka nestrateginė, jokių lėšų ar kitokios paramos nesulauksi. Turime A. Sereikaitę, daugiau gabių sportininkų, netgi visas darželis lanko greitąjį čiuožimą, bet Vilniaus miesto savivaldybė mums jokios paramos neskiria. Sporto mokykloje prašėme įsteigti trenerio etatą, dabar lyg žada konkrečiau, tikimės jį gauti...“
Prezidentas teigia, kad naujų sporto šakų padėtis blogesnė nei slidinėjimo, biatlono ir kitų tradicinių sporto šakų, nes šioms skiriamas didesnis finansavimas: „Mums nemažai lėšų skiria Tarptautinė čiuožimo sąjunga – pusę finansavimo iš jos gauname. Be to, jie sako, kad jeigu pasiektume, kad mus Lietuvoje finansuotų daugiau, atitinkamai daugiau finansuotų ir jie.“
 
Č. Staišiūnas mano, kad skiriant daugiau dėmesio naujoms sporto šakoms žiemos sporto rezultatai pagerėtų: „Greitajame čiuožime galėtume pasiekti rezultatų. Yra nemažai gabių vaikų, bet neturime lėšų išvežti juos į stovyklas, varžybas. Turime vieną trenerį, kita veikla plėtojama visuomeniniais pagrindais. Reikia sporto bazės, reikia trenerių, reikia lėšų atrankai, inventoriui ir išvykoms į varžybas. Esame įsitikinę, ir ne tik mes, bet ir medikai, tikrinantys sportininkų sveikatą, kad A. Sereikaitė – reali kandidatė į Sočio olimpines žaidynes.“

Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas