sportas.info 2018 m. lapkričio 27 d. 13:03 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Lietuvoje mato daugiau talentų

Tarptautinės teniso federacijos ekspertas: „Nors išgirdęs apie Lietuvą, pirmiausia pagalvoju apie Ričardą Berankį, jūs turite ir daugiau talentų".

ITF antros pakopos trenerių kursai.
ITF antros pakopos trenerių kursai.
Keturiolika teniso trenerių iš Lietuvos ir Estijos šią savaitę dalyvauja „SEB arenoje“ Vilniuje vykstančiuose Tarptautinės teniso federacijos (angl. ITF) antros pakopos trenerių kursuose, kur daugiausiai dėmesio skiriama įvairiems pažengusių žaidėjų treniravimo aspektams. Kursuose su treneriais darbuojasi keturi ekspertai, tarp jų ir ITF Vystymo koordinatorius portugalas Vitoras Cabralas.
 
Vitorai, papasakokite plačiau apie Vilniuje vykstantį renginį. 
ITF laikosi pozicijos, kad treneris ir jo kvalifikacija yra labai svarbi sportininko ugdymo sudedamoji dalis. „SEB arenoje“ vykstantys kursai skirti treneriams, dirbantiems su jaunais žaidėjais, ateityje galinčiais pasirinkti teniso profesionalo kelią. Šiuos kursus rengiame kartu su Lietuvos teniso sąjunga, o juos finansuoja Olimpinio solidarumo fondas.  
 
Kalbant bendrai, ITF turi sukūrusi trijų pakopų trenerių kursų sistemą. Pirmosios pakopos kursuose treneriai parengiami darbui su pradedančiais tenisininkais. Antroji – skirta darbui su jau gerokai pažengusiais žaidėjais. Paskutinė, trečioji, darbui su elito tenisininkais. Pirmųjų dviejų pakopų kursus ITF rengia regioniniu principu, priklausomai nuo to, kuriame pasaulio krašte matome prasmę investuoti į trenerių žinias. Mokymai, skirti elito treneriams, tradiciškai vyksta mūsų akademijoje Valensijoje. Visų pakopų kursai trunka 12 dienų.
 
Beje, Vilniuje kartu vyksta ir tarptautinis dvylikamečių turnyras, o taip pat čia stovyklą yra surengusi Europos teniso asociacijos jaunių rinktinė. Visi šie renginiai puikiai dera tarpusavyje. Noriu pagirti ir puikią infrastruktūrą. Daugelis valstybių ir miestų gali jums pavydėti „SEB arenos“ teikiamų galimybių.
 
Kokiems teniso aspektams kursuose skiriate daugiausiai dėmesio?
Nemeluosiu sakydamas, kad praktiškai visiems. Įvairiems žaidimo technikos elementams, biomechanikai, skirtingiems taktiniams aspektams, treniruočių metodikai, fiziniam pasirengimui, net sportininkų mitybai ir svarbiausiems traumų prevencijos principams. 
 
Visa ši informacija treneriams pateikiama įvairiais būdais: žiūrime prezentacijas, kortuose treneriai atlieka daug praktinių užduočių su žaidėjais, vyksta darbas pavieniui ir grupėse.  
 
Ką galite pasakyti apie čia susirinkusius Lietuvos trenerius?
Tai jauni, žingeidūs ir besidomintys žmonės, jau sukaupę nemažai treniravimo patirties. Kaskart tokių renginių metu jaučiu lengvą dalyvių skepticizmą ar bent jau atsargumą: maždaug, aš ir taip viską žinau. Tačiau paskaitos, užduotys greitai įtraukia, o galiausiai dalyviai ima vertinti kursus kaip galimybę praplėsti savo akiratį. 
 
Vilniaus grupei šį kartą pasisekė, nes patirtimi su jais dalijasi net 4 užsienio ekspertai, nors tradiciškai turime jų ne daugiau nei 2. 
 
Ką bendrai manote apie Lietuvos tenisą?
Be abejo, išgirdęs žodžius Lietuva ir tenisas, pirmiausia pagalvoju apie Ričardą Berankį. Žinoma, turite ir daugiau talentingų žaidėjų. Mane džiugina jūsų jaunių pasirodymai. Štai paskutinius du metus turėjote savo atstovų Europos teniso asociacijos baigiamuosiuose šešiolikmečių sezono turnyruose. Tokiai nedidelei valstybei kaip jūsų tai yra tikrai puikūs pasiekimai. 


 
Esate nedidelė šalis ir privalote spręsti vieną labai rimtą problemą, būdingą visoms tokioms valstybėms. Kalbu apie teniso masiškumo didinimą. Juk kuo daugiau vaikų išbandys šį sportą, tuo didesnė tikimybė, kad atrasite išskirtinius talentus. Juolab, kad jūs esate vienos sporto šakos -– krepšinio – valstybė. Turime suvokti, kad masiškumo prasme tenisas niekada neturės tokių stiprių pozicijų kaip krepšinis ar futbolas. Tačiau tai reiškia, kad federacija turi dirbti dar kryptingiau ir tikslingiau: negali būti nepastebėtas ar pamirštas joks į teniso treniruotę atėjęs vaikas. Tenisas turi rasti kelią į mokyklas ar net darželius. 
 
Įvairių šalių statistika sufleruoja, jog talentai ne visada gyvena šalių sostinėse. Todėl labai svarbu juos atrasti ir pastebėti regionuose, turėti ten kvalifikuotų trenerių, kurie vaikams padėtų žengti pirmuosius žingsnius teniso kortuose. Galiausiai reikia ir pačios infrastruktūros – kortų. Ir jau tik vėliau gabiausi jaunuoliai gali kraustytis į sostinę ar kitus centrus, turinčius stiprias akademijas. 
 
Manau, talentingiausi 14–15 metų tenisininkai Lietuvoje jau turėtų treniruotis ir žaisti kartu. 
 
Ar sunku užauginti didžiojo kirčio turnyrų dalyvį?
Vienareikšmiškai – taip. Visų pirma, tenisas yra brangi sporto šaka. Jei kalbėtumėme apie jaunio virsmą profesionaliu tenisininku, tokio žaidėjo sezonas kainuoja apie 40 tūkst. JAV dolerių. Neįskaitant trenerio atlygio. Tai yra rimta problema, kurią perspektyviam žaidėjui gali padėti išspręsti valstybė, federacija, ITF, rėmėjai. Galimybių yra, bet reikalinga sistema. Esant sistemai, pinigai galiausiai atsiranda. Žaidėjai ir federacijos turi įrodyti, kad tie pinigai yra išleidžiami protingai. Ne išleidžiami, o investuojami. 
 
Pagaliau, ne viską lemia pinigai. Imkime, pavyzdžiui, Didžiosios Britanijos tenisą. Tenykštės federacijos finansiniai ištekliai ir galimybės yra milžiniški. Tačiau Andy Murray, mano nuomone, vis dar labiau yra išimtis, o ne taisyklė. Šalis daugiau neturi pasaulinio lygio teniso žvaigždžių. 
 
Tačiau imkime Serbiją. Šalis turi tikrai puikią darbo su jauniais ir profesionalais sistemą. Aišku, reikia turėti mintyje jų mentalitetą – jie užsispyrę, savimi pasitikintys, tikslo bet kokia kaina siekiantys kovotojai. Be to, yra genetika – jie yra stiprūs, aukšti. Ir turime puikų rezultatą. Jūs lietuviai, beje, manau, taip pat pasižymite tenisui reikalingomis fizinėmis charakteristikomis. 
 
Tik nesakykite to R. Berankiui.
Bet čia ir yra visas sporto žavesys. Visi sako, kad tu turi būti toks ar toks, ir tik tada galėsi kažko pasiekti. Tačiau staiga atsiranda žmogus, kuriam galbūt pagailėta kelių centimetrų, bet jis kaip lygus su lygiais kaunasi su pačiais geriausiais. Todėl, pasikartosiu, mes negalime atstumti nė vieno vaiko. Galbūt esant aštuonerių jam trūksta kažkokių fizinių dalykų, tačiau niekas nežino, kaip jis atrodys būdamas aštuoniolikos. Be to, turėkime mintyje, kad technika, kai kurios fizinės savybės yra santykinai lengvai keičiamos ar tobulinamos treniruočių metu. Tenise ypač svarbu yra psichologija. Dirbti ties šiais klausimais labai svarbu nuo mažų dienų.
 
Kodėl?
Tenisas – individualus sportas, išsunkiantis fiziškai ir dvasiškai kartu su milžinišku rutinos užtaisu. Jei futbolininkai sužaidžia vienas ar dvejas rungtynes per savaitę, po kurių jie turi laiko atsistatyti ir pasirengti kitos savaitės mačams, tenisininkas, praleidęs korte dvi ar tris valandas, jau turi galvoti apie kitos dienos susitikimą. Patikėkite manimi, ilgainiui, tai tikrai varo iš proto. Todėl tu turi būti labai tvirtas psichologiškai. 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Tenisas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas