Julius Bliūdžius | 2010 m. gruodžio 24 d. 13:16 |
![]() ![]() |
Garsas apie turnyrą skrodžia Europą
„Žalgiris Open“ turnyre Šiauliuose dalyvavo trys iš šešių stipriausių Europos moterų uždarų patalpų žolės riedulio klubų.
Gruodžio 17-18 dienomis Šiauliuose vykusiame tarptautiniame moterų žolės riedulio turnyre „Žalgiris Open“, kuris yra stambiausias uždarų patalpų žolės riedulio renginys Lietuvoje, medalius susižėrė svečių komandos.
Finale Smolevičių „Viktorija“ iš Baltarusijos 6:3 nugalėjo ukrainietes – Sumų „Sumčanka“ klubo riedulininkes, o bronzos medaliai atiteko Gardino „Ritm-Azotas“ (Baltarusija) ekipai, 5:0 nugalėjusiai Vilniaus „HFTC-Tauras“ komandą.
Pajėgiausias Lietuvos klubas Šiaulių „Gintra-Strektė-Uni“ medalių dalybose nedalyvavo dėl objektyvios priežasties: tam, kad šiaulietės kuo geriau pasiruoštų vasarį vyksiančiam Europos klubų čempionatui, nuspręsta „Gintrai“ leisti žaisti sudėtingoje grupėje su itin stipriais varžovais.
B grupėje, kurioje taip pat žaidė Sumų "Sumčanka“, Gardino „Ritm-Azotas“ bei Širvintų „Inta“, šalies čempionės šiaulietės liko trečios, o kovą dėl medalių tęsė tik dvi geriausios grupės komandos.
A grupėje varžėsi Vilniaus „HFTC-Tauras“, Vilniaus „Žuvėdra-Tauras“, Šiaulių „Lidvija“ bei Smolevičių „Viktorija“ (Baltarusija). Finale susitiko grupių nugalėtojos, dėl bronzos kovojo antrąsias vietas užėmusios komandos.
„Sąmoningai komandas į grupes suskirstėme taip, kad „Gintrai“ grupėje tektų patys sunkiausi varžovai. Šiauliečių treneris Vaidotas Vaičeliūnas su tuo sutiko, nes jo tikslas kuo geriau pasiruošti 2011 m. Europos klubų čempionatui. Juk kuo daugiau rungtynių su pajėgiais varžovais – tuo geriau. Todėl būtent B grupėje vyko įnirtingiausios kovos, ir rikiuotę čia lėmė tik įvarčių santykiai“, - pasibaigus turnyrui kalbėjo Lietuvos žolės riedulio federacijos (LŽRF) prezidentas Leonardas Čaikauskas.
Pasak jo, turnyras pavyko. „Aišku, gaila, kad „Gintra“ nepakliuvo į medalių dalybas, tačiau džiugu, kad pirmą kartą antro ešalono Lietuvos komandos turėjo galimybę sužaisti su stipriausiais Europos klubais. Rezultatai nenuvylė, nebuvo pralaimėjimų dviženkliais skaičiais. Tai, kad šis turnyras leidžia ne tik „Gintrai“, bet ir kitoms mūsų komandos pajusti, kaip žaidžia geriausios Europos komandos, yra labai svarbu.
Sumų komandos pagrindu sudaryta 2010 m. Europos čempionė Ukrainos rinktinė. Ši komanda Europos klubų uždarų patalpų Čempionų lygoje užėmė ketvirtą vietą. Gardino klubas – šeštą vietą, „Gintra“ buvo penkta. „HFTC-Tauras“ ekipa prieš trejus metus, būdama Lietuvos čempionė, taip pat dalyvavo Europos klubų čempionate ir užėmė ketvirtą vietą. Taigi galima sakyti, kad turnyre dalyvavo keturios elitinės Europos komandos, prie kurių prisijungė antrasis Lietuvos ešalonas“, - kalbėjo L.Čaikauskas.
Tikimasi, jog kitąmet į turnyrą atvyks ir pajėgiausios Rusijos bei Lenkijos komandos. “Garsas apie šį turnyrą nuėjo per visą Rytų Europą, - šypteli L.Čaikauskas. - Ir, beje, pasiekė Europos žolės riedulio federaciją, kuri jau išreiškė norą „Žalgiris Open“ turnyrą įtraukti į oficialų Europos žolės riedulio kalendorių. Vis dėlto mes neskubėsime, nes turime savų sumetimų, kodėl nenorėtume, kad taip būtų“.
Priežastis paprasta – turnyrą įtraukus į oficialų kalendorių, sąlygas pradėtų diktuoti Europos žolės riedulio federacija. „Ji į turnyrą atsiųstų teisėjus, komisarus, varžybų direktorių, kitus oficialius asmenis, kurių apgyvendinimą ir išlaikymą turėtume apmokėti mes, Lietuvos žolės riedulio federacija. Mes to nenorime, nes tai brangiai kainuoja.
Dabar turnyre teisėjauja Lietuvos, taip pat Baltarusijos, Ukrainos arbitrai, atvykstantys su svečių komandomis, ir mums to pakanka. Išleisti keliasdešimt tūkstančių litų teisėjų iš Vakarų Europos apgyvendinimui – mums per brangu. Galbūt ateity bus kitaip, bet kol kas, manau, turnyrą tikslinga išlaikyti savo rankose. Mums svarbiausia ne statusas, o tai, kad mūsų komandos turi galimybę pasivaržyti su stipriomis komandomis“, - kalbėjo L.Čaikauskas.
Pasak jo, įtraukus turnyrą į Europos kalendorių, galbūt ne visoms Lietuvos komandoms būtų atviros durys dalyvauti jame. „Sąlygas visuomet diktuoja šeimininkas. Galbūt Europos federacijai atrodytų keista, kodėl tokiame turnyre dalyvauja viena ar kita silpnesnė komanda. Tuo tarpu mes esame patenkinti, kad mūsų antro ešalono komandos gali dalyvauti tokiame turnyre, o ne stebėti iš šalies. Pralaimėti nemalonu, bet mokytis reikia. Tai neįkainojama patirtis“, - sakė L.Čaikauskas.
Paklaustas, kodėl kaimyninėse šalyse – Baltarusijoje, Ukrainoje – žolės riedulys auga sparčiau, LŽRF prezidentas, kalbėjo apie valstybinį požiūrį ir klubinės sistemos pagrindus. „Baltarusijoje moterų žolės riedulys šiandien yra pripažintas valstybine sporto šaka. Suprasdami, kad šansai yra labai realūs, jie deda visas pastangas, kad moterų žolės riedulio rinktinė prasimuštų į olimpines žaidynes.
Pastatytos aštuonios sintetinės dangos aikštės, iš jų šeši – stadionai. Riedulininkės klubuose gauna vidutinius 1000 JAV dolerių mėnesinius atlyginimus. Kitaip tariant, labai užtikrintai žengiama profesionalumo keliu.
Šiandien pagal Europos žolės riedulio reitingą Lietuvos moterų rinktinė yra 16-a, Baltarusija – 14-a, Ukraina – 13-a. Pagal šiuos skaičius, atrodytų, nuo jų dar smarkiai nenutolome, tačiau kiekvieną vietą skiria didelis darbas.
Lietuvoje dėl finansavimo stygiaus riedulys yra visiškai mėgėjiška sporto šaka. Merginos žaidžia iki studentų lygio, o po to arba ieško laimės svetur, arba žaidžia tik savo malonumui. Šiuo metu šešios riedulininkės, sudarančios rinktinės pagrindą, žaidžia Anglijos ir Belgijos klubuose.
Jei sugebėtume gražinti klubinio sporto tradicijas, visų pirma – rėmimo tradicijas, dar galėtume pasivyti į priekį nukeliavusį traukinį, kitu atveju – perspektyvos miglotos“, - teigė LŽRF prezidentas.
* * *
2010 m. atvirojo „Žalgirio“ moterų uždarų patalpų žolės riedulio čempionato rezultatai:
Smolevičių „Viktorija“ – Šiaulių „Lidvija“ 10-3 (6-1)
Širvintų „Inta“ – Sumų „Sumčanka“ 0-7 (0-3)
Vilniaus „HFTC-Tauras“ – Vilniaus „Žuvėdra-Tauras“ 4-1 (2-1)
Širvintų „Inta“ – Gardino „Ritm-Azot“ 2-9 (2-6)
Šiaulių „Gintra-Stekte-Uni“ – Sumų „Sumčanka“ 1-6 (0-3)
Vilniaus „HFTC-Tauras“ – Šiaulių „Lidvija 4-0 (3-0)
Vilniaus „Žuvėdra-Tauras“ – Smolevičių „Viktorija“ 0-10 (0-4)
Šiaulių „Gintra-Stekte-Uni“ – Gardino „Ritm-Azot“ (2-1 (0-1)
Vilniaus „HFTC-Tauras“ – Smolevičių „Viktorija“ HC 0-6 (0-3)
Sumų „Sumčanka“ – Gardino „Ritm-Azot“ 3-4 (1-1)
Vilniaus „Žuvėdra-Tauras“ – Šiaulių „Lidvija“ 0-2 (0-1)
Šiaulių „Gintra-Stekte-Uni“ – Širvintų „Inta“ 9-1 (2-1)
Dėl 5-6 vietų: Šiaulių „Lidvija“ – Šiaulių „Gintra-Stekte-Uni“ 1-3 (0-1)
Dėl 7-8 vietų: Vilniaus „Žuvėdra-Tauras“ – Širvintų „Inta“ 0-6 (0-3)
Dėl 3-4 vietų: Vilniaus „HFTC-Tauras“ – Gardino „Ritm-Azot“ 0-5 (0-4)
Dėl 1-2 vietų: Sumų „Sumčanka“ – Smolevičių „Viktorija“ 3-6 (3-1)
Galutinė rikiuotė:
1.Smolevičių „Viktorija“
2.Sumų „Sumčanka“
3.Gardino „Ritm-Azot“
4.Vilniaus „HFTC-Tauras“
5.Šiaulių „Gintra-Strekte-Uni“
6.Šiaulių „Lidvija“
7. Širvintų „Inta“
8.Vilniaus „Žuvėdra-Tauras“
Geriausia čempionato žaidėja: Julija Micheičik (Smolevičių „Viktorija“)
Geriausia čempionato gynėja: Jana Sitalo (Sumų „Sumčanka“)
Geriausia čempionato vartininkė: Nadežda Vladimirova (Gardino „Ritm-Azot“)