Marytė Marcinkevičiūtė ("Olimpinė panorama") | 2018 m. lapkričio 5 d. 14:46 |
![]() ![]() |
Kuo varžovai stipresni, tuo geriau
Lietuvos bėgimo talentui Simui Bertašiui įsitvirtinti Europos elite sieks padėti ne tik patyręs treneris, bet ir žinoma vadybininkė.
Šiemet triskart Lietuvos 1500 m nuotolio bėgimo rekordą gerinęs Mykolo Romerio universiteto magistrantūros antrame kurse tarptautinę politiką ir ekonomiką studijuojantis Simas Bertašius, vos grįžęs iš poros savaičių treniruočių stovyklos Japonijoje, jau kitą dieną liejo prakaitą Vingio parke.
Jo treneris, praeityje 1500 m bėgikas Juozapas Garalevičius, sukaupęs 40 metų darbo stažą, žino, kad kiekviena praleista treniruotė gali brangiai kainuoti. Todėl ar lyja, ar šalta, ar pusto – jo auklėtinis rytais Valakampiuose, kur gyvena universiteto bendrabutyje, o vakarais Vingio parke kiekvieną dieną bėgioja.
Neseniai iš treniruočių stovyklos Hiracukoje sugrįžęs Simonas, nedaug matęs tokių egzotinių kraštų kaip tolimoji Japonija, kupinas nepakartojamų įspūdžių. Ten jis ne tik treniravosi dukart per dieną, bėgiojo stadione, parkuose ir dviračių takais, nusidriekusiais palei jūrą, bet ir užsiėmė kitokia veikla: dalyvavo ekskursijose, miesto šventėse, japonų mokyklose vykusiuose susitikimuose. Lietuvos olimpinės rinktinės kandidatas turėjo progą iš arčiau susipažinti su japonų kultūra.
„Japonams sportas – didelis prioritetas, ten sportuoja ir jaunas, ir senas. Jie viską planuoja minučių tikslumu, turi savas taisykles, kurių negali laužyti. Kelionė buvo ypač įdomi ir naudinga. Mums vieną dieną buvo surengta ekskursija į olimpinių žaidynių sostinę Tokiją, apžiūrėjome statomus olimpinius objektus – plaukimo baseiną, lengvosios atletikos stadioną, kitus. Jeigu iškovosiu kelialapį į Tokijo žaidynes, nepatirsiu didžiulio streso, nes jau antrą kartą vyksiu į Japoniją, kuri man bus šiek tiek pažįstama“, – džiaugiasi Simas, kuriam spalio 31 d. sukanka 25-eri.
Auksinis birželis
Šiųmetį sezoną S.Bertašius vadina įspūdingu. Gražiai nuaugusiam (ūgis – 1 m 84 cm, svoris – 70 kg) sportininkui birželio mėnuo buvo auksinis. Jis triskart gerino Lietuvos 1500 m rekordą: birželio 2 d. per Lietuvos lengvosios atletikos taurės varžybas Utenoje nuotolį įveikė per 3 min. 40,41 sek. (iki tol net 31 metus rekordas priklausė Pavelui Fedorenkai – 3 min. 40,9 sek.), birželio 15 d. Latvijoje – per 3 min. 39,88 sek., o birželio 29 d. Vilniuje per tarptautines „Cosma“ sporto klubo varžybas – per 3 min. 39,01 sek.
„Šį pavasarį savo mokiniui pasakiau: Simai, esi greitesnis ir ištvermingesnis už legendinį Joną Pipynę ir Lietuvos rekordininką Pavelą Fedorenką, tai kodėl tau nepagerinus šalies rekordo. Kaip tarėme, taip ir padarėme“, – džiaugiasi jo treneris J.Garalevičius.
Įspūdingas buvo ir jo auklėtinio debiutas Europos čempionate Berlyne, kuriame Simas užėmė šeštą vietą. Iki tol jis nebuvo dalyvavęs jokiame kitame bet kokios amžiaus grupės Europos čempionate.
Talentingas bėgikas iškart įšoko į suaugusiųjų traukinį. Reikėjo laukti net 60 metų, kol Europos čempionato 1500 m bėgimo varžybose po legendinio J.Pipynės vėl varžėsi Lietuvos sportininkas, sugebėjęs patekti į finalą.
„Šešta vieta – tikrai didelis laimėjimas. Daugumą varžovų sutikdavau vienose ar kitose komercinėse varžybose, su jais rungtyniavau Europos kroso čempionate. Bėgikus stebiu, seku jų rezultatus. Man jie nebuvo kažkokios žvaigždės, į kurias žiūrėčiau išplėstomis akimis ir galvočiau, kad ir aš toks noriu būti. Į startą stodavau su mintimi, kad visi esame lygūs“, – prisipažįsta Simas.
Jis tikisi, kad tokie sėkmingi metai gal dar pasikartos. Jeigu ne jam, tai gal kažkam kitam. Lietuvos rekordų Berlyne Simas neplanavo gerinti, bet matė didelę trenerio, kuris leido jam pačiam nuspręsti, ramybę: jeigu gera diena ir savijauta, kodėl nepabandžius bėgti rekordiniu greičiu.
„Turėjau visišką laisvę, treneris nedarė jokio spaudimo, kuris galbūt būtų trukdęs. Treneris mato, kad vieniems reikia griežtesnės rankos, o man ne, ir šį metodą naudoja“, – sako bėgikas.
Išėjo akademinių atostogų
Praėjusių metų spalį M.Romerio universitete išsilaikęs egzaminus Simas pasiėmė akademinių atostogų ir mokslus tęs kitąmet rugsėjo mėnesį, kai reikės rašyti magistro baigiamąjį darbą.
„Nusprendžiau sustabdyti studijas, kol kas nerašyti diplominio darbo, o pagrindinį dėmesį skirti sportui. Turėjau daugiau laisvo laiko, kurį stengiausi kokybiškai išnaudoti. Pasirinkau sportinį režimą. Tam pritarė ir mano treneris, kuris yra tos nuomonės, kad reikia išnaudoti laiką, kai mano rezultatai gerėja. Šiuo metu tai yra prioritetas“, – prasitaria Simas, kuris po varžybų visada peržiūri įrašą, su treneriu analizuoja bėgimą ir pasiektą rezultatą.
Likus savaitei iki išvykos į Japoniją Simas pradėjo pasirengimą naujajam sezonui. Gruodžio mėnesį jis dalyvaus Europos kroso čempionate Tilburge (Olandija), o kovo pradžioje – Europos uždarųjų patalpų čempionate Glazge (Škotija). Tačiau pats svarbiausias – vasaros sezonas ir pasaulio čempionatas Dohoje, į kurį sportininkai pateks pagal reitingus.

Su kaimiškomis lauktuvėmis
Simas – raseiniškis, gimė ir augo Nemakščių seniūnijos Pabalčių kaime. Ten dabar gyvena ūkininkaujantys jo tėvai Albina ir Robertas Bertašiai, per televiziją visada stebintys varžybas, kuriose rungtyniauja jų sūnus, o šiemet pirmą kartą vykę į Palangą savo akimis pamatyti Lietuvos čempionato kovų.
Simas baigė Nemakščių vidurinę mokyklą, iki kurios iš namų kasdien tekdavo važiuoti po 5 km. „Tada man atrodė, kad tie 5 km – didelė distancija, todėl iš mokyklos niekada neparbėgdavau, o parvažiuodavau. Dabar sugrįžęs į gimtuosius namus ne kartą esu bėgęs iki stadiono, esančio už 5 km, ten apsukęs po kelis ratus ir grįžęs namo“, – sako Simas.
Jis džiaugiasi, kad su metais vyresniu broliu Valentu, baigusiu magistro studijas Vilniaus universitete ir dirbančiu ESO energijos skirstymo operatoriumi, kartą per mėnesį grįžęs pas tėvus gali gerai pailsėti, pavalgyti sveiko kaimiško maisto, padėti tėvams ūkininkauti. Lietuvos rekordininkas ūkio darbų niekada nevengia, daro viską, ką reikia. Tačiau sezono metu, kai Simo laukia varžybos, tėvai jo stengiasi neapkrauti darbais. Jie savo vaikų į Vilnių niekada neišleidžia be lauktuvių – kaimiško maisto.
Talentingą bėgiką, Nemakščių vidurinės mokyklos šeštoką lankyti lengvosios atletikos pratybų pakvietė raseiniškis treneris Eugenijus Petrokas. Simas puikiai prisimena savo pirmąsias oficialias varžybas 2007-aisiais. Per Lietuvos jaunučių pirmenybių zonines varžybas Klaipėdoje jis laimėjo 3000 m bėgimo varžybas. Per finalą Vilniuje, bėgdamas su metais vyresniais atletais, Simas liko septintas. Po metų jis jau tapo prizininku: 1500 m kliūtinio bėgimo distancijoje buvo antras, o 3000 m nuotolio – trečias.
Treneris – savas žmogus
Kai Simas baigė vidurinę mokyklą, jo treneris buvo taip numatęs: jeigu auklėtinis studijuos Kaune, jį tobulins Alfonsas Kazlauskas, o jeigu Vilniuje – J.Garalevičius. Kadangi tuo metu jo brolis studijavo Vilniuje, tai ir Simas pasirinko M.Romerio universitetą.
J.Garalevičius prisimena: „Simas iš kitų niekuo ypatingu neišsiskyrė. Esu dėkingas Eugenijui Petrokui, kad jis anksti savo mokinio nespecializavo. Tie treneriai, kurie anksti džiaugiasi gerais vaikų rezultatais, sportininkus forsuoja. Jeigu jauną medelį nulauši, iš jo didelis medis neužaugs. Viską reikia daryti laipsniškai. Simas bėgti 1500 m nuotolį pradėjo Raseiniuose. Kai jis atvažiavo studijuoti į Vilnių, nuotolį buvo įveikęs per 4 min. 10 sek. Šią distanciją mes ir pasirinkome.“
Iš kaimo atvykusiam Simui naujasis treneris tapo savu žmogumi, juo nuoširdžiai rūpinasi. Rekordininkas vertina jo sąžiningą darbą ir žinias, žino, kad jo treneris ugdė olimpietes Iriną Krakoviak-Tolstiką, dabar dirbančią trenere, Dianą Maciušonytę-Lobačevskę, Živilę Balčiūnaitę, taip pat Petrą Glebų, kuris šešerius metus Lietuvoje nepatyrė pralaimėjimo bėgdamas 1500 m nuotolį, bei jo brolį Juozą.
Taip atsitiko, kad be pralaimėjimų Lietuvoje bėgiojusį P.Glebų pirmasis nugalėjo būtent S.Bertašius. Tai įvyko 2015-aisiais per SELL žaidynes ir Lietuvos lengvosios atletikos federacijos taurės varžybas. „Tačiau Petro, kuris jau buvo bebaigiąs sportuoti, man nepavyko aplenkti Lietuvos čempionate, nors tą sezoną buvau pasiekęs geresnį rezultatą“, – primena Simas. Jis iš P.Glebaus perėmė estafetę ir jau triskart iš eilės laimėjo Lietuvos čempionatą.
Negalima būti tik taikos balandžiu
Visose varžybose, kuriose Simas šiemet gerino rekordus, praktiškai bėgo vienas, toli palikęs varžovus. Tačiau šioje distancijoje reikia mokėti ir pasistumdyti, negalima būti tik taikos balandžiu. To Simą moko jo treneris. Didelė motyvacija vaikinui buvo tarptautinės varžybos Prancūzijoje, kur jis tapo nugalėtoju ir aplenkė nemažai žinomų bėgikų. Ten Lietuvos rekordininkas pamatė, kad gali kovoti su geresnius rezultatus pasiekusiais bėgikais ir juos aplenkti, kad viskas sprendžiama paskutiniuose distancijos metruose.
„Jis nebijo konkurentų, bet juos gerbia. Kuo varžovai stipresni, tuo Simui geriau. Jam visada sakau, kad pajėgūs varžovai – dideli pagalbininkai siekti svarių rezultatų. Simas neturi silpnų vietų. Jis yra gana greitas ir ištvermingas“, – savo auklėtinį apibūdina J.Garalevičius.
„Manęs daug kas klausia, kodėl dalyvauju tose varžybose, kuriose nesulaukiu didesnės konkurencijos. Atsakau: tokių bėgikų kaip aš Europoje yra daug ir pačiam rasti komercines varžybas būtų neįmanoma. Reikia turėti vadybininką, kuris surastų gero lygio man tinkančias varžybas. Kitąmet jau turėsiu vadybininkę – Valentiną Fediušiną, kuri dirba ir su Andriumi Gudžiumi. Tada tikrai atsiras daugiau tarptautinių varžybų, kuriose sutiksiu stiprių varžovų“, – džiaugiasi Simas.
Kitąmet treneris J.Garalevičius savo auklėtiniui planuoja nuotolį įveikti per 3 min. 37 sek. „Tai tikrai vertas dėmesio rezultatas, tačiau su Simu pasvajojam ir apie dar geresnį“, – neslepia treneris.
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.