Marius Naruševičius 2018 m. spalio 23 d. 11:15 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Paralimpiečiams - džiugios žinios iš Seimo

LPOK vadovas Mindaugas Bilius: "Visuomenės požiūrį į neįgaliuosius pakeitė mūsų aukso medaliai Rio de Žaneire".

Antradienį LPOK būstinėje surengti žiniasklaidos pusryčiai.
Mariaus Naruševičiaus nuotr.
Antradienį LPOK būstinėje surengti žiniasklaidos pusryčiai.
   
Praėjusią savaitę Seime priimtas Kūno kultūros ir sporto įstatymas nudžiuginio Lietuvos paralimpinio komiteto (LPOK) vadus.
 

Sporto projektams skiriamos lėšos, gaunamos iš akcizo pajamų už alkoholinius gėrimus ir apdorotą tabaką, 2021 metais sieks apie 20 mln. eurų (2018 m. skiriama 6,6 mln. eurų). Ne mažiau kaip 10 proc. Sporto rėmimo fondo lėšų bus skiriama neįgaliųjų sporto plėtrą skatinantiems projektams įgyvendinti.


„Tad jau kitais metais neįgaliųjų fiziniam aktyvumui bus skirta 1 mln. 300 tūkst. eurų. Tokių dalykų anksčiau nebuvo. Skatinsime savo organizacijas tas lėšas įsisavinti ir naudoti tinkamai“, - antradienį paralimpiniame komitete surengtuose žiniasklaidos pusryčiuose kalbėjo LPOK vadovas Mindaugas Bilius.

Šie pinigai bus skirti organizacijoms, vykdančioms neįgaliųjų sportinę veiklą.

M. Bilius tikisi, jog įstatymas paskatins kuo daugiau neįgaliųjų įsilieti į sportą. Šiuo metu, LPOK vadovo teigimu, sportuoja apie 500-600 neįgaliųjų.

„Taip pat pradėjome kelią į lygybę su sveikaisiais sportininkais rentų klausime. Nuo šiol jas gaus neįgalieji sportininkai ne tik tapę čempionais, bet ir užėmę antrąją vietą paralimpinėse žaidynėse", - teigė LPOK vadovas.

Buvęs paralimpietis pasakojo niekada nesusidūręs su nelygybe tarp sportininkų. Pasak jo, visi drauge sportavusieji į M.Bilių žiūrėjo kaip į sveiką. Tačiau sporto valdininkų akyse M. Biliaus pergalės niekada nebuvo vertinamos kaip sveikųjų.

„Nepaisant to, kad nuo 2012-ųjų mečiau darbus ir sportavau profesionaliai, niekada nebuvau vertinamas kaip sveikasis sprotininkas. Mano paralimpinis medalis buvo vertinamas mažiau nei disko metiko Andriaus Gudžiaus vienuoliktoji vieta. Neva jis aplenkė daugiau sportininkų – aš tik 5, jis 20. Bet maratonininkės Dianos Lobačevskės užimta 17-oji vieta buvo vertinama prasčiau nei A. Gudžiaus 11-oji, nors ji aplenkė 100 varžovių. Nematau logikos“, - prisiminimais dalijosi Rio de Žaneiro paralimpiniu čempionu tapęs M. Bilius.

Kaip sakė LPOK vadovas, neįgalieji nieko neprašo, nes patys turi įrodyti, kad yra lygūs su sveikaisiais.

„Visame pasaulyje keičiasi požiūris į neįgaliųjų sportą, taip ir pas mus“, - pridūrė M. Bilius.

Pagal naująjį Kūno kultūros ir sporto įstatymą keisis ir neįgaliųjų premijavimo tvarka paralimpinėse žaidynėse. Iki šiol premijos buvo skiriamos 1-3 vietą užėmusiems paralimpiečiams, o olimpinėse žaidynėse - 1-8 vietas užėmusiems sportininkams.

Nuo kitų metų už 4-ąją vietą parolimpinėse žaidynėse taip pat bus skiriama premija.



„Mūsų šuolininkei į tolį Ramunei Adomaitienei kelis kartus buvo tokia situacija, kai olimpinėse žaidynėse nuo medalio liko per centimetrą, užėmė ketvirtą vietą ir liko ir be apdovanojimo, ir be pinigų. Kitas klausimas, kodėl premijos dydis skiriasi beveik 8 kartus. Bet tikiu, kad visuomenė keičiasi ir lygybę pasieksime ir šioje vietoje, - kalbėjo LPOK vadovas. – Noriu, kad žmogus žmogui būtų žmogumi. Tie patys įstatymai, tie patys politikai, jie po truputį mato, kad einam link to, kad turėtume lygų požiūrį.“

O sveikųjų ir neįgaliųjų sportininkų lygybės link artėjama nenumaldomai. Kalbama, kad ateityje olimpinės žaidynės vyks kartu su paralimpinėmis.

„Galbūt Paryžiuje 2024-aisiais to padaryti dar nebus įmanoma dėl infrastruktūros klausimų, bet 2028 metais Los Andžele tikrai gali būti bendros žaidynės“, - žinias iš užsienio perdavė M. Bilius.

Lietuvos neįgalieji sportininkai taip pat po truputį jaučiasi visaaverčiais visuomenės nariais. Tai, pasak M. Biliaus, gerokai pasikeitė po praėjusių paralimpinių žaidynių.

„Po Rio pasikeitė visuomėns požiūris į neįgaliuosius, manyčiau dėl to, kad per olimpines žaidynes Lietuva neiškovojo aukso medalių. Parolimpiečiai, tuo tarpu, parvežė du aukso medalius. Lietuviai mėgsta aukso medalius“, - šypsodamasis teigė M. Bilius.

Neseniai Lietuvos paralimpiečiai viešėjo Japonijoje, kur susipažino su aplinka, kuri juos sups Tokijo paralimpinėse žaidynėse 2020-aisiais.

„Japonijoje išbandėme bazes, susipažinome su kultūra ir maistu. Visko buvo. Bet labai svarbu tai pajusti iki paralimpinių žaidynių, mat tai gali atsiliepti rezultatams. Kovo-balandžio mėnesį planuojame išvežti savo sportininkus į Japoniją darkart. Svarbiausia tai, kad už viską moka japonai“, - džiaugsmingai kalbėjo LPOK vadovas.

Buvęs paralimpietis prisiminė ir savo sportinio kelio pradžią, kuri, pasak jo, buvo labai sunki.

„2011 keliavau į savo pirmas varžybas su neįgaliųjų rinktine. Važiavome į Čekiją aštuoniese 9-viečiu autobusiuku. Ir dar reikėjo pačiam pasiimti 50 litų viešbučiui, mat per anksti atvykome. Jau tada pasakiau sau – taip negali būti“, - prisiminimais dalijosi M. Bilius.

Naujasis Kūno kultūros ir sporto įstatymas įsigalios nuo 2019 m. sausio 1 dienos.

 

 

Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas