Marytė Marcinkevičiūtė ("Olimpinė panorama") | 2018 m. rugsėjo 29 d. 11:15 |
![]() ![]() |
Dirba rankomis, kojomis ir galva
„Fiziškai su tokiu atletu sunkoka dirbti, bet įdomu“, - prisipažįsta Andriaus Gudžiaus kineziterapeutas Tomas Bendaravičius.
![]() |
Po pertvarkos Lietuvos olimpiniame sporto centre treneriai, medikai ir kitas personalas perėjo dirbti į federacijas. Lietuvos lengvosios atletikos federacija (LLAF) pasirašė bendradarbiavimo sutartį su vienu didžiausių ir moderniausių Baltijos šalyse sporto ir sveikatingumo centrų „VS-Fitness“, tapusių oficialiu federacijos partneriu.
Šiame centre dirba ir du puikūs kineziterapijos specialistai Mantas Lesnickas bei Tomas Bendaravičius, kurie nemažai prisidėjo prie disko metiko Andriaus Gudžiaus pergalių per pasaulio ir Europos čempionatus.
„Nepavydžiu kineziterapeutams, kuriems esu siaubas baubas. Darbas su manimi reikalauja ypatingų pastangų, nes reikia paruošti didelę raumenų masę, kad galėčiau atsigauti prieš kitą treniruotę. Vien paspaudyti raumenų neužtenka. Kineziterapeutai su manimi prakaituoja tikrai ne ką mažiau nei aš per treniruotes. Šių specialistų darbas nėra matomas, bet lemia mažiausiai 30–35 proc. mano pasiekto rezultato“, – sako disko metikas.
Praėjusiais metais A.Gudžių, tapusį pasaulio čempionu, prižiūrėjo M.Lesnickas, o nuo šių metų – T.Bendaravičius, kurio bendras darbas su Andriumi buvo apvainikuotas pergale Europos čempionate.
24-erių T.Bendaravičių būtų galima pavadinti laimės kūdikiu. Jis tik pernai baigė Lietuvos sporto universiteto Sporto biomedicinos fakultetą ir įgijo kineziterapijos bakalauro diplomą, o šiemet jau dirba su pasaulio ir Europos čempionu A.Gudžiumi. Su juo būna kiekvienoje treniruotėje ir visose varžybose Lietuvoje bei užsienyje.
Sportininko treneris, ketverių olimpinių žaidynių dalyvis Vaclovas Kidykas jaunąjį kineziterapeutą apibūdina taip: „Jis kultūringas, paslaugus. Apie Tomo profesinius gebėjimus nieko negaliu pasakyti, nes nuo jo rankų kenčia Andrius. Jis kartais šypsodamasis pasako, kad norint iškentėti procedūras reikia susileisti nuskausminamųjų. Andriaus teigimu, Tomas padarė didžiulę pažangą, palyginti su pirmaisiais mėnesiais, kai neturėjo šio specifinio darbo patirties.“
LLAF viceprezidentė ir generalinė sekretorė Nijolė Medvedeva viliasi, kad pavyks užsiauginti gerą kineziterapeutą. „Tomas dar jaunas, tik pradeda kaupti patirtį. Ankstesniais metais kineziterapeutai dirbdavo su visais mūsų lengvaatlečiais, asmeninių neturėjome. Šiemet Tomas dirba tik su Andriumi, bet ateityje norėtume, kad taip nebūtų, kai vienas kineziterapeutas dirba tik su vienu sportininku. Federacija neturi tiek lėšų, kad kiekvienas lengvaatletis turėtų po asmeninį kineziterapeutą. Prioritetas, žinoma, yra A.Gudžius“, – sako N.Medvedeva.
Anksčiau su Lietuvos lengvaatlečiais, tarp jų ir su Andriumi, dirbo M.Lesnickas, bet pasaulio čempionui kineziterapijos specialistas buvo reikalingas kiekvieną dieną – ir per treniruotes, ir per varžybas.
„Kadangi Mantas prižiūrėjo apie 30 sportininkų, jis negalėjo visą laiką dirbti tik su vienu Andriumi. Sportininkas paprašė Manto, kad šis jam padėtų susirasti kineziterapeutą. Kadangi dirbu „VS-Fitness“ sporto ir sveikatingumo centre, su kuriuo bendradarbiavimo sutartį pasirašė LLAF, taip kovo mėnesį aš atsidūriau A.Gudžiaus komandoje“, – paaiškina T.Bendaravičius.
Tarkite keletą žodžių apie save.
Gimiau ir augau Marijampolėje, baigiau Marijonų gimnaziją. Dar eidamas į darželį išmokau plaukti ir nuo pirmos klasės sporto mokykloje lankiau plaukimo grupę. Plaukiau nugara, įvykdžiau kandidato į Lietuvos plaukimo meistrus normatyvą. Per Lietuvos čempionatus savo amžiaus grupėse užimdavau vietas dešimtukuose. Ilgai nebuvau apsisprendęs, ką po mokyklos studijuoti. Kineziterapeutu sugalvojau tapti paskutinę minutę, nors visą laiką norėjau ne sėdimo, o aktyvaus darbo, susijusio su sportu ir medicina.
Mokykloje nelabai įsivaizdavau, koks tai mokslas ta kineziterapija ir ką veikia šie specialistai. Siekiant būti geru specialistu, reikia pačiupinėti daug žmonių, kad pajaustum visas struktūras.
Kaip jums, vidutinio ūgio (1 m 77 cm) ir vos 70 kg sveriančiam kineziterapijos specialistui, sekasi dirbti su tokiu milžinu kaip A.Gudžius?
Man, buvusiam plaukikui, lengvoji atletika suteikė naujų iššūkių. Buvo įdomu stebėti, kaip lengvaatlečiai treniruojasi, dėlioja savo planus, dalyvauja įvairaus rango varžybose.
Dalyvauju kiekvienoje Andriaus treniruotėje rytais ir vakarais. Džiaugiuosi galėdamas dirbti su tokio didelio meistriškumo atletu. Šiuo metu dirbu tik su vienu Andriumi, bet per treniruočių stovyklas tenka pačiupinėti ir kitų sportininkų.
Nuo didelių darbų, krūvių pavargsta sportininkų raumenys, jie spazmuojasi. Pagrindinė mano užduotis – padėti Andriui atsigauti, kad jis galėtų pasirengti kitai treniruotei. Sportininką masažuoju, atlieku įvairius tempimo pratimus. Pasaulio ir Europos čempionas turi sukaupęs didelę patirtį, žino, kaip jam geriau, todėl susigalvojame įvairiausių technikų, kartais ir labai įdomių, kurios iš šono žiūrint gal ir keistai atrodo, tačiau sportininkui geriausiai tinka. Fiziškai su tokiu atletu sunkoka dirbti, bet įdomu. Dirbu ir rankomis, ir kojomis, ir alkūnėmis, ir galva (šypsosi).
Ar pasaulio ir Europos čempioną tenka masažuoti kasdien?
Dažniausiai taip. Tačiau daug kas priklauso nuo pasirengimo laikotarpio. Jeigu būna jėgos treniruotės, masažą tenka daryti dažniau. Kai Andrius pradeda rengtis varžyboms ir stengiasi įgyti gerą sportinę formą, masažas būna silpnesnis.
Daugiausia pastangų reikalauja tas laikotarpis, kai Andrius ugdo jėgą. Tada būna sunkiausi kūno masažai, nes raumenys būna labiausiai pavargę ir atsiranda daugiausiai skausmingų taškų. Su Andriaus kūnu tenka dirbti labai įvairiai, tarkime, po vakarinės treniruotės nuo dviejų iki trijų valandų.
Kuo toliau, tuo labiau įsitikinu, kad pats didžiausias mano, kaip kineziterapeuto, tobulėjimas – praktinis darbas ir, žinoma, nuolatinis dalyvavimas įvairiose mokslinėse konferencijose bei seminaruose.
Nuolat atsiranda naujų metodikų, technikų, kai kas pasensta, atsiranda naujovių. Kineziterapija – sparčiai besikeičianti medicinos sritis. Reikia dirbti ir viskuo domėtis. Esu dar jaunas kineziterapijos specialistas, konferencijose ir seminaruose kol kas dalyvauju tik Lietuvoje, bet ateityje tikiuosi išplaukti ir į platesnius vandenis.
Kai A.Gudžius nelaimi varžybų, tarkime, Deimantinės lygos finalinio etapo, ar dėl pralaimėjimo kaltinate ir save, kad kažką ne taip padarėte?
Yra žmogiškasis veiksnys, kad kažkiek kaltės irgi tenka prisiimti. Bet mane padrąsina Andriaus žodžiai, kad šiandien yra taip, bet pasirengimas buvo geras, viskas gerai. Džiaugiuosi Andriaus pergalėmis, o pralaimėjimus išgyvename kartu. Andrius ypač tolerantiškas, geras ir teisingas žmogus.
Dar ne taip seniai jis buvo patyręs du stresinius kojos lūžus, kurie privertė skirti didesnį dėmesį atsigavimui po krūvių. Dabar jau viskas gerai, tačiau baigiantis sezonui sportininko organizmas jau jaučia nuovargį, prašo poilsio.
Su pasaulio ir Europos čempionu norėčiau dirbti ir ateityje, tai man didelė garbė, atsakomybė ir praktika. Tik Andriaus dėka mačiau įspūdingą šiemetinį Europos lengvosios atletikos čempionatą, Deimantinės lygos varžybas, kurios man suteikė daug emocijų. Nebuvau matęs, kad varžybos sutrauktų tiek daug pilnų stadionų.
Kineziterapija – viena pagrindinių reabilitacijos priemonių, sveikatos ir fizinės būklės grąžinimas. Šis terapijos būdas pagrįstas tuo, kad tinkamas kūno judesys padeda atnaujinti, pagerinti raumenų, širdies kraujagyslių ir kitų sistemų fizinę būklę. Į ką esate sutelkęs pagrindinį dėmesį?
Negali būti susikoncentravęs tik į ką nors viena, tarkime, kaulų ar raumenų darbą, tai būtų neprotinga. Reikia žinoti viską, juolab kad sportininkui vieną dieną gali skaudėti čiurną, kitą petį, o trečią – nugarą. Žmogus yra vientisas ir mums reikia žinoti visas struktūras.
O plaukiko karjerą dar tęsiate ar ji baigėsi kartu su studijomis Lietuvos sporto universitete?
Studijuodamas dar treniravausi, porą metų dalyvavau SELL žaidynėse. Tačiau rungtyniauti plaukimo takelyje didelio entuziazmo jau nebuvo. Džiaugiausi, kad studijavau kineziterapiją, kuri man tiko ir patiko. Nereikėjo ypatingai stengtis perprasti šios specialybės žinių, viskas rutuliojosi tarsi savaime. Ypač buvo įdomios paskaitos universitete, lankiau įvairius seminarus. Nesakau, kad kineziterapijos mokslas yra lengvas, jis reikalauja daug žinių.
Dar studijuodamas pradėjau dirbti. Buvau gelbėtojas baseine, po to dirbau „Girstučio“ sporto klube. Kai Kaune duris atvėrė naujas sporto ir sveikatingumo centras „VS-Fitness“, čia pradėjau dirbti kineziterapeutu: iš pradžių baseine su vaikais, po to – su suaugusiais. Matydamas kitus sportuojančius irgi stengiuosi neužsisėdėti, laisvalaikiu pasimankštinti. Tik štai plaukiojau jau seniai (šypsosi).
A.Gudžius ir T.Bendaravičius
Alfredo Pliadžio nuotr.
Tomas Bendaravičius
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.