lff.lt | 2018 m. rugsėjo 24 d. 12:29 |
![]() ![]() |
Į rungtynes - traktoriais ir kombainais
Daugiau nei 50 LFF taurės finalų stebėjęs futbolo istorikas - apie lietuvių mūšius su sovietų kariais ir žiūrovus medžiuose.
Jau sekmadienį Alytuje vyks 73-iasis „SHARP LFF taurės“ finalas. Lietuvoje nėra daug žmonių, kurie gali pasigirti tuo, kad apsilankė daugiau nei 50-yje finalų. Toks yra futbolo istorikas Gediminas Kalinauskas, kuris lff.lt svetainei papasakojo apie įspūdžius iš aplankytų finalų ir pasidalijo įdomiais faktais.
1945 m. sausio 30 d. gimęs G. Kalinauskas sostinėje gyvena daugiau nei penkiasdešimt metų ir jau parašė aštuonias knygas apie futbolą: „Lietuvos futbolas“, Vilniaus „Žalgiris“, „Lietuvos futbolui-80“, „Ąžuolo šaknys“, „Žalgiris“ buvo, yra ir bus!”, „Aukso ir gintaro amžiaus aidai“, „Lietuvos studentų futbolo raida“ ir „Futbolas Sūduvos krašte“.
Statistiką ne vieną dešimtmetį fiksuojantis G. Kalinauskas Lietuvos futbolo taurės finaluose lankosi nuo 1960 m. ir turi nemažai prisiminimų.
- Taurės finalai jums yra tapę tradicija. Nuo ko viskas prasidėjo?
- Futbolą myliu jau nuo ankstyvų dienų, o pirmą kartą Lietuvos taurės finale apsilankiau 1960 metais. Tų metų rugsėjį finale Kaune susitiko vietos „Panemunės“ ir „Inkaro“ klubai. Taip sutapo, kad mano draugui iš tuometinio politechnikumo prireikė sutvarkyti kelis reikalus Kaune ir mes abu „pasiplovėme“ nuo pamokų. Abu domėjomės futbolu ir žinojome, kad KKI stadione (dabartinio S. Dariaus S. Girėno) vyks svarbios rungtynės. Bilietai į rungtynes kainavo brangiai, todėl į stadioną patekome peršokę metaliniais dygliais apsaugotą tvorą. Į rungtynes susirinko apie 5500 žmonių ir niekas nesirgo už „Panemunės“ komandą, nes ji buvo sudaryta iš sovietų armijos kareivių. Be to, ji nebuvo niekur registruota kaip oficiali komanda ir tai mažai kam patiko. Man, kaip 15 metų vaikinui, buvo smagu stebėti kietą ir vyrišką kovą aikštėje. Deja, nepaisant skandavimų „Inkaras – pirmyn“, kareivių klubas laimėjo.
- Kokie finalai įsiminė labiausiai?
- Jau minėtas pirmas finalas turbūt įsimintiniausias dėl pirmos tokios kelionės ir dėl to, kad tai buvo pirmas finalas. Tačiau jau po metų vykusi dvikova Kėdainiuose iki šiol kelia šypseną. Tai buvo didelio ažiotažo rungtynės, nes Kėdainių klubas pirmą kartą pateko į finalą, o Naujosios Akmenės „Cementininkas“ surinko geriausius žaidėjus iš visos respublikos komandų. Vaizdas stadione buvo nerealus – aplink aikštę apspito ir medinėse tribūnose bandė susigrūsti tūkstančiai žmonių. Prie stadiono suvažiavo eilės traktorių, kombainų. Kai viršininkai nematė, kolūkiečiai spruko iš netoli stadiono dirbamų pievų, kad pamatytų rungtynes. Tai jau buvo ne Kauno publika, o paprasti žmonės iš kaimo.
1962 m. Marijampolėje vykusiame finale žmonės taip norėjo patekti į stadioną, kad vienoje jo pusėje pralaužė tvorą ir pridarė joje landų. Pamenu, mes buvome prie aikštės ir matėme, kaip už stadiono teritorijos ne vienas ir ne du žmonės kopė į medžių viršūnes, kad pamatytų dvikovą.
- Ar taurės varžybos visada sulaukdavo tokio susidomėjimo? Ar tai turėjo papildomą atspalvį?
- Pirmiausia jos sulaukdavo didelio komandų susidomėjimo. Tais laikais kartais jų užsiregistruodavo 300-400, vieną kartą buvo galbūt ir 600. Tačiau ne visos užsiregistravusios atvykdavo į rungtynes. Kad ir kaip ten būtų, prestižas buvo ne tik laimėti taurę. Pavyzdžiui, vienas kolūkio pirmininkas, nenorėdamas nusileisti savo konkurentui, surinkdavo stiprią komandą ir per futbolą bandė įrodyti, kas yra stipresnis. Pirmuosiuose etapuose klubai susitikdavo su varžovais iš to paties rajono, vėliau oponentų zonos plėsdavosi ir galų gale prisijungdavo geriausi Lietuvos klubai. Tačiau dėl savo garbės ten kovojo visi, ir nenuostabu, kad taurės varžybose tarp mažesnių komandų buvo nemažai incidentų. Futbolas buvo kaip miestelių ir kolūkių vienijimo priemonė.
Ypač šventinė taurės atmosfera jausdavosi rajonuose. Finalų ir net paprastų rungtynių metu vykdavo koncertai, publiką tai tikrai traukdavo. Žinoma, kai finale žaisdavo vietos komanda, tai kartais sutraukdavo daugiau žmonių nei stadionas galėdavo sutalpinti.


- Kokie finalai buvo sensacingiausi?
- 1947 m. finalą laimėjo „Lokomotyvo“ komanda, sudaryta iš lietuvių žaidėjų. Jie nugalėjo Šiaulių „Vėliavą“, kuri buvo sovietų lakūnų komanda. Tai buvo principinga pergalė prieš okupantus.
1955 metais visus nustebino finalą laimėjusi Kauno politechnikos instituto (KPI) komanda, kurią sudarė vien studentai.
1968 m. Kėdainių „Nevėžis“ finale 6:0 sutriuškino Vilniaus „Pažangą“. Tokio rezultato niekas nesitikėjo. Tai iki šiol yra didžiausiu skirtumu LFF taurės turnyrų finalų istorijoje iškovota pergalė.
- Per visus šiuos metus galbūt teko išvysti incidentų ar neprognozuotų atsitikimų?
- Taip, teko su tuo susidurti. Pavyzdžiui, 1966 m. finalas tarp Naujosios Vilnios „Žalgirio“ ir Vilniaus „Saliuto“ užtruko dvi dienas iš eilės. Pagal tuo metu galiojusias taisykles, jei rungtynės ir po pratęsimo baigdavosi lygiosiomis, jos buvo nukeliamos žaisti į kitą dieną.
1976 m. tuometinio Kapsuko miesto komanda finale savo sudėtyje turėjo kelis sovietų kareivius, kurie sufalsifikavo savo pavardes. Tokių atvejų kartais pasitaikydavo ir Lietuvos čempionate.
- Taurės varžybose nedalyvavo stipriausia šalies komanda Vilniaus „Spartakas“ („Žalgiris“). Kokia buvo to priežastis?
- Tuometinis Vilniaus „Spartakas“ buvo laikoma meistrų komanda ir žaidė Tarybų sąjungos čempionatuose. Tai buvo profesionalų ekipa, kuri neturėtų lygių Lietuvos čempionate ir taurės varžybose, todėl nuostatos užkirto dalyvavimą šiuose turnyruose. Tiesa, 1958 m. „Spartako“ rezervinei komandai buvo suteikta galimybė žaisti Lietuvos čempionate ir taurėje. Pastarąją jie ir iškovojo.
- Finaluose lankydavotės dažnai. Ar esate suskaičiavęs, kiek jų stebėjote?
Esu stebėjęs daugiau nei 50 finalų. O praleisti finaluose nedalyvavau dėl svarbių priežasčių. Pavyzdžiui, dėl tarnybos kariuomenėje praleidau 1965, 1966, 1967 metų finalines akistatas. Po nepriklausomybės atgavimo nepavyko stebėti vos trijų finalų. Paskutinį kartą, 2001 metais, praleidau finalinę dvikovą Panevėžyje, kai pergalę iškovojo „Atlantas“.
2018 m. „SHARP LFF taurės“ finalo rungtynės startuos rugsėjo 30 d., 13 valandą. Prieš susitikimą ir pertraukos metu žiūrovai galės pramogauti fanų zonoje ir laimėti rėmėjų įsteigtus prizus. Bilietų, kuriuos platina Tiketa.lt, kaina į rungtynes – 3 eurai. Mačo dieną bilietai brangs.
Daugiau naujienų iš kategorijos Futbolas
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.