Gediminas Pilaitis/„Olimpinė panorama“ 2018 m. rugsėjo 18 d. 09:57 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Lietuvio buriuotojo šuolis per Atlantą

Gūdžiu sovietmečiu sumanęs perplaukti Atlantą nedidele kreiserine jachta „Hermes II“ Bronius Rožinskas tapo pirmuoju šį tikslą įgyvendinusiu lietuviu.

Broliai Bronius (kairėje) ir Adolfas Rožinskai.
Gedimino Pilaičio nuotr.
Broliai Bronius (kairėje) ir Adolfas Rožinskai.
   
Primirštą Broniaus Rožinsko žygį įprasmino neseniai Klaipėdoje, Danės krantinėje, atidengtas paminklinis knechtas.
 
Paminklą B.Rožinskui (1912–1968) atidengę buriuotojai prisiminė istorinį, bet dėl įvairių aplinkybių pamirštą jo reisą – buvęs Lietuvos jūrų jachtklubo instruktorius, mokęs jaunimą buriuoti, Lenkijoje statyta nedidele jachta „Hermes II“ dar 1963 m. iš Ščecino uosto leidosi į kelionę per Atlantą.

„Hermes II“ įgula, kurioje buvo ir trys Lenkijos buriuotojai, plaukdama Europos šalių pakrantėmis per penkis mėnesius nusigavo iki Karibų salų, o paskui pasiekė rytinį JAV pakraštį – Majamio uostą Floridoje. Ten atsisveikinęs su bendrakeleiviais B.Rožinskas burių nepadžiovė – su vienu Floridoje sutiktu amerikiečiu buriuotoju Christopheriu de Grabowskiu per Panamos kanalą išsiveržė į Ramųjį vandenyną ir sėkmingai nuplaukė iki vakarinės JAV pakrantės – San Diego uosto Kalifornijoje.
 
Amerikoje buriuotoją pasitiko tarpukariu į JAV emigravęs jo vyresnysis brolis Adolfas Rožinskas, buvęs vienintelis „Hermes II“ kelionės stebėtojas, koordinatorius ir rėmėjas krante.

Pasilikęs JAV B.Rožinskas svajojo apiplaukti Žemės rutulį, bet svajonės neįgyvendino – užatlantėje sunkiai dirbo, kad išlaikytų šeimą, kol netikėtai sustojo jo širdis. Santa Barbaroje mirusio Lietuvos okeaninio buriavimo pradininko B.Rožinsko palaikai buvo kremuoti, o pelenai, vykdant jo valią, išbarstyti Ramiajame vandenyne.

Siekdamas savo tikslo B.Rožinskas sovietmečiu su šeima repatrijavo į Lenkiją, ten visą užgyventą turtą sudėjo į jachtą ir ryžosi kelionei per Atlantą. Šią idėją buriuotojas subrandino Lietuvoje.

Įamžintas vardas ir žygis

Iškilaus buriuotojo B.Rožinsko vardas Klaipėdoje įamžintas „Rotary“ klubo „Concordia 1826“ iniciatyva, pritariant Lietuvos buriuotojų sąjungai (LBS). 

Knechtą (stulpą, prie kurio švartuojami laivai) puošia bronzos plokštė su išgraviruotu „Hermes II“ kelionės maršrutu „Ščecinas–Majamis–San Diegas. 1963–1964“. Apačioje iškalti po šuolio per Atlantą ištarti ir užfiksuoti B.Rožinsko žodžiai: „Šią kelionę atlikau lietuvių tautos garbei.“
 
Skulptoriaus Klaudijaus Pūdymo sukurtas paminklas pagamintas iš Kuršių marių dugne atrasto didžiulio riedulio, iškelto į krantą žemkasėmis gilinant Klaipėdos jūrų uosto akvatoriją. B.Rožinsko atminimo įamžintojai įsteigė ir jo vardo medalį „Už okeaninius žygius Lietuvai“. Prie atidengto knechto jis buvo įteiktas šešiems jūrose ir vandenynuose šalį garsinusiems buriuotojams.

Buriuotojo duktė Nijolė Rožinskaitė-Zelwinder, surankiojusi išlikusius dokumentus, laiškus, užrašus, jau anksčiau mėgino įprasminti tėvo atminimą, bet visos jos pastangos atsitrenkdavo į abejingumo sieną. Keli entuziastai buvo pasišovę jachtą „Hermes II“ iš JAV pergabenti į Lietuvą, bet ji sutrūnijo Santa Barbaros uoste. 

N.Rožinskaitė-Zelwinder dėkojo visiems, kurie padėjo atgaivinti pamirštą „Hermes II“ žygį:  „Mano tėvo palaikai nuskendo vandenyne toli nuo Lietuvos, bet dabar jis vėl sugrįžo į savo gimtinę.“

Pakartojo lakūnų žygdarbį

B.Rožinskas jachta į vandenynų platybes išsiveržė sovietų okupacijos metais. Jo kelionė per Atlantą buvo to meto sensacija, bet Lietuvos gyventojai apie tai nieko nežinojo, nes buriuotojas leidosi į tolimą kelionę iš Lenkijos, tada vadintos „laisviausiu baraku socializmo konclageryje“.
 
„Nors „Hermes II“ perplaukė vandenyną su Lenkijos vėliava, tas burlaivis buvo registruotas šioje šalyje, tai nė kiek nesumenkina B.Rožinsko nuopelnų Lietuvai, nes jis buvo transatlantinio žygio sumanytojas, organizatorius, jachtos statytojas ir vienintelis savininkas, – per iškilmes pabrėžė vienas paminklo iniciatorių neringiškis buriuotojas Arūnas Burkšas. – B.Rožinsko vardą ir jo žygį ilgai dengė užmaršties dulkės, džiaugiamės, kad jo atminimas įamžintas dabar, kai minime Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį.“ 

Klaipėdos merui Vytautui Grubliauskui „Hermes II“ reisas priminė lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydį per Atlantą. „B.Rožinskas – pirmasis lietuvis, kirtęs vandenyną jūrų keliais. Simboliška, kad jo atminimas įamžintas gražiausioje uostamiesčio promenadoje prie vandens“, – sakė V.Grubliauskas.


Pagerbti iškilūs kapitonai

B.Rožinsko vardo medalis buvo įteiktas kauniečiui kapitonui Ignui Miniotui už pirmojo trijų jachtų („Lietuva“, „Audra“ ir „Dailė“) žygio per Atlantą su trispalve maršrutu Klaipėda–Niujorkas organizavimą (1989). Vėliau I.Minioto vadovaujama jachta „Laisvė“ dar apiplaukė aplink pasaulį. 
 
Medaliu įvertintos klaipėdiečių jachtų kapitonų Osvaldo Kubiliūno ir Stepono Kudzevičiaus pastangos veržtis į pasaulio vandenynus. S.Kudzevičiaus vadovaujamas burlaivis „Lietuva“ pirmasis šalies buriavimo istorijoje apiplaukė Žemės rutulį (1992–1993). Šiems buriuotojams medaliai skirti po mirties.

Danės krantinėje buvo pagerbtas ir šilutiškis Kintų jachtklubo kūrėjas Andrius Varnas. Pasitelkęs į pagalbą dukterį Rasą ir baskų kilmės žentą jis įgyvendino gyvenimo svajonę – paties statyta nedidele jachta „Ragainė II“ per dvejus metus apsuko ratą aplink pasaulį (2008–2010).

Didžiausios Lietuvos jachtos „Ambersail“ kapitonui Linui Ivanauskui, šešis kartus apiplaukusiam buriuotojų Everestu vadinamą Horno kyšulį, medalis įteiktas ir kaip okeaninių žygių vadovui, ir kaip padėka už sėkmingą operaciją gelbstint per audrą prie Horno iš jachtos iškritusį buriuotoją.

LBS viceprezidentas Raimundas Daubaras apdovanotas už „Tūkstantmečio odisėjos“ – buriuotojų žygio aplink Žemės rutulį jachta „Ambersail“ – organizavimą ir už pasaulio lietuvius vienijančias pilietines akcijas.

Neliko pamiršta ir B.Rožinsko duktė N.Rožinskaitė-Zelwinder – ilgametei Detroito lietuvių bendruomenės pirmininkei medalis buvo įteiktas už siekius priminti tėvo kelionę per Atlantą.

Gėlių prie paminklo padėjo buriuotojo sūnus Virginijus Rožinskas, iš tėvo paveldėjęs aistrą buriuoti. JAV gyvenantis inžinierius, daug metų dirbęs Japonijoje, pernai įsigijo 18 metrų ilgio burinį katamaraną, kuriuo perplaukė Atlantą tėvo maršrutu nuo Majamio iki Ščecino. Taip jis paminėjo jachtos „Hermes II“ žygio 55 metų sukaktį.

„Mano tėvui skaudėjo širdį, kad negalėjo plaukti per Atlantą su lietuviška vėliava – buvo priverstas ieškoti kitokios išeities ir bendraminčių“, – priminė N.Rožinskaitė-Zelwinder.

Žygis – lietuvių garbei

Pirmojo lietuvio okeaninio buriuotojo B.Rožinsko likimas susiklostė taip, kad apie jo istorinį žygį žinojome mažiau nei apie Kristupo Kolumbo keliones per Atlantą. K.Kolumbas savo nuotykius ir atradimus aprašė dienynuose, išliko jo laiškai, atskaitos karališkosioms šeimoms. B.Rožinskas irgi pildė dienyną, kuris mįslingai dingo, kai „Hermes II“ įgula pasiekė Floridą. Su šeima 1958 m. repatrijavęs į Lenkiją lietuvis įtarė, kad dokumentus galėjo pasisavinti šlovės troškę bendražygiai. 
 
Jachtos „Hermes II“ sutiktuvės Majamyje irgi buvo dvejopos: Lenkijos buriuotojus pasveikino JAV gyvenantys jų tautiečiai. Su šios šalies vėliava plaukusią įgulą Baltuosiuose rūmuose priėmė tuometis valstybės prezidentas Johnas Kennedy – buvęs karo laivyno karininkas.

B.Rožinskas pateko į JAV lietuvių glėbį, kurie jį Niujorke, Los Andžele, Čikagoje sveikino kaip pirmąjį tautos didvyrį, įveikusį Atlantą jūrų keliais. Po karo Detroite įsikūręs jo brolis A.Rožinskas ne tik akylai stebėjo, bet ir iš savo kišenės rėmė „Hermes II“ kelionę.

Sklaidant B.Rožinsko laiškus nekyla jokių abejonių, kas buvo tikrasis jachtos savininkas, vadovas, žygio sumanytojas ir organizatorius. Apie tai liudija to meto publikacijos išeivijos leidiniuose. Įspūdingą B.Rožinsko jachtos „Hermes II“ kelionę iš socializmo lagerio pastebėjo ir didžioji JAV žiniasklaida. Nuplaukęs iki Amerikos krantų jis tiesiai šviesiai deklaravo savo odisėjos tikslus: „Aš, lietuvis Bronius Rožinskas, gerbdamas ir mylėdamas savo tautą ir tėvynę Lietuvą, pasiryžau perplaukti Atlantą nuosava jachta „Hermes II“... Pasiekiau Floridą, iš ten – per Panamos kanalą, Ramųjį vandenyną į Los Angeles. Šią kelionę padariau lietuvių tautos garbei.“

B.Rožinskas ketino plaukti per Atlantą vienas, bet Lenkijos valdžia palaikė jį keistuoliu ir neleido – buriuoti jūrose tokia jachta kaip „Hermes II“ pagal ano meto saugios laivybos taisyklės buvo leidžiama ne mažesnei kaip keturių žmonių įgulai. 

Iš Vilniaus krašto kilę B.Rožinsko žmonos giminaičiai gyveno Lenkijoje. Trakuose dirbusiam lietuviui, su šeima legaliai persikėlus gyventi į kaimyninę šalį, Ščecinas buvo tik laikina stotelė prieš šuolį per Atlantą. Žmona Regina vyro užmojų nežabojo, nors į kelionę buvo sudėtos visos jų santaupos.

Vėliau sužinojęs, kad B.Dacko Lenkijoje pasiskelbė kaip už viską atsakingas jachtos „Hermes II“ žygio organizatorius ir vienvaldis lyderis, pasipiktinęs B.Rožinskas puolė rašyti prisiminimus, bet jų nebaigė – išliko tik juodraščiai. Ilgainiui jo vardas pamirštas ir išeivijoje.

Anais laikais Lietuvos buriuotojai neiškišdavo nosies į Baltiją. Maži burlaiviukai malėsi siauroje Klaipėdos uosto protakoje, pasienio užkardų zona paverstose Kuršių mariose buriuoti buvo uždrausta – sovietų kariškiai akylai stebėjo, kas vyksta krante ir ant vandens. Trakuose ir Klaipėdoje dirbęs Lietuvos jūrų jachtklubo instruktorius B.Rožinskas su savo auklėtiniais išvykdavo tik į SSRS buriavimo varžybas Taline, Leningrade, Sočyje, Nikolajeve. 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas