Julius Bliūdžius 2010 m. gruodžio 17 d. 02:56 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Šotokan karatė meistrai vejasi europiečius

Svarbiausias šotokan karatė metų derlius – du pasaulio čempionato bronzos medaliai. Pokalbis apie šios sporto šakos nūdieną - su Ričardu Piepoliu.


Svarbiausias šotokan karatė metų derlius – du pasaulio čempionato bronzos medaliai. Pokalbis apie šios sporto šakos metų pasiekimus ir šiandieninę situaciją – su Lietuvos šotokan karatė federacijos generaliniu sekretoriumi ir Lietuvos rinktinės treneriu Ričardu Piepoliu.

Kokie 2010-ieji buvo šotokan karatė šeimai?
Geri metai. Pasaulio čempionate laimėjome du bronzos medalius. Tai padarė vilniečiai Tomas Žilinskas ir Jurgita Januškaitė. Manau, tai aukštas pasiekimas. Pasaulio čempionatuose buvo medalių ir anksčiau, bet toli gražu ne kiekvieną sezoną.

Europos čempionate prizinių vietų iš suaugusiųjų nesitikėjome, bet jaunimas medalius laimėjo. Bronzos medalius iškovojo merginų jaunių ir vaikinų jaunimo rinktinės. Kodėl iš suaugusiųjų nesitikėjome? Tiesiog Europos čempionatas yra elitinės varžybos šiame karatė stiliuje, todėl vargiai tikėjomės. Tiesa, vyrų komanda buvo netoli – užėmė penktą vietą ir iki medalio praktiškai pritrūko vienos pergalės.

O jaunimo medaliai laukti?

Jaunimo medalių laukėme. Jaunimas turi daug varžybų, nuolat sportuoja, todėl yra pasiekę neblogą lygį. Suaugusieji mažiau sportuoja, daugumai tai tik papildomas užsiėmimas, nėra profesionalai. Kiekvienais metais mūsų jaunimas panašius rezultatus rodo, nieko stebuklingo neįvyko. Svarbiausiu metų akcentu vis dėlto reiktų išskirti du bronzos medalius suaugusiųjų pasaulio čempionate.

Kas lėmė T.Žilinsko ir J.Januškaitės sėkmę pasaulio pirmenybėse?

Tai pakankamai patyrę sportininkai. Ko gero tiesiog atėjo metas, kai jie pasiekė pasaulinį lygį, ir gali konkuruoti su stipriausias. Ypatingų pasikeitimų paruošimo sistmoje nebuvo. Šotokan karatė  rezultatai staigiai nepasiekiami, reikalingas daug metų įdirbis, ir tas įdirbis šiemet davė rezultatą.

Daugelyje dvikovinių sporto šakų dominuoja Rytų ar Centrinės Europos šalys, tuo tarpu šotokan karatė – Vakarų Europos šalys: Vokietija, Ispanija, Anglija... Kodėl? 
Pagrindinė priežastis ta, kad tam tikrą laiką socialistinėse šalyse karatė buvo uždrausta sporto šaka, kai tuo pat metu visame pasaulyje karatė sparčiai vystėsi. Vakarų Europos šalys pakankamai stipriai aplenkė, ir tas atsilikimas ilgą laiką labai jautėsi. Tik paskutiniais metais šį lygį jau pasivijo Rusija, kitos šakos. Be to, Rytų Europos šalys dominuoja tose dvikovinio sporto šakose, kuriose daugiau lemia ne techninis pasiruošimas, o fiziniai duomenys ir ištvermė, pavyzdžiui, kiokušin karatė. Ten, kur reikalaujama technikos ir meistriškumo, atsilikimas visuomet buvo ir tik paskutiniais metais buvusios socialistinės šalys pasivijo Vakarų Europą. Tarp jų ir Lietuva. Aišku, esame per maža valstybė, kad dar daugiau laimėtume, konkuruodami su tokiomis šalimis kaip Ispanija ar Vokietija.

Ar Lietuvoje vyksta didelė, nebūtinai tiesioginė, konkurencija tarp skirtingų karatė pakraipų ar apskritai dvikovinio sporto šakų?
Galbūt netgi tiesioginė ta konkurencija, be abejo, šiek tiek jaučiama. Ypač siekiant pritraukti jaunimą. Beje, pavyzdžiui, šotokan ir kiokušin karatė – tiek sporto šakos, tiek federacijos – išsivystė iš vienos organizacijos. Sovietiniais laikais buvo bendra karatė organizacija. Tai buvo mūsų kolegos. Vėliau atsirado skirtingas supratimas apie stiliaus ir varžybų skirtumus, tad dalis pasirinko kiokušin, dalis – šotokan. 



Kaip šioje konkurencinėje kovoje, kalbant ne tik apie kiokušin, bet ir kitas karatė kryptis, jaučiasi šotokan karatė? Ar esate patenkinti, kokias pozicijas Lietuvoje užima šotokan karatė, ko gero pirmiausia vertinant populiarumo ir masiškumo rodiklius?
Masiškumo prasme, aišku, norėtųsi daugiau. Bet geografija nėra siaura, per visą Lietuvą klubai išsidėstę. Tai labai gerai. Be abejo, tradiciškai didžiausia koncentracija – Kaune, kur apskritai visas karatė judėjimas prasidėjo. Taip pat Vilniuje, Panevėžyje. Radviliškis labai aktyviai dirba. Naujų taškų galbūt neatsiranda, bet esantys klubai plečiasi. Tai vyksta dėka to, jog atsiranda naujų trenerių.

Dauguma sporto šakų skundžiasi būtent specialistų, ypač jaunų trenerių, stoka. Šotokan šios problemos nejaučia?
Šiuo metu didelės problemos dėl trenerių nėra. Galbūt pačių sportininkų trūksta labiau nei trenerių. Jaunimą sunku pritraukti, nes šiais laikais  yra labai didelis sporto šakų pasirinkimas. Be to, jaunimas dabar labiau išlepęs, nes yra daugiau ir įvairesnių pasilinksminimo būdų. Taip pat didelė problema yra tai, kad bendras fizinis Lietuvos jaunimo pasirengimas yra ženkliai suprastėjęs, tai aiškiai matome. Iš vienos pusės – dėl to dirbti sudėtingiau, iš kitos – lengviau, nes trenerių kvalifikacija dabar žymiai aukštesnė nei anksčiau.

Kodėl jaunimui siūlytumėte pasirinkti būtent šotokan?
Galbūt kažkam pasirodys priimtina bendra šotokan filosofija – maksimali koncentracija į vieną vienetą, vieną smūgį. Vystoma savybė, kuri ir gyvenime labai reikalinga. Šotokan – vienas seniausių ir labiausiai išvystytų karatė stilių, kur kiekvienas judesys remiasi tam tikrais biomechanikos dėsniais. Tai sporto šaka, glaudžiai susijusi su kūno formavimu ir sveikatos ugdymu. Teko susidurti su atvejais, kai gydytojai jaunuoliams tam, kad pataisytų laikyseną, rekomenduodavo išbandyti šotokan. O visa kita – kaip kam patinka. Kas nori kovoti fizine jėga, renkasi viena, kas nori kovoti techniškai – renkasi šotokan. Šotokan yra labiau techninė sporto šaka.
 
Kokie svarbiausi įvykiai Lietuvos šotokan karatė gyvenime laukia 2011 metais?

Kaip ir kasmet, vyks daug turnyrų. Be abejo, suaugusiems svarbiausias – Lietuvos čempionatas. Tai pagrindinės varžybos, kurios yra lemiamos rinktinių formavimui. Svarbiausios varžybos jaunimui – pavasarį Panevėžy vyksiantis tarptautinis turnyras. Tarptautiniame kalendoriuje, be abejo, svarbiausias Europos čempionatas, vyksiantis Lenkijoje. Geografiškai patogi vieta, tad tikimės nuvežti daugiau sportininkų nei įprastai.

Dabar populiaru Europos ar pasaulio čempionatus „atvežti“ į Lietuvą? Šotokan federacija tokių planų neturi?
Kol kas tokių planų neturėjome. Tarp norinčių organizuoti šiuos renginius yra didelė konkurencija ir gauti šią teisę nėra taip lengva, be to – tai labai brangus dalykas. Savo jėgomis surengti čempionatą būtų labai sudėtinga, o šiuo metu reikalauti, kad padėtų valstybė, būtų neetiška, nors daug kas tuo keliu eina.
 


Daugiau naujienų iš kategorijos Ringas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas