Marytė Marcinkevičiūtė | 2018 m. rugsėjo 5 d. 11:00 |
![]() ![]() |
Čempiono sūnus jau pasiprašė disko
Andrius Gudžius planavo iškart po Europos pirmenybių kartu su treneriu nulėkti į žvejybą. Bet keliavo į treniruotę.
Sugrįžęs iš Europos čempionato Berlyne, kur paskutiniu metimu nuskynė auksą, Andrius Gudžius kitą dieną jau treniravosi Kaune. Tiesa, mėtė lengvesnį nei įprasta diską ir kelis kartus nusviedė jį daugiau nei 70 metrų. Sumanymą kartu su treneriu Vaclovu Kidyku pasėdėti su meškere rankose sujaukė žemyno pirmenybių organizatoriai. Disko metikų apdovanojimo iškilmės, turėjusios vykti kitą dieną po varžybų, dėl audros grėsmės buvo nukeltos dviem dienoms, tad teko keisti kelionės grafiką, o kartu ir kitus planus.
„Neišdegė tas mano planas. Sugrįžus į namus, teko kibti į darbus, nes laukia kitos svarbios varžybos. Ko gero, pažvejoti teks tik po sezono“, – šyptelėjo į gimtinę grįžęs atletas.
27 metų pasaulio čempionas iš Lietuvos Berlyne pergalę iškovojo paskutiniu – šeštuoju – metimu. Jo mestas diskas nuskriejo 68 m 46 cm. Po ketvirtųjų metimų lyderiu buvo 25-erių švedas Danielis Ståhlis (68 m 23 cm). Jam atiteko sidabro medalis.
Pasaulio ir Europos čempiono treneris, Seulo, Barselonos, Atlantos ir Sidnėjaus olimpinių žaidynių dalyvis V. Kidykas negailėjo gražių žodžių savo auklėtiniui: „Neturiu tikslo girti Andrių, koks jis geras sportininkas ir puikus kovotojas. Tą visi matome, tai rodo ir jo pelnyti medaliai. Man imponuoja ir kitos auklėtinio savybės. Praėjusiais metais po pasaulio čempionato buvome pakviesti į susitikimą su Jono Pauliaus gimnazijos moksleiviais.
Buvau sužavėtas jo kalba. Jam po susitikimo pasakiau, kad gailiuosi, jog neturėjau diktofono. Jis paklausė, o kam jo prireikė. Atsakiau: šitaip gražiai pakalbėti gali tik retos asmenybės. Andrius mokiniams pasakojo motyvuotai – jeigu jie nenori sportuoti, yra ir kitų gyvenimo sričių, kurias galima išbandyti.
Po tokios įtaigios jo kalbos buvau pakylėtas ne ką mažiau nei po jo svarių pergalių disko metimo sektoriuje. Mane ypač džiugina, kad Andrius ne tik puikus sportininkas, bet ir nuostabus žmogus.“
Andriau, Berlyne turėjai puikią palaikymo komandą: pirmą kartą čempionatą stebėjo tavo šeima – žmona Dovilė, ketverių dukra Viktorija ir septynerių sūnus Andrius. Gal jie taps tavo būsimų pergalių talismanais? – paklausiau A. Gudžiaus.
Visą laiką jie mane palaiko, tuo labai džiaugiuosi. Šiemetis čempionatas buvo surengtas mums patogioje vietoje, netoli Lietuvos, todėl šeima ir atvyko manęs palaikyti iš arčiau. Jie pirmą kartą buvo tokiame stadione, matė mane kovojantį ir jų emocijos buvo didžiulės.
Ar šeima tave įkvėpė, suteikė papildomų jėgų siekti pergalės? O gal tau geriau, kai artimieji nemato tos sunkios kovos?
Kai per varžybas ateini į sektorių kovoti, atsijungi nuo išorinio pasaulio: dirbi savo tiesioginį darbą ir nesidairai į tribūnas. Visas susikoncentruoji į disko metimą. Jei mintys kažkur lakstys, tai ir rezultatų nebus. Ar šeima mane ir toliau palaikys per varžybas? Jeigu tik būtų galimybė, jie tikrai atvažiuotų manęs palaikyti.
Praėjusiais metais, kai tapai pasaulio čempionu, tavo sūnus dvi dienas kieme mėtė viską, kas tik pakliuvo po ranka ir tau sakė: „Tėte, žiūrėk, aš irgi taip moku.“ Gal mažasis Andrius šiemet jau ir diską pačiupinėja?
Taip, jis dabar jau yra užsidegęs disko metimu, užsisakė vaikiškų diskų, nori bandyti. Gerai, tegul žaidžia. Tačiau reikia, kad jis dar paaugtų, sulauktų bent 14-os, tada būtų galima ir apie treniruotes pagalvoti.
Ar sūnus Berlyne suprato, ką padarei?
Suprato ne tik jis, kas ten įvyko, bet ir dukrelė. Galima sakyti, jie abu stadione gyvena, nuo mažų dienų žino tas pergales. Kai jų tėtis vienu metu buvo antras, jiems buvo lyg tragedija.
Kai tapai Europos čempionu, ar radai jėgų ir stadione stebėjai mūsų lengvaatlečių pasirodymą?
Buvau stadione ir sirgau už lietuvius. Stebėjau ir Airinės Palšytės šuolius, ir Livetos Jasiūnaitės metimus. Labai džiaugiausi jų startais.
Dar 2007 m. treneris V. Kidykas teigė, kad turi ypač gerą vieną savybę – moki susikaupti paties aukščiausio rango varžyboms, gerai nusiteikti psichologiškai. Kaip tau pavyksta tai padaryti, iš ko mokaisi: lankai specialias paskaitas, sėdi bibliotekose ir skaitai viską, kas susiję su psichologija, ar dar ką nors?
Viskas daug paprasčiau. Psichologiškai tvirtėju sulig kiekvienomis varžybomis, patyręs nesėkmes ir pralaimėjimus. Disko metimų sektoriuje aš sukiojuosi jau 14-i metai. Sudalyvavau šimtuose varžybų, iš to ir susikaupia patirtis.
Ar esi laimėjęs daug varžybų paskutiniu bandymu?
Esu laimėjęs, kai dar varžiausi vaikų, jaunių, jaunimo grupėse. Per pirmuosius bandymus gal daug norėdavau, todėl nelabai išeidavo. Tekdavo krapštytis paskutiniais metimais. Dabar, kai dalyvauju suaugusiųjų varžybose, paskutiniais metimai varžybas esu laimėjęs gal porą ar trejetą kartų.
Atėjus patirčiai, koncentruojamės į pirmuosius tolimus metimus. Jeigu jie nepavyksta, tada labai stengiesi per paskutinius. Tačiau tai neplanuojamas dalykas.
Ar prisimeni savo pirmąsias tarptautines varžybas? Atrodo, kad tai buvo Tailande vykusios pasaulio vaikų žaidynės...
Prisimenu, bet jose stumdžiau rutulį. Tai buvo paprastos varžybėlės. Kaip skamba, taip ir yra – vaikų žaidynės.
2007 m. prieš pasaulio jaunių čempionatą Ostravoje (Čekija) savo trenerį V. Kidyką tikinai, kad turi užimti trečiąją vietą. Treneris tau pasakė, kad tai labai puiku, svajoti niekas nedraudžia, bet apie tai niekam nereikia garsiai sakyti. Treneris jau tada įžvelgė, kad pačios svariausios tavo pergalės turėtų ateiti po dešimties metų, jei užteks kantrybės ir jėgų. Pasirodo, jis neklydo.
Treneris ne vienus metus sukasi disko metimo pasaulyje, įsivaizduoja, kiek trunka pasirengimas. O dėl tos trečiosios vietos, tai visą laiką pasikalbi su treneriu. 2007 m. dar tik žengiau pirmuosius žingsnius kaip disko metikas. Pasaulio jaunių čempionatui buvau neblogai pasirengęs, realizavau save.
Kadangi tavo treneris geras orakulas, o dabar jis kalba, kad galėtum bandyti pagerinti vokiečiui Jürgenui Schultui priklausantį 32 metų senumo pasaulio rekordą (74 m 8 cm), gal ir vėl jo žodžiai išsipildys?
Treneris mažais tikslais manęs niekada nelepina. Aš taip drąsiai nedrįsčiau teigti. Gal kada gyvenime, duok Dieve, ir pavyks priartėti prie to rezultato. Būtų ypač malonu, bet teigti, kad esu pajėgus tai padaryti, – tikrai negaliu. Dar toli tas rezultatas, reikia daug dirbti. Rekordai taip negimsta, kad, va, atsikėliau ir sakau: gerinsiu rekordą. Taip nebūna. Pasvajoji – gerai, svarbu turėti tikslą.


Ir olimpinis čempionas Romas Ubartas, ir tavo treneris Vaclovas Kidykas teigia, kad tavo galva –- tikras kompiuteris. Ką gali pasakyti apie tą kompiuterį?
Manau, kad kiekvieno galvoje yra kompiuteris. Tiesiog per savo sportinę karjerą patyriau daug nesėkmių, jos mane užgrūdino, pasimokiau iš jų, gal taip reikėtų sakyti. Be to, patirtis, pasirengimas, fizinė forma. Kai esi pasirengęs, tada ir susikaupti lengviau. O jeigu balansuoji ant sezono ar tos dienos galimybių ribos, tada ir susikaupimas būna sudėtingas.
Iki šiol kalbėdavai apie tris savo pagrindinius tikslus: pirmasis – užauginti dorus ir gerus vaikus, antrasis – tapti olimpiniu čempionu ir trečiasis – būti geru, teisingu, doru žmogumi. Gal per tą laiką atsirado ir ketvirtasis siekis?
Ne, kažkaip niekas nepasikeitė, gairės tos pačios.
Kas tau didžiausias pavyzdys gyvenime?
Net ir nežinau, idealų turiu. Tačiau kiekvienas einame savo kelią, turime savo tikslų. Tiesiog bandau gyventi vadovaudamasis teisingomis vertybėmis ir jų laikytis.
Turi brolį – 18-os Mantą, ir 24-erių seserį Astą. Ar jie nebandė tapti profesionaliais sportininkais?
Brolis truputį juda, bet kaip profesionalas nesportuoja. Kiekvienas turi savo kelią.
Ką gali pasakyti apie Virgilijaus Aleknos sūnus Martyną ir Mykolą, kurie su tėvais buvo atvažiavę į Berlyną ir matė tavo įspūdingą pergalę?
Taip, jie buvo Berlyne, bet nesusitikom. Martynas perspektyvus, jis nuolat gerina savo rezultatus. Sportininkas turi puikų trenerį Mantą Jusį. Jeigu viskas vyks pagal planą, Martynas nepatirs traumų, jam padės tėvas ir jo klausys, turėtų būtų visai neblogai. Martynui linkiu geros karjeros. O apie Mykolo metimus kol kas dar anksti spręsti.
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.