sportas.info 2018 m. liepos 24 d. 14:48 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Auklėtinis – trenerio atspindys

Kartingo treneris Ugnius Čaplikas neabejoja, kad norint kuo geresnio rezultato, svarbiausia tapti ne griežtu treneriu, o auklėtinio draugu.

U.Čaplikas.
U.Čaplikas.
   
Buvęs lenktynininkas, o dabar kartingo treneris Ugnius Čaplikas pasakoja, kad trenerio darbas nežymiai skiriasi nuo lenktynininko. Viską, ko kadaise pats išmoko, šiandien jis perduoda savo auklėtiniams, o žvelgdamas į juos mato savo paties atspindį.

Ugnius neabejoja, kad norint kuo geresnio rezultato, svarbiausia tapti ne griežtu treneriu, o auklėtinio draugu. Šis interviu – Lietuvos automobilių sporto federacijos (LASF) iniciatyva, kuria siekiama supažindinti visuomenę su autosporto treneriais. 

Ugniau, papasakokite, kaip klostėsi jūsų karjera automobilių sporto srityje?
Iš tiesų, automobilių sportas mano gyvenime atsirado labai anksti ir tai visai nenuostabu, nes mano tėtis (Kęstutis Čaplikas. - red.) buvo kartingų treneris. Savo vaikystę praleidau trasose, visur važinėdavau kartu su tėčiu. Taip meile šiam sportui užsikrėčiau ir pats.  

Buvote lenktynininkas, šiuo metu mokote važiuoti kartingais. Kaip įvyko toks karjeros posūkis?
Taip, buvo kuris laikas, kuomet pats važinėjau kartingais, tačiau atėjo tokie laikai, kai tapau per aukštas ir tuo metu rusiškoje kartingų technikoje nebuvo ilgesnių rėmų, pritaikytų mano sudėjimui. Teko mesti savo, kaip lenktynininko karjerą, tačiau kartingų iš savo gyvenimo neišmečiau. Visada mėgau techniką, tad nusprendžiau, kad geriausias būdas būti šalia kartingų – treniruoti kitus ir tokiu būdu perduoti savo sukauptas žinias bei patirtį. 
 
Trenerio darbas – kuo jis patrauklus ir įdomus? Su kokiais didžiausiais iššūkiais tenka susidurti?
Manau, kad trenerio darbas labai nežymiai skiriasi nuo lenktynininko. Visa tai, ką moku aš, atsispindi mano treniruojamame auklėtinyje. Jis tampa tarsi mano paties atspindžiu. Būtent tai ir yra žaviausia. Na, o sunkumų tikrai būna, kaip ir visur, tačiau jie priklauso nuo labai daug dalykų: kokioms varžyboms ruošiamasi, ar tai pasaulinis čempionatas ar vietinis, su kokiais sportininkais teks konkuruoti ir pan. Žinoma, reikia visada stengtis būti geriausiam, todėl daug dirbame.



Koks jūs treneris – griežtas, o gal kaip tik labai draugiškas? Kaip manote, koks santykis turėtų būti tarp mokytojo ir mokinio, kad būtų pasiektas kuo geresnis rezultatas?
Visų pirma, auklėtinis turi tapti draugu. Jis turi prie tavęs jaustis drąsiai, saugiai ir patikėti viskuo, ką jam sakai – 100 procentų. Kai esame draugai, dirbti darosi paprasčiau, nes žmogus tavęs klauso, stengiasi imti žinias ir jas pritaikyti. Žinoma, griežtumas šiame darbe tikrai neišvengiamas. Čia, kaip ir šeimyniniame gyvenime – sūnui turi būti ir švelnus, ir griežtas. Gaunasi taip, kad kiekvienas treniruojamas auklėtinis tampa lyg mano asmeninis vaikas. Su jais kartu mokomės, gyvename ir visapusiškai augame. 

Kuo kartingai išsiskiria iš kitų autosporto šakų?
Kartingus galima pavadinti pirmąja stotele automobilių sporte. Šioje sporto šakoje treniruojami vaikai jau nuo trejų metų, o tai jokioje kitoje autosporto šakoje nebūtų įmanoma. Mes pradedame juos mokyti vairuoti, elgtis kelyje ir auginame, kol ateina laikas ir jie nusprendžia žengti toliau – į kitą autosporto šaką. 
 
Lietuvoje kartingai dažnai laikomi vaikų ar paauglių sporto šaka, po kurios jau persėdama į „rimtas“ mašinas. Sutinkate su tokiu teiginiu?
Iš dalies sutinku. Taip – kartinguose važiuoja daug jaunimo, tačiau nereikia pamirši ir vyresnių žmonių, o tokių užsiimančių šiuo sportu tikrai yra. Aš kartingus galėčiau pavadinti šeimos sportu. Labai dažnai atsitinka taip, kad tėvai atveda savo vaiką sportuoti, tačiau patys tam, kad neleistų laiko veltui laukdami, sėda į kartingus ir važiuoja. 

Kaip manote, kokia yra kartingų, kaip autosporto šakos, padėtis Lietuvoje? Ar susidomėjimas ja auga, ar mažėja ir kas tai lemia?
Jeigu žiūrime į kartingus, kaip į automobilių sporto šaką, tuomet drįsčiau teigti, kad didžioji dalis visuomenės yra labai prastai informuota. Pamačius kartingus jiems iškart kyla asociacijos su kartingų nuoma, kas yra visiškas verslas. Žinoma, jie turi daugybę reklamos, tai nekeista, kad daugelis kartingus sieja su pramoga. Iš tiesų, kartingas yra sportas, kuris reikalauja pastangų, laiko ir sunkaus darbo. Ir būtent apie tai informacijos trūksta, derėtų tai populiarinti laidomis televizijoje, socialiniuose tinkluose ar straipsniais žurnaluose. 

Jūsų tėtis treniravo jus, o dabar jūs treniruojate savo sūnų. Galbūt turite kažkokias iš kartos į kartą einančias metodikas, kurias taikote savo darbe?
Šiandien mano tėtis vis dar nėra nutolęs nuo kartingų sporto, mes tikrai dažnai bendraujame, kartu vykstame į varžybas. Jo sukaupta patirtis – didžiulė ir aš mielai į tėtį kreipiuosi pagalbos ar patarimo. Be galo daug išmokau iš savo tėčio, pats daug domėjausi ir kaupiau žinias, tad šiandien treniruoju savo sūnų ir stengiuosi viską perduoti jam. Tikiuosi, kad ir jis užaugęs tęs šį šeimyninį reikalą. 
 
Konkrečių metodikų išskirti negalėčiau, tačiau, be jokios abejonės, daugelis žinių kartojasi, viskas patikrinta laiko. 

Iš kur semiatės įkvėpimo savo darbui?
Labai mėgstu kartingus, man prie jų dirbti įdomu. Viską sudėliojus gaunasi taip, kad mano darbas man yra hobis, o kadangi hobis nėra darbas, tai kažkur specialiai ieškoti įkvėpimo ar stiprybės netenka – viskas gaunasi natūraliai. 

Koks jausmas aplanko stebint savo auklėtinius varžybose, ypač tuomet, kai jie pakyla ant aukščiausio pakylos laiptelio?
Tai – nerealus jausmas, begalinis džiaugsmas ir pasididžiavimas. Prieš keturis metus vienas mano auklėtinis yra iškovojęs pirmą vietą Pasaulio kartingų čempionate. Ir kuomet pamatai rezultatą – to tiesiog neišeina nupasakoti žodžiais. 
 
Jūsų nuomone, kiek procentų sėkmingo rezultato sudaro: talentas, sunkus darbas ir aplinkybės?
80 proc. sudaro sunkus darbas, o talentas ir aplinkybės po 10 proc.

Ką patartumėte žmonėms, turintiems ribotus išteklius, tačiau norintiems išbandyti savo jėgas autosporte?
Aš neabejoju, kad net ir turint ribotus išteklius, tačiau teisingai pasirinkus automobilių sporto šaką bei klasę, joje galima puikiai važiuoti ir siekti rezultatų. Pravartu prieš pradedant važiuoti kokioje nors automobilių sporto šakoje pasikonsultuoti su tos srities profesionalu ir gauti patarimą, kas tinkamiausia turint iš anksto numatytą biudžetą. 

*  *  *
 
LASF (Lietuvos automobilių sporto federacija), įkurta 1990 metais Kaune, vienija automobilių sportą propaguojančius ar remiančius asmenis. Šiuo metu veikia 11 komitetų, kuriuose sprendžiami atskirų automobilių sporto šakų klausimai. LASF tikslas yra ne tik populiarinti saugų automobilių sportą, bet ir puoselėti bei kelti bendrą vairavimo kultūrą Lietuvoje: nuo mažiausių iki vyriausių vairuotojų.  
Daugiau naujienų iš kategorijos Auto, moto
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas