Lina Daugėlaitė/"Olimpinė panorama" 2018 m. liepos 11 d. 11:19 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Mindaugas Bilius: „Noriu likti nenugalėtas“

LPOK prezidentas M.Bilius – apie itin naudingą sutartį su japonais, išaugusį rėmėjų indėlį, ledų laužymą, dėmesį žiemai ir LPOK pavadinimo keitimą.

M.Bilius.
Vytauto Dranginio nuotr.
M.Bilius.
„Galvoju, gal reikia grįžti į sportą? Pirmą tokią sutartį turime, kad tie, kurie priima olimpines žaidynes, kviečia ir dar apmoka visas gyvenimo, maitinimo, sporto bazių išlaidas“, – šypsodamasis svarsto prieš beveik pusantrų metų Lietuvos parolimpinio komiteto prezidentu tapęs Rio parolimpiados čempionas Mindaugas Bilius.  
 
Bet ne, į sportą jis negrįš. Ir praėjusių metų pabaigoje galutinai tašką savo sportinėje karjeroje padėjęs buvęs lengvaatletis tiesiog džiaugiasi, kad jo įpėdiniai turi kur kas geresnes sąlygas sportuoti. Tad šis pokalbis – apie tai, ką pavyko nuveikti per pusantrų metų vilkint sporto organizacijos vadovo kostiumą. 

„Vienas pagrindinių darbų – pritraukta papildomų rėmėjų lėšų. Mūsų partnerių tikrai nereikėjo maldauti ir įkalbinėti, kad reikia paremti parolimpinį sportą, – patys buvo supratingi. Atėjome, pradėjome šnekėti. Reikia padėti – padedame. Manau, ateityje bus dar geriau“, – optimizmo nestokoja Lietuvos parolimpinio komiteto (LPOK) prezidentas.  

Kokia tai finansinė išraiška – kiek lėšų padaugėjo? 
Mano žiniomis, anksčiau buvo 65 tūkst. eurų, o dabar yra apie 260 tūkst. eurų. Vadinasi, beveik keturis kartus padaugėjo rėmėjų lėšų.
 
Visuomenės apklausos rodo, kad neįgaliųjų sportas pastaruoju metu tapo labiau žinomas mūsų visuomenėje. 
 
Dalį lėšų skiriame viešinimui. Manau, kuo daugiau apie mus visi žinos, tuo lengviau mums bus ateityje su tais pačiais rėmėjais šnekėtis. Tas matomumas ir mūsų sporto žinomumas naudingas visiems. 

Parengtas naujas LPOK įstatų projektas. Kas keičiasi, galbūt yra kažkas, ką svarbu žinoti visiems? 
Kažko itin naujo nėra, viskas labai panašu, kaip buvo, bet įstatai teisiškai tvarkingiau sudėlioti.O vieni arba kiti niuansai vargu ar visiems įdomūs. Vienas svarbesnių momentų – paties parolimpinio komiteto pavadinimo keitimas. Ateityje turėtų būti Lietuvos paralimpinis komitetas, o ne parolimpinis. 
 
Beje, Vykdomojo komiteto posėdžius visuomet rengiame Kaune, nes ten patogiau visiems nariams suvažiuoti. 

Sportas prasideda vaikystėje. Ar neįgalių vaikų sportas Lietuvoje įgauna pagreitį?
Vaikų sportas dar silpnokas, čia reikėtų ir daugiau mūsų darbo, ir pačios visuomenės bei tėvų supratimo, kad neįgalus vaikas turi tokias pat galimybes sportuoti kaip ir sveikas. Vaikų sportas labai priklauso nuo tėvų požiūrio. Jis smarkiai keičiasi į gerąją pusę ir po truputėlį sportuojančių neįgalių vaikų atsiranda vis daugiau. Štai ir šių metų Lietuvos mažųjų žaidynėse neįgalūs vaikai dalyvavo kartu su sveikaisiais. Ir tie vaikai tarp savęs nemato jokio skirtumo. Kitos sporto organizacijos irgi po truputį įtraukia neįgaliuosius, matau, kad ir pati visuomenė keičiasi, įvairios asociacijos, pavyzdžiui, mokytojų, trenerių, irgi keičiasi suprasdamos, kad visi mes esame lygūs. 
 
 Ar užtenka neįgaliesiems sporto klubų? 
Mūsų nuomone, neįgaliųjų sporto klubų labai daug. Vien fizinės negalios yra 19 sporto klubų, dar, regis, devyni aklųjų, taigi iš viso 28 sporto klubai. Didžiausia bėda, kad štai Vilniuje yra keturi fizinės negalios sporto klubai, o kitur jų iš viso nėra. Manau, miestui užtektų turėti vieną klubą, o kiti galėtų būti kažkur rajonuose, nes žmogui, gyvenančiam toliau nuo miesto ir turinčiam negalią, daug sudėtingiau patekti į sporto klubą. Taigi mūsų darbas ir tikslas padaryti taip, kad tie vaikai ir suaugusieji, kurie turi negalią, pasiektų sporto klubus ir sportuotų. 
 
Reikia pasakyti, kad LPOK – organizacija, kuri rūpinasi didelio sportinio meistriškumo sportu. Tai Europos, pasaulio čempionatai ir parolimpinės žaidynės. Pats pamatas yra federacijos, kurios turi rasti sportininkus ir atvesti juos iki rinktinės lygio. Bet mes stengiamės jiems padėti. Norime parodyti, kad LPOK – ne tik didelio meistriškumo sportas. 

Kur sunkiausia sekasi pralaužti ledus? 
Norėtųsi kuo daugiau žmonių su negalia įtraukti į sportą – vaikų ir suaugusiųjų. Bet dar kartą noriu pabrėžti – reikia ne tik didesnių mūsų pastangų, bet ir pačių negalią turinčių žmonių požiūrio pokyčio. Kad jie suprastų, jog gali išeiti iš namų, gali sportuoti. Šioje srityje norėtųsi, kad viskas vyktų intensyviau. Tikiuosi, iki kadencijos pabaigos pajudės ledai. 



O kaip pati neįgaliųjų bendruomenė – neįgaliųjų sporto organizacijos priima pokyčius? 
Mūsų nariai – tai Lietuvos neįgaliųjų sporto federacija ir Lietuvos aklųjų sporto federacija. Diskutuojame, bandome bendrauti ir bendradarbiauti, su vienais sekasi geriau, su kitais truputį prasčiau – prezidentas dar jaunas, 36-erių (šypsosi). Bet iš esmės darbas vyksta normaliai.
 
Neseniai LPOK pasirašė sutartį su Japonijos miestu Hiracuka. Kada parolimpiečiai pradės stovyklauti ir rengtis parolimpinėms žaidynėms šiame mieste?
Gegužės 31 d. LTOK būstinėje apsilankė penkiolikos asmenų delegacija iš Hiracukos. Pagrindinis svečių vizito tikslas – bendradarbiavimo sutartis su Lietuvos parolimpiniu komitetu. Ten ją ir pasirašėme. Gražiai bendradarbiaujame su LTOK, o to mūsų bendradarbiavimo vaisius skina sportininkai. 
 
Planuojame pirmąją stovyklą kartu su olimpiečiais spalio 2–14 d., į ją vyks apie 10–14 žmonių, iš jų greičiausiai devyni bus sportininkai.

Tai apskritai pirmas kartas, kai parolimpiečiai turės tokią galimybę prieš žaidynes. Galvoju, gal reikia grįžti į sportą? (šypsosi – red. past.). Pirmą tokią sutartį turime, kad tie, kurie priima olimpines žaidynes, kviečia ir apmoka visas gyvenimo, maitinimo, sporto bazių išlaidas. Mums kainuos tik kelionės bilietai. 

Rėmėjų, partnerių ir valstybės dėka prieš Europos lengvosios atletikos čempionatą, kuris vyks rugpjūčio 19–27 d., bus surengta stovykla Palangoje, į kurią susirinks 25 sportininkai, o su treneriais, asistentais bus 40 žmonių. Jie stovyklaus rugpjūčio 6–12 d. Taigi po truputėlį sąlygos gerėja. 

Jeigu sportininkas paskambina ir sako, kad reikia startukų ar aprangos, mūsų atsakymas būna toks: „Gausi iš karto arba per savaitę, dvi bus įmanoma nusipirkti.“

Kiek apskritai numatote stovyklų Japonijoje? 
Spalio mėnesį greičiausiai važiuos plaukikai, lengvaatlečiai, o tada dar planuojame pavasarį – gal kovą ar balandį į Japoniją vyks golbolo rinktinė, taip pat mūsų imtynininkai. Per metus planuojame kartą tikrai vykti, o gal ir du. 

Kada parolimpiečiai pradės atranką į Tokijo parolimpines žaidynes? 
Kai kurios sporto šakos ją jau pradėjo šiemet. Golbolo pasaulio čempionate pirmas tris vietas užėmusios komandos iškovojo teisę dalyvauti Tokijo parolimpinėse žaidynėse (Lietuvos rinktinė liko ketvirta – aut. past.). Dziudo, šaudymo, triatlono atstovai jau gali rinkti reitingo taškus. O kitų sporto šakų atranka prasidės nuo 2019 m. sausio 1 d.
 Kiek parolimpiečių planuojate turėti Tokijo žaidynėse? 
 
Norėtųsi truputį daugiau – Rio buvo 13, tai Tokijuje bent jau 15. Kita vertus, galime planuoti kiek norime, tačiau dar yra kvotos. Pavyzdžiui, lengvosios atletikos rungčių normatyvus įvykdo 10–12 mūsų žmonių, bet į Rio mums skyrė keturias vietas. Tai reiškia, kad iš dvylikos A normatyvus įvykdžiusių sportininkų turime atrinkti keturis geriausius, kurie pretenduotų į aukščiausias vietas, ir juos vežti. 

Vadinasi, norint turėti daugiau parolimpiečių reikia plėsti sporto šakų skaičių?
Planuojame dvi naujas – šaudymą pneumatiniu pistoletu ir triatloną. Bet jeigu A normatyvą įvykdytų 30 sportininkų, gal gautume daugiau vietų? 

O jūs pats į parolimpines žaidynes nenorite grįžti kaip sportininkas ir ginti parolimpinio čempiono vardo? 
Esu asmeniškai viską laimėjęs ir išėjau nenugalėtas. Tad ir noriu likti nenugalėtas. 

Kada Lietuvos neįgalieji dalyvaus žiemos parolimpinėse žaidynėse?
Jeigu realiai – po aštuonerių metų, o jeigu pafantazuotume, tai galbūt mūsų akmenslydžio komanda galėtų patekti ir po ketverių. Yra tokia galimybė. Akmenslydį paranku kultivuoti, nes yra ledo arenų, o su šia Lietuvos sporto federacija palaikome gerus ryšius. 
 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas