Marius Grinbergas | 2010 m. gruodžio 9 d. 18:45 |
![]() ![]() |
Lediniame kelyje neskuba net profesionalai
“Svarbiausia – įvertinti kelio dangą ir nedaryti daugiau, nei moki”, - kaip elgtis slidžiame kelyje, pataria lenktynininkas Benediktas Vanagas
![]() |
Neseniai tarp trijų geriausių lenktynininkų išrinktas 33 metų Benediktas Vanagas ketvirtadienį jau sutemus automobiliu važiavo į Rygą.
“Kelias slidus, bet tai netrukdo važiuoti leistinu greičiu”, – tikino patyręs vairuotojas, dažniau lenktyniaujantis klampiuose smėlynuose.
Šiais metais B.Vanagas startavo FIA pasaulio ralio maratonų taurės varžybose. Bet jau pirmajame etape Jungtiniuose Arabų Emyratuose nepavyko finišuoti dėl šturmano Sauliaus Jurgelėno traumos, patirtos po šuolio automobiliu nuo kopos.
Vėliau bekelės maratone „Ladoga Trophy“ Rusijoje B.Vanagas su šturmanu Šarūnu Palioku užėmė antrąją vietą.
Kai išsigydęs traumą į “Oscar” automobilį vėl sėdo S.Jurgelėnas, lietuvių ekipažas rugsėjį Dakaro serijos ralio maratone „Šilko kelias“ buvo antras savo klasėje ir aštuntas absoliučioje įskaitoje klasėje ir septinti absoliučioje įskaitoje.
Pastaruoju metu B.Vanago pečius slegia ir organizatoriaus rūpesčiai.Jis su bendraminčiais rengia Lietuvos ir Latvijos ralio čempionatų etapą – Žiemos ralį. Varžybos Utenos apylinkėse kitąmet vyks sausio 29 dieną.
Lietuvos kelius padengus plikledžiui, su B.Vanagu kalbėjomės apie slidžiame kelyje tykančius pavojus ir kaip jų išvengti.
Ar profesionalūs lenktyninkai bijo plikledžio?
Nebijome. Mes geriau galime pajusti ir įvertinti situaciją. Be to, gatvėse važinėjame pakankamai konservatyviai, nes juk čia nėra tikslo kuo greičiau nulėkti iki finišo. Bet, kaip ir visi, kenčiame nuo bendro srauto, kuris, pasikeitus sąlygoms, būna dar sudėtingesnis, susidaro spūstys. Tad kelionė trunka ilgiau.
Žinoma, slidžiame kelyje turi iš anksčiau pradėti planuoti savo veiksmus, žiūrėti į priekį ir stebėti kitus eismo dalyvius.
Kokios yra jūsų automobilio padangos?
Dabar važiuoju žieminėmis nedygliuotomis padangomis. Nes dygliuotos sukelia nemenką diskomfortą – labai ūžia. Nors kai ant kelio – grynas ledas, dygliuotos padangos tinkamesnės.
Ar vairuojate mašiną su visais varančiaisiais ratais?
Beveik visi mano automobiliai yra su visais varančiaisiais ratais. Bet šiuo metu važiuoju mašina su priekiniais varančiaisiais ratais.
Daugelis galvoja, kad mašina su visais varančiaisiais ratais turi daug pranašumų. Išties, su ja gali staigiau pagreitėti, greičiau įveikti posūkį. Bet stoja visi automobiliai taip pat. Tad važiuodamas su visais varančiaisiais ratais gali sustoti net lėčiau, nes būsi pasiekęs didesnį greitį, be to, tokie automobiliai yra šiek tiek sunkesni, todėl inercija trukdo jiems sustoti greičiau.
Jums patinka treniruotis ir lenktyniauti ant ledo?
Man tai viena geriausių, įdomiausių ir labiausiai suprantamų dangų, nors Lietuvos lenktynininkai dažniausiai nemėgsta ledo. Žinoma, lenktynėse mes naudojame dygliuotas padangas. Sportiniai dygliai – beveik centimetro ilgio, ir jų yra daug. Todėl sukibimas yra geresnis, nei vasarą. Tad tą patį greičio ruožą vasarą važiuojame lėčiau, negu žiemą ant ledo.
Žiemą labai daug laiko leidžiu ledinėje trasoje.
Tiesa, žiemą yra įvairių variantų. Kai važiuoji ledu dygliuotomis padangomis, sukibimas yra beveik idealus. Bet jei sniegą užkloja ledas, sukibimas smarkiai sumažėja. Ir tada viskas priklauso nuo to, kaip padangos sugeba valytis sniegą ir kaip dyglys per sniegą prasibrauna iki ledo. Važiuojant snieguota trasa reikia labai atidžiai stebėti paviršių ir ieškoti vietų, kur yra grynas ledas.
Kai slidžiu keliu važiuoji įprastai, viskas kitaip. Čia stebi kelią ir ieškai asfalto, kad ratai normaliai sukibtų su danga.
Ką daryti, jei mašina ima slysti?
Aš daugiau dėmesio skirčiau prevencijai, o ne pačiam slydimui. Kai važiuoji tiesiais ir nedarai jokių staigių judesių, net ir ledas nekelia problemų. Prieš atliekant kokį nors manevrą arba darant posūkį, svarbu atkreipti dėmesį, kas tavęs laukia ateityje. Jei matai atkarpą, kuri greičiausiai yra slidesnė, nei kitos, reikia stengtis ten važiuoti tiesiais ratais.
Universalios tiesos nėra. Svarbiausia – įvertinti kelio dangą ir nedaryti daugiau, negu moki.
Jei automobilis turi stabdžių antiblokavimo sistemą (ABS), reikia nebijoti stabdyti. Nes ABS neleidžia užsiblokuoti ratais. Be to, net ir lediniame kelyje yra nemažai skirtingų atkarpų. Tad net ir stabdant reikėtų akimis ieškoti tam tinkamesnių paviršių. Tai gali būti besišviečiantys asfalto ruožai, o jei kelyje – plikledis, reikia ieškoti snieguoto paviršiaus.
Tiesa, važiuojant priekiniais ratais varomu automobiliu, paspaudus greičio pedalą galima geriau įveikti tą patį posūkį. Bet jei ne per didelis greitis. Jei važiuoji per greitai, reikia stabdyti.
Kokie artimiausi jūsų sportiniai planai?
Rengiame Žiemos ralį. Tad yra daugybė organizacinio darbo. Ruošiamės kitų metų ralio maratonų pasaulio taurės sezonui. O netrukus pranešime žinią, kuri bus įdomi gerbėjams Lietuvoje. Kol kas tai – paslaptis.