Robertas Trakys | 2018 m. balandžio 12 d. 16:51 |
![]() ![]() |
Užstrigęs sovietmetyje Vilnius
Ar Lietuvos sostinės lengvaatlečių bazės – prasčiausios Europoje?
Gėda, graudu ir juokinga. Praėjus 28-eriems metams po nepriklausomybės atkūrimo Vilniaus lengvaatlečiai turi ne ką geresnes treniruočių sąlygas nei sovietmečiu. Sostinėje yra vos vienas 400 m ilgio stadionas, esantis vaikams ne itin patogiai pasiekiamame Vingio parko centre, bei prieš 42-ejus metus pastatytas, higienos normų seniai nebeatitinkantis, maniežas.
Bene labiausiai atsilikusi Europos sostinė – tokį verdiktą galima priimti, žvelgiant į Vilniaus lengvosios atletikos bazes. O stringančių darbų neišjudina nei dingstanti elektra, nei dėl deguonies trūkumo alpstantys vaikai, nei dėl perpildyto maniežo ir spūsčių padidėjusi traumų rizika.
„Maniežas skirtas pasislėpti nuo lietaus. Ne daugiau“, – nė kiek nesuabejojusi rėžė geriausia Lietuvos maratonininkė Diana Lobačevskė.
„Tiek Estijoje, tiek Latvijoje yra naujesnių, modernesnių maniežų, o mes kažkaip užsisėdėjome vienoje vietoje“, – susirūpinimą išreiškė dukart olimpinis čempionas Virgilijus Alekna.
„Mūsų maniežas „sugeba“ kartas nuo karto užsidegti, jame žiemą varva ant galvos“, – kelias „smulkmenas“ iš daugybės įvardijo Europos šuolių į aukštį čempionė Airinė Palšytė.
Praėjusią savaitę verslo reikalais Kazachstane bei Turkmėnistane viešėjęs Lietuvos lengvosios atletikos federacijos (LLAF) prezidentas Eimantas Skrabulis apsilankė ir Turkmėnistano sostinės Ašchabado manieže. Aukštais pasiekimais tarptautinėje arenoje nepasižyminti šalis sugebėjo įsirengti aukščiausius reikalavimus atitinkančią sporto bazę.
„Jei būčiau silpnesnių nervų, turbūt būčiau apalpęs dėl to, ką pamačiau. Galima pavydėti, kad jie galbūt neturi tokių pajėgių sportininkų, bet turi tokias bazes. Jie turi tokią bazę, apie kokią mes svajojame. Man tik gaila mūsų sportininkų...“, – apgailestavo E.Skrabulis.
LLAF vadovas vizito metu susitiko su Turkmėnistano lengvosios atletikos federacijos generaliniu sekretoriumi Hejymyratu Rahmanovu bei tarptautine sekretore Tatjana Stepaniševa, aptarė sporto šakos aktualijas bei plėtrą pasaulyje.
„Bazės kokybė, kaip ji pastatyta, kokios medžiagos naudotos ir koks išplanavimas yra tai, apie ką svajojame, bet net nedrįstame kalbėti Lietuvoje, nes mus išjuoks. Mes norime bent rekonstruoti tai, ką turime“, – sakė E.Skrabulis.
Gerokai lietuvius lenkia ir greta esančios valstybės. Pavyzdžiui, vien Taline yra trys aukšto lygio maniežai.
„Kai pasakome, kokios sąlygos yra Šveicarijoje, Austrijoje, Norvegijoje, atsakymas būna, kad nereikia lygintis su tokiomis šalimis. Jei netinka šie pavyzdžiai, tada imkime Estiją – šalį, kurioje gyventojų dvigubai mažiau. Vien Taline yra trys maniežai. Kokių dar pavyzdžių reikia? Mes vieninteliai tokie, kurie sostinėje neturime nė vieno normalaus stadiono ir nė vieno normalaus maniežo – tai didžiausia gėda, kokia tik gali būti“, – tikino LLAF vadovas.
2015-ųjų gegužę Lietuvoje viešėjęs praeityje garsus Ukrainos šuolininkas su kartimi Sergejus Bubka nostalgiškai prisimena Vilniaus lengvosios atletikos maniežą, kuriame 1984 metais pasiekė pirmą savo pasaulio rekordą, kartelę peršokęs 5,81 m. Tada garbų svečią nustebino, kad pats maniežas per 30 metų, išskyrus įstatytų langų, praktiškai nepasikeitė. O kas pasikeitė nuo S.Bubkos vizito?
„Niekas nepasikeitė, mes pasenome trejais metais. Maniežas tapo dar senesnis ir labiau nutrintas. S.Bubka 1984-ais pasiekė pasaulio rekordą, tad jis nostalgiškai sugrįžo į mūsų maniežą, – pasakojo E.Skrabulis. – Tai, kad niekas nepasikeitė, yra priekaištas mums, mūsų valstybei. Niekas nepadeda ruošti ateities sportininkų, nes vaikai pirmiausia turi norėti ateiti į maniežą, į stadioną ir galėti saugiai sportuoti. Situacija yra baisi, o valdininkai, ypač Energetikos ir Finansų ministerijos, atmušė visas mūsų fantazijas. Jie turi padėti šiam projektui vykti, tačiau nedarė nieko. Reikia daryti, nes nieko nedarymas – nusikaltimas.“
Beje, lengvosios atletikos bendruomenė į Vilniaus maniežo renovacijos galimybę jau žvelgia ironiškai: LLAF „Facebook“ paskyroje užduotame klausime, kas įvyks greičiau – maniežas bus renovuotas ar jis dėl senumo sugrius – per parą daugiau nei 600 žmonių (88 proc. visų atsakiusiųjų) manė, jog maniežas greičiau pats sugrius.
Airinė Palšytė (Europos čempionė): „Nereikia aukšto lygio sportininkų – ir paprastam žmogui atėjus į maniežą aiškiai matosi, kad jis nėra geros būklės. Asmeniškai daug keliauju, matau, kaip atrodo bazės visame pasaulyje ir su jomis neturime ką palyginti. Mūsų maniežas „sugeba“ kartas nuo karto užsidegti, jame žiemą varva ant galvos... Tai tarsi smulkmenos, bet visumoje tai nėra ta vieta, kuri trauktų ir galėtumėme sakyti, kad turime sąlygas.
Sostinė privalo turėti maniežą. Didieji miestai, ypač sostinės, turi puikius maniežus. Latviai turi, estai vien Taline turi tris ir nereikia žiūrėti į turtingesnes šalis. Vilnius turi turėti reprezentatyvų maniežą, kuriame būtų galima vykdyti varžybas ir tiesiog ateitį į malonią aplinką treniruotėse.“


Virgilijus Alekna (olimpinis čempionas): „Be jokios abejonės maniežui reikia renovacijos, jos jau seniai reikėjo. Sprendimų atidėjimas atsiliepia jaunimui, jų motyvacijai sportuoti. Maniežas yra populiari vieta, kur susirenka daug sportuojančių, tačiau bent kapitalinis remontas yra labai seniai reikalingas.
Anksčiau, kai sportavau, teko važinėti po įvairias šalis. Dar tada, prieš 10-15 metų, mes labai atsilikinėjome sporto bazių srityje, ypač kalbant apie uždaras patalpas kaip maniežas. Tiek Estijoje, tiek Latvijoje yra naujesnių, modernesnių maniežų, o mes kažkaip užsisėdėjome vienoje vietoje.“
Diana Lobačevskė (maratonininkė): „Vilniaus maniežas yra skirtas pasislėpti nuo lietaus arba šalčio, bet jis tikrai neskirtas treniruotėms. Maniežas yra kritinės būklės, viražai statūs kaip Alpių kalnai, danga užlopyta. Kartais bandoma kažką pataisyti, užpurškiama dažų ir jais kenkiama sveikatai. Asmeniškai treniruojuosi ten nedaug, nes saugausi tų baisių viražų, kurie sveiką sportininką gali padaryti traumuotu, ką bekalbėti apie tuos, kuriems yra kažkokių problemų.
Vaikų ateina vis daugiau ir daugiau, jie nori treniruotis, bet įsivaizduoju tėvų reakciją, kai vaikus jie atveda į antikvarinį maniežą... Po žiemos sezono daugumai kažką skauda, nuolat pasipila traumos. Daug keliauju, daug mačiau maniežų, bet tokio kaip Vilniuje nėra niekur. Čia sportuoju nuo 14 metų ir niekas per tą laiką nepasikeitė!“
Irina Krakoviak-Tolstika (lengvosios atletikos trenerė): „Priimu tas sąlygas, kurios yra, ir dirbu savo darbą, bet, be abejo, labai norisi pokyčių. Vis nusiteikiu optimistiškai ir viliuosi, kad apie šiuolaikišką maniežą pagalvos ir Vilniaus valdžia. Maniežas griūva!
Mūsų sporto šaka tikrai turi paklausą, sakyčiau, ne tokią ir mažą. Norisi tikėti, kad ir maniežas sulauks renovacijos, o laikui bėgant Vilniuje bus pastatytas dar vienas, naujas, šiuolaikiškas maniežas. Per savo karjerą maniežų mačiau nemazai, bet tokios prastos būklės tikrai nepamenu. Tai tikrai opi problema Vilniaus mieste, o mes, treneriai, to negalime išspręsti.“
Brigita Virbalytė-Dimšienė (geriausia 2015-ųjų Lietuvos lengvaatletė): „Vilniaus maniežas yra tikrai žemo lygio. Mes, ėjikai, jame treniruojamės tik blogiausiu atveju, kai užsninga Vingio parką. Kai šiame manieže, reikia nužingsniuoti 100 ratų, dažniausiai po treniruotės sugrįžta senų traumų skausmai ar net yra rizika susitraumuoti, nes posūkiai yra labai statūs. Anksčiau žiemą jame būdavo ir labai šalta. Nors dabar ir šilta, tačiau nėra kuo kvėpuoti, vėdinimo sistemos turbūt niekada nebuvo, o dujinis šildymas išdegina visą deguonį.“
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.