tenisopasaulis.lt 2018 m. kovo 14 d. 11:16 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Greitis ir azartas, raketė ir kamuoliukas

Tenisas, skvošas ir badmintonas - trys lyg ir panašios, bet iš esmės skirtingos sporto šakos vilioja bet kokio amžiaus sporto mėgėjus.

Ramūnas Stapušaitis
Ramūnas Stapušaitis
   
Tenisas

Nesuklysime pasakę, kad labiausiai žinomas iš šios trijulės ir populiariausias, be abejo, yra tenisas. Ir kaip atrodo teniso raketė, kamuoliukas ar kortas yra matę bemaž visi.
 
Bemaž visi, pasak SEB arenoje dirbančios trenerės Julijos Baltuškienės, gali ir žaisti tenisą: „Amžiaus ribos negalioja. Žaisti gali visi, nesvarbu, kokio sudėjimo ar fizinio pasirengimo jie yra. Pradėti niekada nevėlu, o pamėgus šį žaidimą, atsiranda noras tobulėti ir vis pridėti ten, kur dar trūksta“.

Vienus, pasak trenerės, įtraukia varžybų azartas, kiti mėgaujasi tiesiog žaidimu pagal savo fizinį pasiruošimą, nesiekdami didelių laimėjimų. „Tenisas įtraukia. Jei jau susidomėjai šia sporto šaka ir perpratai jos ypatybes, tai tampa gyvenimo būdu“, – iš savo patirties žino Julija.

Trenerė sako, kad žaidžiant tenisą, svarbu ne tik technika, fizinis pasirengimas, bet ir psichologinis pasiruošimas, nes neretai tenka kovoti su pačiu savimi. Be to, žaidžiant svarbūs tokie elementai, kaip taktika, strategija. „Žaidimas įdomus tuo, kad laimėti gali nebūtinai tas, kuris techniškai stipresni ar fiziškai yra geriau pasiruošęs. Dažnai viską nulemia psichologija, protingi sprendimai aikštelėje ir kovingumas,“ – teigia teniso specialistė.

O teniso teikiamos naudos taip pat neapibūdinti vienu žodžiu. Pirmiausia, ši sporto šaka, kaip ir bet koks sportas, stiprina kūną. Žaidžiant tenisą, pasak J.Baltuškienės, dirba visas kūnas, visi smulkieji raumenys. Stiprinamas širdies raumuo, teigiamai veikiama nervų ir virškinimo sistemos. Tenisininkai turi stiprias rankas, tvirtą pilvo presą ir kojų raumenis. Be to, vardija trenerė, lavinamos tokios savybės, kaip greitis, iniciatyvumas, vikrumas, strateginis mąstymas, koordinacija, koncentracija, reakcija, kovingumas, psichologinė ištvermė, intuicija, ugdoma valia, aktyvinama smegenų veikla.

J.Baltuškienė pataria šią sporto šaką rinktis žmonėms, kurie nemėgsta monotonijos: „Pvz., tiems, kurie nemėgsta bėgioti krosų ar nuolat daryti tų pačių pratimų ant treniruoklių, bet nori intensyviai sportuoti ir jausti malonumą iš to, ką daro. Tenisas tinka tiek individualistams (vienetų žaidimas), tiek komandinį žaidimą mėgstantiems žmonėms (dvejetų žaidimas), tiek žmonėms, kurie tiesiog nori žaisti su treneriu. Valanda aikštelėje prabėga taip greitai, kad dažnam žaidėjui vis pritrūksta laiko ir norisi jį pratęsti, o treniruočių metu besikeičiantys pratimai neleidžia nuobodžiauti“, –patikina trenerė.

Kiek laiko reikia išeiti teniso pradžiamoksliui? „Kad būtų taip lengva apibrėžti laiko ribas, – šypsosi trenerė. – Tai dažniausiai užduodamas klausimas žmonių, kurie ateina trumpam su dažnai neteisingais įgūdžiais dėl savamokslio žaidimo ar kitų sporto šakų įgūdžių (stalo teniso, skvošo). Neteisingus įgūdžius dažnu atveju pataisyti užtrunka ilgiau, negu „tapyti ant švarios drobės“. Taipogi priklauso nuo žmogaus gabumų, fizinio pasirengimo, treniruočių dažnumo, vienas žaidžia ar grupėje“, – dedamąsias dalis vardija trenerė. Beje, ji savo praktikoje treniravo žmogų, kuris teniso pradmenų išmoko per savaitę. „Jis turėjo tikslą po savaitės žaisti dvejetų turnyre kartu su jau žaidusiu partneriu. Dirbome kasdien, tai buvo iššūkis, bet atsižvelgiant į to žmogaus gabumus, imlumą ir fizinį pasirengimą – mums pavyko. Žinoma, visa informacijos gausa per savaitę dar nebuvo „sugulusi i stalčiukus“, bet rezultatu buvome patenkinti“, – išskirtinį atvejį prisiminė trenerė. Tačiau galima apibendrinti: turint norą, o prie jo pridėjus dar ir tikslą, įmanoma viskas.

Skvošas
 
Skvošo treneris Mantas Kočiūnas sako, kad ši sporto šaka Lietuvoje nėra labai populiari, bet atsiranda vis daugiau norinčiųjų išmokti žaisti, plečiasi ir infrastruktūra.

SEB arena siūlo skvošo žaidėjams 4 kortus. Tačiau, pasak trenerio, apskritai skvošas yra pakankamai mobilus žaidimas: „Ir kai vyksta koks turnyras, yra surenkamas stiklinis kortas praktiškai bet kurioje pasaulio vietoje. Tai daro skvošą pakankamai išskirtinį“.

Žaidžiant skvošą reikalingas partneris, vienam galima tik treniruotis. Žaidimo metu kamuoliukas smūgiuojamas į patalpos sienas siekiant neleisti jam liesti grindis daugiau nei vieną kartą iš eilės.

Skvošo kamuoliukas yra iš gumos, jis žymiai mažesnis nei teniso, mažesnė ir raketė, kuri maždaug dukart lengvesnė nei teniso ir sveria apie 120–130 gramų. Šiek tiek skiriasi ir šių sporto šakų bateliai.

Tačiau žaisti skvošą, patikina M.Kočiūnas, taip pat gali kiekvienas – kokio amžiaus ir kokio fizinio pasirengimo jis bebūtų. O šios sporto šakos patrauklumą didina tai, kad išmokti žaisti skvošą pakankamai lengva. „Pats žaidimas įdomus dėl to, kad jis pakankamai intensyvus lyginant, pavyzdžiui, su tenisu:  išnaudojama žymiai daugiau kalorijų, žymiai daugiau veiksmo. Taip yra dėl to, kad skvošo erdvė ženkliai mažesnė, laiko atstumas tarp žaidėjų atmušamų kamuolių žymiai trumpesnis, tad vienam žaidėjui atmušus kamuolį, kitas turi žymiai mažiau laiko sureaguoti. Tai ir lemia žaidimo intensyvumą“, – skvošo specifiką dėstė treneris.

Tad kokiam skaičiui treniruočių reikėtų nusiteikti užsimojus išmokti žaisti skvošą? „Esu turėjęs mokinių, kurie jau po pirmos valandos, paaiškinus taisykles, ėjo ir žaidė tarpusavy. Bet turėjau ir tokių mokinių, kurie ir po 10 valandų dar nelabai sugebėjo žaisti,“ – sakė SEB arenoje dirbantis treneris. Taigi akivaizdu, kad treniruočių skaičius priklauso nuo kiekvieno individualių gebėjimų. Bet taip pat akivaizdu, kad šį žaidimą perprasti paprasčiau nei tenisą.

Pasak M.Kočiūno, po intensyvios treniruotės, labiausiai žaidėjai „jaučia“ kojas, sėdmenis, šiek tiek mažiau dirba liemuo ir viršutinė kūno dalis. „Apskritai rakečių sportas yra skirtas daugiau vienai pusei – tai, su kuria mušinėji kamuoliuką, o kita pusė dirba mažiau. Tad balansui atstatyti reikėtų pakankamai reguliariai padirbėti fizinio rengimo salėje. Kita vertus, jeigu ateini pažaisti kartą ar porą per savaitę, tai nuo to disbalansas tikrai neprasidės“, – sako treneris. Beje, M.Kočiūnas prisiminė, kad vienais metais „Forbes“ žurnalas skvošą buvo išrinkęs kaip vieną sveikiausių sportų. „Traumų tikimybė čia nėra didelė. Iš mano patirties, jos dažniausios arba nugaros juosmeninėje dalyje, arba ties keliais. Bet jos pakankamai retos“, – nuramino specialistas.



Badmintonas

Badmintoną vaikystėje turbūt esame žaidę kiekvienas. Tad kaip atrodo inventorius pasakoti nereikia. O va taisyklės – kas kita. Tai, kaip vaikai žaidžia kieme, ir kaip žaidžiamas badmintonas pagal visas šio žanro taisykles – du skirtingi dalykai: „Susiduriame su tokia situacija, kad atėję vaikai pas mus pradeda mokytis, kaip konkuruoti, varžytis, tačiau vien dėl to įpročio, kuris susiformuoja kieme – atmušti kuo daugiau, jie mušinėja vienas kitam kamuoliuką. Bet iš tiesų šio žaidimo esmė yra priešinga – reikia mušti per varžovą, išmušti jį iš pusiausvyros, kuo daugiau jį nuvaikyti, pelnyti taškus,“ – aiškina SEB arenoje dirbantis treneris Ramūnas Stapušaitis.

Treneris teigia, kad badmintonas – greičiausia sporto šaka pasaulyje, taigi tai labai greitas ir dinamiškas sportas, bet žaisti jį gali pradėti ir visiškai nesportavę žmonės. „Nereikia ypatingų sugebėjimų – tiesiog reikia gaudyti kamuoliuką ore, čia nėra ir kažkokių sudėtingų smūgių kaip tenise. Tiesiog kamuoliukas turi pataikyti į tam tikrą plotą – raketę. Tad pradžioje galima mušinėtis ore“, – pasakojo treneris.

Būtent greitis ir žavi R.Stapušaitį: „Visada galima kamuoliuką pasiekti aukščiau, greičiau, nusiųsti kamuoliuką tiksliau, greičiau, staigiau. Tad man pats žaviausias dalykas šiame sporte – greitis. Kamuoliukas negali atsimušti į žemę, nėra laiko palaukti, kol jis atšoks, atsitrakti – čia viskas vyksta ore“.

Greitas žaidimas lavina reakciją, greitį, ištvermę, staigumą, sprogstamąją jėgą, šoklumą, intuiciją, gebėjimą mąstyti greitai. „Sprendimai turi būti priimami milisekundės tikslumu būtent prieš smūgį, negali žaidimo susikurti iš anksto,“ – sako treneris. Žaidžiant badmintoną dirba visos raumenų grupės.

R.Stapušaitis patikina, kad traumos šioje sporto šakoje nėra dažnos, svarbu padaryti tinkamą apšilimą ir, be to, pasirūpinti tinkama avalyne. „Specializuota badmintono avalynė yra pritaikyta staigiai stabdyti, atsispirti, laiko koją stabiliai,“ – būtent tokie bateliai padeda išvengti čiurnos traumų, kurios, žaidžiant badmintoną, dažniausiai ir pasitaiko. Tačiau tik pradėjus mokytis žaisti, iškart skubėti ieškoti specialios avalynės nebūtina: „Iš pradžių visi ateina su paprasčiausiais bėgiojimo batais, kol greitis nėra didelis, jie tinka. Bet vėliau, kai pradedama smarkiai lakstyti, specialūs bateliai sumažina traumų tikimybę,“ – perspėja treneris.

Jauniausias žaidėjas, kurį R.Stapušaitis mokė badmintono paslapčių, buvo penkiametis, vyriausias – 79-erių senjoras. „Dar ir šiandien prisimenu, kaip jis per paskutinę treniruotę priėjo prie manęs ir pasakė, kad šiandien jo tikslas, jog jam nuo nosies prakaitas lašėtų“, – šypsosi treneris.

R.Stapušaitis pasakoja, kad SEB arenoje, kurioje jis dirba ir kur yra 4 badmintono aikštelės, vyksta grupinės treniruotės. Jų metų žaidėjai valandą treniruojasi ir pusvalandį žaidžia. Per tą pusvalandį galima ir mačą sužaisti „Per grupines treniruotes susirenka visa salė, aikštelės pilnos, apie 16 žmonių. Jie žaidžia vienas prieš vieną, galima žaisti dvejetus arba mišrius dvejetus,“ – pasakoja treneris.

Anot jo, paskutinius ketvertą metų badmintonas Lietuvoje – ant bangos, labai sparčiai auga norinčiųjų žaisti skaičius. Dienos metu aikštelės tuštesnės, o vakarais – pilnutėlės.  „Mano laikais badmintoną lygindavo su šachmatais, nors nieko bendro, nebent išskyrus greitą mąstymą, jie neturi. Tikiuosi, kad bėgant laikui, badmintonas bus toks populiarus, kaip ir tenisas“, – šypsosi treneris.
Daugiau naujienų iš kategorijos Tenisas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas