Robertas Trakys/lengvoji.lt 2018 m. sausio 22 d. 10:32 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Kelią į olimpą lietuvėms tiesia šveicaras

Garsaus trenerio globojamos Eglė Balčiūnaitė ir Eva Misiūnaitė Šveicarijoje jau jaučiasi savos. Išvaizdžioms merginoms čia netrūksta ir gerbėjų.

L.Meuwly ir E.Balčiūnaitė.
L.Meuwly ir E.Balčiūnaitė.
   
Geriausius Šveicarijos bėgikus treniruojantis Laurentas Meuwly kartu su savo auklėtiniais žiemą tradiciškai leidžia Pietų Afrikos Respublikoje.

Drauge su 400 m barjerinio bėgimo atstovais – Europos čempionu Kariemu Husseinu, pasaulio čempionato finalininke Lea Sprunger bei penktą vietą planetos pirmenybėse užėmusia moterų 4x100 m estafetės komanda pluša ir lietuvė. Su šveicarais dirba Eglė Balčiūnaitė, o Evai Misiūnaitei L.Meuwly rengia treniruočių planus.

Aukštų rezultatų padedamos šveicarų specialisto jau spėjo pasiekti abi mūsiškės: E.Balčiūnaitė praėjusių metų pasaulio čempionate Londone pirmąkart karjeroje prasibrovė į pusfinalį, o E.Misiūnaitė pagerino kone visų distancijų asmeninius rekordus bei ruošiasi vasarą Berlyne vyksiančiam Europos čempionatui.

„Turite daug talentingų sportininkių“, – šypteli L.Meuwly, tuo pačiu išreiškęs susirūpinimą trenerių edukacija Lietuvoje.

Pagalba – atsidūrus karjeros kryžkelėje

Bendradarbiavimą su Lietuvos lengvaatletėmis L.Meuwly pradėjo prieš kelerius metus: E.Balčiūnaitė prie šveicaro komandos prisijungė 2015-aisiais, o E.Misiūnaitė – metais vėliau.

„Pažinojau Eglę nuo 2007-ųjų ir mačiau ją kas metus ar dvejus svarbiausiuose čempionatuose. Nuolat palaikėme kontaktą. Po to, kai 2015-aisiais Eglė patyrė traumą, ji manęs paklausė, ar sutikčiau pagelbėti“, – prisiminė L.Meuwly.

Tada sportininkės sprendimą ryžtis permainoms paskatino dažnos traumos – pasaulio bei Europos čempionatuose E.Balčiūnaitė pasirodydavo blankiai, o į 2015-ųjų pirmenybes Kinijoje sportininkė net neišvyko. Pakeitusi trenerį bėgikė pakeitė ne tik miestą, bet ir šalį – iš Šiaulių persikėlė į Vilarą prie Glano, esantį greta Šveicarijos olimpinio centro.

Tuo tarpu E.Misiūnaitė su šveicaru bendradarbiauti pradėjo tada, kai jos rezultatai nustojo progresuoti. Ne vienerius metus Lietuvoje tarp geriausių buvusi lengvaatletė niekaip negalėjo pralaužti ledų bei įvykdyti svarbiausių čempionatų normatyvų.

„Po kelių mėnesių Eglė pasiteiravo, ar padėčiau ir Evai, nes ji taip pat turėjo bėdų su treneriu – pradėjau planus rašyti ir jai. Eva atvykdavo į treniruočių stovyklas, į Šveicariją“, – teigė L.Meuwly.

Tiesa, skirtingai nei kolegė, E.Misiūnaitė liko treniruotis Kaune, retkarčiais nuvykdama į Šveicariją, sykį – į treniruočių stovyklą Pietų Afrikos Respublikoje.

„Atstumas yra didžiausias darbo su Eva ir Egle skirtumas. Eva žino, ko noriu, bet negaliu jai daryti įtakos kasdien treniruotėse, matyti, kaip techniškai ji atlieka darbą ir kada yra pavargusi. Atstumas reikalauja nuolatinio komunikavimo“, – aiškino Šveicarijos rinktinės treneris.

Horizonte – pasaulio čempionato bei olimpiados finalai

Pradėjęs dirbti su lietuvėmis L.Meuwly kardinaliai pakeitė jų treniruočių procesą. Specialistui į akį krito prastas merginų fizinis pasirengimas.

„Eglė bėgdavo ypač daug kilometrų, bet fizinis pasirengimas nebuvo tobulas – ji neatlikdavo pakankamai kūną stiprinančių pratimų sporto salėje. Jos juosmens raumenyno stabilumas nebuvo geriausias, o greičio treniruotės nebūdavo atliekamos pakankamai gerai, – tikino Europos čempioną K.Huseiną treniruojantis L.Meuwly. – 800 m bėgikai neturi bėgioti tiek daug kilometrų, reikia dirbti tiksliau ir skirtingais intensyvumo lygiais. Kadangi ji yra antroje savo karjeros dalyje, svarbiausia yra dirbti dėl kokybės, o ne kiekybės.“

Kiek daugiau nei pusmetį Šveicarijoje praleidusi E.Balčiūnaitė išvyko į Rio de Žaneiro olimpines žaidynes, kur užėmė 48 vietą, tačiau pasiekė geriausią sezono rezultatą 2 min. 2,98 sek. Daug sėkmingesni sportininkei buvo 2017-ieji: pasaulio čempionate ji pirmą kartą prasibrovė į pusfinalį (neskaičiuojant uždarų patalpų čempionatų – lengvoji.lt) bei užėmė 15 vietą – aukščiausią tarp visų Lietuvos bėgikų nuo 2005-ųjų.

„Manau, kad praėję metai Eglei buvo tokie sėkmingi dėl to, kad ji patyrė daug mažiau traumų nei anksčiau, mažiau sirgo. Labai svarbu išlikti sveikai ir jei tą ji padarys, toliau progresuos, tai svarbiausi finalai – pasaulio čempionatų ar olimpiadų – bus įmanomi“, – auklėtinės galimybėmis tiki L.Meuwly.

Aukštų rezultatų šveicaras tikisi ir iš E.Misiūnaitės. Praėjusią žiemą Europos uždarų patalpų čempionate bėgusi lengvaatletė vasarą pasiekė asmeninį 400 m rekordą bei įvykdė į 2018-aisiais Berlyne vyksiančių Europos pirmenybių normatyvą.

„Eva tikrai gali pagerinti visus savo rekordus rungtyse nuo 100 m iki 400 m, bet norint tobulėti dar labiau, norėtųsi matyti ją dar dažniau. Be to, Eva dažnai treniruojasi viena, nors treniruotės aukšto meistriškumo grupėse praverstų. Ji tikrai dar nepasiekė visų aukštumų, kurias gali pasiekti“, – teigė L.Meuwly.


Gerbėjų būrys Šveicarijoje

Lietuvės Šveicarijoje jaučiasi – kaip savos. Svetimšales bėgikes šiltai priėmė visa L.Meuwly kuruojamų sprinterių bei barjerininkų komanda.

„Grupė yra labai gera, visi seka, kas ką daro, bando būti geresniais, mokydamiesi vieni iš kitų. Merginos pritapo gerai, tik kartais būna juokinga, kai jos lygina, kuo skiriasi gyvenimas Lietuvoje ir Šveicarijoje – pas mus yra taip ir taip“, – nusijuokė L.Meuwly.

Treneris šyptelėjo paklaustas, ar išvaizdžios lietuvės Šveicarijoje turi daug gerbėjų.

„Eglė dažniau yra Šveicarijoje, tad ir fanų ji turi daugiau (juokiasi – lengvoji.lt). Ji sulaukia daug sekėjų iš Šveicarijos, nes jie mato ją bėgančią. Žinoma, kad tokios užsienietės bėgikės šveicarams yra įdomios“, – pasakojo L.Meuwly.

Lietuvos lengvaatletės specialistą pramokė ir lietuvių kalbos. Lietuvoje ne kartą viešėjęs L.Meuwly žino ir populiariausius svetimžodžius, kaip „davai“.

„Bandžiau išmokti keletą žodžių, sakinių. Galiu kalbėti prancūziškai, vokiškai, angliškai, itališkai, ispaniškai ir manau, kad lietuvių yra labai labai sudėtinga kalba. Jei turėčiau išmokti kalbą, kuria kalbama Lietuvoje, verčiau mokyčiausi rusiškai – tai būtų daug paprasčiau“, – šyptelėjo L.Meuwly.

Šveicarai pasižymi punktualumu, tačiau nusiskundimų dėl E.Balčiūnaitės ar E.Misiūnaitės vėlavimo lengvosios atletikos specialistas neturėjo.

„Jos labai punktualios, o vėluoja ir šveicarai. Ko labiausiai nemėgtame, tai vėluojančių varžybų, tad organizacija pas mus nuolat būna aukščiausio lygio. Tačiau kai varžomės užsienyje, taip būna ne visada“, – šyptelėjo L.Meuwly.

Nerimas – dėl Lietuvos trenerių kompetencijos

2018-uosius L.Meuwly pasitiko Lietuvoje. Septynis sportininkus Rio de Žaneiro žaidynėms paruošęs specialistas lietuvių pasirodymus atidžiau nei kitų šalių atstovų seka ir tarptautinėse varžybose.
 
„Lyginant Lietuvą su kitomis šalimis, čia lengvoji atletika yra labai svarbi. Žinau, kad nesate pajėgūs futbole ir kad krepšinis pas jus numeris vienas, tačiau lengvajai atletikai yra erdvė kaip individualiai sporto šakai būti svarbiai šalyje, – sakė L.Meuwly. – Matau labai įdomių sportininkų, turinčių puikius duomenis. Tačiau vis dar nesu įsitikinęs, ar trenerių edukacija Lietuvoje eina teisinga kryptimi. Nemanau, kad kiekvienas treneris sugeba išspausti maksimumą iš auklėtinio.“

Šveicaras pridūrė, kad varžybų sistema mūsų šalyje nėra paranki dėl to, kad sudėtinga rasti startų, kuriose išbandytum jėgas su itin aukšto kalibro sportininkais.

„Jei kiekvieną savaitgalį bėgi prieš tuos pačius varžovus, puikiai žinai jų galimybes, o tai nepadeda tobulėti“, – neabejojo L.Meuwly.

Beje, E.Balčiūnaitę ir E.Misiūnaitę lengvosios atletikos treneris prižiūri negaudamas jokio finansinio atlygio. Pasak jo, sportininkės gaunamas lėšas verčiau panaudos treniruočių stovykloms nei mokės jam.

„Finansai niekada nebuvo svarbus dalykas joms paprašius pagalbos. Niekada nediskutavome apie tai, žinojau jų situaciją, – sakė L.Meuwly. – Jos nėra Europos čempionato prizininkės ar olimpiados finalininkės, tad lėšų vos užtenka treniruotėms. Mano, kaip trenerio, požiūris yra toks, kad turiu pagelbėti sportininkams, kurie yra tikrai motyvuoti.“
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas