Marytė Marcinkevičiūtė 2018 m. sausio 6 d. 17:23 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Mokytoja bando galimybių ribas

Ėjimo takeliuose žibėjusi Sada Eidikytė-Bukšnienė pasirinko itin ilgų nuotolių bėgimą ir norėtų bėgte įveikti 120 km.

Sportininkė ėjimą iškeitė į bėgimą.
pliadisfoto.com nuotr.
Sportininkė ėjimą iškeitė į bėgimą.
   
Sada Eidikytė-Bukšnienė – unikali lengvaatletė. Aktyviausiais sportinės karjeros metais ji daugybę kartų gerino Lietuvos ėjimo rekordus, buvo tapusi pasaulio ir Europos rekordininke. O dabar jai priklauso ir 100 km bėgimo šalies rekordas.
 
Lengvaatletė 15 kartų tapo Lietuvos sportinio ėjimo čempione (1986–1993), iki 1991-ųjų pagerino 17 šalies rekordų, eidama 3, 5 ir 10 km stadionuose bei uždarose patalpose. Ypač svarūs sportininkės rezultatai, einant plentu: 1989 m. Vokietijoje kaunietė pagerino Europos 3 km (12 min. 27 sek.) ir 5 km (20 min. 53 sek.) rekordus, o tais pačiais metais Suomijoje – ir 3 km pasaulio rekordą (12 min. 09,91 sek.). 

1990 m. Kauno halėje S. Eidikytė pasiekė uždarų patalpų pasaulio 1 mylios ėjimo rekordą (6 min.16,72 sek.). 

„Aktyviai sportavau prieš daugiau nei 30 metų. Profesionalios ėjikės karjerai atidaviau 12 metų. Jaunystėje visą laiką norėjau pasiekti šį tą daugiau. Manau, kad man pavyko tai padaryti ir dabar tuo nuoširdžiai džiaugiuosi. Ypač smagu, kad Lietuvos ėjikės pasiekia geresnių rezultatų, dalyvauja olimpinėse žaidynėse, pasaulio ir Europos čempionatuose“, – sako pernai 50-metį atšventusi S. Eidikytė-Bukšnienė.

Tačiau ilgainiui Kauno „Santaros“ gimnazijos kūno kultūros mokytoja ekspertė sportinį ėjimą iškeitė į bėgimą ir dabar dalyvauja įvairiose ilgų nuotolių bei ultramaratono varžybose. 

Studijuoti į Kūno kultūros institutą atvažiavai iš Šakių rajono, Griškabūdžio. Ar ten susidomėjai sportiniu ėjimu?
Sportinis ėjimas patiko jau mokykloje. Mano rezultatai sudomino Šakių lengvosios atletikos trenerį V. Ulinską. Jis pradėjo mane treniruoti ir patarė toliau tobulėti šioje rungtyje. Baigusi mokyklą, įstojau studijuoti agronomiją-daržininkystę Kauno aukštesniojoje žemės ūkio mokykloje. 
 
Mano treneriu tapo Antanas Šimkus. Aktyviai sportuodama, pajutau, kad savo gyvenimą noriu susieti su sportu ir įstojau studijuoti į tuometį Kūno kultūros institutą, kurį baigiau 1990-aisiais. 

Kai aktyviai sportavau, varžybų programoje dar nebuvo 20 km distancijos, o tik 5 ir 10 km nuotoliai. 1988 m. įvykdžiau tarptautinės klasės sporto meistrės normą. Mano sportinėje karjeroje labiausiai įsiminė pasaulio 3 km distancijos rekordas, apie kurį net nesvajojau. 

Kodėl savo mėgstamą ėjimą iškeitei į bėgimą?
Su ėjimo takeliu praktiškai atsisveikinau, gimus sūnui Andriui. Jam dabar 23-eji. Kai berniukui buvo vos pora mėnesių, gavau pasiūlymą dalyvauti Pasaulio taurės varžybose Kinijoje, nes Lietuvos ėjimo rinktinei trūko ketvirtos pajėgesnės sportininkės. Apie metus rengiausi toms varžyboms.
 
Tai buvo mano vienos paskutinių varžybų. Kadangi norėjau sportuoti, judėti, maždaug prieš dešimtį metų ir sugalvojau bėgioti. Tris kartus net ryžausi įveikti 100 km distancijas. Debiutavau 101 km distancijos rungtyje, jai įveikti prireikė daugiau kaip 10 valandų.

Pastarąjį kartą 100 km distanciją bėgau 2013 m. Vilniaus Vingio parke per ultramaratoną „Baltic Cup 100 km“. Pasiekiau 9 val. 19 min. 12 sek. rezultatą.


O kodėl nusprendei bėgti ultramaratono distancijas?
Buvo didžiulis noras išbandyti save, įsitikinti, kokios mano tikrosios galimybės. Ilgai galvojau, ar aš, moteris, galiu nubėgti 100 km. Pajutau, kad galiu. Iš lovos atsikėlęs neįveiksi tokios distancijos. Tokiam iššūkiui reikia kruopščiai rengtis. Su nemažomis pertraukėlėmis, kai augo vaikai Andrius ir Justė, visą laiką judėjau, bėgiojau. 
 
Nubėgti 100 km, kitaip tariant iš Kauno į Vilnių, buvo nesunku, pavyko gerai „susitvarkyti“ su savo galva. Džiaugiuosi, kad tokiam mano pomėgiui neprieštarauja vyras Gintas. Jis mėgėjiškai su bendraamžiais žaidžia krepšinį. Sporto klubus lanko ir mano vaikai: Lietuvos sporto universitete kineziterapiją studijuojanti 21-ų dukra ir ISM Vadybos ir ekonomikos universitetą baigęs ir savo verslą turintis sūnus. 

Ar dažnai treniruojiesi?
Stengiuosi pabėgioti kiekvieną dieną bent po 1–1,5 val. Gyvenu Šilainiuose, ten yra dviračių takų, vedančių link Kleboniškio ir Kačerginės. Čia viena ir skaičiuoju kilometrus. Bėgioju ir miške. Priklausau Kauno bėgimo mėgėjų klubui, jis mane dažnai pakviečia į varžybas. 
 
Pagrindinis motyvas bėgioti – kad gerai jausčiausi, gerai atrodyčiau, nestokočiau sveikatos. Jeigu vos savaitę nepabėgioju, blogai jaučiuosi, kažko trūksta. Bėgimas man – puikus poilsis. Mano organizmas pripratęs prie didelių krūvių, ilgų distancijų. 
 
Ar ketini ketvirtą kartą dalyvauti 100 km distancijos varžybose?
Tikrai su dideliu malonumu norėčiau bėgti ultramaratoną, tačiau dabar Lietuvoje jau porą metų jų neberengiama. Su dideliu malonumu bėgčiau net ir 120 km. Prisimenu, kai pirmą kartą įveikiau 100 km, nutariau, kad daugiau gyvenime tiek nebėgsiu. Tačiau prabėgo mėnuo, gerai pailsėjau ir vėl panorau save išbandyti.
 
Jau daugiau kaip 30 metų dirbi Kauno „Santaros“ gimnazijoje, sakyk, ar ne per mažai mokiniams dviejų kūno kultūros pamokų per savaitę?
Sakoma, kad sportuoti niekada nebūna per daug, tačiau vyresniems mokiniams, kurie nori treniruotis, dviejų kūno kultūros pamokų per savaitę, manau, tikrai užtenka. Mažesniems mokiniams gal ir ne pro šalį būtų kokia nors teorinė trečioji pamoka, tarkime, apie sveiką gyvenseną, judėjimą. Gimnazijose turiu neformalaus ugdymo būrelius, ugdau vaikus, kartu su jais ir pati pasimankštinu.

Lapkritį dalyvavai Lietuvos sportinio ėjimo asociacijos ataskaitos konferencijoje Alytuje, kur buvai pasveikinta ir su jubiliejumi. Kaip jauteisi vėl atsidūrusi ėjikų būryje?
Kai kurių ėjikų nebuvau mačiusi jau gal 30 metų, tačiau jie man pasirodė visiškai nepasikeitę. Gražūs, pasitempę. Nemažai jaunų ėjikų nepažinojau. Nuo savo jaunystėje pamėgtos sporto šakos esu truputį nutolusi, prisipažinsiu – tikrai gėda. Tačiau labai džiaugiuosi, kad Lietuvos ėjikai, turėdami puikias sąlygas, pasiekia gerų rezultatų, gerina mūsų rekordus. Mano sportavimo laikais tos sąlygos buvo daug prastesnės.
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas