Lina Daugėlaitė | 2017 m. gruodžio 2 d. 15:56 |
![]() ![]() |
Autoritetams pats tapo autoritetu
„Rankinis – kietas žaidimas, kietas turi būti ir rankinio teisėjas“, – neabejoja legendinis rankinio arbitras Grigorijus Gutermanas.
2005 m. Tarptautinės rankinio federacijos apdovanotas plakete kaip geriausias visų laikų Lietuvos rankinio teisėjas, Grigorijus Gutermanas savo karjerą pradėjo dar mokykloje, gimtuosiuose Švenčionėliuose.
Teisėjaudavo futbolo, krepšinio, tinklinio rungtynėse. Ne tik teisėjaudavo, bet, žinoma, ir žaisdavo. O kai 1964 m. į Švenčionėlius atvažiavo jaunas treneris Pranas Vitkūnas, miestelio jaunimas ėmė žaisti ir rankinį.
„Rudenį atvažiavo, o po Naujųjų metų jau žaidėme rajono pirmenybėse“, – kaip į jo gyvenimą įžengė rankinis, pasakoja savo gyvenimą šiai sporto šakai vėliau paskyręs G. Gutermanas, lapkričio 15 d. pažymėjęs 70 metų jubiliejų. Ta proga jis nerengė šventės, nes šiemet prarado vieną brangiausių žmonių – į amžinąją kelionę palydėjo žmoną Ireną. Su ja užaugino sūnų Tomą.
Lemtinga pažintis
Pažintis su rankiniu jam tapo lemtinga, nes jau po metų, stodamas į tuometį Valstybinį Lietuvos kūno kultūros institutą (LKKI), G. Gutermanas pasirinko rankinio specializaciją. Tiesa, į Kauną jis vyko ketindamas rinktis krepšinį. „Rajone lyg neblogai atrodžiau, – šypteli. – Bet kai pamačiau, kaip ten žaidžia ne profesionalai, tai pamaniau, kad iš viso į KKI neįstosiu. Ir padaviau prašymą į rankinio skyrių.“
Studijuodamas LKKI, jis toliau teisėjavo – studentai buvo skatinami tai daryti, stiprius pamatus teisėjavimo praktikai institute klojo teorinės dėstytojų Valerijaus Grešunovo ir Gintauto Stasiulevičiaus, kuris buvo tarp dešimties geriausių TSRS rankinio teisėjų, paskaitos. „Taip užsikabinau su teisėjavimu“, – prisimena G. Gutermanas. Kodėl nesusiviliojo sportininko karjera? „Buvau tapęs Lietuvos studentų čempionu, bet pats pamačiau, kad kaip sportininkas su savo jėga daug nepasieksiu: 184 cm ūgio buvau, liesas sliekas, ką ten darysiu?.. Ir, aišku, sekėsi teisėjauti“, – apsisprendimo motyvus dėsto G. Gutermanas.
Tam, kad sekėsi teisėjauti, įtakos turėjo ir charakteris. „Aš truputį domėjausi, kokio tipo žmonės gali teisėjauti. Tokie, kurie gali be konflikto išspręsti konfliktinę situaciją. Reaguoti turi labai greitai“, – charakterio bruožus, kurie būtini teisėjui, vardija vyras.
Nusipelnė žaidėjų pagarbą
Rankinis – kietas žaidimas, kietas turi būti ir rankinio teisėjas. Kad nesileis stumdomas aikštėje ir žaidimui vadovaus jis, G. Gutermanas drąsiai įrodinėjo dar būdamas studentas. Žaidėjų autoritetas jo negąsdino.
Prisimena, kaip buvo pakviestas teisėjauti į turnyrą, vykusį Kaune. „Vietinė valdžia, pamačiusi, kaip aš laisvai teisėjauju, studentas buvau dar tada, I kategoriją turėjau, Janiui Grinbergui tarpininkaujant, įmetė mane į tą katilą. Ir su Stasiulevičiumi teisėjavome. Nei man autoritetų buvo, nei aš žinojau – TSRS rinktinės narys jis ar ne. Nežiūrėdamas į jokius titulus, nežinodamas jų, varydavau už keiksmus iš aikštės. Paskui girdėjau kalbantis: „Jūs nesikeikit, šitas pacanas vis tiek išvarys.“ Taip trečią dieną ir pripažino mane – baigėsi keiksmai. Ir su Stasiulevičiumi buvome pripažinti geriausiais turo teisėjais“, – pasakoja G. Gutermanas.
Pasak jo, kuo mažiau teisėjas kišasi, tuo geriau, bet vis tiek jis turi valdyti situaciją: „Tik atrodo, kad rungtynėse niekas nevaldo situacijos. Visų pirma dirbi, kad autoritetą išsikovotum, o tada autoritetas jau dirba tau.“


Nuolat kilo aukštyn
Būdamas studentas, G. Gutermanas jau teisėjavo TSRS I lygoje. Vėliau jo karjeros kreivė kilo stabiliai aukštyn – 1979 m. jis tapo tarptautinės kategorijos teisėju ir teisėjavo aštuoniuose pasaulio ir dviejuose Europos čempionatuose, karjeros viršūne tapo ketverios olimpinės žaidynės – pradedant 1980 m. Maskvos ir baigiant 1996 m. Atlantos.
Į olimpines žaidynes patekti sunku ne tik sportininkams, teisėjams – taip pat. „Teisėjų porų labai nedaug būdavo atrenkama – 12, paskui 14. Tad patekęs buvai jau elito žmogus“, – sako G. Gutermanas. Tačiau, nors teisėjauti olimpinėse žaidynėse buvo prestižo reikalas, tuo metu, pripažįsta G. Gutermanas, pasaulio čempionatai būdavo įdomesni ir stipresni: „Į pasaulio čempionatus patekdavo daugiau Europos komandų, o į olimpiadas atvykdavo iš įvairių kontinentų, pavyzdžiui, Brazilija, JAV, kurios tada buvo labai silpnos.“
Tačiau kad ir kokio rango buvo turnyras, buvo ir sėkmingų, ir nesėkmingų rungtynių. Buvo tokių, kai, pasak G. Gutermano, jau nuo trečios minutės norėdavosi, kad jos pasibaigtų. „Labai gerai teisėjavome su Feliksu Gedvilu pasaulio čempionato, kuris vyko Austrijoje ir Vengrijoje, pusfinalyje. Tada vienu įvarčiu laimėjo šeimininkės vengrės. Praktiškai be klaidų teisėjavome. Tarptautinė federacija net atsiprašė, kad negali skirti teisėjauti mūsų finale, nes dirbome pusfinalyje. Paskui filmą vengrai sukūrė, nes labai patenkinti buvo – čempionatas Vengrijoje, laimi šeimininkai, teisėjaujama be klaidų... Vienu švilpuku viską buvo galima sugadinti“, – prisimena ilgametis rankinio arbitras.
Paskutinės oficialios varžybos G. Gutermanui buvo 1997 m. pasaulio čempionatas Japonijoje. Lietuvos čempionatuose, pabaigęs tarptautinę karjerą, kaip nurodyta taisyklėse, 50-ies metų, jis dar švilpė aikštėje 5–6 metus. „Lietuvoje nenustatome amžiaus ribų: jeigu išlaikai fizinio pasirengimo ir teorijos egzaminus, gali teisėjauti. Bet pabaigoje jau pačiam nesinorėjo. Labai anksti pradėjau – tiek metų, rutina pasidarė“, – atsisveikinti su teisėjo švilpuku nebuvo sunku.
Iškart baigęs teisėjo karjerą, G. Gutermanas tapo Tarptautinės ir Europos rankinio federacijų komisaru. Įvertinus G. Gutermano nuopelnus, buvo padaryta taisyklės išimtis, nes įprasta praktika – metų pertrauka po teisėjo karjeros pabaigos.
Pamaina auga
Pasak pagarbą ir pripažinimą tarptautinėje arenoje pelniusio teisėjo, kuris nuo 2007 m. – ir Lietuvos rankinio teisėjų asociacijos prezidentas, šiandienių Lietuvos rankinio teisėjų lygis – labai aukštas.
„Turime keturias tarptautines poras. Mūsų elitiniai teisėjai Vaidas Mažeika ir Mindaugas Gatelis teisėjavo gal ir už mane daugiau. Tai labai stipri pora, mano nuomone, jie turėjo būti jau dvejose olimpinėse žaidynėse, bet vis kas nors pakiša koją – tam reikia užtarimą gauti. Mano laiku Tarptautinėje federacijoje nepajudinamas autoritetas buvo Janis Grinbergas, o dabar tarptautinėse federacijose mes neturime, kas užstoja. Tokią moterų porą kaip Aušra Žalienė ir Viktorija Kijauskaitė irgi ne kiekviena šalis turi. Visą laiką mes turime gerų teisėjų. Vienu metu net penkias tarptautines poras turėjome – net tokios šalys, kaip Prancūzija, Norvegija, tiek nelabai turi. Lietuvai tai itin daug. Latviai turi dvi, estai – vieną porą. Turime ir jaunų gabių žmonių, gimusių 1999–2001 metais. Jie taip pat gali tapti gerais teisėjais. Jaunimo interesas yra – mato, kad tai prestižas“, – Lietuvos rankinio teisėjais patenkintas asociacijos prezidentas.
Daugiau naujienų iš kategorijos Rankinis
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.