Ingvaras Butautas 2017 m. rugpjučio 7 d. 13:40 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Lietuvį rankinis įtraukė Sibire

Legendinis treneris A.Taraskevičius: „Vyrus ir apšaukti gali, pasikeikti. O su moterimis jau nesikeiksi. Reikia tvardytis, moterys greičiau užsigauna.“

1988 m. A. Taraskevičiaus treniruojama Vilniaus „Eglė“ iškovojo IHF taurę.
rankinis.lt nuotr.
1988 m. A. Taraskevičiaus treniruojama Vilniaus „Eglė“ iškovojo IHF taurę.
   
„Suvažiavo aukščiausi sporto vadovai, specialistai, treneriai, Edukologijos universiteto profesoriai. Buvo rodomos skaidrės, kuriose – visas mano gyvenimas. Surinkti mano medaliai, diplomai, nuotraukomis sienos išklijuotos. Nepaprastai esu sujaudintas. Vakaras buvo šiltas ir šaunus. O prieš tai buvau labai gražiai pagerbtas Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete. Esu nustebintas ir dėkoju“, – apie savo jubiliejaus šventę kalba ilgametis rankinio treneris Antanas Taraskevičius.
 
75 metų sukakties proga legendinės Vilniaus „Eglės“, 1988 m. iškovojusios IHF taurę, strategas Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete (LTOK) buvo apdovanotas olimpiniais žiedais. O Lietuvos rankinio federacija (LRF) jubiliatą pagerbė LRF ordinu.

Rankinis įtraukė kariuomenėje

A. Taraskevičius gimė 1942 m. liepos 16 d. Druskininkėliuose, dabartinėje Alytaus apskrityje.

„Vidurinėje mokykloje teko užsiimti visomis sporto šakomis: krepšinis, tinklinis, lengvoji atletika, turistiniai žygiai. Ir net šokti. Buvau aktyvus. Mokykloje susipažinau ir su rankiniu. O Lietuvos kūno kultūros institute įstojau į fechtavimo specialybę. Vos pasimokius tris mėnesius mane pakvietė į sovietų kariuomenę. Tarnavau Sibire. Ten vyko kariuomenės rankinio varžybos. Sužaidus jose, mane iš karto paėmė į visos karinės apygardos rinktinę – į sporto kuopą. Tad trejus tarnybos metus pražaidžiau rankinį. Ir, kai po armijos grįžau į institutą, mokiausi jau rankinio“, – prisimena A. Taraskevičius.
 
Studijuodamas būsimasis garsus treneris žaidė instituto studentų komandoje „Atletas“. O baigęs studijas A. Taraskevičius pakeitė ir miestą, ir ekipą. Pradėjo dirbti respublikinėje sporto mokykloje ir pratęsė rankininko karjerą Lietuvos sostinėje.

„Vilniuje mane paėmė į „Rasos“ komandą, kurią treniravo šviesaus atminimo Janis Grinbergas“, – kalba sukaktuvininkas. „Rasa“ žaidė SSRS antrojoje lygoje. Netrukus A. Taraskevičiui buvo suteiktas sporto meistro vardas.

„Kai J. Grinbergas atsisakė treniruoti komandą, manęs paprašė būti jos treneriu. Kurį laiką treniravau, o vėliau ilgą laiką vadovavau visam Lietuvos moksleivių rankiniui. Ištobulinau moksleivių varžybų vykdymo sistemą. Ir Lietuvos moksleiviai tapo Sovietų Sąjungos lyderiais, sąjunginėse moksleivių spartakiadose tapdavo čempionais“, – pasakoja jubiliatas, Lietuvos vaikų ir jaunių sporto mokyklos vyriausiuoju treneriu dirbęs 12 metų.

„Eglės“ epocha

1980 m. A. Taraskevičius pradėjo dirbti su Vilniaus „Eglės“ rezervu, o dar po kelerių metų – stojo prie reprezentacinės sostinės komandos vairo.
 
„Surinkau iš visų Lietuvos trenerių geriausias jaunąsias rankininkes, visas jas sukvietėme į Vilnių ir dalyvaudavome Sovietų Sąjungos jaunimo pirmenybėse. Trejus metus laimėjom sidabrą, o 1983 tapome SSRS čempionėmis. 1984 m. mane tiesiog prievarta paskyrė „Eglės“ vyriausiuoju treneriu. Kodėl prievarta? Nes nenorėjau ant parako statinės sėdėti“, – juokauja A. Taraskevičius.

Suprantama, „Eglę“ netrukus papildė jo buvusios auklėtinės.

„Atsivedžiau į komandą visas savo Sovietų Sąjungos jaunimo čempiones. Ir iš to jaunimo su likusiomis vyresnėmis rankininkėmis išėjo labai geras lydinys. Dar po trejų metų darbo mes jau laimėjome trečiąją vietą SSRS čempionate ir gavome teisę dalyvauti IHF taurės turnyre. O 1988 m. taurę laimėjome praktiškai ne jokio pasipriešinimo. Įveikėme Vokietijos, Olandijos, Rumunijos, Jugoslavijos komandas. Dar po metų patekome į finalą“, – teigia A. Taraskevičius.

Lietuvai žengiant Nepriklausomybės keliu, „Eglė“, kaip ir kitos šalies komandos, pasitraukė iš SSRS pirmenybių. O po kiek laiko žaidėjas tiesiog išgraibstė žinomi Europos klubai.

Ankstyvaisiais Nepriklausomybės metais A. Taraskevičius be „Eglės“ dar treniravo Lietuvos moterų rinktinę. Su ja 1992 m. B grupės čempionate užėmė ketvirtąją vietą, o 1993 m. jau elitiniame A čempionate užėmė tryliktąją vietą. 

Vėliau dauguma buvusių „Eglės“ rankininkių jau atsisakydavo žaisti nacionalinėje komandoje. Dalis jų vėliau atstovavo Vokietijos, Austrijos rinktinėms.

Nepaisydamas to, treneris labai didžiuojasi savo auklėtinės, Austrijai daug metų atstovavusios Aušros Miklušytės-Fridrikas rezultatais. „Ji buvo pripažinta geriausia pasaulio rankininke. Ir išugdžiau, suformavau ją – aš, perėmęs iš pirmojo trenerio, šviesaus atminimo druskininkiečio Albino Arbačiausko“, – kalba A. Taraskevičius.


16 metų Vokietijoje

Nuo 1999 m. treneris pradėjo naują gyvenimo etapą. „1999 m. man paskambino iš Vokietijos ir pasiūlė dirbti antrosios Bundesligos klube „Zwickau“. Sutikau. Tada aš čia, Lietuvoje, gaudavau 600 litų. Dukra auga, kažkaip gyventi reikia, o perspektyvų tobulėti kaip treneriui Lietuvoje nematyti. Vokiečių kalbą truputį mokėjau. Ir išvažiavau dirbti“, – prisimena treneris.
 
Dvejus metus išdirbus „Zwickau“, jį pastebėjo pirmosios Bundesligos klubas. A. Taraskevičius persikėlė į Bad Hersfeldą Heseno žemėje. Bet po ketverių metų klubas bankrutavo.

„Bet ten manęs paprašė dirbti su vaikais, su mėgėjų lygos komandomis. Likau. Buities, darbo sąlygos ten nepaprastai geros. Turėjau labai geras sąlygas ir metodologiškai tobulėti. Taip ir išdirbau Vokietijoje 16 metų. Bet per visus tuos metus ryšių su Lietuvą nenutraukiau. Siunčiau į Lietuvą metodinę literatūrą treneriams, rašiau straipsnius į žurnalą „Treneris“. Parašiau knygą, atvežiau į Lietuvą – niekaip neįmanoma jos išspausdinti. Kad ją išleistų, iš Vokietijos parašiau 42 laiškus įvairioms instancijoms. Kol pagaliau treneris profesorius Antanas Skarbalius ėmėsi to. Knygą išleido LKKI, treneriai ją išpirko iš karto“, – pasakoja A. Taraskevičius.

2014 m. patyręs specialistas nutarė grįžti į gimtinę. „Man jau buvo per 70 metų. Gėda buvo dirbti užsienyje. Ir fiziškai sunku. Mąstymas stiprėja, bet kūnas silpsta“, – aiškina treneris sugrįžimo priežastis.

Sugrįžus darbo pasiūlymo ilgai laukti nereikėjo.

„Pabuvau Lietuvoje nieko neveikdamas mėnesį, nueidavau į salę pasižiūrėti rankinio. Atvažiavo pas mane į namus dabartinis Kūno kultūros ir sporto departamento generalinis direktorius Edis Urbanavičius, tada vadovavęs VHC „Šviesos“ klubui: „Eik būtinai treniruoti Vilniaus „Šviesos“ vyrų komandos.“ Įkalbėjo. Sakė – laikinai, kol ras trenerį. Po to vėl kartojo, kad laikinai. Taip ir tęsiasi tas laikinumas...“ – juokiasi treneris, 2015 m. atvedęs Vilniaus klubą ant Lietuvos čempionato garbės pakylos.

Išliko moterų treneriu

Nors dabar treniruoja vyrus, A. Taraskevičius neslepia, kad visada save laikė moterų treneriu. O paklaustas, ar yra skirtumas, ką treniruoti, žinomas specialistas atsako: „Dideli psichologijos ir etikos skirtumai. Vyrus ir apšaukti gali, pasikeikti. O su moterimis jau nesikeiksi. Reikia tvardytis, moterys greičiau užsigauna. Moterims duodami lengvesni pratimai, krūviai. Vienodi yra tik didaktiniai principai.“ 

Apie trenerio darbo subtilybes A. Taraskevičius yra parašęs 51 metodinį straipsnį (aštuonis vokiečių kalba) ir knygą „Rankinio treniruotės pratimų įvairovė“.
Daugiau naujienų iš kategorijos Rankinis
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas