Henrikas Pesliakas | 2010 m. kovo 2 d. 19:00 |
![]() ![]() |
Kelias į Dohą. Pirma stotelė – Airinė Palšytė
Pradedame pristatinėti šalies lengvosios atletikos rinktinės, kuri kovo 12-14 dienomis dalyvaus Katare vyksiančio pasaulio uždarų patalpų čempionate narius
Pradedame pristatinėti Lietuvos lengvosios atletikos rinktinės, kuri kovo 12-14 dienomis dalyvaus Katare vyksiančio pasaulio uždarų patalpų čempionate narius. Mūsų šaliai atstovaus šuolininkė į aukštį Airinė Palšytė, rutulio stūmikė Austra Skujytė, sprinterė Lina Grinčikaitė bei vidutinių nuotolių bėgikai Eglė Balčiūnaitė bei Vitalijus Kozlovas. Pirmoji mūsų viešnia – jauniausioji komandos narė Airinė Palšytė.
Šis sezonas Airinei prasidėjo neįtikėtinai – LAF taurės varžybose Vilniuje ji įveikė kartelę, iškeltą į 1,92 metro aukštį bei tapo jauniausia tarptautinės klasės sporto meistre šalies lengvosios atletikos istorijoje. Kartu šis rezultatas tapo bilietu į pirmąjį Airinės gyvenime suaugusių pasaulio forumą. Ar tai buvo netikėtas, tarsi loterijoje išloštas bilietas pačiai šuolininkei? „Prieš sezoną vis pažiūrinėdavau normatyvus į įvairias varžybas, tarp jų ir pasaulio čempionatą. Ir galvodavau: „o, kad aš tiek šokčiau – na, gal kada nors...“ Tikrai tiek stipriai savim nepasitikėjau ir negalėjau sakyt: „taip, aš ten važiuosiu, įvykdysiu aš tą normatyvą“, todėl jį įvykdžius, kelias dienas negalėjau tuo patikėt. Tik prieš keletą dienų pajutau, kad visa tai – realu. Jau ir jaudulys imt pradėjo..."
Kiekvienas sportininkas turi svajonių, didelių ir mažų – kurią lentynėlę Airinės svajonių spintelėje užimdavo dalyvavimas suaugusių pasulio čempionate? „Nors savo lygiu pasaulio čempionatai yra lygūs olimpinėms žaidynėms, pastarosios iškeliamos aukščiau. Man irgi didžiausia siekiamybe lieka Olimpinės žaidynės, galbūt net ne vienos. Kol neturėjau pasaulio čempionato normatyvo, visus planus ir svajones dėsčiau būtent 2012 metų Londonui – technikos tobulinimas, treniruočių intensyvumas. O dabar dėl to jau per daug nesijaudinu – dirbu taip, kaip dirbau, stengiuos akcentuoti psichologiją. „Peršokau“ dvejus metus planų, tad Olimpiada jau nebėra tokia svajonė, kokia buvo anksčiau – tai tik dar vienas įrašas ateities planuose.“

Kaip pasikeitė treniruočių procesas po to, kai tapo aišku, kad žiemą atsiranda iki tol neplanuotas startas, taip pat Europos čempionatas Barselonoje? „Keista, jog daug kas galvoja, jog ruoštis vienoms ar kitoms varžyboms reikia skirtingai. Šuolio į aukštį esmė – aukštis kyla, o tu turi daryt tą patį. Tik tada nugalėsi kartelę ir įveiksi anksčiau neįveiktą aukštį. Ruošiantis čempionatui nekeitėme jokių treniruočių planų, darome tą patį, kaip ir iki kitų varžybų, šokinėjame vis dar tiek pat kartų per savaitę. Aišku, atsirado šiek tiek daugiau psichologinio pasiruošimo – tai vienintelė naujovė.“
Dauguma sportininkų apie keliamus tikslus ir rezultatus konkrečiose varžybose kalba labai atsargiai ir be jokių skaičių, tuo tarpu Airinė šiek tiek išsiskiria. Kokius tikslus kelia ji pati, trenerė, lengvosios atletikos federacija? „Galbūt pradėsiu nuo savęs, nes šokinėt reikės man. Giliai širdy visi turi svajonių, todėl nuo jų neišsisuksiu ir aš, bet apie tai iš anksto nekalbama. Vertinu save ganėtinai objektyviai – peršokti pradinį man bus psichologiškai sunku (visgi tokio dar nesu šokus atrankoje), tačiau manau, jog peršoksiu, ir bendroje povaržybinėje statistikoje rezultatas turėtų svyruoti nuo 1,85 metro iki daugiau. Žinoma, stengsiuos iš paskutiniųjų, važiuoju ne susirinkti autografų ar pabendrauti su šeichais, važiuoju ne tik semtis patirties ar „apsišaudyti“, važiuoju kovot dėl kiekvieno centimetro ir kiekvieno bandymo. Trenerė mano, kad vien patekimas į tokias varžybas yra didelis laimėjimas, iš dalies su tuo sutinku. Federacijos tikslų negirdėjau, bet, niekam nenuostabu, jog visada valdžia tikisi kuo geresnių ir aukštesnių rezultatų. Labai daug kas priklauso nuo sėkmės, o aš stengsiuos, tikiu, kad man turi pavykt.“
Kai kas teigia, kad tokiame amžiuje dalyvavimas suaugusių varžybose sportininką gali traumuoti psichologiškai, Iš ankstesnių Airinės pasisakymų galima spėti, jog ji su šiuo teiginiu nesutinka. „Tikrai nesutinku. Koks gali būti traumavimas, kai jaunam žmogui yra suteikiama galimybė pažinti, stebėti, mokytis, kaupti patirtį. Suaugusiųjų varžybose Lietuvoje dalyvauju jau ne pirmus metus. Labai džiaugčiausi, jei tokių varžybų (suaugusiųjų) tarptautinėje arenoje būtų kuo daugiau. Reikia to nedidelio streso, kad galėčiau iš to krautis patirtį. Pirmą kartą bus baisu, antrą – mažiau, o trečią kartą jau galbūt visai nežymiai. Trenerė man sako – esi tarsi išlepintas ančiukas, kuris lyg ir moka plaukt, bet vandens dar nematė. Tad reikia įspirti tą ančiuką į vandenį, sukelt jam stresą ir leist kabarotis pačiam. Juk tik taip išmokstama plaukt. Vien teorijos neužtenka.“
Kaip šuolininkė mano, kuris komponentas labiausiai įtakos jos pasirodymą Dohoje – aplinka, šuolininkės šalia ar dar kas nors kito? „Paradoksalu, bet turbūt patirties stoka – tačiau nedrįsčiau teigti, kad tai įtakos tik į blogąją pusę, taip pat labai aukštas konkurenčių lygis. Esu tikra, kad po tokio starto pasaulio jaunimo čempionate Kanadoje jausiuos visiškai rami ir nedrebančiomis kinkomis. O geriausios pasaulio aukštininkės šalia – tik teigiamos emocijos, gera bus jaustis viena iš jų.“
Ar jaunoji šuolininkė domisi, kurios stipriausios pasaulio šuolininkės startuos čempionate, ar analizuoja jų pasirodymus? „Taip, seku šio sezono statistiką, atskiras šuolininkių biografijas, progresą. Lyginau su savim, žiūrinėjau, kiek kokia šuolininkė šoko būdama mano amžiaus. Jau žinau, kad jauniausia čempionato dalyvė po manęs bus bent 5 metais vyresnė. Tačiau tai kelia ne baimę, o malonų kirbuliuką širdy – aš tarp patyrusių šuolininkių būsiu gerokai anksčiau nei kitos.“ Bet juk būtent dėl šių faktų žiniasklaidos dėmesys lietuvaitei beveik garantuotas, tikėtina, jog jis bus gan įkyrus. Ar būsima žurnalistė (būten šią specialybę Airinė žada rinktis vasarą, baigusi vidurinę mokyklą) tam ruošiasi? „Žiniasklaidos dėmesys niekam nekenkia, todėl tikrai neatsiribosiu ir nebėgiosiu nuo žiniasklaidos, jei iš tikrųjų ten manimi kas nors domėsis. O kažkokio didesnio ruošimosi iš savo pusės nerengiu. Tereikės prisiminti savo anglų kalbos žinias ir būti drąsiai. To užteks. Kuo greičiau tai praeisiu, tuo geriau bus man pačiai “
Ir pabaigai – A.Palšytės prognozės – kaip atrodys šuolio į aukštį garbės pakyla po finalo? „Jei neatsitiks kažkas paranormalaus pirma bus Blanka Vlasič, antra Ariane Fridrich. Trečia....neprognozuosiu.....“
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.