Julius Bliūdžius 2010 m. spalio 28 d. 21:43 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Sporto mokykloms - kritikos lavina

Futbolo federacijos vadovai teigia, jog nėra normalu, kad sporto mokyklas baigusius jaunuosius futbolininkus reikia mokyti... futbolo pagrindų.

Stasys Stankus ir Liutauras Varanavičius
lff.lt nuotr.
Stasys Stankus ir Liutauras Varanavičius
 

Pakvietę sporto žurnalistus kartu papusryčiauti, Lietuvos futbolo federacijos (LFF) vadovai pasidalijo mintimis apie jaunųjų Lietuvos futbolininkų ugdymo spragas. LFF prezidentas Liutauras Varanavičius, techninio skyriaus direktorius Stasys Stankus ir nacionalinės rinktinės treneris Raimondas Žutautas negailestingai kritikavo sporto mokyklų veiklą ir išreiškė viltį, kad ateityje didesnį dėmesį vaikų ugdymui skirs patys futbolo klubai. Pateikiame pasisakymų ištraukas.

 

APIE SPORTO MOKYKLAS

 

L.Varanavičius: Yra darbų, kuriuos reikėtų padaryti, bet futbolo federacija nepajėgi to padaryti. Šiandien yra tokia situacija, kad neturime visiškai jokios įtakos vaikų ruošimui sporto mokyklose, iš kurių jie ateina į Nacionalinę akademiją.

 

Yra tarybinė sporto mokyklų sistema, kuri niekuo nepasikeitė nuo to, kas buvo prieš dvidešimt metų. Išskyrus tai, kad jos dabar dirba be jokios priežiūros. Jei tarybiniais metais mokyklas testuodavo, tikrindavo, reikėdavo kažkam atsiskaityti, tai šiandien sporto mokyklos yra niekam neatskaitingos. Deja, tokia yra realybė.

 

Šiuo metu šeši tūkstančiai vaikų yra sporto mokyklose, pavaldžiose savivaldybėms, ir tik apie du tūkstančiai – klubuose. Per metus vidutiniškai vienam vaikui sporto mokyklose išleidžiama apie 4000 litų valstybinių lėšų, tuo tarpu, pavyzdžiui, Gargždų „Bangos“ klube – 1000 litų.

 

S.Stankus: Kai ieškome kaltų, kodėl nėra rezultatų, problema atsiremia į sistemą. Matome aiškią tendeciją – vaikų skaičius sulig kiekviena amžiaus grupe kylant į viršų mažėja. Sporto mokyklose viskas paremta valandų skaičiumi, o tai riboja masiškumą.

 

Sporto mokyklose svarbiausia – užimtumas, iš trenerių nereikalaujama meistriškumo. Treneriui svarbiausia laiku ateiti į darbą ir laiku išeiti. Bet treneris yra kūrybinis asmuo. Neužtenka standartiniais pratimais užimti vaikų.

 

Esame parengę ir pateikę daug metodinės medžiagos, kaip dirbti su įvairių amžiaus grupių vaikais. Išnagrinėjome treniravimo ypatumus, išleidome leidinių, kaip futbolą integruoti futbolo lavinimo pamokose. Pasiūlėme varžybų sistemą tokią, kokia yra Vakarų Europoje, kur vaikai žaidžia su atitinkamai mažesniu kamuoliu, mažose aikštelėse, o jauniausi tiesiog mėgaujasi žaidimu neakcentuojant rezultato. Tačiau valstybinių sporto mokyklų vadovai ir treneriai nėra suinteresuoti dirbti pagal šią sistemą.

 

R.Žutautas: Lietuviai džiaugiasi, kai kaimyno stogas dega. Taip ir futbole. Kai atidarėme Akademiją, visų mokyklų tikslas tapo vienas – bet kokia kaina įveikti Akademiją. Visi žiūri į rezultatą. Niekas nežiūri į bendrą tikslą – auginti pamainą. Vyksta karas. Prisisteigė „n“ mokyklų, kurioms svarbiausia nugalėti, o ne ugdyti.

 

Normalu, kad tas varžymąsis atsiranda vyresnėse amžiaus grupėse, tačiau tai neturi vykti mažųjų sąskaita. Kai iš grupės 6-9 metų vaikų gauna žaisti vos pusė, likusieji greitai nusivilia ir meta treniruotes, o mes prarandame potencialius talentus.

 

Ką padarė užsienyje? Vaikų varžybose visiškai nustojo skaičiuoti rezultatą. Nėra skaičių, nėra turnyrinių lentelių. Jie tiesiog žaidžia. Penkias minutes vieni, penkias minutes – kiti. Tai šiemet įgyvendinome ir Gargžduose. Man nesvarbu, kad mūsų vaikai pralaimi 0:20, svarbiausia, kad jie žaidžia ir tobulėja.

 

APIE KLUBUS

 

S.Stankus: Sporto mokyklos niekaip negali pakelti masiškumo. Yra duotas valandų skaičius ir viskas. Tuo tarpu privačios mokyklos gali išsilaikyti tik Vilniuje, nes tokias mokyklas savo pinigais dotuoja tėvai, rajonuose pakankamai lėšų neįmanoma surinkti.

 

Norėjome sekti Vakarų pavyzdžiu – skatinti klubus auginti pamainą. Buvo laikai, kai klubai turėjo nemažai pinigų, ir galėjo pradėti tai daryti. Bet – ne, jie nenorėjo. Jie ignoravo mūsų pasiūlymus, nes lengviausia – sudaryti kontraktą su sporto mokykla, taip atitikti licencijavimo reikalavimus ir imti jaunus žaidėjus iš ten. Šiuo metu tėra tik vienas kitas klubas, kuriam rūpi pačiam ugdyti jaunimą.

 

L.Varanavičius: Negalima sakyti, kad klubai visiškai to nenori. Tendencija atsiranda. Atsiranda kitokio tipo klubai. Klubai, kurie pradeda visai kitaip mąstyti. Tai – Gargždai, Mažeikiai, Marijampolė, Vilniaus „Žalgiris“. Kiekvienas normalus klubas turi turėti penkiolika komandų – dešimt įvairaus amžiaus berniukų, dvi mergaičių, vieną veteranų, be abejo, pagrindinę ir dublerių. Gargždai šiandien beveik tai turi.

 

Nėra paslaptis, šiandien turime problemą su dviem aukščiausios lygos klubais – „Šiauliais“ ir „Ekranu“, kurie visais įmanomais būdais stengiasi išvengti būtinybės auginti savo vaikus. Tačiau kitąmet jiems išimčių nebus. Pasirašė sutartis su sporto mokyklomis, bet buvo pasakyta, kad tai – paskutiniai metai.

 

Licencijavimą pradėjome prieš penkis metus. Tuo metu buvo tik pageidaujama, kad klubai turėtų vaikų komandas. Šiais metais buvo penki klubai, turintys vaikų sekcijas, kitąmet bus šeši. Taip tą skaičių didinsime, kol pasieksime mus tenkinantį. Galiausiai klubai, kurie to nedarys – negaus licencijų.

 

APIE AKADEMIJĄ

 

S.Stankus: Kodėl buksuoja Akademija? Nes Akademija gauna futbolininkus be elementarių futbolo pagrindų ir turi gaišti laiką pradmenims, užuot tobulinusi jų įgūdžius ir ruošdama juos suaugusiųjų futbolui. Iki 12 metų būsimiesiems žaidėjams turėtų būti diegiami futbolo pagrindai, nuo 12 iki 15 metų vykti tobulinimo procesas, nuo 15-18 metų ugdomas meistriškumas. Jei treneriai padaro klaidų pirmose pakopose, tai atsiliepia žaidėjams kitose.

 

Be to, kiekvienoje pakopoje turi dirbti kiti treneriai. Pas mus tas pats treneris dirba su vaikais nuo 6 iki 18 metų. Jokioje futbolo šalyje taip nėra. Negali treneris dirbti su aštuoniolikmečiais, o šiems baigus mokyklą vėl grįžti prie šešiamečių. Tai visai kita specifika, kiti reikalavimai.

 

Akdemija gaišta laiką taisydama sporto mokyklų darbo spragas, todėl federacija įgyvendins naują futbolo talentų paieškos ir rengimo programą, kuri padės paruošti vaikus prieš jiems ateinant į Akademiją.

 

L.Varanavičius: Išties, realybė yra tokia, kad tuos vaikus, kuriuos sporto mokyklos ruošia nuo šešerių metų, atėjusius į Akademiją reikia iš naujo mokinti žaisti futbolą. Tai yra pasekmė to, kad mes neturime jokios įtakos sporto mokykloms. Iš klubų ateina kitokie vaikai. Bet klubai su vaikais, dėka licencijavimo, pradėjo dirbti tik prieš 3-4 metus. Iš pradžių per prievartą, vėliau atsirado ir gražių iniciatyvų.

 

Mūsų kaltė, kad tikėjome, jog su sporto mokyklomis galima dirbti kartu ir pasiekti rezultatą. Išties, galvojome, kad sporto mokyklų vadovai suinteresuoti auginti vaikus. Deja, supratome, kad pakeisti sistemą yra beviltiška. Dabar nebebandome to daryti. Sporto mokyklų interesas vienas – laimėti čempionatą ir gauti aukštesnę tarifikaciją. Taip, tai buvo ir sovietmečiu, bet tuomet buvo ir tam tikra atskaitomybė.

 

Futbolo strategijoje parašyta, kad viską turime statyti ant klubinės sistemos. Nėra vilties pakeisti sporto mokyklų sistemą. Sistema yra ydinga, bet jei valstybei ji tinka – mes nebandysime kovoti su valstybe ir keisti valstybinę sistemą. Egzistuoja nusistatymai, nenoras, korupciniai mechanizmai, kuriuose nenorime dalyvauti.

 

Konsultuodamiesi su FIFA paruošėme talentų rengimo programą, ketveriems metams gavome finansavimą – 400 tūkst. JAV dolerių. Tai nėra dideli pinigai, bet ši programa leis atsverti tą situaciją, bent kol atsiras popamokinio ugdymo krepšeliai ir didesnis klubų noras ugdyti savus žaidėjus.

 

* * *

 

Plačiau apie futbolo talentų paieškos ir rengimo programą

 

Programoje didesnis dėmesys bus skiriamas šalies regionams, individualiems talentingų sportininkų gebėjimams ankstyvame amžiuje vystyti ir jų trenerių kvalifikacijai kelti. Kasmet šalies regionuose bus atliekama gabiausiųjų futbolininkų atranka - futbolo specialistai stebės ir vertins jaunuolių žaidybinius ir individualius gebėjimu, atrinktiems futbolininkams sudarys individualią rengimo programą ir stebės, kaip jie tobulėja. Geriausiems treneriams bus siūloma ne tik kvalifikacijos kėlimo, bet ir papildoma finansinio motyvavimo sistema. Gabiausi ir labiausiai patobulėję sportininkai bus kviečiami į Nacionalinę futbolo akademiją. Rengiant šią programą buvo konsultuotasi su įvairiais specialistais, analizuojama geriausia vaikų ir jaunimo rengimo praktika kitose Europos šalyse. Šią savaitę FIFA vykusiame „Goal“ komiteto posėdyje jai buvo pritarta ir skirtas finansavimas ketveriems metams.

  

 


Daugiau naujienų iš kategorijos Futbolas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas