Robertas Trakys 2017 m. gegužės 4 d. 15:12 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Bėgime liko nenugalėtas

Prezidentas Valdas Adamkus apie lengvaatlečio karjerą: „Gyvenau pusbadžiu, bet buvau greičiausias Lietuvos žmogus“

V. Adamkavičius 1948-aisiais
V. Adamkavičius 1948-aisiais
   
Vietoje įprastų sprinto starto kaladėlių – iškasta duobė. Vietoje guminės stadiono dangos – šlakas. Tvirtai sudėtas tamsiaplaukis jaunuolis, nepaisant dabartiniams sportininkams sunkiai įsivaizduojamų sąlygų, stadiono taku skrieja tarsi žaibas. Finišavus protokole užrašomi tokie žodžiai: Voldemaras Adamkavičius, 100 m – 10,8 sek.
 
„Aš gyvenu lengvąja atletika“, – praėjus daugiau nei 70 metų išsprūsta iš Lietuvos Prezidento Valdo Adamkaus lūpų. Būtent jis penktame dešimtmetyje turėjo teisę vadintis... greičiausiu lietuviu pasaulyje. 
 
1946-ųjų rugsėjo 20-oji. Vokietijos mieste Augsburge vyksta Pabaltijo varžybos, kuriose rungiasi karo metu gimtines palikę Lietuvos, Latvijos ir Estijos sportininkai. V. Adamkus, tuomet dar V. Adamkavičius, 100 m įveikė per 11,0 sek. ir pirmą kartą įsirašė savo pavardę į neoficialią Lietuvos rekordų knygą. Vėliau būsimam šalies vadovui pavyko pasiekti dar įspūdingesnių rezultatų – į tolį V. Adamkus nušoko 7,24 m, o 100 m nubėgo per 10,8 sek.
 
„10,8 sek. yra mano asmeninis geriausias rezultatas. Mano supratimu, būtų labai netikslu sakyti, kad tai yra Lietuvos rekordas. Vokietijoje būdamas pabėgėlių stovykloje, sporto šakų varžybose dalyvavau niekuo nesurištas su to meto Lietuvos struktūra, kadangi nepriklausiau lietuvių sporto klubui. Matau tą skirtumą suprasdamas visą Lietuvos sporto istoriją ir kaip sportininkas“, – rekordo savintis nenori V.Adamkus.
 
Vis dėlto Prezidentas pripažįsta, kad tuo metu buvo greičiausias tarp lietuvių.
 
„Buvau greičiausias Lietuvos žmogus, to nepaneigsi, bent išeivijoje tai tikrai. Atvirai pasakius, per visą sportinį laikotarpį, kurį praleidau lengvojoje atletikoje, buvau nenugalėtas, – prisiminė V.Adamkus. – O šuoliuose į tolį toliau peršoko Algimantas Kernius – aš 7,24 m, o jis 7,27 m. Nenoriu, kad būtų nenusipratimas, nes negaliu pripažinti, jog tai yra Lietuvos rekordai.“
 
Kaip ir kiekvienas sportininkas V.Adamkus turėjo svajonę varžytis olimpinėse žaidynėse. 1944-aisiais turėjusi vykti olimpiada dėl Antrojo pasaulinio karo buvo atšaukta, tačiau viltis dalyvauti 1948-ųjų Londono olimpinėse žaidynėse ruseno. V.Adamkus, būdamas vienas iš išeivijos sporto organizacijos vadovų, derėtis dėl galimybės Lietuvos sportininkams varžytis svarbiausiame sporto renginyje netgi vyko į Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) būstinę Šveicarijoje.
 
„Buvo sudaryta delegacija, nuvažiavome į olimpinį komitetą Ženevoje ir tuo pagrindu, kad Lietuva buvo ypatingai stipri krepšinyje, kovojome dėl tam tikrų moralinių teisių, – pasakojo V.Adamkus. – Prasidėjo kelias, pirmoji po karo olimpiada vyko Londone. Tačiau olimpiniame komitete Ženevoje man buvo atsakyta, kad Lietuvos, kaip valstybės, žemėlapyje nėra – yra Sovietų Sąjunga. Taip klausimas buvo užbaigtas. Svajonė buvo užbraukta, o mums durys – užtrenktos...“
 
V.Adamkaus pasiekimai įspūdį darytų ir šiomis dienomis. 100 metrų bėgdamas per 10,8 sek. sportininkas galėtų kovoti dėl apdovanojimo šalies čempionate.
 
„Sunku pasakyti, kurioje vietoje būčiau dabar. Kada aš augau, nebuvo bėgimo takų, danga buvo visai kita – šlakas. Starte išsikasdavome duobutes su kastuvėliais, be starto kaladėlių, – pasakojo dvi kadencijas Lietuvai vadovavęs V.Adamkus. – Tame pačiame Kauno stadione, jaunas pradedantis sportininkas, bėgau po 11,3 sek. Lengvosios atletikos federacijos prezidentas Eimantas Skrabulis, taip pat buvęs sprinteris, yra pasakęs, kad atsižvelgiant į sąlygas, rezultatus, kuriuos pasiekiau šlaku bėgdamas, dabar lengvai bėgčiau per 10,5 sek.“
 
Papildai, treniruočių stovyklos, sportbačiai, sportinė apranga – šie sportavimą palengvinantys dalykai prieš 70 metų neegzistavo. Maža to, sportuoti trukdė maisto stygius, o V.Adamkus neturėjo ir trenerio.
 
„Sėdėjome ant bado ribos, be jokių trenerių. Aš laikau, kad lengvojoje atletikoje esu savamokslis – tiek šuoliuose į tolį, aukštį, tiek bėgimuose. Jei būčiau patekęs bent į kokio trenerio rankas bei gyvenęs normaliose sąlygose, nes, atvirai pasakius, gyvenau pusbadžiu... Išeivijos stovyklose maisto buvo vos vos, o ir jis nebuvo maistingas, tad negalėjai galvoti apie tinkamą pasiruošimą, – prisiminė V.Adamkus. – Normaliose sąlygose – su treneriu ir pasikeitusia technika – mano laikas būtų kitoks. Bet tai yra tik neišsipildžiusi svajonė.“

 
Dopingas. Sportuojant Prezidentui, apie draudžiamus preparatus nebuvo žinoma. Nors, tikėtina, sukčiaujančių lengvaatlečių būta ir tada.
 
„Tuo metu apie dopingą absoliučiai niekas nekalbėjo ir vargu, ar žinojome. Dopingą pirmą kartą išgirdau po Londono olimpinių žaidynių. Girdėjau, kad buvusi Sovietų Sąjungos komanda jau naujojo jį. Tiek Sovietų Sąjungos, tiek rytinės Vokietijos sportininkai savo rezultatus, ypatingai plaukikai, galėjo pasiekti todėl, kadangi naudojo dopingą“, – teigė V.Adamkus.
 
Nuo lengvosios atletikos aktualijų per septynis dešimtmečius V.Adamkus nenutolo – kol leido sveikata, tol sportavo, aplankė įspūdingą skaičių varžybų, tautiečių startus sekė ne tik per televizorių, bet ir gyvai.
 
„Džiaugiuosi padaryta pažanga, moksliniu požiūriu sportininkų parengime, sąlygų treniruotis sudarymu. Nepalyginami dalykai, kas buvo apie 1940-1950 metus ir dabar – tarsi dangus ir žemė“, – šyptelėjo Prezidentas.
 
Didelį džiaugsmą V.Adamkui sukėlė Airinė Palšytė ir jos triumfas Europos uždarų patalpų čempionate.
 
„Ar žiūrėjau A.Palšytės šuolius Belgrade? Kalbos nėra! Stebėjau kiekvieną jos šuolį su jauduliu, bijojau, kad tik jai pavyktų tą padaryti... Be galo džiaugiuosi. Galvoju, kad olimpinėse žaidynėse ji dar mus nudžiugins, galbūt dar geresniu rezultatu bei olimpiniu medaliu“, – prognozavo V.Adamkus.
 
Su nekantrumu V.Adamkus laukia ir pasaulio čempionato, vyksiančio Londone – mieste, kuriame galėjo išsipildyti jo paties olimpinė lengvaatlečio svajonė.
 
Svarbiausi V.Adamkaus pasiekimai lengvojoje atletikoje:
 
1948 metų Pavergtųjų tautų žaidynės – 2 aukso medaliai (šuoliai į tolį; šuoliai į aukštį), 2 sidabro medaliai (100 m; 4x100 m estafetė).
 
Asmeniniai rekordai: 100 m – 10,8 sek., šuoliai į tolį – 7,24 m.
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas