Marytė Marcinkevičiūtė 2010 m. kovo 1 d. 13:51 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Ritas Vaiginas: ateityje vegetuoti negalima

Šalies sportui vadovaujantis Ritas Vaiginas iš žiemos sporto atsovų lauks ne tuščių kalbų, o konkrečių artėjančio kito olimpinio ciklo planų

Ritas Vaiginas nėra nusivylęs olimpinėmis žiemos žaidynėmis Vankuveryje
Stasio Petkaus nuotr.
Ritas Vaiginas nėra nusivylęs olimpinėmis žiemos žaidynėmis Vankuveryje

 
Tai buvo pirmosios jūsų olimpinės žiemos žaidynės, kurias stebėjote. Kokį įspūdį jos paliko?
Maniau, kad jų organizacija, ažiotažas ir susidomėjimas bus panašaus lygio kaip ir Pekino vasaros olimpinės žaidynės, kurias stebėjau. Tačiau įspūdis mažesnis, ir tai natūralu. Vankuveryje rungtyniavo perpus mažiau sportininkų, jie atstovavo gerokai mažiau šalių. Per vasaros olimpines žaidynes dalyvauja apie 200 šalių, o žiemos – tik 80. Taigi mažiau ir sportininkų. Kanadiečiai puikiai pasirengė olimpinėms žaidynėms. Įspūdį paliko savanorių, ateinančių į pagalbą įvairiose situacijose, darbas. Jų buvo pilna visur – oro uoste, gatvėse, viešbučiuose, sporto bazėse. Dėl apdovanojimų rungėsi 5 tūkst. atletų, o savanorių buvo 16 tūkstančių. Kiekvienam sportininkui teko po tris savanorius, tačiau jie dirbo ne su atletais, o su turistais, atvykusiais stebėti olimpinių žaidynių. Nesu nusivylęs olimpinėmis žaidynėmis, bet pasakyti, kad žiemos olimpinės žaidynės – išskirtinis renginys, negalėčiau. Aplinkai ir nuotaikai įtakos turėjo ir oras. Atskridę į Kanadą pasijutome lyg pavasarį – pliusinė temperatūra, 8–10 laipsnių šilumos, lijo lietus. Skleidėsi pumpurai, sprogo medžiai, visa tai nelabai derinosi su žiema. Tačiau dauguma varžybų vyko ne pačiame Vankuveryje, o 120 km nutolusiame kalnų kurorte Visleryje, kur, nors ir lijo, kalnuose nusidriekusiose trasose buvo daug sniego. Olimpinių žaidynių organizatoriai padarė viską, kad jose sniego netrūktų. 
 
Kaip vertinate Lietuvos sportininkų pasirodymus?
Prieš išvykdami į Vankuverį žinojome mūsų sportininkų galimybes. Kokie jų reitingai buvo prieš žaidynes, tokias vietas jie ir užėmė. Stebuklų nesulaukėme, sportininkai pasirodė pagal savo galimybes. Žinojome, kad Diana Rasimovičiūtė – stabili biatlonininkė ir gali patekti į geriausių sportininkių 30-uką. Taip ir buvo – Vankuveryje sportininkė sprinto distancijoje buvo 25-a, o 15 km nuotolyje – 30-a. Jeigu Diana būtų buvusi taiklesnė ugnies linijose, galėjo užimti ir aukštesnes vietas. Šiai sportininkei neturime jokių priekaištų, tai tikrai perspektyvi jauna biatlonininkė. Šiek tiek nuvylė mūsų slidinėjimo lyderė Irina Terentjeva. Ji jau trečią kartą dalyvavo olimpinėse žiemos žaidynėse. Visi manėme, kad ji gali gerai pasirodyti, nustebinti save ir mus, pasiekti gerų rezultatų. Tačiau jos galimybės tokios, jog rungtyniauti dar geriau sportininkė jau nebegali. Ir ateityje iš jos sunku tikėtis svarių rezultatų. Tačiau visaginietei šiandien Lietuvoje pamainos nėra, I. Terentjeva gerokai pajėgesnė už kitas. Tačiau per svarbias tarptautines varžybas ji būna tarp atsiliekančiųjų. Gerai vertinti reikėtų mūsų jaunų debiutantų Manto Strolios ir Modesto Vaičiulio pasirodymą, ypač komandiniame sprinte, kur jie parodė didelį kovingumą ir galimybes tobulėti.
 

Kokių minčių kilo stebint olimpines žiemos žaidynes?
Pasibaigus žaidynėms, kviesime visų Lietuvos žiemos sporto šakų federacijų vadovus, išklausysime jų ataskaitų, aiškinsimės, kaip jie ateityje numato elgtis su žiemos sportu ir jį plėtoti. Norėtume išgirsti jų strategiją, koncepciją ir viziją, nes viską palikti savieigai ar kaip mėgėjai rengtis olimpinėms žaidynėms nebegalime. Ateityje vegetuoti negalima. Federacijų vadovų prašysime aiškumo, kad jie pasakytų, kur mes turime perspektyvų. Nenoriu, kad tai būtų tuščios kalbos, viskas turi būti pagrįsta konkrečiais rezultatais. Suprantu, kad Lietuvoje nėra gerų sąlygų slidinėjimui ir biatlonui plėtoti, bet jeigu turime perliukų, federacijų vadovai mus turės įtikinti ir konkrečiai pagrįsti, kad tie talentai gali deramai atstovauti šaliai Sočio olimpinėse žaidynėse. Sportininkai pirmiausia turės gerai pasirodyti per pasaulio ir Europos čempionatus. Mums pagaliau reikėtų apsispręsti, kad jeigu nesame pajėgūs rungtyniauti su geriausiais tradicinių žiemos sporto šakų – slidinėjimo ir biatlono – sportininkais, galbūt reikėtų pasirinkti specifines sporto šakas – akmensvydį, akmenslydį, kurioms nereikia ypatingų sąlygų, užtenka ledo ritulio aikštelės ar čiuožyklos, taip pat čiuožimą trumpuoju taku, nes sportininkus galima rengti ir mūsų sąlygomis. Mūsų laukia rimtas pokalbis, analizė. Tikimės sulaukti konkrečių artėjančio kito olimpinio ciklo planų. Turėtume pakalbėti apie trenerius – reikėtų, kad jaunus, perspektyvius sportininkus rengtų profesionalūs treneriai. Sportininkams buvo sudarytos geros sąlygos rengtis Vankuverio olimpinėms žiemos žaidynėms, užtikrintas finansavimas, jie galėjo išvykti į treniruočių stovyklas, gavo visą išlaikymą. Tad galima daryti išvadą, jog yra spragų slidinėjimo trenerių. rengiančių pačius sportininkus, darbe. O dėl Sporto departamento – mes tikrai užtikrinsime sportininkų pasirengimą ir Sočio olimpinėms žiemos žaidynėms. 
 
Tie rimti pokalbiai vykdavo po kiekvienų olimpinių žiemos žaidynių, tačiau gyvenimas parodė, kad pakalbame ir toliau nieko nedarome. Ar taip neatsitiks ir šiemet?
Nežinau, kas būdavo ankstesniais metais. Manau, kad upelis toliau taip lengvai ta pačia linkme netekės, stengsimės ką nors pakeisti. Esu Sporto departamento generalinis direktorius ir mano vienas uždavinių bei prioritetų – ne sėdėti ir nieko nedaryti, bet dirbti ir stengtis, kad būtų plėtojamos ir ne tokios populiarios sporto šakos. Tarp tokių sporto šakų – ir žiemos sportas. Vankuveryje apie tai kalbėjomės su Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) vadovais. Manau, kad po žaidynių privalome sėsti prie vieno stalo su LTOK, Lietuvos olimpinio sporto centro, federacijų sporto vadovais ir rimtai kalbėtis apie žiemos sportą, išsiaiškinti, kokios jo perspektyvos, kam turime skirti daugiausia dėmesio. Nieko naujo nepasakau, tačiau kitų šalių pavyzdžiai rodo štai ką. Tarkim, Olandija – valstybė, kuri už mus ir daug stipresnė, ir galingesnė ekonomiškai, tačiau ji ne blaškosi po visas žiemos sporto šakas, o tradiciškai puoselėja greitąjį čiuožimą, ledo ritulį, slidinėjimą, akmenslydį. Ir jiems to užtenka. O mes blaškomės, menkus sporto pinigėlius visiems dalijame lyg tą cukrų po truputėlį, ir tai neduoda reikiamo rezultato. Reikėtų koncentruotis į kelias perspektyvias sporto šakas, daugiausia dėmesio skirti jų finansavimui ir sudaryti tinkamas sąlygas. 
 

 
Problemų yra, tačiau Jūsų nuotaika Vankuveryje tikriausiai nebuvo bloga. Žaidynės buvo gražios, mūsų sportininkai pasirodė nei gerai, nei blogai. Be to, jie buvo labai gražiai aprengti, per televizorių atrodė įspūdingai.
Nuotaika tikrai nebuvo bloga. Olimpiečių negalime smerkti, jie iš tikrųjų padarė viską, ką šiandien leido jų galimybės ir jėgos. Tikrai didžiuojuosi D. Rasimovičiūte, mačiau ją po kiekvieno starto. Sportininkė verkdavo, jaudindavosi dėl savo startų, nes tikėjosi pasirodyti dar geriau, tačiau trūko truputėlio laimės šaudykloje. Stengėsi ir slidininkai, nors jie ir neiškovojo aukštų vietų, tačiau garbingai atstovavo Lietuvai. Mūsų šalis buvo matoma, trispalvė – taip pat, Lietuvos vardas buvo minimas. Puikus pavyzdys – mūsų olimpinė sportinė apranga ir visa ekipiruotė. Tai iš tikrųjų fantastiška. Mes, delegacijos vadovai, į Vankuverį vykome pasipuošę olimpine apranga ir dauguma žmonių prie mūsų prieidavo ir girdavo, kokia graži mūsų sportinė apranga, ypač ta žalia spalva. Per iškilmingą žaidynių atidarymą labiausiai išsiskyrė Italijos ir Lietuvos olimpiečiai. Ta sportinė apranga mums padarė didelę reklamą – pagal jos grožį tikrai pirmavome žaidynėse. Jeigu ne medaliais, tai bent sportine apranga galėjome nuoširdžiai pasidžiaugti.
Sveikinu LTOK, kad į Vankuverį neišsiuntėme daugiau olimpiečių. Šeši sportininkai buvo pats tas. Mums niekas negalės priekaištauti, kad išvaistėme pinigus. Kaip pasakė LTOK prezidentas Artūras Poviliūnas, latviai delegavo 60 sportininkų, tiek pat buvo aptarnaujančiojo personalo – gydytojų, masažuotojų, slidžių tepėjų, trenerių... Tai jau per 100 žmonių, vien juos aprengti kainavo tiek, kiek mūsų visos sportinės delegacijos dalyvavimas olimpinėse žaidynėse. O mes šį klausimą išsprendėme ekonomiškai ir efektyviai. 
 
Stebėjote tik pusę olimpinių žaidynių ir sugrįžote namo. Kodėl?
Iš anksto buvau suplanavęs, kiek būsiu Vankuveryje. Neturiu tiek laiko ir galimybių žiūrėti visas olimpines žaidynes. Savo išvyką planavau su mūsų sportininkų startais, juos visus mačiau, nesulaukiau tik kalnų slidininko Vitalijaus Rumiancevo pasirodymo. Pagrindinis mano tikslas ir buvo pasižiūrėti, kaip planetos sportininkų forume atrodo mūsų žiemos sporto šakų atstovai. Kadangi esu dar jaunas šioje srityje, man buvo labai naudinga iš arti pamatyti olimpines žaidynes. Susidariau savo nuomonę apie mūsų žiemos sporto šakas ir bus daug lengviau po žaidynių kalbėtis su federacijų vadovais. Grįžus namo pasipylė žurnalistų skambučiai, kodėl Sporto departamento generalinis direktorius išvyko į olimpines žaidynes. Tą nujausdamas, nenorėjau vykti į žaidynes, bet mane įkalbino ir įtikino LTOK prezidentas A. Poviliūnas. Jeigu nebūčiau vykęs, iš Lietuvos nebūtų buvę nė vieno oficialaus valstybės atstovo. Olimpines žaidynes stebėjo Latvijos ir Estijos, kitų šalių prezidentai, Vokietijos, Rusijos, Lenkijos sporto ministrai, politikai, ministrų kabinetų atstovai. Jeigu nebūčiau vykęs, kaip sporto institucijos vadovas nebūčiau suprastas. Džiaugiuosi, kad priėmiau tokį sprendimą ir nuvykau. 
 
O pats ar esate didelis žiemos sporto šakų gerbėjas?
Vaikystėje esu žaidęs ledo ritulį Gavau traumą, man buvo susiūta lūpa. Taip pat slidinėjau kaip mėgėjas. Prieš porą metų Ignalinoje vėl prisiminiau savo vaikystę ir leidausi nuo kalno. Prigaudžiau daug zuikių, kol galų gale nusileidau nenukritęs. Tačiau neturiu tiek laiko, kad kalnų slidinėjimu užsidegčiau taip, jog kiekvieną žiemą važinėčiau į kalnus. Tačiau, pasitaikius galimybei ir jeigu dar nepabėgs žiema, tikrai vėl leisiuosi nuo kalnų. Kalnų slidinėjimas – labai smagus sportas. 
 

Visą intervių su Kūno kultūros ir sporto departamento generaliniu
direktoriumi Ritu Vaiginu skaitykite savaitraštyje "Sportas"

Daugiau naujienų iš kategorijos Žiemos sportas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas