Lina Daugėlaitė 2017 m. balandžio 11 d. 18:30 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Neišnaudotos galimybės – lėkštėje

Jėgų tęsti sportinę karjerą toliau ir motyvų, kodėl tai turėtų daryti, ėjikė Brigita Virbalytė-Dimšienė rado Australijoje.

Stovykla Australijoje.
Stovykla Australijoje.
   
Olimpinės žaidynės – kiekvieno sportininko svajonė. Tačiau Tokijas dvejų olimpinių žaidynių dalyvės ėjikės Brigitos Virbalytės-Dimšienės nebeviliojo. „Negaliu pasakyti, kad buvo minčių baigti čia ir dabar, bet aš tikrai abejojau, ar sportuosiu iki Tokijo, nes man atrodė, kad dar vienos potencialios nesėkmės nebegalėčiau ištverti. O didžiausia baimė buvo, kad nerasiu motyvacijos sportuoti dar ketverius metus“, – prisimena lengvaatletė jausmus, apėmusius po nesėkmingai susiklosčiusių antrųjų olimpinių žaidynių Rio, kai nepavyko pasiekti net savo geriausio asmeninio rezultato.

Šiandien 32-ejų ėjikė vėl šypsosi: ji žino, kad startuoti Tokijuje nori ir darys viską, kad ten atsidurtų: „Po 20 metų, praleistų kaip profesionaliai ėjikei, ugnelės akyse truputį priblėsta. Nors po 2015 m. pasaulio čempionato (tada ji užėmė septintąją vietą – aut. past.) jos įsipliekė ir gal net per daug, bet po Rio ta ugnis buvo užlieta dideliu kiekiu vandens ir užgeso. Reikėjo kažko naujo. Dabar visiems tvirtai sakau – net jei nesėkmių būtų ir dar daugiau, žinau, kad Tokijuje būsiu.“ 

Save iš naujo ji atrado Australijoje. Septynių savaičių trukmės stovykla su dar 29 geriausiais pasaulio ėjikais lietuvei tapo ekstremaliu išbandymu, lūžio tašku ir tikėjimo iš naujo savimi mokykla. „Noriu mėgautis tuo, kas man liko iš sporto. Žinoma, tam tikra prasme mėgautis. Australijoje aš išmokau mėgautis kančia. Supranti, kad tai laikinas gyvenimo momentas ir turi iš jo imti kiekvieną sekundę, tai, ką gali geriausia“, – suvokė sportininkė, pamažu žingsniuojanti jau į savo karjeros saulėlydį.

Stovykloje, kuri Australijoje prasidėjo iškart po Naujųjų metų, dalyvavo trys Lietuvos ėjikai olimpiečiai – be B. Virbalytės-Dimšienės, čia buvo ir Marius Žiūkas bei Tadas Šuškevičius. Viena geriausių pasaulyje mitybos specialisčių profesorė Louise Burke Australijos sporto institute rinko duomenis, kaip sportininkų organizmas gamina energiją iš riebalų per treniruotes ir varžybose. Atvykusių sportininkų pirmiausia laukė tyrimai, jie truko net keturias dienas. „Lietuvoje visus tyrimus padarai per pusdienį. Buvo ir tokių, kuriuos sunku suprasti“, – stebisi lengvaatletė. 

Sportininkai buvo padalyti į tris grupes pagal jiems taikomą dietą. Lietuviai pasirinko sunkiausią – riebalų dietą. B. Virbalytė-Dimšienė buvo vienintelė moteris, kuri ryžosi šiam iššūkiui. Ištvėrusi keturių savaičių trukmės riebalų dietą, ji neabejoja, kad tai buvo geriausia, kas galėjo jai nutikti: „Supranti, kur yra tavo galimybių ribos, viskas prasiplečia galvoje. Pasilaikęs tos dietos supranti, kad bent jau 50 proc., kai galvodavai, kad tau sunku, nebūdavo sunku iš tikrųjų, kad varžybose galbūt kentėdavai ne tiek, kiek galėjai.“

Soti dieta

Tad kokia gi toji dieta? 80 proc. maisto sudarė riebalai, 15 proc. – baltymai ir 5 proc. – angliavandeniai. Pavyzdžiui, per pusryčius sportininkai gaudavo kokosų, migdolų, moliūgų sėklų, užpiltų migdolų pienu, – savotiškų dribsnių. Per pietus – pakepto sūrio ir truputį plėšytos mėsos, dažniausiai kiaulienos, kelias pomidorų riekeles ir salotų lapų, pusę avokado. Vakarienei – vištienos su riebiu grietinėlės padažu.

Padažų buvo daug. Kaip ir avokadų, kurie tapo neatsiejama raciono dalimi. Iki tol šį vaisių mėgusi lietuvė po stovyklos Australijoje vis dar negali į jį pažvelgti. „Man jo buvo per daug“, – šypteli, tačiau apskritai maistu, nors ir savotišku, ji nesiskundžia: buvo skanu ir dažniausia suvalgydavo viską. „Virtuvės šefai labai stengdavosi dėl mūsų. Kitų dietų laikęsi sportininkai valgydavo picą. Mes taip pat gaudavome picos, tiesiog mūsų picos pagrindas būdavo iš žiedinių kopūstų – nenusakomo skonio, ant jo – truputis mėsos, sūrio ir labai daug avokadų. Gaudavome mėsainių, kaip ir kiti, tik mūsiškių mėsa buvo sumaišyta su avokadais, o vietoje bandelės – viena riekelė duonos, kurioje taip pat beveik nebuvo angliavandenių. Per savaitę gaudavome dvi riekeles tokios duonos, bet ir ji mums suteikdavo džiugių akimirkų“, – maisto iššūkius prisimena ėjikė. 

Griežta dieta išmokė sportininkus iš naujo džiaugtis mažais dalykais. Šokoladuku, kuriuo buvo apdovanoti minint Australijos nepriklausomybės dieną. Nors jame nebuvo angliavandenių, bet jis turėjo šokolado skonį ir buvo saldus. Dvigubu plaktos grietinėlės desertu gimtadienio proga ir keturiomis avietėmis vietoje įprastų dviejų. Ir tikru gimtadienio tortu su tikru cukrumi tada, kai jau visiškai jo nesitikėjo – dvi dienos po tikrojo gimtadienio, kai dieta jau buvo pasibaigusi. „Jis buvo saldus, skanus ir man tą vakarą taip pat buvo leidžiama pakartoti deserto dvigubai“, – mažus džiaugsmus sportininkė atrado iš naujo.
Riebalų dieta buvo soti, todėl sportininkai, nors porcijos buvo nedidelės, nesijautė alkani. Nors dietos tikslas nebuvo, kad sportininkai numestų svorio, nepaisant to, maisto svarstyklės buvo neatskiriamos kiekvieno sportininko palydovės – jie sverdavo suvalgytą maistą ir kruopščiai tai užrašydavo. „Grįžus namo, man buvo keisčiausia, kad deduosi į lėkštę maisto ir man nereikia jo sverti“, – šypsosi B. Virbalytė-Dimšienė. 


Sunkiausias momentas

Personalas riebalų dietos besilaikantiems sportininkams skyrė ypatingą dėmesį, jie buvo tarsi po didinamuoju stiklu, buvo stebima ne tik fizinė, bet ir emocinė jų būklė. Sunkiausios dietos laikęsi ėjikai visada turėjo petį, į kurį galėjo atsiremti sunkiomis akimirkomis. O jų buvo. Tiesa, greitai paaiškėjo, kad B. Virbalytei-Dimšienei, vienintelei merginai, kuri laikėsi riebalų dietos, nebuvo taip sunku kaip vyrams. Bet, kadangi ji buvo vienintelė moteriškos lyties atstovė, išbandžiusi šią dietą, taip ir neaišku, ar taip nutiko dėl to, kad ji moteris, ar dėl jos organizmo ypatybių. 

Kaip sunkiausią momentą lietuvė prisimena treniruotę dietai įpusėjus. „Tąkart aš tikrai perlipau per save ir baigiau treniruotę, nors turbūt galėjau sustoti kur kas anksčiau. Kartu ėjo dar viena mergina, ji kažką angliškai man pasakydavo ir aš suvokiau, kad viską suprantu tik po kurio laiko. Mintys buvo išsijungusios. Tai buvo tam tikras lūžis, tada abejojau, ar tikrai atlaikysiu, bet po kelių dienų pamačiau, kad galiu. Norėjau gyvenime iššūkio, jį priėmiau ir tikrai nesigailiu“, – džiaugiasi ėjikė, nors skeptikų, kad ryžosi riebalų dietos eksperimentui, ir šiandien jos aplinkoje netrūksta. Nepaisant to, kad ne tik iš naujo atrado motyvaciją, bet ir demonstruoja puikius rezultatus.

Pasak ėjikės, grįžus prie įprastos mitybos, kurios pagrindą sudaro angliavandeniai, organizmas gauna superkompensaciją, panašiai kaip būna sportininkams grįžus iš aukštikalnių. Todėl rezultatai šokteli: „Varžybose pajunti, kad tave tiesiog neša, atrodo, tereikia kojas dėlioti.“ Be to, visi ėjikai, laikęsi šios dietos, geriau jautėsi antroje distancijos dalyje, o tai šios sporto šakos atstovams labai svarbu: „Riebalai energijos gamybos procese įsitraukia po tam tikro laiko, kai organizme baigiasi angliavandeniai. Tai ėjimui labai gerai, nes dažniausiai taip ir būna: pirmą pusę nueini, o antroje tiesiog pasibaigia kūno ištekliai, todėl ją įveiki daug lėčiau. Stovykloje šiek tiek išmokėme organizmą gaminti energiją iš riebalų ir bent kol kas matome, kad viskas gerai.“ 

Australijos čempionate, kuriame dalyvavo dietai pasibaigus, B. Virbalytė-Dimšienė ėjo taip greitai, kaip dar niekada nėra ėjusi vasario mėnesį. Rezultatai džiugino ir kitus du Lietuvos ėjikus: M. Žiūkas pagerino asmeninį rekordą, o T. Šuškevičius pasiekė rezultatą, kuris pastaruosius dvejus metus jam buvo neįkandamas. 

Kovo viduryje startavusi varžybose Šveicarijoje, B. Virbalytė-Dimšienė finišą kirto pirmoji. „Šveicarijoje kartu su M. Žiūku 20 km distancijos varžybose dalyvavo dar du lenkai, kurie Australijoje laikėsi kitų dviejų dietų. Marius vėl pademonstravo labai solidų rezultatą, o vienas lenkas varžybų nebaigė, kitas nuėjo 5 min. lėčiau. Buvo varžybos Meksikoje, kur 50 km distancijos pirmąją ir trečiąją vietas užėmė vaikinai, laikęsi riebalų dietos. Manau, kad tos dietos efektas dar jaučiamas, bet daug svarbesnis dalykas, kad išmoksti suprasti, jog sunkiais momentais gali nepalūžti, kad tai laikina, praeis ir pasijusi geriau“, – pavyzdžiais kalba lengvaatletė.

Treniruotes sunkino karštis

Treniruočių schema Australijoje buvo daugmaž panaši kaip ir Lietuvoje. Esminis skirtumas – penktadieniais vykdavo kalnų treniruotė: ėjikai 14 km žingsniuodavo į kalnus. „Pirmos treniruotės, kai laikėmės dietos, buvo velniškai sunkios, o jas dar labiau sunkino karštis“, – prisimena sportininkė. Tuo metu, kai Lietuvoje mes bridome per pusnis, Australijoje saulės atokaitoje termometro stulpelis šokteldavo iki 40 laipsnių karščio. Karščio lietuvė niekada nemėgo. Bet palikti komforto zoną – taip pat pamoka, kurią išmoko. „Riebalų dietos ir karščio mišinys – visiška mirtis“, – prisiminusi patirtus sunkumus šiandien ji gali šypsotis. Bet tuo metu, kai po pietų vykdavo greičio treniruotės, daugumai norėdavosi pasiduoti, viską baigti, kamputy susigūžus paverkti. „Tam prireikė labai didelių jėgų“, – sako ji. Vis dėlto kartais užtekdavo tik debesų, kad nuotaika ir rezultatai pasikeistų. 

Dėl karščio treniruotės vykdavo lietuvei neįprastu laiku. Pelėda save vadinanti sportininkė Australijoje su šypsena keldavosi 5 val. 45 min. 7 val. ryto ji jau pradėdavo treniruotę – iki tol tokia ankstyva treniruotė jai buvo nesuvokiama. „Dabar taip pat kartais treniruojuosi anksčiau, kad tarp pirmos ir antros treniruotės kūnas ilgiau pailsėtų“, – Australijos patirtį taiko namuose ėjikė. 

O didžiausias džiaugsmas lietuvei buvo, kad kiekvieną dieną ji turėjo treniruočių partnerį. „Mums nesuvokiama, kad 30 ėjikų grupė treniruojasi kartu, nes niekada tokios galimybės neturėjome. Kartu galėjau treniruotis su vyrais, galėjau rasti merginų, kurios eis kartu. Mes čia, Vingio parke, likę trys žmonės, dėl darbo ar kitų priežasčių nepajėgiu treniruotis kartu su vyrais. Tad jautiesi kaip vienišas vilkas, kai bandai įveikti tokias ilgas distancijas. Ten žinojau, kad kiekvieną dieną rasiu žmogų, kuris eis man tinkamu tempu ir su kuriuo galėsiu tą treniruotę įveikti, kad abu tobulėsime“, – smagią draugiją grįžusi į namus lietuvė tegali prisiminti. 

Tačiau dėdama maistą į lėkštę ji bando atgaminti vertingas Australijos pamokas (sportininkams buvo skaitomos ir paskaitos). „Atrodo, kad mūsų karjeros saulėlydyje jau nebeįmanoma išmokti naujų dalykų, bet žinių labai trūksta, kad ir apie tą pačią mitybą. Tarkime, aš niekada nesilaikiau dietų, per daug nekreipdavau dėmesio į mitybą, dabar suprantu, kaip tai svarbu. Bent jau dvigubai mažiau deduosi cukraus į arbatą ir kavą, kas man iki šiol atrodė neįsivaizduojama. Prieš sunkesnes treniruotes pagalvoju, kad turiu duoti kūnui daugiau angliavandenių, kad turėtų energijos, ir į pabaigą treniruotės energija nepasibaigtų. Bandau laikytis režimo, kad būtų pusryčiai, pietūs ir vakarienė, nes dažnai nutikdavo, kad valgau tada, kai spėju“, – ėjikė pripažįsta, kad Lietuvoje sportininkų mitybai skiriama per mažai dėmesio, o dauguma jų žinių ieško savarankiškai. Profesorė L. Burke dirba su olimpiniu čempionu, Rio vicečempionu Jaredu Tallentu. „Tai daug ką pasako: kokia svarbi mityba ir kaip tai gali prisidėti prie tavo rezultatų, kokie tai neatrasti klodai“, – įsitikinusi dvejų olimpinių žaidynių dalyvė.
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas