imtynes.lt 2017 m. vasario 21 d. 22:08 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Geriausia dovana - sugrįžimas į salę

Šiandien savo 70-ąjį gimtadienį švenčia vienas iškiliausių Lietuvos imtyninkų ir trenerių Eduardas Fainštenas.

Eduardas Fainštenas
Eduardas Fainštenas
   
Jis išėjo tyliai, be jokios pompastikos ir iškilmių. Tiesiog uždarė salės duris. Uždarė, bet neužtrenkė. „Sunku, be galo sunku nutraukti saitus su tuo, kas mane siejo daugiau nei pusę amžiaus. Todėl dabar vis žvilgčioju į dangų ir laukiu – kai tik orai pasitaisys, belsiuos į kitame miesto krašte esančią imtynių salę. Man reikalingas vaikų klegesys, nuo jaunų sportininkų aistrų įkaitusios salės tvaikas ir duslus krentančių imtynių manekenų bumbsėjimas“, – savo svajomis dalinasi šiandien septyniasdešimtmetį švenčiantis Eduardas Fainšteinas.

Treneris Eduardas – Lietuvos imtynių istorijos dalis. Gan vėlai, tik trylikos, jis pradėjo lankyti imtynių pratybas. Daugiau patyrę bendraamžiai į naujoką žiūrėjo įtariai ir kraipė galvas stebėdami Eduardo pastangas pasivyti senbuvius. Jaunuoliui buvo nė motais – įgimtas sportiškumas Eduardui leido greitai išsikovoti vietą po saule ir jau po poros metų jis sėkmingai startavo pirmame imtynių turnyre. „Varžybose dalyvavau nuo 1960 iki 1979 metų. Deja, mano, kaip sportininko, karjerą nutraukė sunki trauma. Buvau pačiame jėgų žydėjime, – apgailestavo jubiliatas. – Visa laimė, kad po aktyvaus sporto pavyko įsidarbinti treneriu. Tokiu būdu mėgstamas pomėgis tapo mėgstamu darbu“.

Talento medžioklė

Ant imtynių kilimo E.Fainšteinas savo varžovus vertė iš koto tiesiogine šių žodžių prasme. Pasižymintis ypatinga, tik jam būdinga technika Eduardas skynė pergalę po pergalės. Į talentingą vilnietį dėmesį atkreipė kaimyninių, gilias imtynių tradicijas turinčių valstybių treneriai. Eduardą gaudė ir įkyriai kvietė atvykti specialistai iš Rusijos, Ukrainos ir Baltarusijos. Taškas buvo padėtas 1965 metais, kuomet E.Fainšteinas Maskvoje tapo SSRS profsąjungų spartakiados nugalėtoju. „Po šios pergalės spaudimas tapo nepakeliamu. Negaliu sakyti, kad pats nesiveržiau svetur, tačiau man buvo tik 18, todėl negalėjau apsispręsti palikti tėvų namų bei išvykti iš Vilniaus. Tuomet nebuvo tokių tradicijų, nebent jaunimas į sovietų kariuomenę tarnauti išvykdavo, bet tai jau nuo mūsų nepriklausydavo. Na, o saliamonišką patarimą pakuždėjo mano tėvelis Solomonas. Jis pasvėrė visus argumentus, pasakė, kad Baltarusija visai šalia ir dažnai galėsime matytis bei pasiūlė vykti į Minską. Taip ir padariau“, – prisimena E.Fainšteinas.

Aukso amžius ir lemtinga pergalė

Baltarusijoje Eduardas pateko į savo draugo, dešimčia metų vyresnio trenerio Dmitrijaus Kogano grupę. Netrukus pergalės pasipylė kaip iš gausybės rago. Neskaitant mažesnių varžybų ir Baltarusijos čempionato, kuriame E.Fainšteinas triumfavo 6 kartus, buvo iškovotas auksas G.Luricho turnyre Estijoje, o Uzbekistano sostinėje Taškente laimėtas SSRS jaunimo pirmenybių nugalėtojo titulas. Kaip sakė pats E.Fainšteinas, sportinės karjeros tikrasis aukso amžius prasidėjo kiek vėliau – 1970 metais ir tęsėsi keturis metus. Apie to laikotarpio pergales byloja nuo laiko pageltusių diplomų pluoštas. Aukso amžiaus eros metais jubiliatas dukart iškovojo SSRS čempionato „sidabrą“, lipo ant SSRS spartakiados apdovanojimų pakylos, buvo nenugalimas SSRS universiadose, klupdė varžovus prestižiniame V.Pytliasinskio vardo turnyre Lenkijoje, I.Podubno turnyre Rusijoje ir Grand Prix serijos turnyre Vengrijoje.

Viskas apsivertė aukštyn kojomis 1973 metais. Maskvoje vykusios pasaulio universiados pusfinalyje Eduardas Fainšteinas nugalėjo vengrą Gyulą Molnerį. Tuo pačiu ši pergalė tapo skaudžiausia pergale Eduardo karjeroje. „Aš pirmavau ir kontroliavau situaciją. Vengras pramušinėjo rankas iš apačios. Antrame kėlinuke pajutau smūgį ir skausmą kairiojo peties srityje. Teisėjai sustabdė dvikovą. Man sutvarstė petį ir leido kovoti. Tais laikais dvikovos tęsėsi tris kėlinius po tris minutes. Ta dvikova, rodės, nesibaigs niekados. Per pertraukėlę gydytojas suleido nuskausminančių vaistų. Reikėjo žūt būt atlaikyti vengro apgultį. Pavyko. Jau po varžybų gydytojai nustatė, kad buvo išmuštas peties kaulas. Jį „sukišo“ į savo vietą ir leido ruoštis kitą dieną vyksiančiai kovai dėl aukso su amerikiečiu Davidu Hazenwinkeliu. Prieš finalą medikai dar kartą suleido injekciją ir liepė nemosikuoti rankomis. Skausmas buvo nepakeliamas, todėl žengiau ant kilimo žinodamas, kad tris kėlinius vargu bau ar atlaikysiu. Reikėjo nugalėti kuo greičiau, kitaip tektų išeiti pabrukus uodegą. Beveik du kėlinius dirbau kaip robotas. Vis dėlto antro kėlinuko pabaigoje idealiai pavyko atlikti suktuką dukart pasaulio čempionatų prizininkui iš JAV ir teisėjavęs japonas, likus kiek daugiau nei dešimčiai sekundžių, pliaukštelėjo per kilimą. Mentės! Deja, ši trauma buvo lemtinga. Po jos jau neatsigavau. Varžybose dalyvaudavau vis rečiau, o apie Europos ar pasaulio čempionatus teko pamiršti apskritai. Suvokiau, kad profesionalaus atleto karjera baigta, todėl 1976 metais ramiai, be streso apsiginiau diplominį darbą Minsko kūno kultūros institute. Tai buvo jau antras mano aukštasis išsilavinimas – Minsko radiotechnikos instituto diplomą kišenėje turėjau dar nuo 1971 metų“, – lemtingos dvikovos akimirkas detaliai pasakojo E.Fainšteinas

Sugrįžimas į Lietuvą

Jau Minske Eduardas Fainšteinas rezgė grįžimo į Vilnių planą. Tai padaryti nebuvo paprasta, nes tituluotą sportininką buvo apraizgę sovietų armijos saitai. „Kažkaip keistai gavosi. Pats parodžiau iniciatyvą, savo noru patekau į Sovietų kariuomenę, na, o kai panorėjau išeiti, man prispaudė uodegą, – kalbėjo Eduardas. – Gal ir būčiau pasilikęs Baltarusijoje, juk prieš sistemą nepapūsi. Tačiau lyg tyčia kelis kartus kalbėjau su Minske viešėjusiu Gintu Vileita. Po pokalbių su juo, sudariau sąmokslišką grįžimo į Lietuvą planą. Jau atvykus į Vilnių mane šefavo vaikų sporto mokyklos direktorius Stasys Balsys. Taip prasidėjo naujas mano gyvenimo etapas – tapau treneriu“.

Trenerio kelias

Pirma trenerio darbovietė – Vilniaus grąžtų gamyklos rūsyje įrengta kišeninė salytė. Čia Eduardui teko darbo valandomis ir minimalistinėmis erdvėmis dalintis su Vladu Ščeponu. „Apie 1980 metus imtynių gyvenimas sostinėje buvo apmiręs. Gal man tik taip atrodė, bet po praleistų metų Baltarusijoje pasijutau lyg sulėtintame filme. Kaimyninėje šalyje be vargo galima buvo sulipdyti 3-4 pajėgias rinktines, o sostinės varganose salėse su žvake nesurinktum vienos pilnos sudėties pajėgios komandos. Vilniuje iš trenerių retsykiais matydavau keistai susimąsčiusį Jevgenijų Staševskį ir visišką jo priešingybę Vladą Ščeponą. Bet nujaučiau, kad menininko ir biznieriaus gyslelę turintis Vladas ilgai imtynių salėje netvers. Ypač tokioje, kokia buvo gamykloje. Todėl, kai tik atsirado proga, iš jos nešėme kudašių. Antra mano stotelė – 19 vidurinė mokykla. Bet ir ši darbo vieta buvo laikina. Tikrais antraisiais namais tapo sostinės 5-oje vidurinėje mokykloje (dabar Joachimo Lelevelio vidurinė mokykla – aut. pastaba) įrengta imtynių salė. Tai nebuvo įspūdingų matmenų salė, tačiau joje tvyrojo gera aura. Savo jėgomis, kartu su sportininkais, salę remontavome, įrengėme pirtį, kurioje svorį prieš varžybas mėtydavo visi, kas netingėdavo. Tai buvo tikras imtynių centras, kuriame išsitekdavo ir rinktinių nariai, ir vaikai, ir veteranai“, – pasakojo treneris.

Greitai naujai iškeptas specialistas įgavo sporto funkcionierių pasitikėjimą ir 1980-aisiais buvo paskirtas į Lietuvos graikų–romėnų imtynių rinktinės vyriausiojo trenerio pareigas. Fainšteino imtynių mokyklos yra ragavę pajėgiausi to laikmečio šalies imtynininkai: Ruslanas Vartanovas Giedrius Dambrauskas, Stasys Sabalius, Evaldas Malelė, Augenijus Abarius, Darius Čepauskas, Vladimiras Naumčikas, Eugenijus Misiūnas, Viktoras Bukinas ir kiti.

V.Miškinis: Eduardas – treneris iš ateities

„Labai gerbiu talentingą žmogų, bet visuomet laikiausi tos nuomonės, kad Eduardas gal kiek ne laiku pasirodė mūsų padangėje. Tiesiog, jo sukaupta varžybų patirtis ir žinių bagažas buvo per daug progresyvūs. Manau, pirmame etape sportininkams buvo reikalingas darbas su kiek nuosaikesniu treneris, nes Eduardas su savo žiniomis buvo atitrūkęs keliais metais į priekį. Bet nuosaikesnio Vilniuje nebuvo, visa našta krito ant Eduardo pečių. Todėl, mano nuomone, tokia šokoterapija nebuvo palanki kai kuriems jauniems ir gabiems sportininkams, kuriems nepavyko atsiskleisti. Tokios mintys kyla apžvelgus iš nūdienos pozicijų imtynių retrospektyvą. Kita vertus, jis išugdė olimpietį, pasaulio ir Europos čempionatų dalyvius, įvairių stambių turnyrų nugalėtojus. Jis neabejotinai išjudino imtynių gyvenimą. Jis neabejotinai tapo imtynių bendruomenę vienijančia ašimi. Tai buvo fantastiškas laikotarpis Lietuvos imtynių istorijoje. Tik, pasikartosiu, Eduardui reikalingas buvo pagalbininkas“, – svarstė tuomet generaliniu sekretoriumi dirbęs Vladas Miškinis.

„Gerojo akmens“ dienoraštis

Pedantiškumu garsėjantis treneris kruopščiai saugo pagrindinę relikviją – savotiška Biblija tapusį dienoraštį. Subyrėjusiame pusstoriame sąsiuvinyje – visos Eduardo kovos. Pirmas įrašas padarytas 1962 metais. Jam patinka retsykiais pasklaidyti dienoraščio lapus ir atgaivinti prisiminimus. „Po kiekvienų varžybų rašydavau ne tik rezultatus ir varžovų pavardes. Dienoraštyje aprašydavau įdomesnes kovas, žymėdavusi treniruočių ciklus, netingėdavau braižyti įvairius grafikus bei lenteles, – pasakojo E.Fainšteinas. – Vos užmetus akį, nesunku pamatyti, kad daug varžybų, kuriose aš dalyvavau, vyko Estijoje. Labai patiko vykti į Estiją. Iki šiol jaučiu sentimentus šiai šaliai. Jie turėjo begalę įvairių turnyrų, o ir estų imtynių tradicijos yra labai turtingos. Tuo tarpu latviai nieko neorganizuodavo. Keista“.

Visai nesenai treneris prisėdo ir suskaičiavo, kad per savo karjerą ant varžybose ant imtynių kilimo kovojo 535 kartus. Įvertinus, kad dvikovos trukmė buvo 9 minutės, tai ant kilimo E.Fainšteinas praleido apie 4800 minučių.

Humoro jausmo nestokojančiam pedagogui sportinį gyvenimą kartas nuo karto paįvairindavo įvairūs juokingi dalykėliai. Neretai šypseną sukeldavo jo paties … pavardė. „Kaip nenusijuoksi, kai ant kilimo galynėtis kviečiamas Vainšteinas arba Rabšteinas ir panašiai. Jaunystėje dar apsidairydavau ir įsitikindavau, kad aš esu kviečiamas. Bet ilgainiui susitaikiau ir nepykdavau ant sekretoriato darbuotojų, kurie ir diplomuose priveldavo begalę klaidų. Juk esu geras, negaliu pykti. Ir tai užkoduota mano pavardėje – Fainštein vokiškai reiškia „geras akmuo“.

Daugiau naujienų iš kategorijos Ringas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas