Julius Bliūdžius | 2010 m. spalio 17 d. 22:14 | Siųsti nuorodą | Spausdinti | Komentarai |
Tikisi geriausio, ruošiasi blogiausiam
Vilma Rimšaitė teigia, kad BMX dviračių sportas keičiasi – tampa vis profesionalesnis, tad varžytis, nesikeičiant treniruočių sąlygoms, darosi sunkiau.
27 metų šiaulietė Vilma Rimšaitė šių metų atvirajame Europos mažųjų dviračių kroso (BMX) čempionate užėmė dešimtąją vietą, pasaulio čempionato kruizerių klasėje laimėjo bronzą, o olimpinės rungties įskaitoje liko aštuoniolikta. Spalio pradžioje Prancūzijoje vykusiosios varžybos V.Rimšaitei buvo paskutinės šiais metais. UCI pasaulio reitinge dviratininkė žengia aštuonioliktoje pozicijoje.
Vilma, kaip vertini 2010 metų sezoną?
Sezonas nebuvo blogas. Mano fizinė forma ir technika, lyginant su ankstesniais metais, yra patobulėjusi. Tai džiugina. Pats važiavimas buvo daug geresnis, nors rezultatai to gal ir neparodė. Tai sportas, kuriame daug dalykų lemia – ir sekundės dalys, ir savijauta varžybų dieną, ir taip toliau. Rezultatai šiais metais dažnai tikrai netenkino, nors žinau, kad esu pajėgi.
Pasirodymą pasaulio čempionate taip pat galima vertinti dviprasmiškai – ir gerai, ir blogai. Olimpinėje disciplinoje savo važiavimu likau patenkinta, nors rezultatas vėl gi neparodė to, ką aš iš tikrųjų galiu. Neolimpinėje – kruizerių – klasėje užėmiau trečią vietą, aplenkdama ir merginas, kurios važiavo olimpinės disciplinos finale.
Beje, kruizerių finale per pusę dviračio pirmavau, bet paskutiniuose kalneliuose per aukštai šokau. Trūksta technikos, pagrindinės konkurentės galbūt žemiau šoka, ir tai joms suteikia pranašumą. Kai šoki per aukštai, prarandi greitį, laiką, tad taip ir gavosi, kad likau trečia.
Paaiškink, kuo skiriasi važiavimai olimpinėje ir kruizerių klasėje?
Pagrindinis techninis skirtumas – ratų dydis. Kruizerinių dviračių ratų skersmuo yra 4 coliais didesnis, su šiais dviračiais lengviau šokti, greitis didesnis. Vis dėlto šie metai buvo paskutiniai, kai profesionaliems BMX dviratininkams buvo rengiamos varžybos dviejose klasėse, nuo kitų metų liks tik olimpinė disciplina.
Kodėl? Tiesiog nori padaryti BMX sportą dar profesionalesnį. Jaunučiams, jauniams, mėgėjams kruizerių klasės varžybos išliks, bet mums, profesionalams – ne. Tiesą sakant, galbūt ir nėra didelės prasmės rengti varžybas atskirose klasėse, nes dauguma sportininkų važiuoja tie patys.
Ar tau tai paranku?
Šioks toks skirtumas yra. Važiuojant kruizerių klasėje paprastai jaučiu mažiau streso, mažesnį psichologinį spaudimą. Galiu važiuoti taip, kaip iš tikrųjų galiu. Olimpinėje disciplinoje visuomet jaučiu įtampą, nes reikia rinkti taškus kovojant dėl olimpinio kelialapio ar tiesiog todėl, kad šie rezultatai labiau vertinami.
Be abejo, per tiek metų esu įpratusi prie tos įtampos, bet vistiek – aš atvažiuoju visiškai viena, kai dauguma varžovių, pavyzdžiui, olandės, amerikietės, su pilnomis komandomis. Jos gali jaustis ramiau, nes žino, kad joms už nugaros yra treneriai, medikai, masažuotojai, techniniai darbuotojai. Po kiekvieno važiavimo gauna patarimus, ką keisti, ką daryti, o aš viską turiu daryti viena. Todėl manau, kad, esant tokioms sąlygoms, mano rezultatai ir važiavimas yra labai geras.
Daug elitinių Lietuvos sportininkų sulaukia pasiūlymų priimti kitų šalių pilietybes ir gauti idealias treniruočių sąlygas. Ar tau yra tekę susidurti su pasiūlymais atstovauti kitai šaliai?
BMX sporte konkurencija labai didelė ir beveik visos šalys, kiek aktyviau praktikuojančios šią sporto šaką, turi komandas ir užsieniečių nelabai nori įsileisti. Netgi latvių olimpiniam čempionui Mariui Štrombergui, pasirašusiam kontraktą JAV, tenka ilgai laukti, kol amerikiečiai jį priims tarsi savą. Aišku, Amerikoje vyrų BMX'ininkų lygis visuomet buvo ir yra labai aukštas, gal todėl patys amerikiečiai užsieniečius labai ignoruoja, nebendrauja. Maris Amerikoje gyvena antrus metus ir tik dabar jį pradeda kviesti į varžybas, su juo skaitytis. Žinau, kad specialiai iš Latvijos pas jį važiuodavo dviratininkai, kad jis turėtų su kuo treniruotis. Taigi ir pilietybėmis mūsų sporte nėra švaistomasi.
Šiemet neatstovavai jokiam klubui, ar turi tokių planų kitiems metams?
2011 metais atstovausiu Prancūzijos klubui. Tai netoli Nanto įsikūręs klubas „Pays de la Loire“, kuris varžosi Prancūzijos moterų Elito grupės varžybose. Klubinės varžybos prancūzams yra labai svarbios, nes nuo klubų rezultatų priklauso finansavimas ir panašūs dalykai, todėl lygis Prancūzijoje išties labai aukštas. Tikrai retoje šalyje yra taip išvystyta klubinė sistema kaip Prancūzijoje. Ten BMX'ininkų yra apie 10 tūkstančių - tai yra labai daug lyginant su kitų šalių BMX mastais. Manau, man bus naudinga ten varžytis.
Kaip pasikeitė pats BMX sportas nuo tada, kai pradėjai šia sporto šaka užsiiminėti?
Labai pasikeitė. Tiek trasos, tiek dviračiai, tiek požiūris. Iš tokio visiškai mėgėjiško sporto BMX tapo labai labai profesionaliu sportu. Tai labai sunki sporto šaka, nes viskas susideda į detales, ypač į technines: į šuolio, starto, mynimo, važiavimo techniką... Tuose techninius elementus tapo labai sunku perprasti. Ko gero tai ir yra sunkiausia šiame sporte.
Taip pat labai pasikeitė trasos. Atsirado trasų su labai dideliais kalnais, kurių negali nešokti. Tie pokyčiai – ir dėl žiūrovų, ir dėl to, kad patiems sportininkams įdomiau. Nes patys sportininkai labai patobulėję, ir neužtenka vien greitai važiuoti. Privalai mokėti šokti per kalniukus, jei to nemoki – gali net nevažiuoti į varžybas. Tie pokyčiai nuolat skatina, stumia tobulėti.
Prieš tai, kalbėdama apie pasirodymą pasaulio čempionate, minėjai, kad varžovėms nusileidai būtent šuoliuose. Ar tai yra tavo silpnoji vieta?
Nesakyčiau, kad silpnoji. Tiesiog Lietuvoje yra tik viena normali BMX trasa Šiauliuose, ir ten tie kalniukai jau per maži, per lengvi. Nors trasa nauja, pastatyta prieš porą metų, bet per tuos keletą metų BMX sporte labai daug kas pasikeitė. Kaip sakiau, atsirado trasų tikrai su dideliais kalnais, ir tam, kad sėkmingai juos pravažiuotum varžybose, reikia turėti ir kur treniruotis panašiomis sąlygomis. Dabartinė Šiaulių trasa tikrai gera, bet kalniukai per maži.
Negarbinga kova BMX dviračių varžybose dažna?
Pakankamai dažna. Tai neišvengiama, vos ne kiekviename važiavime būna tam tikrų pasistumdymų. Ypač viražuose ar starto metu.
Tenka būti susistumdymų iniciatore?
Jei tu to nedarai, tau kažkas padarys (šypsosi). Negaliu sakyti, kad man tai nepatinka. Tiesą sakant, tie pasistumdymai yra tarsi leidžiami. Tik paskutinėje tiesiojoje negalima blokuoti, turi važiuoti tiesiai. Diskvalifikacijų būna labai mažai, nebent labai akivaizdžiai viską darai. Ar yra tekę pačiai nukentėti? Skaudžiai – ne. Gal todėl, kad aš verčiau pristabdau ir prarandu vieną kitą poziciją, nei rizikuoju ir po to gydausi žaizdas, kaulų lūžius. Turiu dideli savisaugos instinktą. Aišku, mėlynių šiame sporte neišvengsi – tai kasdienybė.
Pastaraisiais metais jaučiams tam tikras dviračių bumas, vis daugiau žmonių net ir didžiuosiuose miestuose pradeda aktyviau važinėti dviračiais? Ar šis augantis populiarumas įtakoja ir BMX dviračių sporto masiškumą?
Nelabai. Bent jau Šiauliuose. Netgi nepasakyčiau, kad Šauliuose apskritai yra tas dviračių bumas, kas žmonės pradeda daugiau važinėti dviračiais ir panašiai. Vilniuje – taip. Todėl ne kartą sakiau, kad jei Vilniuje atsirastų BMX trasa, mūsų sportui tai būtu labai didelis postūmis. Vilniuje labai didelis potencialas, žmonės čia daug imlesni naujovėms, domisi jomis, tik nėra sąlygų. Įrengė prie Baltojo tilto rampą. Pažiūrėkite, kaip ji nusidėvėjusi, ir tai gerai – reiškia, kažkas ten važinėja, žmonėms įdomu.
Žinau, kad daug metų kalbama apie tai, kad Vilniuje atsirastų BMX trasa. Maždaug prieš penkerius metus lyg ir buvo paskirtas žemės plotas, bet galiausiai ten pastatė uždarą teniso aikštyną. Jei ir būna planų, pasikeičia valdžia ir viskas nuplaukia. Tada vėl iš naujo tenka kalbėti. Nenorime didelės trasos, galima pradėti ir nuo mažų dalykų.
Ar baigusi karjerą planuoji užsiimti trenerės veikla?
Ne, ne... Gal galėčiau kaip papildoma veikla, bet nėra perspektyvos... Apskritai nemėgstu planuoti toli į priekį ir tikrai neįsivaizduoju savęs po penkių ar dešimt metų. Esu pasimokiusi, kad gyvenime nieko nesuplanuosi. Nebent keletą metų į priekį.
Jei patektum į Londono olimpines žaidynes, tai būtų paskutinė tavo karjeros stotelė?
Taip. Negaliu sakyti, kad ruošiuosi patekti į Londono olimpines žaidynes, tiesiog bandysiu tai padaryti. Jei papulsiu – bus labai gerai, jei ne – tai ne. Kaip sakoma, darai, ką gali ir tikiesi geriausio, bet visada ruošiesi blogiausiam. Jei nepapulsiu į Londoną, 2012 m. pasaulio čempionatas, vyksiantis Braitone, Anglijoje, likus keliems mėnesiams iki olimpiados – man bus paskutinis, jei papulsiu – paskutinė bus olimpiada Londone.
Daugiau naujienų iš kategorijos Dviračiai
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.