Lina Daugėlaitė 2016 m. gruodžio 29 d. 12:35 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Įkvepia ne medaliai, o kelias jų link

Sunkus darbas pratybose ir kova ant tatamio – viena daugkartinės Europos kiokušin karatė čempionės Ingos Mikštaitės gyvenimo pusė. Kita sukasi darželyje.

I. Mikštaitė jaučia malonumą rengdamasi varžyboms ir kovodama.
Algimanto Barzdžiaus nuotr.
I. Mikštaitė jaučia malonumą rengdamasi varžyboms ir kovodama.
Šis sezonas 36-erių karatė kovotojai iš Kauno buvo ypatingas. Trys Europos čempionatai, trys aukso medaliai. Paskutinis jų – tarsi deimantas aukso karūnoje – gimtadienio dieną I. Mikštaitė pirmą kartą per savo sportinę karjerą triumfavo absoliutaus svorio Europos čempionate.
 
„Tai itin aukšto lygio varžybos, kur susirenka visi stipriausi, buvę Europos čempionatų prizininkai. Kovojame be svorio kategorijų. Ir kai toks rezultatas, labai smagu“, – prisipažįsta geriausia Lietuvos metų kiokušin karatė kovotoja išrinkta sportininkė, kurią į euforiją dažniausiai sugrąžina žurnalistai, nes pergalių džiaugsmas praeina labai greitai: 2–3 dienos ir gyvenimas vėl ima suktis įprastu sportiniu ritmu.
Be Bulgarijoje vykusio absoliutaus svorio Europos kiokušin karatė čempionato, lietuvė šiemet taip pat triumfavo gegužę surengtame Europos čempionate Gruzijoje, kur sportininkai kovojo suskirstyti į aštuonias svorio kategorijas, ir birželį Serbijoje vykusiose pirmenybėse, kur pirmąsyk išskirta net 14 svorio kategorijų. 
 
Pergalių nesureikšmina
 
Karatė meistrė suskaičiavo, kad nuo 2010 m. Europos čempionatuose ji iškovojo aštuonis aukso medalius. Bet savo pergalių ji nesureikšmina. „Man labiau patinka pats procesas, pasiruošimas varžyboms, nuolatinis savęs skatinimas eiti į priekį, siekis tobulėti. Man tai tiesiog malonu. Nesakau, kad lengva – tai beprotiškai sunkus darbas, kiekvienas sportininkas tą pasakys. Būna akimirkų, kai atsibosta ir pavargsti, ir nebenori... Bet tai, ką duoda pats sportas, yra viršiau už visus apdovanojimus ir už visą vargą“, – kas skatina judėti į priekį, atskleidžia trenerio Gedimino Varkalos auklėtinė I. Mikštaitė. 
 
Galbūt dėl to, kad karatė jai ne tik sportas, bet ir gyvenimo būdas bei dvasinio pasitenkinimo šaltinis, sunku kalbėti ir apie galutinį tašką sportinėje karjeroje. Jo padėti sportininkė kol kas neketina. O ir kam skubėti, jeigu ant garbės pakylos aukščiausiojo laiptelio 36-erių kovotoja jaučiasi labai patogiai, o fizinių jėgų dar turi pakankamai. „Labai sunku užsibrėžti galutinį tikslą ir viską pabaigti. Atrodo, kad tai tavo gyvenimas. Kaip eini į darbą, taip eini ir į treniruotes. Be to neįsivaizduoji dienos“, – sako ji.

Į pasą I. Mikštaitė nežiūri ir bėgančių metų neskaičiuoja. Dabar ji jaučiasi pasiekusi savo sportinę brandą. O su branda atėjo ir didesnė psichologinė ramybė, ir kitoks požiūris į varžybas. Nuolat dalyvaudama aukščiausio rango varžybose, moteris įsitikino, kad atsakomybė ima slėgti. Lietuvos kiokušin karatė federacija rūpinasi ne tik fiziniu sportininkų rengimu, bet ir jų psichologine būsena, todėl bendradarbiauja su psichologe. Daug šiltų žodžių I. Mikštaitė skiria savo kineziterapeutei, kuri paruošia kovoms ne tik jos kūną, bet moka rasti ir tinkamą žodį. Sportininkei įstrigo kineziterapeutės žodžiai, kad ant tatamio nereikia eiti laimėti – reikia ateiti ir parodyti, ką moki geriausiai. „Tad aš šiose varžybose (absoliutaus svorio Europos čempionate – aut. past.) stengiausi dalyvauti su ta mintimi. Stengiausi neįrėminti savęs, kad privalau laimėti, nes manimi tiki aplinka: treneriai, federacija ir pan. Tiesiog ėjau parodyti to, ką darau treniruotėse. Iš kovos, iš varžybų noriu pasiimti kitus dalykus – noriu pajusti malonumą kovodama“, – tikina sportininkė.
 
Ji neabejoja, kad tinkamas psichologinis nusiteikimas prieš šį Europos čempionatą buvo viena jos triumfo priežasčių: „Ruošdamasi bet kuriam čempionatui, įdedu maksimaliai jėgų, tikslus išsikeliu pačius aukščiausius. Bet sporte daug priklauso ir nuo sėkmės, nuo aplinkybių. Galbūt dabar subrendau, atsirado daugiau vidinio pasitikėjimo. Manau, kad šioms varžyboms pasisekė psichologiškai nusiteikti, nekeliu konkrečių tikslų, kad būtinai reikia laimėti auksą. Viskas išėjo savaime, kova po kovos, nes turi eiti ir kovoti, nesvarbu, koks varžovas – silpnesnis ar stipresnis. Smagu, kad šįkart pavyko ir , sakyčiau, ne itin sunkiai – esu turėjusi daug sunkesnių varžybų, fiziškai taip pat. Šįkart, išeidama ant tatamio ir kovodama, galėjau pajusti tą dvasinį malonumą ir fiziškai nebuvo pernelyg sunku. Ir gimtadienis tą dieną buvo – gal kažkas iš aukščiau davė tos stiprybės ir pasitikėjimo?“ 


Kita gyvenimo pusė 

Sunkus darbas treniruotėse ir kova ant tatamio – viena I. Mikštaitės gyvenimo pusė. Kita sukasi darželyje. Stipriausia Europos kiokušin karatė meistrė jau dešimtmetį dirba pedagoginį darbą. Prieš kelerius metus kūno kultūros pamokas ji vedė vienoje Kauno mokyklų, dabar – darželinukams. „Su darželio vaikais labiau jaučiamas grįžtamasis ryšys – jiems atiduodi save, išsikrauni, bet kartu energijos ir gauni – apsikabina, prisiglaudžia. Tai tavo darbo rezultato įvertinimas“, – vaikų emocijas jautriai vertina stipri moteris. 
 
Šiemet darželyje I. Mikštaitė pasiryžo naujam iššūkiui – ėmė vesti vaikams karatė treniruotes. Tokį sumanymą mintyse sportininkė brandino jau kelerius metus, bet jo nesiimdavo, nes nebuvo tikra, kad vaikams pavyks skirti tiek laiko, kiek jai norėtųsi. „Bet šiemet taip susiklostė aplinkybės, tėvelių iniciatyva gal buvo didesnė, kad priėmiau tą sprendimą. Pažiūrėsiu, kaip pavyks“, – sako ji ir priduria, kad norinčių su ja sportuoti vaikų netrūksta. 
 
Apie mokytojos ir trenerės pergales ant tatamio vaikai sužino iš tėvų lūpų. Tačiau, grįžus į darželį po varžybų, buvusias kovas kartais liudija ir mėlynės. I. Mikštaitė prisimena, kaip prieš porą metų jos veidą po akimi po Europos čempionato „papuošė“ didžiulė mėlynė. „Gerai, kad mano darbas ne banke“, – šypteli sportininkė, prisimindama, kad tąkart kolegos sugrįžtuvių proga su šypsena jai dovanojo akinius nuo saulės. „Mėlynės – kasdienybė. Nebekreipi dėmesio. Gatvėje gal ir ne pats maloniausias jausmas, kai tave nulydi, bet smalsių žvilgsnių ir dėl šukuosenos gali sulaukti“, – tokių dalykų nesureikšmina patyrusi sportininkė.

Žingsnis po žingsnio

Ar savo patirtimi, kurią sukaupė per du dešimtmečius sportinės karjeros, ji nenorėtų dalytis su vyresniais auklėtiniais, su tais, kuriuos jau galima mokyti karatė paslapčių? 

„Kaip kelerius metus brendau tam, kad pradėčiau treniruoti mažuosius, taip ateis ir kitas žingsnis. Galbūt užauginsiu šiuos vaikus, kol jie galės varžybose dalyvauti, o aš stovėsiu prie tatamio jau kaip trenerė, ne kaip sportininkė“, – sako I. Mikštaitė, bet taip toli į ateitį savo gyvenimo neplanuoja. 

Ji gyvena čia ir dabar. Sezonas po sezono. Tad, užvertusi šių metų auksinius puslapius, žino kitų metų tikslą – maksimaliai gerai pasiruošti ir kovoti pasaulio čempionate Astanoje (Kazachstanas). 
Daugiau naujienų iš kategorijos Ringas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas