Marius Grinbergas | 2010 m. spalio 13 d. 16:16 |
![]() ![]() |
Žilvinas Šilgalis: "Sportas vėl skriaudžiamas"
99,4 mln. litų. Tiek iš valstybės biudžeto kitąmet turėtų būti skirta sporto reikmėms. Tačiau išties sportininkus pasieks tik menka šios sumos dalis.
![]() |
2011 metų Kūno kultūros ir sporto deptarmento (KKSD) biudžetas trečiadienį svarstytas Seimo Jaunimo ir sporto reikalų komisijos posėdyje.
Į KKSD prašomą 99,4 mln. litų sumą įeina lėšos, numatomos skirti investicinės programoms, pagal kurias atnaujinamos arba statomos arenos (48 mln. litų), pasirengimui Europos vyrų krepšinio čempionatui (9,845 mln. litų), Kūno kultūros ir sporto rėmimo fondui (18,43 mln. litų), nusipelniusių sportininkų rentoms (apie 4,5 mln. litų), kitoms reikmėms.
“Visoms KKSD ir sporto federacijų funkcijoms lieka vos 4 milijonai litų. Akivaizdu, jog tai per maža suma ir sportas vėl yra skriaudžiamas”, – paaiškino Seimo Jaunimo ir sporto reikalų komisijos pirmininkas Žilvinas Šilgalis.
Be to, KKSD paprašė papildomai skirti 6 mln. litų, kurie būtų naudojami sportininkų pasirengimui 2012 metų Londono olimpinėms žaidynėms.
Posėdyje taip pat aptartos Kūno kultūros ir sporto rėmimo fondo įstatymo pataisos.
Siūloma Fondo tarybą padidinti nuo penkių iki septynių asmenų. Be to, Tarybos nario kadencija truktų dvejus metus, o tas pats asmuo negalėtų dirbti Taryboje daugiau nei du kartus iš eilės. “Kad nepasijustų visagaliai”, – pastebėjo Ž.Šilgalis.
Pataisose numatoma, jog Fondo lėšų skirstymo prioritetus nuo šiol numatys Taryba. Taip pat nurodoma, kad Fondo lėšos negali būti naudojamos kitoms valstybės reikmėms finansuoti. Jei jos nepanaudojamos, lieka sąskaitoje kitiems metams.
Fondo lėšas sudaro 1 proc. akcizo pajamų, gautų už alkoholinius gėrimus ir apdorotą tabaką; 10 proc. lėšų, gautų iš loterijų ir azartinių lošimų mokesčio; kitos teisėtais būdais įgytos lėšos.
Sportui numatyta suma atrodo nemaža. Ar jos užteks?, – paklausėme Ž.Šilgalio.
Žinoma, poreikis yra didesnis. Bet KKSD vadovai sako, kad pragyvens ir su šia suma.
Tačiau liko senos bėdos. Sporto biudžetas sukergtas kartu su Kūno kultūros ir sporto rėmimo fondui skiriamais pinigais.
Kodėl reikėtų atskirti Fondo lėšas?
Fondas buvo įsteigtas kaip papildomas finansavimo šaltinis sporto projektams. Ir nesinorėtų, kad tai būtų pamiršta ir tos lėšos naudojamos KKSD biudžeto skylėms užkaišyti. Dar kalbėsime apie tai su Finansų ministerija.
Reikia grįžti prie ankstesnių proporcijų. Kad KKSD poreikiai būtų finansuojami pagal tą apimtį, kuri yra būtina. O fondo lėšos atitektų kitoms programoms.
Kultūros ministerija prie Kultūros fondo nagų nekiša ir savo skylių nelopo. Mūsų komisijos posėdyje anksčiau dalyvavę Prezidentės atstovai irgi tai pastebėjo ir pasiūlė tokių dalykų vengti. Tą patį pasakė ir Valstybės kontrolė.
Nesinorėtų, kad KKSD vadovai dėl susidariusius situacijos taptų atpirkimo ožiais. Nes tai neteisinga.
Reikia nepamiršti, kad iš tų 4 milijonų, kurie lieka iš biudžeto KKSD ir federacijoms, mokami atlyginimai KKSD darbuotojams, visi komunaliniai mokesčiai, perkamas kuras.
O juk iš šių pinigų dar turi būti finansuojamos sporto šakų federacijų veikla, kaip būdavo anksčiau. Bet pinigų nelieka. Todėl federacijoms ir tenka pretenduoti į Fondo pinigus. Tada nelieka nieko toms programoms, kurios negali gauti kito finansavimo iš valstybės.
Kai sudedi visus pinigus į vieną vietą, atrodo nemenka suma. Bet kai išskirstai, pamatai, kad sportas skriaudžiamas. Kitose srityse viskas ne taip smarkiai nupjaunama. Požiūris į sportą nesikeičia. Tikimės jį pakeisti, kol nevėlu.
Kodėl atskirai prašoma 6 milijonų litų pasirengimui Londono olimpiadai?
Įprasta, kad ikiolimpiniais metais lėšų skiriama daugiau. Nes 2011-ieji – kertiniai metai. Per juos vyks atranka į olimpines žaidynes. Šeši milijonai būtų svari parama sportininkams.
Ir šiemet buvo skirta lėšų rengtis Londono olimpiadai. Mes pernai jau iš anksto sakėme, kad jų bus mažai. Gerai, kad vėliau atsirado galimybė iš Vyriausybės rezervo fondo skirti 1,7 mln. litų.
Būtų puiku, kad vėl nereikėtų bėgti paskui nuvažiuojantį traukinį, o realiai įvertinti, kas yra būtina Lietuvos sportui ir viską numatyti iš anksto.