lengvoji.lt | 2016 m. spalio 4 d. 21:38 |
![]() ![]() |
Žygis į eiltą - per trejus metus
Maratonininkas Ignas Brasevičius, rimtai sportuoti pradėjęs tik 2013-aisiais, jau pagerino pasaulio čempionatų normatyvą ir ruošiasi Tokijo olimpiadai.
Praėjus vos kelioms dienoms po alinančio Berlyno maratono Ignas Brasevičius vėl lekia kaip vijurkas. Tiesa, šįkart greičio savybes bėgikas demonstruoja ne trasoje, o viename didžiausių nuotykių parkų Lietuvoje – savo darbovietėje.
„Esu labiau mėgėjas nei profesionalas“, – kukliai kalba darbą ir pomėgį bėgioti sėkmingai derinantis I.Brasevičius.
Prieš kiek daugiau nei savaitę bėgikas sėkmingai įveikė Berlyno maratoną, pasiekė geriausią Lietuvos sezono rezultatą bei įvykdė Tarptautinės lengvosios atletikos federacijų asociacijos (IAAF) nustatytą kitų metų pasaulio čempionato normatyvą.
Vos trijų metų – tiek laiko prireikė prasibrauti į šalies maratonininkų elitą. 32-ejų I.Brasevičius nebeslepia – dabar pagrindinis jo siekis yra Tokijo olimpinės žaidynės.
Per trejus metus – minus 24 kilogramai
Prieš trejus metus I.Brasevičius svėrė 84 kilogramus, dabar – 60-imt. Pakitęs kūno svoris atspindėjo ne tik išvaizdos, bet ir gyvenimo pokyčius. Tačiau apie viską nuo pradžių.
Lengvąją atletiką I.Brasevičius atrado gimtuosiuose Druskininkuose, kur po sėkmingo pasirodymo kroso varžybose dabartinio šalies vyr. rinktinės trenerio Kęstučio Jezepčiko buvo pakviestas išbandyti sportinį ėjimą.
„Druskininkuose ėjimas populiari sporto šaka. Bėgau kažkada krosą miesto čempionate ir treneris Kęstutis Jezepčikas pasikvietė. Taip ir tapau ėjiku. Pamatė kaip bėgiką ir pasikvietė į ėjimą“, – prisiminė I.Brasevičius.
Dabartiniai Lietuvos ėjimo rinktinės lyderiai olimpiečiai Brigita Virbalytė-Dimšienė ir Tadas Šuškevičius – I.Brasevičiaus kartos atstovai. Išgirdęs klausimą, ar pastarasis buvo pagrindinis jo varžovas ėjimo varžybose, druskininkietis nusijuokia.
„Panašiai, bet niekada nebuvo priešpriešos, su visais ėjikais pakankamai gerai sutardavome“, – tikino lengvaatletis.
Ėjiko karjera nutrūko baigus mokyklą: jaunam atletui trūko motyvacijos, o naują gyvenimo puslapį atvertė ir studijos Lietuvos kūno kultūros akademijoje (dabartiniame Lietuvos sporto universitete).
„Pertrauka truko 10 metų, nieko nedariau – nei sportavau, nei bėgiojau, tik alų gėriau. Absoliučiai nieko nedariau, jokios fizinės veiklos, tad priaugau tikrai daug svorio“, – nusijuokė I.Brasevičius.
Sugrįžti paskatino draugo sėkmė
Viskas pasikeitė 2013-ųjų rugsėjį, Vilniaus maratono metu. I.Brasevičių sužavėjo draugo, įveikusio visą maratoną greičiau nei per 3 valandas, valia. Jei gali jis, kodėl negaliu ir aš?
„Kodėl grįžau? Matyt kažko trūko gyvenime. Buvo ir šiokių tokių asmeninių priežasčių. Vieną dieną atsikėliau, sugalvojau ir pradėjau lakstyti, – pasakojo I.Brasevičius. – Turėjau rinktis – ar žaisti futbolą sekmadienio lygoje, ar bėgioti (juokiasi – lengvoji.lt). Pasirinkau bėgimą, nes paprasčiau.“
Dešimties metų pertrauką padarė savo – pirmos treniruotės toli gražu nepriminė lengvo pasivaikščiojimo. Bėgimo trukmė siekdavo gal tik apie 15 minučių.


„Kai pradėjau bėgioti, pats netikėjau, kad ilgai bėgiosiu, o tiesiog pasižiūrėsiu, kaip čia gaunasi. Šiek tiek pasitreniravęs „Bėgime su Živile Balčiūnaite“ 10 km įveikiau per 36 min. 30 sek. ir tada pagalvojau, gal jau rimtai reikia ruoštis maratonui. Vis didinau krūvius ir atstumus, o pirmą maratoną įveikiau Kaune“, – prisiminė sportininkas.
Tąkart Kaune I.Brasevičius finišavo per 2 val. 32 min. 55 sek. Po to rezultatą jis gerino Vilniuje (2 val. 30 min. 52 sek.), Varšuvoje (2 val. 23 min. 16 sek.) bei Frankfurte (2 val. 20 min. 37 sek.). Šis rezultatas buvo vos pusantros minutės prastesnis nei olimpinis normatyvas.
„Būtent Frankfurte supratau, kad galiu bėgti greitai. Ten apie olimpinį normatyvą dar negalvojau, nes tuo metu jis vis dar buvo 2 val. 17 min. ir tokio rezultato dar negalėjau pasiekti (praėjus mėnesiui po maratono IAAF normatyvą pakoregavo iki 2 val. 19 min. – lengvoji.lt). Susidėjo daug aplinkybių – blogas startas, persitreniravimas, nuovargis“, – prisiminė maratonininkas.
Kovoti dėl bilieto į Rio – pagalba kolegei
2016-ieji I.Brasevičiui klostėsi permainingai. Paskutines viltis iškovoti bilietą į Rio de Žaneirą sužlugdė traumos, tačiau bilietą į olimpiadą jis padėjo pagriebti Vaidai Žūsinaitei, o sezoną vainikavo įspūdingas pasirodymas Berlyne.
„Šį sezoną patyriau labai daug traumų. Atrodau, kad turėjau visas iš eilės, kokias galima turėti (juokiasi – lengvoji.lt). Buvo ir rimtesnių, ir mažesnių, praleidau nebėgiodamas visą žiemą. Bėgioti normaliai pradėjau tik vasario mėnesį, po to praleidau ir visą gegužį. Į Berlyno maratoną vykau nevisiškai pasitikėdamas savimi, bet, pasirodo, viskas su manimi buvo gerai“, – teigė I.Brasevičius.
Pirmą metų maratoną, penktą karjeroje, lengvaatletis įveikė balandį Hanoveryje – ten jis tapo „zuikiu“ V.Žūsinaitei. Tai yra, diktavo tempą ir padėjo pasiekti norimą rezultatą, kuris leido aplenkti prieš tai geresnį laiką turėjusią Moniką Juodeškaitę kovoje dėl kelialapio į olimpiadą.
„Su Vaida kartu nesitreniruojame, keletą kartų kartu prasibėgome. Vaida man parašė ir pasiūlė drauge bėgti Hanoveryje. Kadangi dėl traumų neplanavau bėgti maratono pavasarį, sutikau padaryti tokią „treniruotę“, – prisiminė maratonininkas. – Keistas jausmas, atsakomybės dar daugiau nei bėgant pačiam. Reikia rinktis tą žmogų, kuris tikrai gali tuo tempu prabėgti, nes yra buvęs ne vienas atvejis, kai pats „zuikis“ užlūžta. Atsakomybės buvo labai daug, nes vis tiek olimpiada.“
Vis tik savo pagalbos bėgikas nesureikšmina: „Vaida bėgo pati, ne aš įvykčiau normatyvą, o ji“.
Normatyvo likimas sprendėsi paskutiniame kilometre
Antrą kartą į Vokietiją I.Brasevičius sugrįžo su kitu tikslu – įveikti maratoną greičiau nei per 2 val. 19 min. bei įvykdyti IAAF nustatytą pasaulio čempionato normatyvą. Rugsėjo 25-ąją Berlyne bėgikas nuotolį įveikė aštuoniomis sekundėmis greičiau bei pasiekė 11 rezultatą šalies istorijoje.
Distanciją lietuvis pradėjo užtikrintai, tačiau po 35 kilometro tempas ėmė sparčiai mažėti. Normatyvo likimas sprendėsi paskutiniame kilometre.
„Visada pradedu ramiau, mėgstu pasisaugoti ir „neužsirauti“ pradžioje. Dažniausiai antra maratono pusė man gaunasi bent šiek tiek greitesnė. Šį kartą konsultavausi su Remigijumi Kančiu, kad reikia pradėti greičiau, tą ir padariau. Rizikavau, nes tikrai nejaučiau, kad galiu kažkokį įspūdingą rezultatą pasiekti. Pradėjau greitai ir galvojau, kiek ištempsiu, tiek ištempsiu. O ištempiau iki 35 kilometro“, – šyptelėjo I.Brasevičius.
Finišo tiesioji Berlyne – itin ilga ir driekiasi 400-500 metrų. Pasak maratonininko, sekundės bėgant tiesiąja tiksėjo kone greičiausiai gyvenime.
„Buvo minčių, kad rezervo gali ir neužtekti. Likus kilometrui mačiau, kad jį reikia įveikt greičiau nei per 3 min. 20 sek. Reikėjo eiti va bank, nes gyvenime tokios progos gal daugiau ir nebebus, – prisiminė lengvaatletis. – Prieš tai paskutinius kilometrus bėgau po 3 min. 30 min., turėtas rezervas buvo visiškai išsekęs, tačiau per paskutinį kilometrą susikaupiau. Kojos buvo sutrauktos visiškai, jaučiau spazmus ir labiau šokinėjau, o ne bėgau.“
Dabar I.Brasevičius – potencialus pasaulio čempionato dalyvis. Jo dalyvavimą dar turi patvirtinti LLAF Taryba, be to, egzistuoja tikimybė, kad normatyvas paklus daugiau nei trims Lietuvos maratonininkams.
„Labai nesureikšminu tų normatyvų ir žinau, kad dar greičiau galiu bėgti. Labiau esu mėgėjas, tai žiūriu iš savo pusės, ką galiu padaryti. Stebinu save, tikrinu, kiek galiu ir nesiorientuoju, ar padarysiu normatyvą, ar nepadarysiu, – sakė I.Brasevičius. – Jei turiu rankoje normatyvą, manau, kad pavasarį dar vieno maratono nebėgsiu ir geriau pasiruošiu pasaulio čempionatui. Ar Tokijas yra mintyse? Dabar jau nebeslepiu – sportuosiu iki Tokijo olimpiados.“
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.