Marytė Marcinkevičiūtė ("Olimpinė panorama") 2016 m. spalio 1 d. 14:31 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Subliūškusios ėjikų viltys

Sportinio ėjimo asociacijos vadovas K.Pavilonis: „Socialinių tinklų, interneto priklausomybė – tikra tragedija, ji žlugdo sportininkus kaip asmenybes.“

Geriausiai iš Lietuvos ėjikų Rio de Žaneire pasirodė M.Žiūkas
Alfredo Pliadžio nuotr.
Geriausiai iš Lietuvos ėjikų Rio de Žaneire pasirodė M.Žiūkas
   
Lietuvos sportinio ėjimo asociacijos (LSĖA) prezidentui ir Lietuvos olimpinio sporto centro lengvosios atletikos treneriui alytiškiui Kastyčiui Paviloniui šie metai – išskirtiniai: balandžio mėnesį jis atšventė 70 metų jubiliejų, ištekėjo jo vienturtė duktė Živilė, o Rio de Žaneiro olimpinės žaidynės jam buvo jau šeštosios. Alytiškio vadovaujami septyni mūsų šalies ėjikai į Rio žaidynes vyko neslėpdami nemenkų vilčių: už jų delegaciją Lietuvos olimpinėje rinktinėje daugiau buvo tik krepšininkų ir irkluotojų, ėjikai sudarė beveik pusę mūsų lengvosios atletikos komandos. Tik viltims nebuvo lemta išsipildyti. 
 
„Keliamas užduotis įvykdė vienintelis Marius Žiūkas – jis 20 km distanciją įveikė geru tempu (1 val. 22 min. 31 sek.), užėmė praktiškai planuotą 26 vietą ir parodė rezultatą, artimą asmeniniam rekordui. Kai esi optimaliai pasirengęs ir tinkamai pasirenki varžybų taktiką, joks karštis nesutrukdys. Tą parodė ir praėjusių metų Brigitos Virbalytės startas pasaulio čempionate. O pasiteisinimas, kad buvo labai karšta, juokingas. Negi kiti lenktyniavo pavėsyje, o tik lietuviams buvo liepta eiti spiginant saulei...“- sakė K.Pavilonis.

LSĖA prezidentas liko nusivylęs ėjikų pasirodymu olimpiadoje. Daugiausiai buvo tikimasi iš B.Virbalytės-Dimšienės, bet ji 20 km nuotolį įveikė net penkiomis minutėmis lėčiau nei jos asmeninis rekordas ir finišavo 29-ta (1 val. 35 min. 11 sek.). Pasak K.Pavilonio, pagal savo pasirengimą ji galėjo kovoti dėl vietos dešimtuke, bet, kaip sakė pati sportininkė, dėl nesėkmės ji linkusi kaltinti tik save. 

„Išskyrus Marių Žiūką, kiti mūsų ėjikai, vaizdžiai tariant, olimpinėse žaidynėse grybavo. Gaila ketverių metų darbo. Lyg ir buvo daug padaryta. Bet ateina toks laikas, kai sportininkai pradeda treniruoti vienas kitą. Kai patys nieko nepasiekia, tai pradeda mokyti kitus, lyg jau viską žinotų. Kai blogai, tada treneris kaltas, kai gerai – tada mes patys padarėme... Galima ir sau parašyti minusą, kad kaip reikiant nesuvaldžiau situacijos. Savo ataskaitoje parašiau, kad mums ypač trūksta psichologo. Laikai pasikeitė, išaugo konkurencija. Su Mariumi Žiūku į olimpines žaidynes išvažiavau anksčiau, o Lisabonoje per treniruočių stovyklą su ėjikais liko dirbti treneris Juzefas Romankovas. Prieš išvykdamas visiems ėjikams parašiau, kad jie užmirštų socialinius tinklus, internetą ir ramiai rengtųsi pagrindiniam metų startui. Bet į patarimus jie neatsižvelgė: ir per treniruočių stovyklas, ir per olimpines žaidynes malėsi socialiniuose tinkluose, degino tokią reikalingą psichologinę energiją. Į olimpines žaidynes atvykome laiku, likus trims dienoms iki starto. Bet ir per tas dienas ėjikai iš rankų neišleido mobiliųjų telefonų. Mano nuomone, socialinių tinklų, interneto priklausomybė – tikra tragedija, ji žlugdo sportininkus kaip asmenybes“, – stebisi K.Pavilonis.    

Lietuvos olimpinę rinktinę sudarė daugiau nei dešimtadalis ėjikų. Tačiau pastarųjų metų startai rodo, kad mūsų ėjikai nėra labai didelio meistriškumo. Kaip tada paaiškinti, kodėl žaidynėse dalyvavo net septyni sportinio ėjimo atstovai? – paklausiau K.Pavilonio.
Lengvosios atletikos ištvermės rungtyse (sportinio ėjimo ir maratono) normatyvai buvo pamažinti. Pagrindinė to priežastis – plėsti geografiją. Kitose rungtyse buvo limituojamas dalyvių skaičius (32–40), o ėjimo varžybose rungtyniavo po 80, maratoną bėgo net po 150 lengvaatlečių. Žinoma, ir jų meistriškumas buvo skirtingas.

Negalima sakyti, kad mūsų ėjikai žemo lygio. Lietuvoje puoselėjamos gražios sportinio ėjimo tradicijos. Dirbdamas treneriu šias tradicijas, kuriamas dar nuo Melburno žaidynių sidabrinio prizininko Antano Mikėno laikų, irgi perėmiau. Kasmet Alytuje rengiame prestižines sportinio ėjimo varžybas. Auginame pamainą, Lietuvos olimpiniame sporto centre jau treniruosis trys jauni talentingi ėjikai.  

Man ir treneriui Juzefui Romankovui pamainą ugdo Kėdainių treneris Robertas Kaselis. Jauniesiems ėjikams kiek galėdami stengiamės padėti: nuperkame sportinės aprangos, nuvežame į varžybas. 

Visą laiką sakai, kad mūsų kiekybė jau netenkina, reikia pereiti prie kokybės. Tačiau pokyčių jau kuris laikas nematyti, o ir pats visada kovoji, kad į svarbiausias metų varžybas nuvyktų visi įvykdžiusieji normatyvus. 

Daugelio svajonė – patekti į olimpines žaidynes, o ten tik dalyvauti, nes žino, kad jose kalnų nenuvers. Puikiai suprantu Lietuvos tautinio olimpinio komiteto nuostatą – į olimpines žaidynes siųsti visus sportininkus, kurie įvykdo olimpinius normatyvus. Sunku uždaryti duris sportininkui, kuris turi teisę pro jas eiti.

Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių normatyvą įvykdė penkios ėjikės. Į trejetuką, dalyvavusį žaidynėse, nepateko patyrusi Kristina Saltanovič. Kas nutiko?
Ji turėjo visas galimybes dalyvauti jau penktose olimpinėse žaidynėse. Tačiau Kristinos viltys žlugo per lemiamas atrankos varžybas Italijoje pasaulio komandinio čempionato metu. Dėl svarbios priežasties Kristina buvo priversta pasitraukti iš trasos. Nors Živilė Vaiciulevičiūtė parodė prastą rezultatą, ji prieš tai buvo įvykdžiusi olimpinį normatyvą, kuris ir nulėmė jai kelialapį į Rio. Buvo galima rengti dar vienas atrankos varžybas, bet laikėmės duoto žodžio, kad Italijoje bus paskutinės atrankos varžybos. 

Kaip į tai reagavo K.Saltanovič – viena geriausių sportininkių per visą Lietuvos sportinio ėjimo istoriją?
Kristinai jau 41-eri, aktyvią sportinę karjerą ji jau baigė. Portugalijoje gyvenanti sportininkė šiemet jau dalyvavo Europos veteranų varžybose. Ji nepanoro varžytis ir Druskininkuose vykusiame Lietuvos 10 km čempionate, kartu su veteranų grupės dalyviais ėjo 3 km. 
 
Prieš olimpines žaidynes traumą gavo Neringa Aidietytė. Ar buvo tikslinga ją vežti į Rio olimpines žaidynes?
Traumą ji lyg ir buvo apsigydžiusi. Neringa dalyvavo paskutinėje treniruočių stovykloje Portugalijoje. Jai sakiau: jeigu koją dar skauda, esi deramai nepasirengusi olimpiadai, nevažiuok, vietoje tavęs vyks Kristina Saltanovič. Sportininkė atsakė, kad viskas gerai. Paaiškėjo, kad ne viskas buvo gerai. Neringa Rio iš distancijos pasitraukė nuėjusi vos vieną kilometrą. Jeigu ji iš anksto buvo nusiteikusi pasitraukti iš distancijos, kam tada vyko į žaidynes ir stojo į startą? 


 
Esi Lietuvos trenerių profesinės sąjungos pirmininkas. Ar dar gyva ši visuomeninė organizacija?
Gyva. Darbo grupė, kurią sudaro žinomi Lietuvos treneriai, niekur nedingo. Tačiau vyko pasirengimas olimpinėms žaidynėms ir treneriai dirbo su sportininkais. Rio olimpiniame kaimelyje kalbėjomės su premjeru Algirdu Butkevičiumi, kuris pareiškė norą su mumis susitikti. Jis domėjosi lėtai į priekį judančiu Sporto įstatymu, olimpinės pamainos klausimais. 
 
Visada juokaudamas sakau, kad sportas yra priešpaskutinėje vietoje, o paskutinėje –hidrometeorologijos centras. Žiniose apie sportą pasakoma pabaigoje, po jo lieka tik orai. Išimtis – tik per olimpines žaidynes ir per pasaulio bei Europos krepšinio čempionatus. 

Lietuvoje daug kas daroma iš entuziazmo. Dabar mūsų trenerių profsąjunga stengiasi kovoti dėl normalaus olimpinės pamainos finansavimo, nes po olimpinių žaidynių jis mažėja – atseit nebus olimpinių žaidynių. Betgi jos vėl bus po ketverių metų. 

Mūsų profesinės sąjungos uždavinys – siekti, kad finansavimas sportui būtų paliktas bent jau toks, koks buvo praėjusiais metais. Buvo kalbama, kad gal nereikėtų Lietuvos olimpinio sporto centro, kad visas lėšas reikia atiduoti federacijoms. O kas yra tos federacijos? Tai visuomeninės organizacijos, kurios neatsako už nieką. Noriu treniruočių stovyklą rengti ten, kur nakvynė kainuoja daug, nors galima ir kur kas pigiau išsisukti. Bet niekas pinigų nevagia, tik juos įsisavina.

Esi kolekcininkas. Ar daug ženkliukų parsivežei iš Rio olimpinių žaidynių?
Ženkliukus pradėjau rinkti nuo 1960-ųjų. Jų pririnkau kelias dėžes, prisegiau daugybę albumų. Kol kas fiziškai neturiu nei jėgų, nei noro viską dorai sutvarkyti. Net nežinau, kiek iš viso turiu ženkliukų. Vienam savo draugui jų padovanojau gal penkis kilogramus. 
 
Pasilikau tik tuos ženkliukus, kurie susiję su lengvąja atletika ir olimpizmu. Iš Rio olimpinių žaidynių parsivežiau 308 olimpinius ženkliukus, tarp kurių yra labai retų. Visus ženkliukus vežiausi sportinėje kuprinėje, visur buvau kruopščiai tikrinamas. Ženkliukais apdalijau ir muitininkus, ir policininkus. 

Vien tik parsivežtiems ženkliukams susegti prireikė gerų keturių valandų. Pasiliksiu kol kas sau, o vėliau padovanosiu ar Alytaus muziejui, ar LTOK. Daug ženkliukų – 188 skirtingų šalių – parsivežiau ir iš Londono olimpinių žaidynių. Vienos šalys olimpinių ženkliukų išleidžia po vieną, kitos – po kelis, tarkime, mažytės salos Sent Lusijos atstovai turėjo net tris skirtingus. Rio olimpinėse žaidynėse pirmą kartą dalyvavo Pietų Sudano ir Kosovo sportininkai, man pavyko gauti jų olimpinius ženkliukus, taip pat antrą sykį dalyvavusio Rytų Timoro. 

Ženkliukų rinkimas ir keitimasis – užkrečiantis ir smagus darbas. Duodi savąjį – gauni norimą. Per Rio olimpines žaidynes iš Europos šalių negavau tik Makedonijos, iš Okeanijos – Kiribačio, iš Afrikos – Komorų, Čado, Svazilando ir Malavio ženkliukų. 

Manau, ne visi žino, kur yra Kuko, Saliamono, Guamo, Samoa, Vanuatu, Kaimanų, Didžiosios Britanijos Mergelių, Maršalo salos. Ženkliukai verčia domėtis ir geografija.
 
Tavo namų muziejuje daug įvairių eksponatų.
Esu aplankęs visus žemynus, buvau 78 šalyse. Parsivežiau įvairiausių suvenyrų. Prieš gerus dešimt metų rėmėjai man padovanojo puikų fotoaparatą, su kuriuo nesiskiriu per visas keliones. Iš jų į namus grįžtu užfiksavęs unikalių kadrų, turiu sukaupęs didelį nuotraukų archyvą. Jos sudėliotos ne tik mano kompiuteriuose, išmaniajame telefone, bet ir gausybėje albumų. Jais gali pasigrožėti visi, kurie užsuka į svečius. Galvoju kada nors surengti asmeninę fotografijų parodą. 
 
2019-aisiais Lietuvos sportiniam ėjimui sukaks šimtas metų. Šiai progai norėčiau išleisti jubiliejinę knygą. Joje būtų ne tik mano tekstų, bet ir daug nuotraukų.     

*  *  *
 
Rio de Žaneiro žaidynėse startavo septyni Lietuvos ėjikai. 20 km vyrai: Marius Žiūkas – 26 vieta (planuota vieta 18-24), Marius Šavelskis – 59 (24-32). 20 km moterys: Brigita Virbalytė-Dimšienė – 29 (6-16), Živilė Vaiciukevičiūtė – 56 (28-30), Neringa Aidietytė – 8-12 (nefinišavo). 50 km vyrai: Tadas Šuškevičius – 33 (16-24), Arturas Mastianica – nefinišavo (28-32).
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas