Lina Daugėlaitė | 2010 m. vasario 24 d. 22:55 | Siųsti nuorodą | Spausdinti | Komentarai |
Mokys ne prašyti, o užsidirbti
Prie apskrito stalo Lietuvos sporto federacijų sąjungos sukviesti sporto specialistai nė kiek neabejojo sporto vadybos kursų būtinybe
Vilniuje įvyko apskritojo stalo diskusija, kurią organizavo Lietuvos sporto federacijų sąjunga (LSFS). Kaip žinoma, LSFS, pasinaudodama Europos Sąjungos (ES) teikiamomis paramos galimybėmis, parengė projektą
„Sporto vadybininkų gebėjimų ir kompetencijų tobulinimas“. Europos Socialinio fondo lėšomis šio projekto įgyvendinimas bus finansuojamas 100 proc. ir per dvejus metus, kai įgyvendinant projektą Lietuvos sporto specialistams bus organizuojami sporto vadybos kursai, bus skirta 2,5 mln. litų. Netrukus prasidės specialistų registracija į kursus. O prieš pradedant šių kursų maratoną įvairiuose Lietuvos miestuose suinteresuoti asmenys susirinko į diskusiją prie apskritojo stalo, kad pasidalytų savo nuomone apie poreikius ir tikslus.
Diskusiją pradėjo LSFS prezidentas Rimantas Kveselaitis. „Pirma turi būti žinios, o tada – veiksmas. Mes įpratę daryti atvirkščiai. Todėl ir krizė Lietuvoje šiandien gilesnė nei kitose Europos šalyse – profesionalų vadybos nėra nei ministerijose, nei politikoje. Jeigu veiksmas būtų gerai parengtas iš anksto, jis neturėtų tokių tragiškų padarinių. Mes, sportininkai, norime keistis iš esmės, todėl ir pradedame šį projektą. Pasirodo, net 75 proc. sporto darbuotojų neturi vadybinio išsilavinimo, tad kaip galima į sportą pritraukti lėšų? Šis projektas – pirmas, bet ne paskutinis žingsnis. Tikimės projektą tęsti ir 2012, ir 2013 metais. Žinoma, jeigu pavyks pritraukti ES lėšų“, – apie projektą, jo tikslus, siekį keisti sporto darbuotojų vaidmenį iš pasyvių prašytojų į aktyvius paramos ieškotojus ir ateities planus kalbėjo R. Kveselaitis.
Kūno kultūros ir sporto departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės (KKSD) generalinio direktoriaus pavaduotojas Evaldas Skyrius pirmiausia pasveikino visus, kad tokie kursai pagaliau bus organizuojami: „Valstybės tarnyboje lengviau – valstybės tarnautojams privalomi kompetenciją atitinkantys kursai. Šis projektas ir kursai – pirmas žingsnis, kad mūsų sporto specialistai taip pat būtų įsprausti į tam tikrus rėmus, kad būtų priversti tobulėti. Galbūt ateityje šiuos kursus reikėtų susieti su licencijavimo ir kategorijų suteikimo sistemomis, bet tai – ateities klausimas. Taip pat manau, kad daugeliui sporto specialistų trūksta bendravimo su žiniasklaida patirties: kai kalbamės tarpusavyje, viskas gerai, bet kai nuomonę reikia išdėstyti viešai... Dar vienas dalykas – savo kieme pranašu nebūsi, todėl į kursus būtinai reikia kviesti lektorių iš užsienio šalių. Be to, mums pagaliau reikia išsiaiškinti, kiek ir kokių vadybininkų Lietuvai reikia. Bet tą reikia padaryti bendromis KKSD, Švietimo ir mokslo ministerijos bei LSFS jėgomis.“
Sporto vadybos kursų būtinybe nė kiek neabejojo ir pats pagal išsilavinimą vadybininkas Virmantas Galdikas, Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo federacijos generalinis sekretorius. Jis teigė, kad vadybos reikia ir profesionalų sporte, ir sporte kaip laisvalaikio užsiėmime. Be to, viena kursų temų – sporto projektų valdymas, o gebėjimas rengti ir įgyvendinti projektus – šiandienio gyvenimo pamatas.
„Susiduriame su didele profesionalių sporto vadybininkų stoka federacijose, sporto klubuose, sporto mokymo įstaigose, – kalbėjo Lietuvos rankinio federacijos prezidentas Edis Urbanavičius. – Taigi sveikinu šią gerą idėją, nors ir stipriai su ja atsiliekame – tokie specialistai turėjo būti rengiami gerokai anksčiau. Sporto žinios ir vadybos žinios neatsiejamos. O pas mus net aukštosiose mokyklose tokių programų nėra: ruošiamas arba vienas specialistas, arba kitas. Į kursus būtinai reikia kviesti specialistų iš kitų šalių, galbūt ir lietuvius, kurie patirties sėmėsi svetur. Labai gerai, kad kursų temos atskiros ir žmonės galės pasirinkti ateiti į tuos kursus, kurių jiems labiausiai reikia, bei gauti jų baigimo pažymėjimą. Dar keletas žodžių apskritai apie mokymo programas. Kai kurios sporto šakos jau dingo iš bendrojo lavinimo mokyklų programų. Tegu ir netaps visi profesionaliais sporto vadybininkais, bet juk taip auginami paprasčiausi sporto aistruoliai. Kūno kultūros pamokose ir turi būti dedami masinio sporto pagrindai.“
Sportinių šokių federacijos viceprezidentas Virginijus Visockas paminėjo, kad gyvenimas nestovi vietoje, o naujos technologijos braunasi į kiekvieną sritį, netgi, regis, į tokią konservatyvią kaip šokių žingsnelių mokymas. Neseniai viešėdamas Italijoje jis sužinojo, kad valso žingsniui mokyti jau yra nauja technika. Taigi pratęsdamas šią mintį V. Visockas sakė: „Geriau tokie kursai vėliau negu niekada. Manau, jie bus įdomūs ir tiems, kurie tokių žinių jau buvo įgiję, pavyzdžiui, prieš dvidešimt metų. Šiuose kursuose specialistai susipažins su vadinamosiomis naujosiomis technologijomis.“
„Tarptautinis olimpinis komitetas prieš 15 metų irgi pradėjo profesionalių sporto vadybininkų rengimo kursus, – sakė KKSD vyriausiasis tarptautinio bendradarbiavimo specialistas Sigitas Stasiulis, – taigi jis tik tada suvokė to svarbą. O kad kitos šalys rengtų tokius kursus nacionaliniu lygmeniu, nesu girdėjęs.“ Specialistas nenorėjo sutikti, kad idėja rengti kursus šiek tiek pavėluota.
Apibendrindamas kalbėjusiųjų mintis, kurių pagrindinė ta, kad sporto vadybos kursų labai reikia, LSFS generalinis sekretorius Valentinas Paketūras dar kartą pabrėžė, kad šie kursai – ne mokymas, o gebėjimų tobulinimas. Moko aukštosios ir kitos mokyklos. Todėl neatsitiktinai ir šių kursų dalyvių amžius ribojamas – juos lankyti galės ne jaunesni kaip 25 metų specialistai. „Kursai skirti žmonėms, kurie tą darbą dirba seniai, bet iš esmės tokių specialių žinių neturi arba jos pasenusios. LSFS prezidentas, atėjęs į sportą iš verslo, iš karto suprato, kad vien prašant nieko gero nebus. Reikia užsidirbti, o uždarbis ir yra vadyba“, – sakė V. Paketūras.
Mokymo paslaugų teikėja UAB „Advanced Advice“, veikianti jungtinės veiklos sutarties pagrindu, kartu su UAB „Person Premier“ ir VšĮ Ekonominių-socialinių tyrimų ir mokymų centru pristatė kursus, apibūdino jų turinį, apžvelgė jų naudą. Patvirtinus kursų grafikus, jau šią savaitę prasidės pirmieji seminarai sporto klubų vadybininkams Vilniuje, o nuo kovo – ir visoje Lietuvoje.