Lina Daugėlaitė 2016 m. gegužės 17 d. 09:19 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Iššūkiai žmogaus galimybėms

Paros bėgimo varžybose Graikijoje triumfavęs vilnietis krupjė Aleksandras Sorokinas kasdien bėgte įveikia nuo 20 iki 50 km.

A.Sorokinas neslepia - po varžybų būna sunku paeiti.
A.Sorokinas neslepia - po varžybų būna sunku paeiti.
   
Vos antrą kartą 24 val. bėgimo varžybose dalyvavęs vilnietis Aleksandras Sorokinas Graikijos sostinėje Atėnuose šventė net tris pergales – jis užėmė pirmąją vietą, pagerino trasos ir Lietuvos rekordus. Lietuvos atstovas per parą 11 tarptautiniame ultramaratono festivalyje spėjo apsukti 260 ratų. Tokie puikūs rezultatai bėgikui iš Lietuvos nebuvo siurprizas. „Norėjau pagerinti Lietuvos ir trasos rekordus. Ir man tai pavyko“, – teigia užsibrėžtą tikslą kovo mėnesį įgyvendinęs vilnietis.

Pirmą kartą paros bėgimo varžybose savo jėgas vyras išbandė praėjusiais metais – debiutas įvyko per pasaulio čempionatą, kuriame jis, įveikęs 242 km, užėmė 21 vietą.

Visą parą – tuo pačiu ratu

Bėgikai Graikijoje 24 val. suko ratus vieno kilometro trasoje. Vieno ar dviejų kilometrų modelis paros bėgimo varžybose – įprastas, nors kartais pasitaiko, kad bėgama ir iš taško A į tašką B. Pasak A. Sorokino, bėgant tuo pačiu ratu, monotonija didelė, tačiau ją atperka kiti pranašumai: kai galva ir kojos tampa vis sunkesnės, trasa – vis labiau pažįstama, todėl nebereikia galvoti apie kiekvieną posūkį, kur stabdyti, o kur bėgti greičiau, – procesas vyksta automatiškai. Be to, organizatoriams tokioje trasoje paprasčiau stebėti dalyvius siekiant išvengti nelaimingų atsitikimų.

Kaip dalyviai įveikia trasą, jų pačių pasirinkimas. Pasak Aleksandro, gali bėgti, eiti, ilsėtis – skaičiuojamas sportininko įveiktas atstumas. Kiekvienas dalyvis turi daviklį, fiksuojantį ratus. „Mano taktika buvo bėgti nesustojant. Turėjau dvi poilsio pertraukas po 3 min., tada dariausi masažą. Norėjau išnaudoti visą laiką, kad kuo daugiau nubėgčiau“, – pasakoja A. Sorokinas.

Šalia trasos – brolis

Varžybose vilnietis turėjo padėjėją – brolį Marką. „Jis man atstojo motiną“, – dėkingas šypsosi bėgikas, kuriam brolio pagalba buvo labai svarbi. Paduotas vanduo ir užkandžiai, moralinis palaikymas – tai, regis, menki dalykai, kurie, pasiryžus įveikti paros bėgimo iššūkį, tampa neįkainojamos vertės.

Beje, A. Sorokinas iš pradžių buvo nusprendęs gerti tik specialius energinius gėrimus ir maitintis specialiai sportininkams skirtu maistu. „Kad neapsunkinčiau skrandžio. Tačiau vėliau organizmas atsisakė chemijos, pradėjau valgyti sausainius, traškučius ir pan.“, – įspūdžiais dalijasi bėgikas.

11 tarptautinio ultramaratono dalyvius trasoje šiek tiek stabdė ir oras: naktį pradėjo lyti, tad per balas bėgti buvo sunkiau. Kita vertus, vėsesnis oras gaivino pavargusius vyrus, kuriuos vis labiau alino ne tik kiekvienas įveiktas kilometras, bet ir kaitri Graikijos saulė.



Iššūkis organizmui

Pasibaigus varžyboms, dar reikia rasti jėgų nusigauti iki viešbučio, nes vaikščioti po paros bėgimo tampa sunku. „Po varžybų užteko geros nakties miego ir kitą dieną jaučiausi gana gerai. Praėjusį kartą buvo sunkiau – gal organizmas priprato prie krūvio“, – svarsto A. Sorokinas. Prabėgus 10 dienų po varžybų jis vėl pamažu pradėjo judėti, pirmąją treniruotę surengė važiuodamas dviračiu.

Bet kaip fiziškai ir psichologiškai ištverti parą sukantis vieno kilometro ratu? A. Sorokinas neslepia, kad tai išties didelis iššūkis. „Sunkiausia antroje bėgimo dalyje, kai pavargsta kojos. Išlaikyti bėgimo tempą tampa labai sunku, galvoje pradeda suktis visokios mintys: „Kam čia bėgti? Sustok“ ir pan. Paskutinės valandos labai sudėtingos – kojos nebelaiko, motyvacija dingsta. Bet bandai bėgti iki galo“, – įspūdžiais dalijasi Aleksandras. Sunkiausiais momentais jam padeda mintys apie tai, jog veltui nueis visas darbas, įdėtas rengiantis varžyboms, ir žinojimas, kad jį palaiko daug žmonių.

O prakaito iki starto išlieti reikia išties daug, nes paros bėgimas – didelis iššūkis organizmui. „Pripratau, kad nuolat trūksta nagų. Turbūt dėl krūvio“, – šypsosi vyras, pasakodamas, kad po tokių išbandymų nukritę kojų nagai jam – jokia naujiena. Intensyvus pasiruošimas varžyboms Graikijoje truko tris savaites. Per jas, apskaičiavo A. Sorokinas, jis nubėgo apie 2 000 kilometrų.

Krupjė bėgioja kasdien

Ilgų nuotolių bėgikas treniruojasi šešis kartus per savaitę. Kasdien jis nubėga apie 20–30 km, o kartą per savaitę įveikia ir 50 kilometrų. „Būna, kad apibėgu apie Vilnių. Išbėgi iš namų, bėgi per visus rajonus ir grįžti namo“, – tęsia ištvermingas vilnietis. Pradėjęs bėgioti prieš trejus metus, A. Sorokinas jau įveikė apie 15 tūkst. kilometrų. O viskas prasidėjo tiesiog nuo noro atsikratyti antsvorio... „Pirmosios mano varžybos buvo pusmaratonis, o po 50 dienų aš jau dalyvavau 100 km bėgimo varžybose“, – dalijasi atsiminimais sportininkas. Nuo to karto bėgioti nenustoja, o jo įveikiamos distancijos vis ilgėja. „Dabar galvoju, kas man labiau patinka – 100 km ar 24 val. bėgimas? Po paros bėgimo jautiesi kaip feniksas: sunku sunku, bet kai baigi, apima labai geras jausmas, kad padarei kažką neįtikėtino“, – džiaugiasi vyras.

Dukart paros bėgimus įveikęs vilnietis nemoja ranka ir į trumpesnius nuotolius. Maratonas, 100 km ir paros bėgimas – visa tai A. Sorokinui gerai pažįstama. „Skirtingos varžybos, skirtingi atstumai ir greitis. Galima nubėgti 10 km ir numirti. Maratoną irgi labai sunku bėgti. Bet parą – sunkiausia. Ne dėl greičio, gal morališkai – reikia labai kentėti, ypač paskutinius kilometrus“, – lygina vilnietis.

Tad kam viso to reikia viename sostinės kazino krupjė dirbančiam vyrui? „Man patinka bėgti, patinka įrodyti sau ir kitiems, ko žmogaus organizmas gali pasiekti. Manau, kad tai gali kiekvienas. Tiesiog reikia vidinės motyvacijos, tikslo ir noro“, – įsitikinę A. Sorokinas.

Varžybos Graikijoje jam buvo tik tarpinė stotelė pakeliui į didesnius tikslus. Spalio 22–23 d. A. Sorokinas ketina dalyvauti Prancūzijoje vyksiančiame 24 val. bėgimo Europos čempionate. „Norėčiau pasiekti gerą rezultatą Europos čempionate. Dar truputį pridėjus, manau, galima pakliūti į dešimtuką ar penketuką“, – apie ateitį kalba sportininkas.
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas