Marytė Marcinkevičiūtė | 2010 m. rugsėjo 20 d. 15:37 |
![]() ![]() |
Lietuvos dovana pasauliui
Tarptautinio olimpinio komiteto būstinėje Lozanoje pristatomas skulptoriaus Vytauto Karčiausko ir filosofo Arvydo Juozaičio projektas „Ecolympic garden“.
Siūloma visų buvusių ir būsimųjų olimpinių žaidynių sostinių olimpiniuose parkuose pastatyti simbolinius "Ekomedžius" - 12 metrų aukščio skulptūras, kurios turėtų įprasminti olimpinio judėjimo sąsają su gamtos išsaugojimu.
Šiam projektui pritarė Lietuvos tautinis olimpinis komitetas, taip pat Europos olimpinių komitetų prezidentas Patrickas Hickey bei Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC) administracijos darbuotojai. LTOK prezidentas Artūras Poviliūnas tikėjosi sėkmės, nes, jeigu projektas neįdomus, paprastai į Lozaną niekas ir nekviečia.
Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete pirmadienį įvyko projekto pristatymas, po kurio penkių žmonių delegacija – skulptorius V. Karčiauskas, delegacijos vadovas, LTOK generalinis direktorius Vytautas Zubernis ir LTOK olimpinio švietimo direktorius Algimantas Gudiškis, Lietuvos kilnaus žaidimo komiteto prezidentas Arvydas Juozaitis bei projekto partneris, Lietuvoje dirbantis prancūzas, mokslų daktaras Stephanas Chevalier (jis daug pasidarbavo, kuriant pristatymą) išvyko į Lozaną.
„Olimpinis judėjimas – tai ne vien pasiekimai ir medaliai. Tai – ir sportas, ir kultūra, ir ekologija. Olimpizmo tikslas – suburti geresnę visuomenę, todėl labai malonu, kad dar kovo mėnesio pabaigoje į LTOK atvyko žinomas Lietuvos skulptorius V.Karčiauskas ir mūsų olimpinė žvaigždė A.Juozaitis su idėja pateikti tarptautiniam olimpiniam judėjimui kaip simbolį medį, kuris simbolizuotų visą olimpizmo prasmę, sportą ir kultūrą bei gamtosaugą“, – kalbėjo A. Poviliūnas.
Vienas šito projekto sumanytojų – klaipėdietis skulptorius V. Karčiauskas neseniai pasaulinėje parodoje "Expo 2010" Šanchajuje Lietuvos paviljone eksponavo dinaminę skulptūrą, „Noriu būti", kurioje įspaustos dvi pėdos – viena moters, o kita – vyro.
LTOK būstinėje jis kalbėjo apie tai, kad Šanchajaus projektas labai glaudžiai susietas su šituo. „Noriu pasidžiaugti, kad mes esame matomi ir sporte, ir kultūroje, tačiau nemokame būti laimingi ir pasidžiaugti, kad tokie esame. Esame tokia mažytė tauta ir mums kito kelio nėra – turime būti labai talentingi“, – sakė skulptorius.
Bestudijuojant olimpinių žaidynių istoriją, jis pastebėjo, kad tarp olimpinių žaidynių sostinių trūksta jungiamosios grandies. Tada V. Karčiauskui ir kilo mintis, kad pasaulį reikėtų užpildyti šituo trūkumu, o tai geriausiai tiktų medis. Jis sukūrė kompoziciją, kuri yra matoma, į kurią galima įeiti ir palikti savo pėdsakus, taip pat jinai skleistų didelę informacinį krūvį.
„Skulptūra sudaryta iš informacijos, kas vyko per tų metų olimpines žaidynes. Tačiau tai – ne informacinis centras, o meno kūrinys. Mano tikslas – kad tas objektas, kuris bus pastatytas olimpinių žaidynių vietoje būtų atpažįstamas. Todėl jis turi būti labai naivus, paprastas ir lakoniškas. Tai – gyvenimas, gamta, sportas“, – kalbėjo V. Karčiauskas.
„Pasaulyje yra daug įvairių žinomų simbolių. Pavyzdžiui, „Mc Donald's" ženklą žino ir pažįsta visi – ir mažas, ir didelis. Socialiniai tyrimai rodo, kad, jeigu vaikui reikia nupiešti kažką, – jis piešia du dalykus: namą ir medį. Visame pasaulyje. Ar tai būtų kinas, ar lietuvis. Šitame projekte viska susilydė į lietuvišką medį, kuris, kaip simbolis, kol kas dar neturi savo „vietos". Štai tą vietą ir galėtų užimti mūsų medis, jis galėtų tapti ir olimpinio parko simboliu“– kalbėjo A. Juozaitis.