Julius Bliūdžius | 2010 m. rugsėjo 20 d. 18:58 |
![]() ![]() |
Seniūnijų žaidynių tradicijos tvirtėja
Birštone finišavo III-iosios Lietuvos seniūnijų sporto žaidynės, kurios šiemet pritraukė kiek daugiau nei 12,6 tūkst. dalyvių.
AKTYVUMAS. Organizatorių skaičiavimais šiemet Lietuvos seniūnijų sporto žaidynės pritraukė kiek daugiau nei 12,6 tūkst. dalyvių. Tiek jų varžėsi savivaldybių etapuose. Apskričių varžybose dalyvavo per 2500 sporto mėgėjų, finaliniame etape Birštone – 477. Bendras dalyvių skaičius viršijo 15,6 tūkst.
Tai kone dvigubai mažiau nei pirmose seniūnijų žaidynėse, tačiau tam yra objektyvus paaiškinimas – ekonominis sunkmetis. „Dėl ženkliai sumažinto finansavimo negalėjome paremti pačių seniūnijų, tad pirmojo žaidynių etapo – varžybų seniūnijose – šiemet buvo atsisakyta“, - sakė žaidynes organizuojančios asociacijos „Sportas visiems“ generalinis sekretorius Algimantas Jucevičius.
„Mūsų idėja – judėjimas turi prasidėti apačioje. Seniūnijos turi sutelkti bendruomenes. Tai vyksta, kai būna parama iš viršaus. Deja, šiemet jos nebuvo, todėl masiškumas ženkliai krito. Paties masiškiausio pirmojo etapo nebuvo, žaidynės startavo nuo antrojo – savivaldybių etapo“, - paaiškino A.Jucevičius.
Koją kišo ir per šalį nusiritęs apskričių adminstracijų naikinimas. „Kai ruošėmės žaidynėms, tikėjomės, kad varžybas prasuks ir apskritys. Bet tai spėjo padaryti tik Kauno apskritis. Teko prašyti atskirų savivaldybių, kad jos pravestų ir apskričių etapus. Taip Ignalina pravedė Utenos apskrities varžybas, Kupiškis – Panevėžio apskrities, ir taip toliau“, - pasakojo A.Jucevičius.
A.Jucevičius tikisi, kad jau kitąmet pavyks grąžinti ir seniūnijų etapus. „Žmonių telkimas bendruomenėse – yra vienas svarbiausių masinio sporto skatinimo veiksnių. Stengsimės įtikinti sporto vadovus, kad žaidynės turi prasidėti pačiame žemiausiame lygmenyje – seniūnijose, ir kad tam reikalingas didesnis finansavimas“.
„Seniūnijų žaidynių stiprybė yra ta, kad viskas prasideda nuo žemiauio lygmens – kaimo. Kaimuose yra daug sportuojančiųjų, bet dažniausiai jie rungtyniauja tarpusavyje. Žaidynių piramidė suteikia galimybę pasivaržyti ir su kitų savivaldybių sporto mėgėjais, tai – įdomu“, – teigė Marijampolės savivaldybės Šunskų seniūnijos seniūnas Rimantas Lekeckas.
POŽIŪRIS. Asociacijos „Sportas visiems“ prezidentas Algis Vasiliauskas pripažino, kad sumažėjęs finansavimas ekonominiu sunkmečiu yra normalus reiškinys ir to nesureikšmino, tačiau iškėlė kitą rūpestį – didžiųjų miestų pasyvumą, įsitraukiant į masinio sporto renginius.
„Verkti nėra ko – nors finansavimas sumenkęs, dalyvavimas išliko pakankamai aktyvus. Ir 12,6 tūkst. yra nemažas skaičius. Svarbiausia, kad žaidynės jau tampa tradicija. Žmonės seniūnijose jau žino, kad vyksta tokios žaidynės, jų laukia, klausinėja. Žmonės jau įprato prie jų ir šio projekto jau nebegalima stabdyti. Ypatingas aktyvumas jaučiamas rajonuose, deja, didžiuosiuose miestuose yra problemų.
Didieji miestai serga aukštu meistriškumu. Jie kuria įvaizdį prieš merus, tarybą, jiems svarbiausia, kad Vilnius laimėtų prieš Kauną ar Kaunas laimėtų prieš Vilnių, o masinis sportas – antrinis dalykas. Jiems svarbiausi yra blizgučiai – rezultatai. Klaipėdoje situacija apskritai yra tragiška – dėl masinio sporto ten niekas nieko nedaro. Juokingiausia tai, kad klaipėdiečiai pasišovė organizuoti kitas pasaulio lietuvių žaidynes, nors nesugeba seniūnijų žaidynių suorganizuoti...“, - ironiškai, bet su tam tikra nuoskauda kalbėjo A.Vasiliauskas.
„Kaip paaaiškinti didžiųjų miestų pasyvumą? Manau, viskas priklauso nuo sporto skyrių požiūrio. Kartais atrodo, kad jiems tarsi primetame kažkokį rūpestį ir bereikalingas problemas, - sakė A.Jucevičius. - Per tuos tris metus, kai organizuojamos žaidynes, dalį lėšų, kurias išplėšėme seniūnijoms, kad jos galėtų organizuoti varžybėles, Klaipėda, Kaunas ir Vilnius tiesiog grąžino. Galėjo bent kamuolių nupirkti ir padovanoti seniūnijoms, bet ir tai patingėjo padaryti. Tai rodo požiūrį į masinį sportą. Arba eina lengviausiu keliu – atsiunčia moksleivius, kurie turi ir taip daug varžybų. Mes nenorime, kad seniūnijų žaidynės būtų moksleivių žaidynės, norime, kad tai būtų sporto šventė visai bendruomenei, todėl įvedėme saugiklius, leisdami žaidynėse dalyvauti tik žmonėms virš 20 metų“.
„Viskas priklauso nuo vietinių organizatorių entuziasmo ir atsidavimo. Kartais sėdėti ant pečiaus ir žiūrėti televizorių maloniau nei gaišti laiką aikštelėms seniūnijose įrengti, komandoms suburti“, - antrino Šunskų seniūnijos seniūnas R.Lekeckas.
Kalbėdamas apie aktyviausiai į žaidynes įsitraukiančias savivaldybes, A.Jucevičius išskyrė Marijampolės, Panevėžio, Šiaulių, Šilalės miestų ir rajonų savivaldybes, o iš seniūnijų išskyrė dvi - Mokolų (Marijampolės sav.) ir Gargždų (Klaipėdos raj. sav.).
FINALAS. Seniūnijos finaliniame etape Birštone varžėsi septynių sporto šakų varžybose – krepšinio, futbolo, parko tinklinio, stalo teniso, šaškių, šachmatų ir smiginio. Teisę dalyvauti finalinėse varžybose iškovojo 59 seniūnijų sportininkai. Tiesa, į Birštoną atvyko ne visos – 55-ios. Daugiausia seniūnijų – net penkios – atstovavo Radviliškio rajonui. Tai Grinkiškio, Pakalniškių, Radviliškio miesto, Skėmių, ir Šeduvos seniūnijos.
Seniūnijų įskaitoje pirmąją vietą užėmė Kretingos miesto seniūnija (69 taškai), kurios sportininkai užėmė dvi prizines vietas. Kretingiškiai buvo antri futbolo ir treti vyrų tinklinio varžybose. Vos trimis taškais atsilikusi Vidzgirio seniūnija (Alytus, 66 taškai) iškovojo tris prizines vietas - pirmą vietą senjorų krepšinio varžybose, bei dvi antrąsias vyrų krepšinio ir šaškių varžybose. Daugiausia taškų trečią vietą bendroje seniūnijų įskaitoje užėmusiai Kelmės miesto seniūnijai (64 taškai) atnešė pirmoji vieta moterų krepšinio varžybose. Geriausių seniūnijų dešimtuką galite matyti žemiau.
Savivaldybių komandinėje įskaitoje sėkmingiausiai pasirodė Panevėžio, Marijampolės, Alytaus miestų bei Kelmės, Telšių, Kretingos, Klaipėdos ir Utenos rajonai. Savivaldybių komandinių įskaitų lentelės bei atskirų sporto šakų prizininkai taip pat pateikti žemiau.
Tradiciškai neoficialioje įskaitoje varžėsi ir patys seniūnai. Jiems buvo surengtos trikovės varžybos, kurias sudarė trys rungtys – smiginis, baudų mėtymas ir figūrinis važiavimas dviračiu. Moterų grupėje nugalėjo Rokiškio kaimiškosios sen. (Rokiškio r.) seniūnė Dalia Janulienė, vyrų - Šunskų seniūnas (Marijampolės sav.) Rimantas Lekeckas.
Seniūnijų komandinės įskaitos dešimtukas:
V. Seniūnija Savivaldybė Kom.sk. Taškai
1. Kretingos m. sen. Kretingos raj. 4 69
2. Vidzgirio sen. Alytaus m. 4 66
3. Kelmės m. sen. Kelmės rej. 4 64
4. Gargždų sen Klaipėdos raj. 5 60
5. Jonavos sen. Jonavos raj. 3 49
6. Utenos m. sen. Utenos raj. 3 48
7. Lazdijų m. sen. Lazdijų raj. 2 42
8. Mokolų sen. Marijampolės m. 4 42
9. Šilalės m. sen. Šilalės raj. 3 42
10. Telšių m. sen. Telšių raj. 2 41
Miestų savivaldybių komandinė įskaita:
V. Savivaldybė Kom.sk. Taškai
1. Panevėžio 6 84,5
2. Marijampolės 6 74
3. Alytaus 5 73
4. Šiaulių 3 38
5. Kauno 3 33
6. Visagino 3 29
7. Pagėgių 3 25
8. Vilniaus 2 16
9. Kazlų Rūdos 1 5
Rajonų savivaldybių komandinė įskaita:
V. Savivaldybė Kom.sk. Taškai
1. Kelmės 5 72
2. Telšių 5 69
3. Kretingos 4 69
4. Klaipėdos 5 60
5. Utenos 4 58
6. Jonavos 3 49
7. Šilalės 4 45
8. Lazdijų 2 42
9. Kauno 2 35
10. Kupiškio 2 31
11. Šilutės 2 25,5
12. Vilkaviškio 3 24
13. Vilniaus 1 22
14. Rokiškio 1 22
15. Varėnos 2 19
16. Anykščių 2 15
17. Jurbarko 2 14
18. Molėtų 1 14
19. Šiaulių 1 13
20. Šalčininkų 2 10
21. Radviliškio 1 10
22. Pakruojo 1 8
23. Tauragės 1 8
24. Ignalinos 1 6
25. Trakų 1 6
26. Kėdainių 1 6
27. Mažeikių 1 4
SPORTO ŠAKŲ PRIZININKAI
Krepšinis
Vyrai
1. Kniaudiškių mikr. (Panevėžys)
2. Vidzgirio sen. (Alytus)
3. Igliaukos sen. (Marijampolė)
Moterys
1. Kelmės sen. (Kelmė raj.)
2. Telšių sen. (Telšių raj.)
3. Jonavos sen. (Jonavos raj.)
Senjor.vyrai
1. Vidzgirio sen. (Alytus)
2. Utenos sen. (Utenos raj.)
3. Rožyno mikr. (Panevėžys)
Senjor.moterys
1. Gytarių mikr. (Šiauliai)
2. Rokiškio kaimiš. sen. (Rokiškio raj.)
3. Telšių sen. (Telšių raj.)
Tinklinis
Vyrai
1. Lazdijų sen. (Lazdijų raj.)
2. Buivydžių sen. (Vilniaus raj.)
3. Kretingos sen. (Kretingos raj.)
Moterys
1. Gargždų sen. (Klaipėdos raj.)
2. Jonavos sen. (Jonavos raj.)
3. Kupiškio sen. (Kupiškio raj.)
Futbolas
1. Centro mikr. (Panevėžys)
2. Kretingos sen. (Kretingos raj.)
3. Kačerginės sen. (Kauno raj.)
Stalo tenisas
1. Kuršėnų sen. (Šiaulių raj.)
2. Degaičių sen. (Telšių raj.)
3. Gargždų sen. (Klaipėdos raj.)
Šaškės
1. Anykščių sen. (Anykščių raj.)
2. Vidzgirio sen. (Alytus)
3. Šilutės sen. (Šilutė)
Šachmatai
1. Narto sen. (Marijampolė)
2. Žirmūnų sen. (Vilnius)
3. Žemaičių mikr. (Panevėžys)
Smiginis
1. Šilainių sen. (Kaunas)
2. Smalininkų sen. (Jurbarko raj.)
3. Gargždų sen. (Klaipėdos raj.)
* * *
Seniūnų trikovė
Moterys
1. Janulienė Dalia, Rokiškio r., Rokiškio kaimiškoji sen.
2. Plikaitienė Eglė, Marijampolės sav., Mokolų sen.
Vyrai
1. Lekeckas Rimantas , Marijampolės sav., Šunskų sen.
2. Narkūnas Eugenijus, Rokiškio r., Obelių sen.
3. Želvys Donatas, Telšių r., Upynos sen.
4. Nalivaika Vilius, Vilniaus m., Naujininkų sen.
5. Dambrauskas Kęstutis, Alytaus m., Vidzgirio mikr.
6. Remeikis Audrius, Utenos r., Vyžuonų sen.
7. Šliogeris Bronius, Utenos r., Saldutiškio sen.
8. Balšinskis Saulius, Klaipėdos r., Gargždų sen.
9. Kucinas Valentinas, Jurbarko r., Viešvilės sen.
10. Struckas Vytautas, Varėnos r., Varėnos sen.
11. Girdauskas Bronius, Kauno m., Žaliakalnio sen.
12. Gruodis Viktoras, Rokiškio r., Rokiškio m. sen.